Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

BillMk7

Pro Member
Feb 2, 2011
600
4
18
36
Πειραιάς (Καλλίπολη)
Ναι ισχύει αυτό που λές Κώστα! Οι nighteye έχουν περίπου 25W ανά λάμπα! Δεν στραβώνουν πάντως γιατι δεν κάνουν αντανακλάσεις στους άλλους οδηγούς! Γενικά πολύ καλή ποιότητα και είναι κατασκευασμένες έτσι ώστε να μην μπορέις να τις βάλεις λάθος ή στραβά... Το High End μοντέλο από ότι βλέπω στο site τους είναι το Novsight N8

https://www.novsights.com/products/novsight-high-lumen-qulity-led-headlight-light-bulbs-white-60w-16000lm-cree-led-chips

Θα επιστρέψω και σε λίγες ημέρες με νέα από τα led της AutoBeam καθώς έχω κάνει παραγγελία και τα περιμένω στο τέλος του μήνα.
 

soultakis

New member
May 10, 2016
63
1
0
Καλημέρα. Δεν είχα ασχοληθεί ποτέ με τις λάμπες, αλλά τώρα μιας και κάηκε η αριστερή στη μεσαία σκάλα, λέω να αλλάξω και τις δύο με κάτι άλλο ώστε να έχω καλύτερη ορατότητα.

Δε θέλω να είναι λευκό, οπότε είδα τις Xtreme Vision της Philips. Υπάρχει περίπτωση να είναι πολύ δυνατές και να τυφλώνουν τους απέναντι;

Επίσης θα πρέπει να αλλάξω και στα μεγάλα φώτα ή θα ταιριάζουν χρωματικά;

Ευχαριστώ
 

BillMk7

Pro Member
Feb 2, 2011
600
4
18
36
Πειραιάς (Καλλίπολη)
Είναι πιο δυνατή όντως η ένταση αλλά σε καμία περίπτωση δεν τυφλώνουν τους απέναντι καθώς έχουν σωστή διάχυση! Είναι λίγο πιο λευκές από τις εργοστασιακές οπότε αν δεν θες χρωματικές διαφορές, μπορείς να τοποθετήσεις τις ίδιες και στη μεγάλη σκάλα! Αλλά δεν έχουν μεγάλη διάρκεια ζωής. Ότι λάμπα κι αν έχω χρησιμοποιήσει από της σειρά των performance της philips βγάζουν 1 μιση με 2 μιση χρόνια.
 

soultakis

New member
May 10, 2016
63
1
0
Υπάρχει κάποια άλλη που να ταιριάζει χρωματικά με τη μεγάλη και να είναι πιο δυνατή από την εργοστασιακή;
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
soultakis said:
Καλημέρα. Δεν είχα ασχοληθεί ποτέ με τις λάμπες, αλλά τώρα μιας και κάηκε η αριστερή στη μεσαία σκάλα, λέω να αλλάξω και τις δύο με κάτι άλλο ώστε να έχω καλύτερη ορατότητα.

Δε θέλω να είναι λευκό, οπότε είδα τις Xtreme Vision της Philips. Υπάρχει περίπτωση να είναι πολύ δυνατές και να τυφλώνουν τους απέναντι;

Επίσης θα πρέπει να αλλάξω και στα μεγάλα φώτα ή θα ταιριάζουν χρωματικά;

Ευχαριστώ

Εφόσον είναι αλογόνου (και άρα μέγεθος, μορφή και εκπομπή είναι πανομοιότυπα), δεν υπάρχει προφανώς κανένα θέμα λάθους στη δέσμη. Η αυξημένη ένταση μπορεί να δημιουργήσει απειροελάχιστη διάχυση στις άκρες της δέσμης, αλλά δεν θα είναι καν ορατή στο γυμνό μάτι.

Η θερμοκρασία των performance λαμπτήρων συνήθως διαφέρει από τους απλούς stock, καθώς είναι στους 3700Κ ή στους 4300Κ βαθμούς, ενώ οι stock είναι σχεδόν πάντα στους 3400Κ. Άρα ναι, θα δεις μια διαφορά από τους προβολείς, την οποία μπορείς εύκολα να εξαλείψεις αλλάζοντας και τους προβολείς (μεγάλα) με την ίδια σειρά που θα βάλεις στα μεσαία.

Η διάρκεια ζωής διαφέρει, ο Bill λέει ότι δεν του έχουν κρατήσει πάνω από 2,5 χρόνια, εγώ αντιθέτως βάζω Crystal (ή White) και στο Fiesta έχουν ήδη φτάσει στα 3+ χρόνια, χωρίς αισθητή πτώση στην απόδοσή τους.
 

BillMk7

Pro Member
Feb 2, 2011
600
4
18
36
Πειραιάς (Καλλίπολη)
Τις τελευταιες 2 εβδομάδες χρησιμοποιώ τα led της autobeam (λάμπα με 5 χρόνια εγγύηση)
στα φώτα διασταυρώσεως σε μοντέλο του 2010 με κάτοπτρο. έχω ρυθμίσει το φανάρι ώστε να είναι λίγο πιο χαμηλά σε σχέση με πριν που είχε αλογόνου και μέσα από την καμπίνα αλλά και με ρύθμιση της δέσμης πάνω στο φανάρι από τη κίτρινη πλαστική βίδα στο πίσω μέρος του.

Έκανα ότι είναι δυνατόν για να βγεί μια όσο πιο σωστή δέσμη γίνεται ώστε να μην τυφλώνει τους εμπρός καθώς οι λάμπες είναι πολύ δυνατές. Ωστόσο, υπάρχει μια μικρή αντανάκλαση ψηλά αλλά εδώ και 2 εβδομάδες δεν παρατήρησα κάποιον να μου παίξει φώτα. Ακόμα και περιπολικό είχα εμπρός μου πριν 2 ημέρες και δεν μου είπε τίποτα! :p οπότε θεωρώ όλα καλά!

Γνώμη που σχημάτισα σε αυτό το διάστημα?

Οι λάμπες με καθαρό καιρό είναι σε επίπεδα φωτεινότητας xenon!
Διάχυση άψογη σε projector και αρκετά καλή σε reflector (θέλει ρύθμιση)
Σε ομίχλη, χάνει κάπως όπως όλα τα λευκά φώτα αλλά η ένταση παραμένει αξιοπρεπής!
Σε βροχή χάνει αρκετά αλλά παραμένει η ένταση σε επίπεδα εντονότερα μιας λάμπας αλογόνου!

Γενικά από τα καλύτερα led που κυκλοφορούν και μετά την αναβάθμιση δύσκολα κάποιος θα γυρίσει ακόμα και στις high performance αλογόνου.

Με ΚΤΕΟ δεν ξέρω τι μπορεί να παίζει...
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Δείξε μας Βασίλη μια φωτογραφία με τα φώτα να χτυπάνε σε τοίχο. Εκεί θα φανούν οι πιθανές "ατέλειες".
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
BillMk7 said:
http://www.fiestamaniacs.gr/forum/index.php?action=gallery;sa=view&id=499

Πώς φαίνονται πάνω σε τοίχο.

Ελπίζω να τα έχεις ρυθμισμένα στην κατώτερη στάθμη, γιατί είναι λίγο....άστοχα...
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
OK, είναι αρκετά χαμηλά ;) Λογικά θα χάνεις σε throw (απόσταση κάλυψης), αλλά θα έχεις καλό κοντινό φωτισμό. Λογικά σε επαρχιακό δρόμο ή σε στροφιλίκι θα πρέπει αναγκαστικά να ανάβεις προβολείς.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Πάντως είναι λίγο "λάθος" το pattern της δέσμης, συμφωνείτε και οι υπόλοιποι; Αυτό σε αναγκάζει να τα έχεις ρυθμισμένα χαμηλά. Και όπως έγραψε ο The Ace παραπάνω, χάνεις στο πόσο μακριά πάει η δέσμη.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Παιδιά το σωστό light pattern είναι αυτό (τυχαία photo από το web, όχι δική μου)

Changing-Fee-For-the-Right-Hand-Drive-For-Honda-CRV.jpg_640x640.jpg


Η δέσμη πρέπει να κόβεται "μαχαίρι" στο πάνω μέρος της, οι "μύτες" στις άκρες είναι για να φωτίζουν την άκρη του δρόμου (και συνήθως η "σωστή" πλευρά για τη κάθε χώρα έχει μεγαλύτερο ύψος), δεν πρέπει να υπάρχει διάχυση πουθενά εκτός γραμμών, δεν πρέπει να υπάρχουν σκοτεινά σημεία, και φυσικά δεν πρέπει να βλέπουμε διαφορετικούς χρωματισμούς ή διαφορετικές εντάσεις αναλόγως του σημείου που κοιτάμε. Ότι από αυτά και αν συμβαίνει, υποδεικνύει λάθος στο σημείο εκπομπής ή/και αδυναμία ελέγχου της δέσμης ή/και λάθος ρύθμιση.

Οτιδήποτε διαφέρει από αυτό προκαλεί και σχετικά προβλήματα (για εμάς ή/και τους άλλους) οπότε αν βλέπουμε κάτι διαφορετικό στο τοίχο ή στο συνεργείο (ή στο ΚΤΕΟ  :D) τότε ή πρέπει να το διορθώσουμε, ή απλά πρέπει να αφαιρέσουμε ότι βάλαμε και να επιστρέψουμε στην πρωθύστερη κατάσταση.
 

BillMk7

Pro Member
Feb 2, 2011
600
4
18
36
Πειραιάς (Καλλίπολη)
Συμφωνώ με εσάς παιδιά! Η δέσμη που μου κάνει εμένα δυστυχώς είναι ότι καλύτερο μπορούσε να γίνει για τις συγκεκριμένες λάμπες στο φανάρι των fiesta με reflector.
Αν δω ότι δημιουργεί πρόβλημα στο δρόμο σε άλλους οδηγούς θα τα πουλήσω σε κάποιον με projector ώστε να τα ευχαριστηθεί στο φουλ και θα βάλω πάλι τις απλές αλογόνου...
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Στο παλιό μου fiesta (mk6) οι reflectors βγάζουν την παρακάτω δέσμη:

DSC_0214.jpg


Βασίλη, εννοείται εσύ θα κρίνεις και θα αποφασίσεις πώς θα κινηθείς. Μη νομίζεις πάντως ότι υπάρχουν πολλοί εκεί έξω που το ψάχνουν όσο εσύ.

Με γειες τα νέα σου φώτα!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Λάμπα αλογόνου, ναι, την κλασική εργοστασιακή κίτρινη. Ξεχωρίζει νομίζω  :)
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread