Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Nos7

Administrator
Original poster
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • Thread starter
  • #41
Το βεντιλατερ ρουφαει αερα απο το περιβαλλον και το στελνει επανω στο ψυγειο για να ψηξη την μηχανη και το a/c !!! Οταν δουλευει το  a/c δουλευει και το βεντιλατερ ... τωρα εαν του φτανει με τα 80 χλμ/ω ή οχι δεν το ξερω αλλα σκεψου οτι το αμαξι δεν ειναι σε θεση να καταλαβει εαν φυσαει πλαγια ο ανεμος ή απο πισω που εκει δεν φτανει π.χ ή εαν φυσαει κατευθειαν στο ψυγειο και φτανει π.χ !!!

Επισης εσενα δεν σε ζημειωνει πουθενα με το να δουλευει το βεντιλατερ π.χ να σου καιει περισσοτερη βενζινη!!
 

fokooo

Member
Jan 5, 2013
107
0
0
34
Καρδιτσα
ναι οκ...απλα το ακουσα που δουλευε και μου εκανε εντυπωση γιατι σκοπος του βεντιλατερ ειναι να διασφαλιζει ροη στις ψυκτρες...εφοσον αυτη η ροη υπαρχει απο την κινηση του αυτοκινητου θεωρητικα επρεπε να σταματαει...οπως γινεται και με την ψυξη του κινητηρα...
 

AN7

Member
Oct 2, 2010
241
1
0
36
Βάρκιζα
Αν τα βεντιλατερ ειναι απ την μεσα μερια που λογικα θα ειναι οπως εμας, ρουφανε αερα απ τα ψυγεια και τον πετανε πανω στο μοτερ, δεν σπρωχνουν αερα απο μεσα προς τα ψυγεια.

Το βεντιλατερ δεν ξερω αν σε εσας ισχυει το ιδιο, αλλα και στο δικο μου και στο mondeo αναλογα με την θερμοκρασια που του εχεις δωσει και οταν το condeser ή η εβαπορετα φτασουν στην επιθυμητη θερμοκρασια το βεντιλατερ κλεινει.

Το βεντιλατερ επισης απ την στιγμη που καιει ρευμα και εχει και αρκετη καταναλωση,  καιει και βενζινη, τπτ πανω στο αυτοκινητο δεν ειναι "τσαμπα".
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
απο τεχνικης αποψης πρεπει να δουλευουν τα βεντιλατερ για να μενει σταθερη η πιεση του φρεον αν εσυ πηγαινεις πχ με 80χμ ο αερας που μπαινει στο αυτοκινητο ισως να ειναι ισως με την παροχη αερα που χρειαζετε. αν ομως δεν ειναι πρεπει να δουλευει το βεντιλατερ. 
 

vkastanas

Hero Member
Rookie
Aug 23, 2014
20
0
1
Εγώ έκανα πέρυσι δωρεάν τεχνικό έλεγχο air condition και συμπλήρωση φρέοντος (sic) σε μια προσφορά στον Παζαρόπουλο. Βρήκε μου είπε μια μάλλον διαρροή αλλά να το τσεκάρω... Δεν έχω βγάλει θερμόμετρα και τέτοια για πλήρη έλεγχο αλλά είμαι σχετικά ικανοποιημένςο με την απόδοση του a/c. Ψαχτείτε λίγο και για προσφορές...Μερικές αξίζουν!
 

fiestalarissa

Member
Aug 27, 2014
117
0
0
33
λαρισα
ξερει μηπως κανεις κωδικους για σωληνακια a/c  απο το μκ7 1,6 tdci ??? συγκεκριμενα ψαχνω αυτο που φευγει απο το μπροστα ψυγειο και καταλξγει στην εβαπορετα...
 

tabas

Pro Member
Feb 15, 2013
375
0
0
42
Γράφει πουθενά πόσα gr φρέον έχει το κύκλωμα του air condition?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Έχει ταμπελάκι, αν ανοίξεις το καπό θα το δεις κάπου δεξιά αν θυμάμαι καλά. Ένα κίτρινο συνήθως είναι.
 

tabas

Pro Member
Feb 15, 2013
375
0
0
42


Λογικά αυτό που φαίνεται πάνω στο φανάρι θα λες, ε?
Θα το τσεκάρω....
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Όχι, δεν είναι αυτό. Λάθος μου που σου είπα δεξιά. Στα αριστερά πρέπει να είναι. Γράφει ότι είναι για το A/C.

engine_bay.jpg
 

tabas

Pro Member
Feb 15, 2013
375
0
0
42
Μάλιστα! Σώστα υπέθεσα ότι το δικό μου αυτοκόλλητο θα βόσκει σε κανένα Λιβάδι( :D) ή σε κανένα αποστραγγιστικό κανάλι πλυντηρίου αυτοκινήτων καθώς δεν το έχω. Μάλλον θα την έκανε ύστερα από πλύσιμο με πιεστικό....
Και μου έκανε εντύπωση που δεν το έβρισκα γιατί σε όλα τα αυτοκίνητα που έχω δει υπάρχει...
Ευχαριστώ Κώστα ;)
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Τότε θα πρέπει να μας απαντήσει κάποιο μέλος από εδώ που έχει το 1.4 mk7 και να μας πει τα γραμμάρια. Αλλιώς ότι γράφει το μηχάνημα που κάνει την πλήρωση (συνήθως έχουν έτοιμα προφίλ) ή αντιπροσωπεία...

Υ.Γ. Κι εμένα κάπου βόσκει, αλλά θυμάμαι ότι θέλει 650 γραμμάρια  giggle
 

FiestaLpg

Member
Feb 28, 2015
188
0
0
Συμβουλή από φίλο έμπειρο ψυκτικό. Κανένα air condition οικιακό ή αυτοκινήτου δε χάνει φρέον χωρίς λόγο. Χάνουν μόνο αν υπάρχει κάπου βλάβη - διαρροή. Αν σας πουν ότι χρειάζεται συμπλήρωμα αναζητείστε τη βλάβη. Αν προσθέσουν απλά χωρίς καμία άλλη εργασία το πιθανότερο είναι να κοροϊδεύουν και θέλουν να δικαιολογήσουν το 30άρι που θα πάρουν.
 

tabas

Pro Member
Feb 15, 2013
375
0
0
42
Εγώ πήγα το τσέκαρα το Σάββατο ύστερα από 6χρόνια που το έχω....(εντάξει μη βαράτε)
Γενικά από την αρχή θυμάμαι ότι δεν με είχε ενθουσιάσει η απόδοση του a/c. Θυμάμαι σε ένα civic του 94 που είχα 3η σκάλα δεν έβαζα ποτέ. Στο fiesta τα τελευταία 2χρόνια το δούλευα πολύ στην ανακύκλωση για να έχει απόδοση(πράγμα λάθος μου είπε ο μάστορας).
Anyway πλήρωσα 20€.
Είχε βάλει έναν αισθητήρα θερμομέτρου στους κεντρικούς αεραγωγούς και μέτρησε(ύστερα από ώρα) 11,8βαθμούς. Σταδιακά και συμπληρώνοντας φρεον το φέραμε στους 9,7 βαθμούς(κάτω από 10 μου είπε είναι οκ). Η διαδικασία πήρε αρκετή ώρα...
Κάθε 1-2 χρόνια μου είπε χρειάζεται τσεκάρισμα.
Α, μου είπε ότι πρόσθεσε 380gr (!) και ότι πρέπει να έχει 600...απλά θέλω να το τσεκάρω....
 

dimwhoo

Member
Dec 7, 2013
234
0
16
Αν δεν κανω λαθος το fiesta παίρνει 400 +-40g

Έλεγχος πρέπει να γίνεται ετήσια και δεν ισχύει αυτο για το κλειστό κύκλωμα (τα 9-10 θέλουν συμπλήρωμα) αλλα ακομα και αν δεν θελει συμπλήρωμα μαζι με την αποστράγγιση και την επαναπλήρωση του συστήματος γίνεται και αλλαγή λαδιων κομπρεσσορα οποτε καλο ειναι να γίνεται αυτο το check up

600g??? μιλάμε ακομα για fiesta ή για bmw 7 series?
 

JimClark

Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
Το πολυτελείας μου δίλιτρο, 3.917 μέτρων παίρνει 650 γραμμάρια παρακαλώ

(και μετά από 1 χρόνο ακινησίας κ τελευταίο συμπλήρωμα το 2012 του είχαν μείνει μόνο 150)...
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Και το δικό μου γέρικο 1.4 (που δεν πληρώνει φόρο πολυτελείας  giggle ) θέλει τα ίδια (καλά θυμόμουν)  ok234
 

fotisbasm

Newbie
Jul 21, 2015
9
0
0
45
Επι της ευκαιριας το 1400 προφανος και το 1600 ποσα γραμμ φρεον βαζουμε και ποσα γραμμ λαδι; 
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Εμένα με το θερμόμετρο έφτασε στους 9 βαθμούς .
Δεν ξέρω κάν τι και πόσο έβαλε :p
Μου είπε μόνο να μην το γυρίσω στα τζάμια και ότι ή το mk6 ft ή το mk7 έχει αισθητήρα να σβήνει το a/c όταν βαράει στα τζάμια.. ισχύει αυτό?
 

fotisbasm

Newbie
Jul 21, 2015
9
0
0
45
manos.m said:
Μου είπε μόνο να μην το γυρίσω στα τζάμια και ότι ή το mk6 ft ή το mk7 έχει αισθητήρα να σβήνει το a/c όταν βαράει στα τζάμια.. ισχύει αυτό?
Μεγαλη μπουρδα ειπε.

Ρωταω γιατι εχω πολυ καλο φιλο που εχει μηχανημα για a/c απλα το παλικαρι εχει smart  mercedes service  και δεν ασχολείται με ford. Επεισης εαν δεν βάλουμε την σωστή ποσότητα μπορούμε να κάνουμε ζημιά το κομπρεσερ
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread