Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

kostg

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Mε την ευκαιρία της "χαλαρής" εκδρομής που κάναμε το Σαββατοκύριακο, μέτρησα την κατανάλωση του πάνθηρα. Το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακό (για τα δικά μου δεδομένα), με 41 λίτρα βενζίνης έβγαλα 622 χιλιόμετρα, δηλαδή 6,6lt/100km.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
kostg said:
Mε την ευκαιρία της "χαλαρής" εκδρομής που κάναμε το Σαββατοκύριακο, μέτρησα την κατανάλωση του πάνθηρα. Το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακό (για τα δικά μου δεδομένα), με 41 λίτρα βενζίνης έβγαλα 622 χιλιόμετρα, δηλαδή 6,6lt/100km.

Που το ξερεις οτι ηταν ακριβως 41?
 

kostg

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Σε έφαγε η περιέργεια, ε;  :p  Από γέμισμα σε γέμισμα, στο ίδιο βενζινάδικο, στην ίδια θέση στο βενζινάδικο (πάντα εκεί σταματάω). Τώρα αν δεν ήταν 41 και ήταν 41,5 ή 40,5 μικρή η διαφορά...
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
kostg said:
Σε έφαγε η περιέργεια, ε;  :p  Από γέμισμα σε γέμισμα, στο ίδιο βενζινάδικο, στην ίδια θέση στο βενζινάδικο (πάντα εκεί σταματάω). Τώρα αν δεν ήταν 41 και ήταν 41,5 ή 40,5 μικρή η διαφορά...
μαλλον το καλύτερο είναι να μετρήσεις γεμίζοντας τέρμα (2ο στοπ αντλίας) μεχρι να μείνεις. (ακριβώς 45 λίτρα) Απλά θα χεις μαζί σου ένα χωνακι, ένα λαστιχο και 1.5 λίτρο βενζίνης, για να πάρεις μπροστά οταν θα μείνεις. ;D
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Καλα εσυ θα μας τρελανεις τελειως ρε φιλαρακι 8).Εγω καιω εντος πολης περιπου ενα 8 λιτρα πανω κατω οτι και να κανω.Εκτος χαλαρα 130γυρω στα 6 και πλακομενος κανα 7με 7,5.Στο περιπου ετσι.
 

kostg

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
turbomaniac said:
μαλλον το καλύτερο είναι να μετρήσεις γεμίζοντας τέρμα (2ο στοπ αντλίας) μεχρι να μείνεις. (ακριβώς 45 λίτρα) Απλά θα χεις μαζί σου ένα χωνακι, ένα λαστιχο και 1.5 λίτρο βενζίνης, για να πάρεις μπροστά οταν θα μείνεις. ;D

Aυτό είναι το ιδανικό, αλλά είναι και ανέφικτο... Δε νομίζω να μπει κανείς (ούτε και εγώ) στη διαδικασία να μείνει το αμάξι από βενζίνη, ώστε να χωρέσει 45 λίτρα ακριβώς...
Αφού γίνεται και έτσι: π.χ. στα 10.000χλμ γεμίζω βενζίνη (2ο στοπ αντλίας όπως έγραψες), όταν ξαναγεμίσω, π.χ. στα 10.545 (κατά προτίμηση στην ίδια αντλία), έχω π.χ. 41 λίτρα (στο 2ο στοπ πάλι), άρα έκαψα 41 λίτρα και διένυσα 545 χιλιόμετρα. Η κατανάλωση θα είναι: 41*100/545=7,5 lt/100km.
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
Μια χαρα το υπολογιζεις..

Το να αφησεις το αμαξι να μεινει δεν ειναι καλο, συν οτι θα βουλωσεις τα φιλτρα σου απο οτι βλακεια σκουπιδι υπαρχει μεσα στο ρεζερβουαρ..
 

lookmimis

Member
May 13, 2010
216
0
0
52
αθηνα
kost g μου σαρωσες το περσινο ρεκορ (στους Αγ.Θεοδωρους) τοτε ειχα κανει 635 με 45 λιτρα
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
εγω τελευταια φορα που ελεξα την καταναλωση μου ειναι οτι πηγα στα γιαννενα και εκαψα μισο ρεζερβουαρ
λεπτομερειες δεν θυμαμαι,απλα χοντρικα αμα γεμιζει το ρεζερβουαρ μου με 45 λιτρα εγω εκαψα τα 22,5 σε μια αποσταση γυρω στα 500 χιλιομετρα...
 

mpokwsths

Member
May 20, 2010
202
0
0
Με το ST παλιότερα είχα κάνει 670χλμ με ένα γέμισμα. Βέβαια μόνο εθνικό και επαρχιακό οδικό δίκτυο και πολύ χαλαρή οδήγηση.
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
scorpion said:
εγω τελευταια φορα που ελεξα την καταναλωση μου ειναι οτι πηγα στα γιαννενα και εκαψα μισο ρεζερβουαρ
λεπτομερειες δεν θυμαμαι,απλα χοντρικα αμα γεμιζει το ρεζερβουαρ μου με 45 λιτρα εγω εκαψα τα 22,5 σε μια αποσταση γυρω στα 500 χιλιομετρα...

Δεν παιζει αυτο.. 4.5 λιτρα/100 χλμ? ;D ;D Προφανως ο δεικτης ειναι κουκουρουκου οπως στα περισσοτερα αυτοκινητα και οταν ειναι προς το μισο δειχνει παραπανω επειδη το φλοτερ κουνιεται πιο ευκολα.. Γιαυτο απο το μισο και μετα πεφτει πιο γρηγορα.. :p
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Nitroking said:
Δεν παιζει αυτο.. 4.5 λιτρα/100 χλμ? ;D ;D Προφανως ο δεικτης ειναι κουκουρουκου οπως στα περισσοτερα αυτοκινητα και οταν ειναι προς το μισο δειχνει παραπανω επειδη το φλοτερ κουνιεται πιο ευκολα.. Γιαυτο απο το μισο και μετα πεφτει πιο γρηγορα.. :p
+1
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Nitroking said:
Δεν παιζει αυτο.. 4.5 λιτρα/100 χλμ? ;D ;D Προφανως ο δεικτης ειναι κουκουρουκου οπως στα περισσοτερα αυτοκινητα και οταν ειναι προς το μισο δειχνει παραπανω επειδη το φλοτερ κουνιεται πιο ευκολα.. Γιαυτο απο το μισο και μετα πεφτει πιο γρηγορα.. :p

νικολα δεν καθισα να κανω μετρησεις,και αυτο το αποτελεσμα το ειδα το πρωι αφου ειχε το αμαξι να παρει 10 ωρες μπροστα...(απο το προηγουμενο βραδυ)
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
Ποια μετρηση ρε μια διαιρεση εκανα.. ::) Απλα δεν παιζει αυτο, ο δεικτης δειχνει λαθος.. Μηπως δνε ηταν και σε ισιο δρομο?
 

lockS

New member
May 16, 2010
57
0
0
scorpion σε νταλικα το ειχες φορτωσει και σου βγηκε τοσο οικονομικα; :p λαρισα-αθηνα παντως τελευταια φορα και χονδρικα περιπου κοντα στα 3/4 του ντεποζιτου εφαγε (ζωη να χει) και σε γεμισμα πανω απο 545χλμ υπολοιπο δεν εχω δει ποτε
 

xristina

Hero Member
May 9, 2010
1,515
0
36
39
ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
παιδιά όντως είναι έτσι όπως τα λέει ο Ιάκωβος.. το αμάξι γέμισε πρίν φύγει απο αθήνα και όταν φτάσαμε Γιάννενα ήταν περίπου στην μέση...η κατανάλωση ήταν πολύ μικρή, αλλα η ταχύτητα ήταν σταθερή σε όλη την διαδρομή της σχεδόν....η απόσταση απο Αθήνα - Γιάννενα είναι 438 Km οπότε χονδρικα 22,5 lt* 100 / 438 Km = 5,14 lt/100 Km (στο περίπου) Το αμάξι εδιχνε οτι είχε να κάνει ακόμα γύρω στα 250 Km.
 

lockS

New member
May 16, 2010
57
0
0
xristina said:
παιδιά όντως είναι έτσι όπως τα λέει ο Ιάκωβος.. το αμάξι γέμισε πρίν φύγει απο αθήνα και όταν φτάσαμε Γιάννενα ήταν περίπου στην μέση...η κατανάλωση ήταν πολύ μικρή, αλλα η ταχύτητα ήταν σταθερή σε όλη την διαδρομή της σχεδόν....η απόσταση απο Αθήνα - Γιάννενα είναι 438 Km οπότε χονδρικα 22,5 lt* 100 / 438 Km = 5,14 lt/100 Km (στο περίπου) Το αμάξι εδιχνε οτι είχε να κάνει ακόμα γύρω στα 250 Km.
εμ αυτα τα λενε απ την αρχη!πες οτι ησασταν μαζι και δεν μπορουσε να κανει τις ταρζανιες του στο δρομο :D:D
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
xristina said:
παιδιά όντως είναι έτσι όπως τα λέει ο Ιάκωβος.. το αμάξι γέμισε πρίν φύγει απο αθήνα και όταν φτάσαμε Γιάννενα ήταν περίπου στην μέση...η κατανάλωση ήταν πολύ μικρή, αλλα η ταχύτητα ήταν σταθερή σε όλη την διαδρομή της σχεδόν....η απόσταση απο Αθήνα - Γιάννενα είναι 438 Km οπότε χονδρικα 22,5 lt* 100 / 438 Km = 5,14 lt/100 Km (στο περίπου) Το αμάξι εδιχνε οτι είχε να κάνει ακόμα γύρω στα 250 Km.


με γκολφ IV 1.4 επειδή δεν είχα και πολλά λεφτά μαζί μου, σε μεγάλο ταξίδι κατάφερα να δω στο τέλος στον μετρητη του μέση κατανάλωση 4.9!!!! την οποία ψευτοτσεκάρησα κι ολας πρέπει να ταν πραγματική.

Οπωτε τα 5.3 φαίνονται εφικτά

και άρα (45Χ100)/5.3= 849 χλμ. Αυτό είναι το μέγιστο που μπορείς να κάνεις και μετα να μείνεις.  
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread