Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

gio

Member
Σεπτ. 26, 2010
230
0
0
Νομιζω αυτη τη στιγμη βγαζει δυο παρτιδες η ford και εκτος απο τα παραπανω αλλαζει και η τιμη..
 

johnmar

New member
Jun 10, 2011
77
0
6
Καλησπερα παιδια, καποιος που εχει το  τεχνικο manual  απο το fiesta μπορει να μου πει με τι ροπη (nm) να σφιξω τα καινουρια μου μαμα μπουζι (motocraft) αν γραφει? Ευχαριστω
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
1.5 -2 κιλά σφίγγουν όλα τα μπουζι με κρύο μοτερ

μολις "πατησει" καλά κάνε ακόμα περιπου 90 μοιρες.

καλυτερα λιγοτερο, παρα να κόψεις κανενα σπείρωμα.

ακομα καλύτερα σφίξε, κανε καποια χιλιόμετρα και μετα όταν είναι κρύο τσεκαρε μην έχει λασκάρει κάποιο
 

pinkfloyd

Original poster
Member
May 13, 2010
270
1
0
http://www.ngksparkplugs.com/techinfo/spark_plugs/installation.asp

http://www.briskusa.com/how_change_spark_plugs_torque_spec_chart
 

dueller

Newbie
Jan 24, 2016
1
0
0
Έχω το 1.25L Duratec (80PS) του 2009 και μόλις έκανα το service των 6 ετών σε άσχετο συνεργείο (με δικά μου ανταλλακτικά). Τα μπουζί τα είχα ξαναλλάξει μόνος μου στα 60.000 και είχα βάλει τα NGK TR5B-13. Τώρα σκέφτηκα μήπως έβαζα κάτι καλύτερο, οπότε μου πρότειναν στο κατάστημα που τα αγόρασα πλατίνας και μου έδωσαν τα NGK (2467) PTR5A-13 Laser Platinum. Αργότερα κοιτώντας στο site της NGK διαπίστωσα ότι μάλλον δεν κάνουν τα συγκεκριμένα αφού είναι για το έως 2008 μοντέλο. Η διαφορά τους με τα TR5B-13 είναι στη θέση του σπινθήρα, όπως φαίνεται στη σελίδα που μπόρεσα να βρω,
http://www.onparts.gr/mpouzi-ngk-ptr5a13.html και http://www.onparts.gr/mpouzi-ngk-tr5b13.html . Ξαναπήγα στο κατάστημα και με βεβαίωσαν ότι κάνουν. Το μοτέρ φαίνεται να λειτουργεί πιο μαλακά στο ρελαντί ενώ στο δρόμο δεν βλέπω διαφορά. Μήπως να τα έβγαζα; Έδωσα και 34€ !
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
μια χαρα ειναι τα μπουζι για το μοντελο σου. ιδιο μοτερ φορανε το mk6 και το mk7 στο 1.25 και στο 1.4 διαφορα ισως να δεις αν βαλεις και μπουζοκαλωδια και αν εχεις καποια αλλα μετατροπη οπως φιλτρο η εξατμιση
 

gre165

Rookie
Jan 27, 2016
43
0
0
GTboy said:
πηγα να αγορασω μπουζι για το sport..προτιμησα τα εργοστασιακα..ανοιγω το κουτακι και τι να δω..τα μπουζι επανω εγραφαν FoMoCo..στο μεταλλικο του τμημα ειχε το σηματακι της Bosch..(ολα καλα μεχρι εδω)και ακριβως δίπλα RUSSIA!!!γερμανικα τελος?και αν καποιος γνωριζει τι διαφορα εχουν τα HR7MEV απο τα HR8MEV..

Και εγω αγορασα μπουζι για το 1.4 του 09 απο την Ford και μου δωσαν Fomoco HR7 made in Russia

Αυτα που εβγαλα απο το αμαξι ειναι παλι Fomoco αλλα ΗR8 και made in Germany.Ελπιζω αυτα που μου δωσαν τωρα να ειναι για καποιο λογο καλυτερα απο τα προηγουμενα..Ελπιζω οτι η Ford μετα απο δοκιμες και εμπειρια να κατεληξε σε αυτα...Αυτο βεβαια ειναι το αισιοδοξο σεναριο...
 
Nov 9, 2015
3
0
0
36
Κοζανη
::)Παιδια καλησπερα. Εγω εχω τα μανισια μποθζι ακομα, και σκευτομαι να βαλω ιριδιου. Αξιζει η οχι? Θα δω διαφωρα στο αμαξι???
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
ΜΕΤΑΞΑΣ said:
::)Παιδια καλησπερα. Εγω εχω τα μανισια μποθζι ακομα, και σκευτομαι να βαλω ιριδιου. Αξιζει η οχι? Θα δω διαφωρα στο αμαξι???
Καλημέρα,διάβασε τις προηγούμενες σελίδες αν σου είναι εύκολο και ότι απορία έχεις μας ρωτάς
 

fiestass7

MK7
Member
Jun 16, 2011
254
0
16
37
Πύργος
Μοντέλο
MK7
εχει βαλει κανεις στο fiesta του τα beru z177 (14 KR-8 MUV) ? απλά μπουζι είναι.. απλά αν τα έχει δοκιμάσει κανείς, θελω την άποψη του..
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
τα beru καλα είναι. Αν τα δίνει για το μοτερ σου, δε θα χεις προβλημα, αρκει να μην τα χτυπήσεις πριν τα βάλεις (πχ απο πτώση).
 

soultakis

New member
May 10, 2016
63
1
0
Καλησπέρα. Θέλω να αλλάξω τα μπουζί αλλά θέλω να τα πάρω μόνος μου μιας και στην αντιπροσωπεία μου είπαν οτι κοστίζουν 50 ευρώ.
Το αυτοκίνητό μου είναι το 1,6 sport του 2009. Διαβάζοντας τα προηγούμενα μηνύματα κατέληξα οτι το σωστό μπουζί είναι αυτό:

https://www.onparts.gr/mpouzi-ford-1493001.html

Έχω όμως μια απορία. Τα συγκεκριμένα μπουζί ποιάς εταιρείας είναι? Δε νομίζω να είναι Ford. Θέλω να πω είναι Bosch, NGK.... Διάβασα για την Fomoco αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό στο internet, κάπου δηλαδή να πουλιούνται σαν Fomoco με τον κωδικό που δώσατε.

Ευχαριστώ
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,314
183
63
51
Αθήνα
Η Ford δεν κατασκευάζει μπουζί, η Bosch και η NGK που αναφέρεις ναι. FoMoCo είναι τα αρχικά του Ford Motor Company και αναφέρεται στο τμήμα που πουλάει aftermarket ανταλλακτικά. Κατά 99% παραγγέλνει από τους ίδιους κατασκευαστές και απλώς κάνει branding. Κάποιος που ίσως ξέρει κάποιο πιο συγκεκριμένο info να σε διαφωτίσει περισσότερο.

Automotive components
Ford's FoMoCo parts division sells aftermarket parts under the Motorcraft brand name. It has spun off its parts division under the name Visteon.

Πιθανότατα αυτό που πόσταρες να είναι όντως FoMoCo, αλλά για τον πραγματικό κατασκευαστή δεν γνωρίζω....
 

soultakis

New member
May 10, 2016
63
1
0
Ευχαριστώ για την διευκρίνηση για τα Fomoco. Δεν ξέρω τι είναι ακριβώς αυτό που πόσταρα. Απλά το έψαξα με τον κωδικό που έδωσαν σε προηγούμενες σελίδες. Απλά ήθελα να ξέρω τι brand είναι για να βρω το ίδιο ακριβώς.
Ελπίζω κάποιος να έχει περισσότερες πληροφορίες.
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
DENSO  TV16TT
μια πολυ καλη και οικονομικη επιλογη τα εχω εδω και 10000 χμ μαζι με τα μπουζωκαλωδια τα σιλικονουνα καταλαβαινω μικρη διαφορα προς το καλυτερο σε ροπη
 

soultakis

New member
May 10, 2016
63
1
0
Η τιμή τους από οτι βλέπω είναι πολύ καλή. Σε προηγούμενη σελίδα για Denso έδιναν τα T16VR-U10. Κάνουν και αυτά?
Μπουζοκαλώδια, κάποιο συγκεκριμένο?
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread