Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

scorpion

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
επειδη δεν ειμαι ικανοποιημενος απο τα φρενα μου,μπηκα στην διαδικασια να βρω σετ 300΄ απο focus 1 st 170hp
μετα απο πολυ κοπο το βρηκα το σετ.αυτο περιλαμβανει :δισκους,δαγκανες,τακακια,σωληνακια και βασης στηριξης δαγκανας

τιμη αγορας 250euro
ακομα δεν τα εχω τοποθετηση λογω ελλειψης χρηματων,αλλα ειναι η επομενη μοντα μου ;D ;D
οταν ερθει η ωρα, θα ανεβασω και φωτο
 

kostas-patra

Member
May 10, 2010
123
1
0
Πάτρα
Είναι τα γνήσια μεταχειρισμένα; Καινούρια aftermarket; Μεταχειρισμένες δαγκάνες με καινούριους δίσκους;
Εγώ μάλλον θα πάρω, απο αυτόν που μου πούλησε τις ζάντες (έχει ενα πολύ δυνατό sierra cosworth πισωκίνητο), τα μπροστινά τετραπίστονα απο το sierra με 285 ή και παραπάνω δίσκο αν μπορέσω να βάλω. Σαν τιμή είναι πάρα πολύ καλή πάντως.
 

scorpion

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
kostas-patra said:
Είναι τα γνήσια μεταχειρισμένα; Καινούρια aftermarket; Μεταχειρισμένες δαγκάνες με καινούριους δίσκους;
Εγώ μάλλον θα πάρω, απο αυτόν που μου πούλησε τις ζάντες (έχει ενα πολύ δυνατό sierra cosworth πισωκίνητο), τα μπροστινά τετραπίστονα απο το sierra με 285 ή και παραπάνω δίσκο αν μπορέσω να βάλω. Σαν τιμή είναι πάρα πολύ καλή πάντως.

κωστα ειναι μεταχειρισμενα αυτα που πηρα με καινουργια τακακια
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Εγω θα σας προτεινω να μην αλλαξετε φρενα, απλα όταν έρθει η ώρα να αλλάξετε δίσκους να πάρετε brembo με τρύπες και τακακια ferodo premier. Δεν θα πιστευετε την διαφορά άν και κοστίζουν τα ίδια λεφτά με τους μαμα δίσκους και τακάκια.

Στην δοκιμή 100-0 όταν δοκιμάζανε το αμάξι στο powertechnics έκανε 39 μετρα για να σταματήσει. Με ταμπουρα πίσω.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Η πρότασή σου είναι καλή, για όσους δε θέλουν να πειράξουν τα μηχανικά του αυτοκινήτου τους. Όσοι όμως θέλουν επιπλέον η ζάντα τους να γεμίζει με το δισκόφρενο, αγοράζουν μεγαλύτερα.
 

Aggelos Mpa

Member
May 10, 2010
182
2
0
40
kostas-patra said:
Είναι τα γνήσια μεταχειρισμένα; Καινούρια aftermarket; Μεταχειρισμένες δαγκάνες με καινούριους δίσκους;
Εγώ μάλλον θα πάρω, απο αυτόν που μου πούλησε τις ζάντες (έχει ενα πολύ δυνατό sierra cosworth πισωκίνητο), τα μπροστινά τετραπίστονα απο το sierra με 285 ή και παραπάνω δίσκο αν μπορέσω να βάλω. Σαν τιμή είναι πάρα πολύ καλή πάντως.
Και εγω απο sierra cosworth εχω βαλει.η μερα με την νυχτα!! επισης να πω οτι θα πρεπει να μεγαλωσετε της τρυπες του ακρου κατα 2χιλιοστα γιατι οι δαγκανες αυτες εχουν ποιο παχια βιδα(μην σας ανχωνη οπως οτι θα πρεπει να ανοιξε 2χιλιοστα και εγω φοβομουν μην σπασει το ακρο και φυγει η δαγκανα αλλα ολα μια χαρα μετα απο τοσα δυνατα φρεναρισματα).τωρα οσο για τα φρενα απο το focus st δεν ξερω αν κανουν στο fiesta γιατι ολοι βαζουν δισκοπλακα απο focus st και mondeo δαγκανα.
 

scorpion

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Aggelos Mpa said:
Και εγω απο sierra cosworth εχω βαλει.η μερα με την νυχτα!! επισης να πω οτι θα πρεπει να μεγαλωσετε της τρυπες του ακρου κατα 2χιλιοστα γιατι οι δαγκανες αυτες εχουν ποιο παχια βιδα(μην σας ανχωνη οπως οτι θα πρεπει να ανοιξε 2χιλιοστα και εγω φοβομουν μην σπασει το ακρο και φυγει η δαγκανα αλλα ολα μια χαρα μετα απο τοσα δυνατα φρεναρισματα).τωρα οσο για τα φρενα απο το focus st δεν ξερω αν κανουν στο fiesta γιατι ολοι βαζουν δισκοπλακα απο focus st και mondeo δαγκανα.

για μενα κακως το κανουν αυτο
η δαγκανα του mondeo με την δαγκανα του st (μιλαω παντα για st170) εχουν διαφορα στο πατημα απο το τακακι,το τακακι του st εχει πιο μεγαλο πατημα απο το Mondeo,στο θεμα στηριξης ειναι πιο δυσκολο να στερεωσεις δαγκανα απο mondeo αντι απο st
αυτο το λεω γιατι και εγω πηγα να βαλω φρενα απο mondeo και μου ζητησε ανταπτορες αξιας 150 ο ενας και πηρα set απο st που μου ηρθε πιο οικονομικα
 

kostas-patra

Member
May 10, 2010
123
1
0
Πάτρα
Άγγελε τι fiesta έχεις; Τα φρένα που έχεις είναι τα τετραπίστονα απο το πισωκίνητο ή τα άλλα απο το τετρακίνητο; (εγω εννοώ απο το sierra που έβγαινε και rs500)
 

vagma

Hero Member
turbomaniac said:
Εγω θα σας προτεινω να μην αλλαξετε φρενα, απλα όταν έρθει η ώρα να αλλάξετε δίσκους να πάρετε brembo με τρύπες και τακακια ferodo premier. Δεν θα πιστευετε την διαφορά άν και κοστίζουν τα ίδια λεφτά με τους μαμα δίσκους και τακάκια.

Στην δοκιμή 100-0 όταν δοκιμάζανε το αμάξι στο powertechnics έκανε 39 μετρα για να σταματήσει. Με ταμπουρα πίσω.

οι δισκοι των fiesta ειναι πολυ καλης ποιοτητας..........το τακακι που προτεινεις δεν προσφερει κατι το παραπανω.............οι τρυπες στους δισκους ειναι για ομορφια.......να μου λεγες για χαρακιες να σου πω ναι,καθαριζουν πιο γρηγορα οι δισκοι απο την παστα του τακακιου αρα καλυτερη αποδοση!!!!!!!!!!! εχω ιδια αντιληψη περι τουτου........... ;)
 

kostas-patra

Member
May 10, 2010
123
1
0
Πάτρα
Και οι τρύπες βοηθούν Βαγγέλη αλλά διαφορετικά. Βέβαια οι χαρακτοί κατά τη γνώμη μου είναι και πιο όμορφοι εμφανισιακά αλλά σίγουρα λειτουργικοί (ίσως λίγο παραπάνω απο τους τρυπητούς).
 
turbomaniac said:
Εγω θα σας προτεινω να μην αλλαξετε φρενα, απλα όταν έρθει η ώρα να αλλάξετε δίσκους να πάρετε brembo με τρύπες και τακακια ferodo premier

..λίγο επιφύλαξη στα πρεμιέρ με τρυπητούς δίσκους!
Είναι μαλακή πάστα που μπορεί να σπάσει σε σκληρή χρήση! ΔΕΝ κάνει για τρυπητούς η χαρακτούς δίσκους. Σε δοκιμή μου άντεξε 3.000χλμ και μία άλλη πάρτίδα απο την υπερθέρμανση έλειωσε την πάστα και το τακάκι όταν το έβγαλα είχε σχηματίσει τρύπες!!
 

Aggelos Mpa

Member
May 10, 2010
182
2
0
40
kostas-patra said:
Άγγελε τι fiesta έχεις; Τα φρένα που έχεις είναι τα τετραπίστονα απο το πισωκίνητο ή τα άλλα απο το τετρακίνητο; (εγω εννοώ απο το sierra που έβγαινε και rs500)
mk6 εχω και ειναι απο τετρακινητο.
 

scorpion

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
τα φρενα τοποθετηθηκαν επιτελους...





εχει μεγαλη διαφορα πλεον στο φρεναρισμα αν και τωρα τα ψιλοστρωνω..
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
Oυαου, ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΑ μικρο τακακι για 300αρι δισκο! Αυτα ειναι τα μπροστα ετσι? Πολυ εντυπωση μου κανει που ειναι τοσο μικρο..
 

puma-r

Hero Member
May 9, 2010
1,004
0
0
μεγειες φιλε μου!!!το fiesta ριχνει αγκυρα τωρα! ;)
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
μεγειεςςς! κυριλε προς το παρον μην τα ζοριζεις...
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread