Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

TEO-S

Member
Jun 3, 2010
128
0
16
Μοντέλο
MK6
Καλησπερα παιδια, εχω πολυ μεγαλη καταναλωση, γυρω στο 8,2  συμφωνα με του υπολογισμους μου. Το αμαξι μου ειναι 1400cc με 15" χοανη, τελικο, προγραμμα. Τις ημερες της δοκιμης γινοταν πολυ οικονομη οδηγηση. Τι πρεπει να κοιταξω?
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Εγω θα κοιταζα πρωτα τα απλα και τα ανεξοδα οπως ειναι πιεση ελαστικων,καθαρισμο χοανης και αλλαγη πρςτηριου βενζινης και θα εβαζα 100 ....
 
thabibikas said:
Καλησπερα παιδια, εχω πολυ μεγαλη καταναλωση, γυρω στο 8,2  συμφωνα με του υπολογισμους μου. Το αμαξι μου ειναι 1400cc με 15" χοανη, τελικο, προγραμμα. Τις ημερες της δοκιμης γινοταν πολυ οικονομη οδηγηση. Τι πρεπει να κοιταξω?
Πέτα την χοάνη  :eek: Βάλε μαμά πρόγραμμα  :eek:  κτλ κτλ  giggle
.....
Αν δεν έχει καλή απόκριση στο γκάζι στα χαμηλά (που είναι ένδειξη επικαθίσεων) κάνε μερικά  σταθερά συνεχόμενα χιλιόμετρα με 4.000 - 4.500 στροφές περίπου (δεν είναι ανάγκη να έχει 5η) ...για να φύγουν όλες οι επικαθίσεις σε πιστόνια βαλβίδες κτλ και για να ξεκαπνίσει ο καταλύτης.
Φυσικά πέχει μεγάλο ρολο και το πότε έκανες σερβις λαδια μπουζι φίλτρο αερα κτλ
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
mk1 Stelios said:
Πέτα την χοάνη   :eek: Βάλε μαμά πρόγραμμα  :eek:  κτλ κτλ  giggle
.....
Αν δεν έχει καλή απόκριση στο γκάζι στα χαμηλά (που είναι ένδειξη επικαθίσεων) κάνε μερικά  σταθερά συνεχόμενα χιλιόμετρα με 4.000 - 4.500 στροφές περίπου (δεν είναι ανάγκη να έχει 5η) ...για να φύγουν όλες οι επικαθίσεις σε πιστόνια βαλβίδες κτλ και για να ξεκαπνίσει ο καταλύτης.
Φυσικά πέχει μεγάλο ρολο και το πότε έκανες σερβις λαδια μπουζι φίλτρο αερα κτλ

δεν δικαιολογειται τοση καταναλωση ακόμα και με χοάνη και πρόγραμμα. Με το προγραμμα (και αν είναι καλό το πρόγραμμα μπορει να πεσει η κατανάλωση, με την χοάνη αυξανει λιγο, αρα πάμε στα ίδια.

Ή κατι δεν έχει κανει καλα ο προγραμματιστης, ή ο εγκέφαλος διαβαζει συνεχως κρυα εκκίνηση (ελατωματικός αισθητήρας ψυκτικού?)
 

TEO-S

Member
Jun 3, 2010
128
0
16
Μοντέλο
MK6
καλη χρονια, ειμαι στο χωριο μου και δεν ειχα ιντερνετ. το αμαξι δεν ειχε τοση μεγαλη καταναλωση, επιπλεον τοτε που το αγορασα ειχε προγραμμα, που μου προτεινετε να παω να δω το προγραμμα ή να το ξαναφτιαξω?

μου αναβε συνεχως λαμπακι καταλυτη, μετα απο ενα δυο reset σταματησε να αναβει. μπορει να παιζει τοσο μεγαλο ρολο ο καταλυτης στην καταναλωση?

---χοανη εχω μια bmc twin air, προτεινεται καποια αλλη μια και εχει ερθει η ωρα τι αλλαγης?

τι να τσεκαρω μην εχει σκουπιδια και θελει καθαρισμο?
 

ΘΟΔΩΡΗΣ MK7

Pro Member
Apr 18, 2012
424
0
0
41
Κι εγώ έχω μεγάλη κατανάλωση (8, 4 με 8, 6) και μου είπαν ότι μπορεί να είναι και ο αισθητήρας λ.
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
Σήμερα πέτυχα την καλύτερη κατανάλωση από τότε που ξεκίνησα να παίρνω το αμάξι στην σχολή!Πηγαινέλα Χαλκίδα με 3 άτομα μέσα,σχεδόν 200χλμ απόσταση η δεύτερη παύλα έπεσε όταν πάρκαρα την Fiestara στο σπίτι!!Άρα έκαψα περίπου 8L,συνεπώς 10ευρώ(Τώρα που έχει πέσει και στο 1.325)!
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
εμενα στο θεμα καταναλωσης με εχει βοηθησει πολυ το elm. το βαζω στο lpk και βλεπω στιγμιαια καταναλωση καθε φορα που παταω το γκαζι. ειναι ψυχολογικο να το βλεπω γτ οταν εχω σταθερο γκαζι και βλεπω 6.5 λιτρα και σε ελαφρο πατημα παει 14 κατευθειαν αφηνω το ποδι απο το γκαζι. δεν ξερω κατα ποσο μετραει σωστα αλλα βγαζω με 20 ευρω περιπου 200 με 220 χιλιομετρα σε πληρη μικτο κυκλο
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Πρόσφατα που έκανα ταξίδι στα Καλάβρυτα και διάνυσα 540 χιλιόμετρα έκαψα 5.5 λίτρα/100. Το αμάξι ήταν με γεμάτο πορ παγκαζ και πήγαινα με μέση ταχύτητα 120χιλ
 

ilias86

Hero Member
Vip Team
MK7.5
May 28, 2011
1,194
22
38
37
Γλυφάδα
Μοντέλο
MK7.5
Πως γινεται να εχεις τοσο χαμηλη καταναλωση μετα απο τοση βελτιωση?  :( εγω εχω τοποθετημενο εδω και περιπου 5.000 km το φιλτρο ελευθερας της kn και με το ιδιο οδηγικο στυλ και τις πανω κατω τις ιδιες διαδρομες εχω παρατηρησει αυξηση της καταναλωσης. Δηλαδη απο εκει που ημουν γυρω στα 7lt/100 km τωρα δε μπορω με τιποτα να κατεβω απο τα 7.5lt/100 km.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
ilias86 said:
Πως γινεται να εχεις τοσο χαμηλη καταναλωση μετα απο τοση βελτιωση?  :( εγω εχω τοποθετημενο εδω και περιπου 5.000 km το φιλτρο ελευθερας της kn και με το ιδιο οδηγικο στυλ και τις πανω κατω τις ιδιες διαδρομες εχω παρατηρησει αυξηση της καταναλωσης. Δηλαδη απο εκει που ημουν γυρω στα 7lt/100 km τωρα δε μπορω με τιποτα να κατεβω απο τα 7.5lt/100 km.
Εντός πόλης παίζω γύρω στα 6,5l
 

kostg

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
7.2 δειχνει σε μενα το trip, με αυτονομια περιπου 560-580 χιλιομετρα (με 17αρες) και K&Ν φιλτρο στον παπα.
Παιζει ρολο πιστευω Ηλια το προγραμμα που εχουμε, εχει φτωχυνει το μιγμα και καιει λιγοτερο γενικα.
 

leonidas_

New member
Dec 25, 2014
73
0
6
1250cc, 15 άρες ζάντες με καινούρια λάστιχα fulda ecocontrol hp, 75% αστικός κύκλος 25% ημιαστικός 7,5 με 8 λίτρα/100 χλμ. με ελαφρώς επιθετική οδήγηση, πατημένος σε μεγάλες ανηφόρες (Δερβένι για όποιον γνωρίζει). Με οικονομική οδήγηση και πορεία σε εθνική οδό πιστεύω πέφτει άνετα στα 6,5 -7 lt/100 km ίσως και παρακάτω. Μέτρηση  πάντα με γεμάτο ρεζερβουάρ και μηδενισμό χιλιομετρητή και ξανά γέμισμα. Έχω παρατηρήσει πως μετά τις 3100 με 3200 RPM αρχίζει και ξεφεύγει η κατανάλωση. Κάτω από τις 2900 RPM είναι φουλ οικονομικό αλλά και ψυχοφθόρο  :D
 

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
βγαλε αυτο το  χταποδοκαλαμαρι το γνησιο και θα σου πω μετα ποσο πέφτει η καταναλωση και κερδος σε δυναμη και οικονομια
 

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
mexico said:
βγαλε αυτο το  χταποδοκαλαμαρι το γνησιο και θα σου πω μετα ποσο πέφτει η καταναλωση και κερδος σε δυναμη και οικονομια

Kαλά μη παίρνεις όρκο για οικονομία και οτι θα έχουμε αέναη ενέργεια :p
 

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
kostg said:
Οχι λες Πανο; Χειροτερα απο το χταποδι με τον 200αρη;
Κοίτα Κώστα ολα ειναι σχετικά πως το πας. Οντως καλοκαίρι σημείωσε ρεκόρ 4.29lit/100 αλλά αυτές τις μέρες πήγα αυθημερόν Λευκάδα πατητός και μάλλον πολλά ξοδεύτηκαν για 210km δρόμου σε μια μέρα 25€ καύσιμο αλλά τουλάχιστο το ευχαριστήθηκα δρόμος άδειος και στροφοδιαδρομή. εκανα τη πραξη 8Lit/100
 

vas-ath

New member
Mar 7, 2014
80
0
0
40
Αθήνα
Μικρή μείωση στην κατανάλωση καυσίμου μετά από την τοποθέτηση πιο ελεύθερου χταποδοκαταλύτη παρατήρησα και εγώ,κυρίως ταξιδεύοντας.
Εντός πόλης καίει περίπου στα 8λίτρα/100χλμ με συμβατική οδήγηση και μερικά πατήματα.Αν το ζορίσω όμως ανεβαίνει πολύ παραπάνω.
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
εχτες εκανα μια γυρα αγχιαλο-λαρισα κεντρο μεχρι να βρω να παρκαρω και επιστροφη και με τα 20 ευρω βενζινη (1.54 το λιτρο) καταφερα να βγαλω 200 χιλιομετρα και πηγαινα νορμαλ.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread