Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Nos7

Administrator
Original poster
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • Thread starter
  • #1
Εχτες και μετα απο 34.783 χλμ και 2,5 χρονια το Φιεστα εκανε τον πρωτο του ελεγχο στο A/C....

μπηκε σε μηχανημα που ελεγξε το φρεον που ειχε απομεινει και ηταν 180 αντι για 560(δεν θυμαμαι μοναδα μετρησης) που επρεπε να ηταν....του ρουφηξε το παλιο φρεον και τα λαδια απο τον συμπιεστη...ελεγξε το κυκλωμα εαν εχω διαροες και εβαλε καινουργια λαδακια και καινουργιο φρεον!!επισης καθαρισα και τους αεραγωγους με ειδικο σπρει αντιαλεργικο και αντιβακτιριδιακο εφοσον καπνιζω σαν φουγαρο μεσα στο αμαξι...

αποτελεσμα πολυ καλυτερι αποδοση με το πριν αλλα οπλιζει και ξεοπλιζει πολυ γρηγορα η καστανια του συμπιεστη και εαν θυμαμαι καλα το εκανε απο την μανα του αυτο οποτε δεν με προβληματιζει!!

κοστος 50€!!!
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
καλά έκανες και το κοίταξες,κάθε 2 χρόνια θέλει έλενχο το φρεον του air-cool
που πήγες Μιχάλη αν επιτρέπεται?
 

Nos7

Administrator
Original poster
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • Thread starter
  • #5
Πηγα στον Αποστολη Φακλανα που εχουμε και προσφορα για τα μελη που εχουν καρτα


nos7 said:
95e43.jpg


To κατάστημα Απόστολος Φακλάνας προσφέρει για τα μέλη του κλάμπ  
με την παρουσία της κάρτας μέλους

Tοποθέτηση φρέον σε Α/C απο 60 στα 50€
 

vouts

Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
Στην αντιπροσωπεια μπορω να ζητησω κατι τετοιο???Το αναλαμβανει το ιδιο το συνεργειο η το στελνει καπου εξω??Επισης σημερα που εβαλα το A/C για λιγο ο αερας που εβγαζε δεν ηταν παγωμενος αλλα απλα δροσερος...το ειχα στο 2 γυρισμενο στο προσωπο και δουλευε για κανα 20λεπτο...Νομιζω στην αρχη που το πηρα εβγαζε περισσοτερο...Γι αυτο ρωταω μηπως παω να δω τι παιζει...
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Ναι το κανουν Δημητρη.
Πηγαινε και πες να σου συμπληρωσουν φρεον,επισης καλο ειναι αν δεν εχεις αλλαξει το φιλτρο καμπινας να το αλλαξεις και αυτο μαζι.
Ο καθαρισμος που κανουν στο κυκλωμα δεν ειναι τιποτα,ψεκαζουν το φιλτρο καμπινας και εκει που μπαινει αυτο με ενα ειδικο σπρει αντιβακτηριδιακο και οταν το βαλεις να δουλεψει καθαριζει ολους τους αεραγωγους.Οταν το κανουν θα πρεπει να το βαλεις για λιγη ωρα να δουλεψει ωστε να ξεβρομισει.
 

lookmimis

Member
May 13, 2010
216
0
0
52
αθηνα
Μιχαλη εγω οταν εκανα την ιδια δουλεια περυσι στο μκ6 μου οπλιζε και ξεοπλιζε πολυ συχνα και καποια στιγμη σταματησε να εχει αποδοση το προβλημα ηταν οτι ο μηχανικος ειχε τοποθετηση λιγοτερη ποσοτητα φρεον γιατι ειχε δωσει λαθος κωδικο στο μηχανημα που εκανε την συγκεκριμενη δουλεια.Απλα το αναφερω χωρις να κανω τον εξυπνο οτι κατι μπορει να εχει το a/c σου
 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
Κοντα στα αλλα και συντηρηση στον κλιματισμο με αλλαγη φιλτρου καμπινας και ψεκασμα αντιμυκητιοκτονου σε ολους τους αεραγωγους! Σειρα εχει η πληρωση με φρεον γιατι αρκετα το αφησα
 

Nos7

Administrator
Original poster
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • Thread starter
  • #10
Γρηγορη εκανες πληρωση ή εβγαλες τελειως το παλιο φρεον και εβαλες καινουργιο??τα λαδακια στον συμπιεστη του κλιματισμου τα κοιταξε??
 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
Ολα αυτα που αναφερεις Μιχαλη θα γινουν απο βδομαδα. Για το φρεον το ηξερα για λαδακια πρωτη φορα το ακουω. Τι προτεινεις να κανω; Να αδειασει το φρεον και να βαλει αλλο ή απλα να συμπληρωσει;
 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
Και πολυ καλη τιμη βλεπω!! Θα κοιταξω να το κανω και εγω και θα ενημερωσω!
 

lefteris

Pro Member
Oct 15, 2011
406
0
0
41
Αθήνα
Απο βδομάδα μάλλον θα το επιχειρήσω και εγώ, γιατί οι τελευταίες 30 μερες ήταν κόλαση! Δέν ξέρω κατα πόσο η χαμηλή απόδοση οφείλεται στο γεγονός οτι όλο το αμάξι έχει "αρπάξει", άλλα όταν βάζεις 3η (μερικές φορές και 4η) σκάλα για γίνει απλα υποφερτή η κατάσταση στο εσωτερικό, μάλλον κάτι τρέχει. Και υποφερτή με κάθε επιείκεια έτσι, γιατί οι επιβάτες πίσω δυσανασχετούν.
Α ρε dual zone clima, μας κακόμαθες...
 

Garbakos

Member
Aug 8, 2012
133
0
0
34
Αθήνα
Παιδια βρηκα μια καλη προσφορα που ληγει ομως συντομα για ολοκληρωμενο service air-condition που μπορει να ενδιαφερει και αλλα μελη εδω μεσα!Η προσφορα ειναι αυτη εδω (http://www.deals365.gr/deal.php?id=1421&utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_content=Alldeals&utm_campaign=Deals365) Το δικο μου ειναι 2,5 χρονων αλλα το air-condition εχει χρησιμοποιηθει ελαχιστα..Λετε να παω να το κανω η δεν χρειαζεται ακομα?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Aκούγεται καλή η προσφορά, γύρω στα 50 ευρώ πάνω-κάτω παίζει το service του A/C. Όσον αφορά το δικό σου, αν νομίζεις ότι δεν αποδίδει καλά, τότε πήγαινέ το, αλλιώς άφησέ το για του χρόνου το Μάιο-Ιούνιο.
 

Nos7

Administrator
Original poster
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • Thread starter
  • #17
θα συμφωνησω με τον Κοstg!!!ετσι και αλλιως αρχισε να δροσιζει πλεων + οτι λογικα μεσα σε 2 χρονια που εχεις το αμαξι το βλεπω λιγο δυσκολο να μην εχεις καλη αποδοση του a/c!!! το θεωρω περιττο προς το παρων φιλε μ!!!
 

japanjim

Newbie
Jun 21, 2012
7
0
0
παντως γνωμη μου ειναι αμα δροσιζει το a/c να μην το πειραζεται ενα τσεκ απλο βαζετε το a/c  τον ανεμιστηρα στην δευτερη σκαλα και την ανακυκλωση και βαζετε ενα θερμομετρο ψηφιακο και πρεπει να κατεβαζει απο 7 -9 βαθμους  :) :)
 

Garbakos

Member
Aug 8, 2012
133
0
0
34
Αθήνα
Επειδη αποδιδει καλα το a/c μεχρι τωρα θα συμφωνησω μαζι σας και θα το κανω του χρονου..Τσαμπα χρηματα θα ειναι αμα το κανω τωρα..Ευχαριστω
 

lefteris

Pro Member
Oct 15, 2011
406
0
0
41
Αθήνα
Εγώ πάντως την χτύπησα την προσφορά.Δέν γίνεται να μπαίνω σε Polo 9N του 2004, στο οποίο δέν έχει γίνει ποτέ (κατα την γνώση μου) πλήρωση φρέον και να αποδίδει καλύτερα απο το Fiesta.
Περισσότερα απο Παρασκευή που θα γίνει και το σερβις...
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread