Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

gyiama

Original poster
Member
Nov 30, 2017
141
5
18
Μήπως έχει τοποθετήσει κάποιος led λάμπες στα φανάρια σε ΜΚ8; Σκέφτομαι να κάνω μια προσπάθεια αν και θέλει αρκετή πατέντα.
 

georgemps

Member
Apr 6, 2015
137
6
18
gyiama said:
Μήπως έχει τοποθετήσει κάποιος led λάμπες στα φανάρια σε ΜΚ8; Σκέφτομαι να κάνω μια προσπάθεια αν και θέλει αρκετή πατέντα.
καμμία πατέντα, plug and play είναι.
έβαλα στο δικό μου st πριν λίγες ημέρες .
 

andrnith

Member
May 17, 2018
106
1
18
32
Αθήνα
Εγώ έψαχνα να αλλάξω τις λάμπες με LED και ανοίγοντας το προστατευτικό πίσω από το φανάρι διαπίστωσα ότι δεν έχει χώρο γιατί εχει μεγαλύτερη φίσα η LED λάμπα και καλώδιο μεγαλύτερο πράγματα που δεν χωράνε εκεί. Έμαθα από έναν γνωστό μου που ασχολείται  ότι πράγματι θέλει πατέντα στο φανάρι αλλά δε μπήκα καν στη διαδικασία να το συζητήσω. Δε κάνω πατέντες σε καινούριο αυτοκίνητο. Επομένως αρκέστηκα σε Philips λάμπες αλογόνου πιο λευκές και είμαι μια χαρά.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Παιδιά, διαβάστε λίγο περισσότερο τα υπάρχοντα θέματα του forum, το εν λόγω ζήτημα το έχουμε συζητήσει, αναλύσει και παραθέσει όλες τις δυνατές επιλογές/λύσεις, όχι μία και δύο, αλλά πολλές φορές. Το αν είναι για ΜΚ7, ΜΚ7.5 ή ΜΚ8, μικρή σημασία έχει, οι λύσεις είναι λίγο-πολύ universal...
 

gyiama

Original poster
Member
Nov 30, 2017
141
5
18
Το ΜΚ8 έχει άλλη βάση κουμπωτη πίσω απ το φανάρι και τουλάχιστον στα led που έχω εγώ θέλει άνοιγμα η τρύπα στο ντουι της λάμπας ώστε να χωρέσει η βάση της Η7 του led. Το πρόβλημα μου είναι ότι όλα τα LED έχουν ψυκτρα από πίσω η οποία σίγουρα δεν χωράει μέσα στο φανάρι. Γι αυτό ρωταω
 

gyiama

Original poster
Member
Nov 30, 2017
141
5
18
georgemps said:
καμμία πατέντα, plug and play είναι.
έβαλα στο δικό μου st πριν λίγες ημέρες .

Μπορείς να μου πεις πως βολεψες την ψυκτρα του led? Η αν είναι εύκολο μια φωτογραφία από πίσω να δω πως κάθησε; Μήπως έβαλες κάποιο τύπο led που κάθεται πιο εύκολα τουλάχιστον απ αυτά που βρήκα εγώ;
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
gyiama said:
Το ΜΚ8 έχει άλλη βάση κουμπωτη πίσω απ το φανάρι και τουλάχιστον στα led που έχω εγώ θέλει άνοιγμα η τρύπα στο ντουι της λάμπας ώστε να χωρέσει η βάση της Η7 του led. Το πρόβλημα μου είναι ότι όλα τα LED έχουν ψυκτρα από πίσω η οποία σίγουρα δεν χωράει μέσα στο φανάρι. Γι αυτό ρωταω

Στα περισσότερα αυτοκίνητα της κατηγορίας το ίδιο συμβαίνει, και οι λύσεις είναι ακριβώς οι ίδιες: τρύπημα στα λαστιχένια καπάκια ή αγορά θολωτών καπακιών για να χωρέσουν οι ψύκτρες.
 

georgemps

Member
Apr 6, 2015
137
6
18
για λογους εξαερισμου , η ψυκτρα της led λαμπας αναγκαστικα εξεχει απο το λαστιχενιο καλυμα της λαμπας  ( στο οποιο  εγινε μια μικρη τρυπα).
Απόλυτα ευχαριστημενος με το αποτελεσμα!
αυτην εβαλα:
https://www.ixokinisi.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=knflypage.tpl&product_id=6052&category_id=77&option=com_virtuemart&Itemid=9
 

gyiama

Original poster
Member
Nov 30, 2017
141
5
18
Το λάστιχο οκ εννοείται δεν είναι πρόβλημα απλά εγώ αγόρασα και καινούργιες βάσεις λάμπας ώστε να τις τρυπησω για να χωρέσουν οι led μέσα.πηρα και καινούργια καπάκια για να τα τρυπησω.απλά ρωτάω μήπως κάποιος συνάντησε τπτ περίεργο στην όλη  εγκατάσταση, ώστε να με κατευθύνει .

Υγ υπάρχουν θολωτά καπάκια εμπορίου που ταιριάζουν;; Δεν το ήξερα αυτό.
 

gyiama

Original poster
Member
Nov 30, 2017
141
5
18
Εγώ αυτές πήρα. Η βάση της λάμπας χωρίζει απ το κυριος σώμα

H7-25W-NORMA-6500K.jpg
 

johnD

Member
Dec 15, 2017
150
4
18
Άρα αν η βάση της λάμπας χωρίζει από το κυρίως σώμα, μπαίνουν χωρίς καμία επέμβαση τα LED ?
Θολωτά καπάκια μεγαλύτερα εντός Ελλάδας που βρίσκουμε?
 

merlin

New member
Jul 19, 2017
51
0
0
Η δέσμη πώς είναι παιδιά? Γιατί οι περισσότεροι που βλέπω με λεντ στο δρόμο με στραβώνουν και δεν ψήνω να είμαι ένας ακόμα σαν αυτούς που βρίζω..
 

johnD

Member
Dec 15, 2017
150
4
18
Αρχικά έχεις προτζέκτορα . Οπότε αν όλα γίνουν σωστά δεν θα τυφλώνεις ούτε στο ελάχιστον.
Στο άλλο μου αυτοκίνητο (Το Fiesta δεν το έχω παραλάβει ακόμα), ένα Citroen C4 του 2017 με απλά φώτα έχω βάλει LED τα οποία έχω ρυθμίσει εγώ.
Οι λάμπες είναι ρυθμιζόμενες στη γωνία περιστροφής. Το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό και δεν τυφλώνει πραγματικά καθόλου.

Οπότε αυτός που σε τυφλώνει κάτι έχει κάνει λάθος με τα φώτα. Ή απλώς στο φανάρι του δεν ρυθμίζονται.
Ή μπορεί να έχει Xenon που επίσης δεν ρυθμίζονται.

Στο Fiesta Που έχει προτζέκτορα, αν μπουν LED ή και Xenon, η δέσμη ελέγχεται απολύτως.

Υ.Γ: Mήπως έχει κάποιος φωτογραφία με το πίσω μέρος της λάμπας?
Έχω την εντύπωση οτι η H7 κουμπώνει με εξειδικευμένο έλασμα στο MK8 και ίσως είναι πιο δύσκολο το LED.

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1538420478[/time]
Και ένα Βιντεάκι για του λόγου το αληθές. (Υπενθυμίζω οτι είναι απλά φανάρια, όχι προτζέκτορες)  ;)

https://www.youtube.com/watch?v=guZ49ldPGR4&list=UUqAQdVnJAbX8XPqwPUBxXQw&index=6
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
το 95% φανάρια δεν είναι ρυθμισμένα σωστά
όσοι βάζουν xenon ή led μην νομίζετε ότι ασχολούνται με ρυθμίσεις
 

johnD

Member
Dec 15, 2017
150
4
18
Για όποιον ενδιαφέρεται, στην αγορά υπάρχουν αυτά. Κλιμακούμενα καπάκια για να χωρέσουν οι ψύκτρες των LED μέσα στο φανάρι, ωστε να μη χαθεί η στεγανότητα και ο εργοστασιακός "χαρακτήρας" του φαναριού.
Κόβονται στην επιθυμητή διάσταση ωστε να μπαίνουν σε οποιαδήποτε διάμετρο.
Εγώ τα πήρα 15€. Η εταιρεία είναι πολύ γνωστή και πουλάει και LED.
Στο άλλο μου αμάξι φοράω H7 δικά της εδώ και 6 μήνες. Μέχρι τώρα χωρίς πρόβλημα.
Ο εισαγωγέας είναι η electric life. Στο site έχει τα συνεργαζόμενα καταστήματα από τα οποία σε 1-2 εργάσιμες μπορείς να έχεις όλα τα προιοντα και τους αντάπτορες/cancelers. κλπ.

Τα chips που χρησιμοποιουνται στα LED είναι τα γνωστά Philips Luxeon ZES.
https://www.google.gr/search?q=phonocar+07598&client=ms-android-samsung&prmd=vimn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjfkdjs9OndAhVFx4sKHYNACZ0Q_AUIEigC&biw=360&bih=612
 

georgemps

Member
Apr 6, 2015
137
6
18
Εχω την αποψη ,οτι ειναι καλυτερα οι ψυκτρες να ειναι εξω απο το καπακι
 

johnD

Member
Dec 15, 2017
150
4
18
Και εγώ μαζί σου. Αλλά πως θα καταφερεις να στεγανοποιησεις το φαναρι απο σκονη και υγρασια?
Επισης αν οι ψυκτρες εχουν ανεμιστηράκι όπως οι δικες μου, νομιζω αν το ανεμιστηρακι ειναι απεξω, θα πιανει σκονη για πλακα και δεν θα αποδιδει τοσο καλα.

Ολα τα καλα επωνυμα Led εχουν ανεμιστηράκια και οχι απλη ψυκτρα.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread