Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Garbakos

Member
Aug 8, 2012
133
0
0
34
Αθήνα
lefteris said:
Εγώ πάντως την χτύπησα την προσφορά.Δέν γίνεται να μπαίνω σε Polo 9N του 2004, στο οποίο δέν έχει γίνει ποτέ (κατα την γνώση μου) πλήρωση φρέον και να αποδίδει καλύτερα απο το Fiesta.
Περισσότερα απο Παρασκευή που θα γίνει και το σερβις...

Τι μοντελο ειναι το αυτοκινητο σου?Περιμενουμε να μας πεις και απο παρασκευη τις εντυπωσεις σου!
 

lefteris

Pro Member
Oct 15, 2011
406
0
0
41
Αθήνα
Μόλις επέστρεψα απο το service.Το fiesta είναι μοντέλο του 2009 (4ος ή 5ος,δέν θυμάμαι).
Απο τα 390±25g φρέον που είναι οι εργοστασιακές τιμές, εγώ είχα το μισό (~185)

Πλέον η θερμοκρασία ,με το ψηφιακό θερμόμετρο στον αεραγωγό, έπεσε στους 9 °C.
Με ανοιχτούς μόνο τους 2 αεραγωγούς του radiocd,στην δεύτερη σκάλα,δέν μπορείς να σταθείς μέσα.Μπήκε και καθαριστικό/μυκητοκτόνο, οπότε βγαίνει και μια ευχάριστη μυρωδιά πεύκου.Σίγουρα δέν είναι placebo effect,γιατί είχα ανοιχτό το a/c πρίν πάω στο συνεργείο.

Κρίμα για την ταλαιπωρία μου όλο το καλοκαίρι.Είναι κάτι που δεν έπρεπε να αμελήσω...
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
lefteris said:
Μόλις επέστρεψα απο το service.Το fiesta είναι μοντέλο του 2009 (4ος ή 5ος,δέν θυμάμαι).
Απο τα 390±25g φρέον που είναι οι εργοστασιακές τιμές, εγώ είχα το μισό (~185)

Πλέον η θερμοκρασία ,με το ψηφιακό θερμόμετρο στον αεραγωγό, έπεσε στους 9 °C.
Με ανοιχτούς μόνο τους 2 αεραγωγούς του radiocd,στην δεύτερη σκάλα,δέν μπορείς να σταθείς μέσα.Μπήκε και καθαριστικό/μυκητοκτόνο, οπότε βγαίνει και μια ευχάριστη μυρωδιά πεύκου.Σίγουρα δέν είναι placebo effect,γιατί είχα ανοιχτό το a/c πρίν πάω στο συνεργείο.

Κρίμα για την ταλαιπωρία μου όλο το καλοκαίρι.Είναι κάτι που δεν έπρεπε να αμελήσω...
Τόσο λίγο παίρνει??
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Το mk6 παιρνει 650gr.Εμενα οταν ειχε μεινει με 300gr δεν ειχε καθολου αποδοση.
Ο μιχαλης ειχε πει αυτο που εκανε συντηριση
nos7 said:
Εχτες και μετα απο 34.783 χλμ και 2,5 χρονια το Φιεστα εκανε τον πρωτο του ελεγχο στο A/C....
μπηκε σε μηχανημα που ελεγξε το φρεον που ειχε απομεινει και ηταν 180 αντι για 560(δεν θυμαμαι μοναδα
 

arkas

Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
αρχες του καλοκαιριου πηγα κι εκανα σερβις το ac μου και σε μια συζητηση που ειχαμε με τον τεχνικο μου ειπε οτι τα μκ 7 εχουν απο τα χειροτερα ac που εχει δει ποτε
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
arkas said:
αρχες του καλοκαιριου πηγα κι εκανα σερβις το ac μου και σε μια συζητηση που ειχαμε με τον τεχνικο μου ειπε οτι τα μκ 7 εχουν απο τα χειροτερα ac που εχει δει ποτε
Σε αυτό θα συμφωνήσω…. είναι απλά απαράδεκτο!!!  :mad:
 

lefteris

Pro Member
Oct 15, 2011
406
0
0
41
Αθήνα
StuparArt said:
Τόσο λίγο παίρνει??

Και όμως.Είμασταν μαζί στον υπολογιστή και βλέπαμε τα δεδομένα.
Επίσης διαπίστωσα αν θέλουμε να κατεβάσουμε την θερμοκρασία στην καμπίνα γρήγορα,είναι προτιμότερο να κρατήσουμε ανοιχτούς μόνο τους 2 απο τους 4 αεραγωγούς.Με αυτόν τον τρόπο δέν υπάρχουν μεγάλες απώλειες ψυχρού αέρα,αφού ο όγκος του περνάει απο 2 κανάλια. 
 

Nos7

Administrator
Original poster
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • Thread starter
  • #28
arkas said:
αρχες του καλοκαιριου πηγα κι εκανα σερβις το ac μου και σε μια συζητηση που ειχαμε με τον τεχνικο μου ειπε οτι τα μκ 7 εχουν απο τα χειροτερα ac που εχει δει ποτε

θα διαφωνησω!!!εμενα πλεων το a/c ειναι αρκετα ικανοποιητηκο!!μπορει να πει την γνωμη του και ο kostg που το εχει δει...
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Και ο Λευτερης λεει οτι δουλευει πλεον μια χαρα,απλα ο τεχνικος του ειπε οτι γενικα το συστημα ψυξης στα mk7 μηχανικα δεν ειναι απο τα καλυτερα.Το εχω ακουσει και απο αλλους αυτο.
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Εάν το συγκρίνουμε με άλλα αυτοκίνητα είναι αρκετά πιο κάτω. Αργεί να πιάσει την θερμοκρασία και εκτός από αυτό δεν θεωρείται και από τα δυνατότερα Α/C. Όλο το σύστημα δεν έχει την δυνατότητα στο να κατεβάσει αρκετά γρήγορα και χαμηλά την θερμοκρασία.

Δυο βασική λόγοι που συμβαίνει αυτό είναι:
Ο ένας είναι ότι δεν έχει έξτρα βεντιλατέρ μόνο για το A/C και ο άλλος είναι το μέγεθος του κομπρεσέρ.


Εάν τοποθετούσαμε ένα έξτρα βεντιλατέρ στο ψυγείο του A/C σίγουρα θα μπορούσαμε ν βοηθήσουμε όλο το σύστημα στο να απόδοση καλύτερα!
 

tzimo

New member
Nov 11, 2013
85
0
0
38
Αθήνα
Εχω μια απορια σχετικα με το air condition.

Οταν μετακινω απο το 0 το δεικτη για θερμο αερα αναβει μονο του το air condition χωρις να εχω πατησει το κουμπι του. Ειναι φυσιολογικο?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Aν το έχεις στην επιλογή για ξεθάμπωμα του παρμπρίζ, τότε ναι, είναι φυσιολογικό.
 

tzimo

New member
Nov 11, 2013
85
0
0
38
Αθήνα
kostg said:
Aν το έχεις στην επιλογή για ξεθάμπωμα του παρμπρίζ, τότε ναι, είναι φυσιολογικό.

Ναι εκει ειναι ο δεικτης οποτε κομπλε. Ευχαριστω!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Γύρισε τον δείκτη σε κάποια άλλη θέση και θα δεις ότι δε θα ανοίξει και το A/C μαζί.
 

fokooo

Member
Jan 5, 2013
107
0
0
34
Καρδιτσα
εχω μια ερωτηση..οταν το αυτοκινητο κινειται, ας πουμε με 80 χλμ/ω σταθερα....δουλευει το βεντιλατερ για το air condition??
 

fokooo

Member
Jan 5, 2013
107
0
0
34
Καρδιτσα
σοβαρα?? με ποια  λογικη??? παιζει το βεντιλατερ να "φυσαει" περισσοτερο αερα απο το να κινειται το αυτοκινητο με 80 χλμ/ω???...θελω να πω δεν φτανει ο αερας απο την ταχυτητα και θελει και εξτρα?
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread