Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
ταξιδι αστραπη σημερα απο νεα αγχιαλο(βολος) μεχρι βεροια απο εκει σκυδρα (3 ατομα και αποσκευες) επιστροφη κοντα στον αγιοκαμπο(παραλια λαρισας) 2 ατομα και απο εκει νεα αγχιαλο μονος μου.

εκαψα για 550 χμ 70με 75 ευρω με τιμη βενζινης 1,72 ευρω.
αν δεν ειχα την κινηση στα τεμπη και πλαταμωνα να με κοψουν λιγο θα εκαιγα σιγουρα + 15 ευρω μιας και σε ολη την εθνικη δεν κατεβηκα κατω απο τις 4.000 στροφες.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Εχθές έκανα ένα ταξιδάκι μέχρι τον Άγιο Ιωάννη τον Ρώσσο
έκανα 260χιλ όπου την μισή διαδρομή την έκανα με 2 άτομα και την άλλη μισή με 4 άτομα και έκανα και μερικά ξεσπάσματα
7.9 έδειξαν οι υπολογισμοί μου
 

xr

Member
Dec 5, 2010
113
0
16
Νοτια προαστια
Στα 550 χλμ στην εθνικη εκαψε ακριβως 8 στα 100 ,αρκετα πανω δλδ απο αλλες φορες.
Στο μονο που μπορω να το αποδωσω ειναι οτι εβαλα απλη αμολυβδη ενω τις περισσοτερες φορες εβαζα 100αρα η v power.   
Θα το ξανατσεκαρω ,αλλα μπορει η συγκεκριμενη απλη να μην ηταν πολυ καλη.
 

xr

Member
Dec 5, 2010
113
0
16
Νοτια προαστια
Οχι η ταχυτητα ηταν στα ιδια επιπεδα ,γι αυτο μου εκανε εντυπωση.
Τα σερβις κανονικα ,κ λαδια φιλτρο  κ καθαρισμο φιλτρου αερα ΚΝ τα εκανα μονος μου τον περασμενο μηνα :)
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
xr said:
Οχι η ταχυτητα ηταν στα ιδια επιπεδα ,γι αυτο μου εκανε εντυπωση.
Τα σερβις κανονικα ,κ λαδια φιλτρο  κ καθαρισμο φιλτρου αερα ΚΝ τα εκανα μονος μου τον περασμενο μηνα :)
Συνήθως πόσο καις?
 

nikos23

New member
Jul 4, 2010
91
0
0
40
KIATO
λοιπον μέτρηση με 160 χλμ μονο μεσα σε πολη, αλλα το πολυ μεχρι 10 χλμ και οχι συνεχομενα.Δηλαδη δεν ζεστενοταν ποτε το αυτοκ.Μέση καταναλωση 10.6. Ποτε δεν εχω δει τοσο πολύ..απογοητεύτηκα...
 

nikos23

New member
Jul 4, 2010
91
0
0
40
KIATO
εκανα περυσι τον φεβρουαριο, αλλα απο τοτε εχω κανει κατι παραπανω απο 4 χιλ χλμ.  Δεν το κυκλοφορω πολύ πλεον. Πληροφοριακα ενα diesel fiat 500 που υπάρχει την οικογενεια το μετρησα σχεδον με ιδια χρηση με 5.8 μεση κατανάλωση. Συγκεκριμένα, με 30 ευρω βενζινη 162 χλμ το φιεστα, και με 30 ευρω 342 χλμ το 500αρακι.
 

spithas

Member
Feb 6, 2011
162
0
0
nikos23 said:
λοιπον μέτρηση με 160 χλμ μονο μεσα σε πολη, αλλα το πολυ μεχρι 10 χλμ και οχι συνεχομενα.Δηλαδη δεν ζεστενοταν ποτε το αυτοκ.Μέση καταναλωση 10.6. Ποτε δεν εχω δει τοσο πολύ..απογοητεύτηκα...
εμενα πλεον μου εχει γινει συνήθεια.
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
εγω που το μετραω με το elm327 που πηρα με ολοσωμη εξατμιση και χοανη μεση καταναλωση σε κινηση στο βολο μεσα και 20 χμ μακρια που μενω με οικονομικη χρηση μου δεινει 17 χιλιομετρα στο λιτρο. με ποιο σπορ οδηγηση στα 12 χμ στο λιτρο
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
όπως είπα,όλο με εκπλήσσει το εργαλείο
αυτές τις εικόνες τις ανεβάζω σε αυτό το θέμα ώστε να μπορούμε να σχολιάσουμε τις καταναλώσεις

έχει αυτό τον πίνακα που του δίνεις τα 3 στοιχεία κααι βγάζει την μέση κατανάλωση
DSC04773_zps397a184b.jpg




και έχει και αυτόν τον πίνακα
έβαλα βενζίνη,μηδένισα και αυτά είναι οι καταναλώσεις μου μετά από 57 χιλιόμετρα που έκανα.Από τα 57 τα 40 ήταν στην παραλιακή και τα υπόλοιπα εντός κέντρου
DSC04774_zps80b5c082.jpg



Υ.Γ. αν κάποιος δεν γνωρίζει τι είναι το ανθρακικό αποτύπωμα,ας δει εδώ
 

kostg

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Χθες αργά το βράδυ και μη έχοντας ύπνο, έκανα μια γρήγορη βόλτα (έτσι μου την έδωσε). Ελληνικό -> Σούνιο και πίσω. 20 ευρώ βενζίνη (11 λίτρα) και 1μιση ώρα πήγαινε έλα (110 χιλιόμετρα στροφοδιαδρομής). όταν το πατάς, καίει, δυστυχώς...
 

batsi

New member
Jan 23, 2012
53
0
6
scorpion φοβερο αυτο το εργαλειο,δειχνει αρκετα πραγματα
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
Τις προάλλες έκανα ατομικό ρεκόρ κατανάλωσης, με μια παύλα έκανα 76 χιλιόμετρα και μάλιστα χωρίς να πέσει. Συγκεκριμένα η διαδρομή ήταν κάποιες μικρο μετακινήσεις στα νότια προάστια και ένα πηγαινέλα Άλιμος-Βριλήσσια(Και εκεί υπήρχαν κάποιες μικρό μετακινήσεις στα Μελίσσια). Το Fiestaki όσο περνάει ο καιρός το αγαπάω πιο πολύ,δεν καίει τίποτα ^_^

@Scorpion τρομερή η προσθήκη στο Fiesta σου,όλα σε ένα και νοικοκυρεμένα,χαλάλι το κάθε λεπτό που έδωσες και εννοείται καλορίζικο το μηχάνημα  ;)

Υ.Γ:+1 Για την μουσική(Fly Project-Mandala και να βαράει δυνατά)  biggrin
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread