Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Το πρόβλημα είναι φίλε μου ότι δεν έχει φτιαχτεί ακόμα υλικό που θα μπορέσει να αντέξει στα χέρια σου tease
 

banned member

Hero Member
Jan 31, 2011
1,892
0
0
2020
Άλλαξα κι γω μπουζί και παρά τα 40000 χλμ που είχαν πάνω τους έχω να πω πως βγήκαν λες και ήταν καινούρια!! κόστος 12 ευρώ!!
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
σε κανα μηνα ειναι να κανω σερβις και σκεφτομαι να αλλαξω και τα μπουζι ωστε να βάλω τα ngk TR5a-13(αυτα δεν ειναι?).θα χω γυρω στις 15000χλμ τοτε!αξιζει να τα αλλαξω η να τα αφησω λιγο ακομη;
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
moican said:
σε κανα μηνα ειναι να κανω σερβις και σκεφτομαι να αλλαξω και τα μπουζι ωστε να βάλω τα ngk TR5a-13(αυτα δεν ειναι?).θα χω γυρω στις 15000χλμ τοτε!αξιζει να τα αλλαξω η να τα αφησω λιγο ακομη;
αυτά είναι τα μπουζί που λες,απλά είναι πιο ακριβά από τα γνήσια και διαφορές στην απόδοση δεν θα δεις
 

panos.l

Pro Member
Aug 9, 2010
476
0
0
ΑΘΗΝΑ
www.fordliatiras.gr
moican said:
σε κανα μηνα ειναι να κανω σερβις και σκεφτομαι να αλλαξω και τα μπουζι ωστε να βάλω τα ngk TR5a-13(αυτα δεν ειναι?).θα χω γυρω στις 15000χλμ τοτε!αξιζει να τα αλλαξω η να τα αφησω λιγο ακομη;
Τα ngk αυτά είναι ιριδίου, πλατίνας?Αν είναι τότε δεν χρειάζεται να τα αλλάζεις κάθε χρόνο ή 20000χλμ αλλά κάθε 4-5 και 40000-50000χλμ απ οτιθ θυμάμαι!!Και αν δεν κάνω λάθος δίνει και η ford μπουζί πλατίνας γι αυτό το αμάξι!Ο ιάκωβος θα μας πει στα σίγουρα γι αυτό... :p
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
panos.l said:
Τα ngk αυτά είναι ιριδίου, πλατίνας?Αν είναι τότε δεν χρειάζεται να τα αλλάζεις κάθε χρόνο ή 20000χλμ αλλά κάθε 4-5 και 40000-50000χλμ απ οτιθ θυμάμαι!!Και αν δεν κάνω λάθος δίνει και η ford μπουζί πλατίνας γι αυτό το αμάξι!Ο ιάκωβος θα μας πει στα σίγουρα γι αυτό... :p
απλό είναι το ngk μπουζί
δίνει και ιριδίου με κανένα 45-50e η τετράδα
εσύ δεν ξέρεις να μας πεις Πάνο? tease
 

panos.l

Pro Member
Aug 9, 2010
476
0
0
ΑΘΗΝΑ
www.fordliatiras.gr
Θυμάμει οτι δίνει ένα κοδικό και οτι κάνει 45-50 ευρώ αλλά δεν θυμάμαι τον κοδικό.Επίσης όπως είπα αυτά δεν αλλάζονται κάθε χρόνο όπως τα απλά!!
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
StuparArt said:
Τα ιριδίου που δίνει η PumaSpeed αλλά και η πλατίνα στο ίδιο νούμερο ψυχρότητας δεν δουλεύουν καλά στα Mk7. Προσωπικά με την πλατίνα είχα κοψίματα με λίγες στροφές και φορτίο πχ 2α απο 1500 και πάτημα χαλαρό...

Στο dino όμως δεν είδα καμία απολύτως διαφορά στα νούμερα!
Μετά από σχεδόν δυο χρόνια έρχομαι να αναιρέσω αυτό που έγραψα. Για τα κοψίματα δεν φταίνε τα μπουζί!!! Μετά από ψάξιμο κατέληξα σε αυτό το συμπέρασμα.


Συγγνώμη που δεν το διόρθωσα νωρίτερα…
 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
Δηλαδη δουλευουν το ιδιο καλα; τοσο τα ιειδιου οσο και με πλατινα;

ανθρωποι ειμαστε λαθη κανουμε!! μην τρελενεσαι εσυ να εισαι καλα  ;)
 

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
grg019 said:
Δηλαδη δουλευουν το ιδιο καλα; τοσο τα ιειδιου οσο και με πλατινα;

ανθρωποι ειμαστε λαθη κανουμε!! μην τρελενεσαι εσυ να εισαι καλα  ;)

Στη θεωρία νικούν τα ιριδίου και αυτό λογω του λεπτού ηλεκτροδίου που έχουνε επειδή η υψηλή τάση προτιμά να εκκενώνεται απο ένα μυτερό σημείο παρά απο ενα πεπλατισμένο(το ηλεκτρόδιο της πλατίνας στη περίπτωσή μας).
Τωρα τα πλατίνας λόγω μετάλλου απλά δεν οξειδωνονται ευκολα μέσα στο θάλαμο καύσης κάτι που φυσικά ισχύει και για τα ιριδίου τα οποία βγάζουν 2+ φορές χιλιόμετρα απο αυτά της πλατίνας. Η θεωρία φυσικά διαφέρει πολλές φορές απο την πράξη...
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Τα ιριδίου σαφώς και είναι καλύτερα σαν μπουζί απλά επειδή στο Fiesta δεν τα έχω δοκιμάσει δεν μπορώ να είμαι βέβαιος για την σωστή τους λειτουργία. Εάν δεν είχαν ακουστεί κάποια παράπονα θα έλεγα ότι δεν έχουν πρόβλημα… επειδή όμως υπάρχουν αναφορές μη σωστής λειτουργίας κρατάω τις επιφυλάξεις μου.
Για την πλατίνα αλλά και τα μαμά που τα έχω δοκιμάσει μπορώ να πω ότι δεν είχα κάποιο πρόβλημα που να οφείλετε στα μπουζί.
Πάντως μου κάνει μεγάλη εντύπωση ένα μπουζί ιριδίου με σωστό κωδ. να μη μπορεί να δουλέψει σωστά σε ένα αμάξι για το οποίο προορίζετε βέβαια.
Σε όλα μου τα αμάξια πάντα έβαζα ιριδίου και μάλιστα με άλλους κωδ. επηρεάζοντας την ψυχρότητα τους και παρόλα αυτά ποτέ δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα.

Στο Fiesta όταν έβαλα τα πλατινένια δεν είχαν βγάλει ακόμα τα ιριδίου (δεν υπήρχε και κάποιος κωδ. που να αντιστοιχεί ώστε να τα ταιριάξω) για αυτό και αγόρασα τα πλατινένια. Εάν υπήρχαν τότε σίγουρα αυτά θα έβαζα μιας και αυτός ήταν ο στόχος μου ξέροντας την διαφορετικότητα τους σε σχέση με τα απλά μαμά.
 

nikos drift

Pro Member
Apr 24, 2011
348
0
0
StuparArt said:
Μετά από σχεδόν δυο χρόνια έρχομαι να αναιρέσω αυτό που έγραψα. Για τα κοψίματα δεν φταίνε τα μπουζί!!! Μετά από ψάξιμο κατέληξα σε αυτό το συμπέρασμα.


Συγγνώμη που δεν το διόρθωσα νωρίτερα…
και απο που ειναι τελικα αυτα τα κοψιματα νικολα???
με εχει πεθανει φετος το καλοκαιρι..αντε να αρχισει το κρυο να σταματησουν!!!

Υ.Γ.: οχι οτι προκειται να βρουμε απο τι ειναι δηλαδη, αλλα ετσι κουβεντα να γινεται!!
 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
Σκεφτομαι στο σερβις που θα κανω τελη του μηνα να αλλαξω μπουζι και να βαλω αυτα με την πλατινα συκγεκριμενα τα ngk για καλυτερη λιετουργια - καυση του κινητηρα. Τα φοραει κανενας αλλος; εχει δει ουσιαστικες διαφορες απο τα μαμα; Νικολα μπορεις να μας διαφωτισεις;
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
28
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Επειδη ερχεται και το δικο μ σερβις σε καμια εβδομαδα...εχεται να προτηνετε κατι δοκιμασμενο και φυσικα καλυτερο απο το μαμα??

Υ.Γ δεν εχω ασχολιθει με το θεμα και μπορει να πω βλακια αλλα για αυτο ειναι το φορουμ...εχω ακουσει οτι ΟΛΑ τα μπουζι βγαινουν και σε τριακιδα..ΛΟΓΙΚΑ δεν θα ειναι καλυτερα?υπαρχουν?
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
nos7 said:
Υ.Γ δεν εχω ασχολιθει με το θεμα και μπορει να πω βλακια αλλα για αυτο ειναι το φορουμ...εχω ακουσει οτι ΟΛΑ τα μπουζι βγαινουν και σε τριακιδα..ΛΟΓΙΚΑ δεν θα ειναι καλυτερα?υπαρχουν?
και σε 4κιδα βγαίνουν αλλά όχι για τα δικά μας αμάξια
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
nos7 said:
κριμα και θα ηταν καλη λυση με συνδιασμο εναν καλο πολαπλασιαστη....

αρα καταληγουμε αναγκαστικα στα μαμα??
η στα μαμά ή σε πλατίνας
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
28
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
εαν διαβασεις στην αρχη Ιακωβε και εαν δεν κανω λαθος ο Νικολας ειχε κοψιματα με της πλατινας.....


StuparArt said:
Προσωπικά με την πλατίνα είχα κοψίματα με λίγες στροφές και φορτίο πχ 2α απο 1500 και πάτημα χαλαρό...
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread