Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Θανος68

Original poster
New member
Oct 3, 2018
97
1
8
Ενω εχω τσεκαρισμενο το hill asisstance  ορισμενες  φορες το βγαζει μονο του υστερα απο μερες χωρις να εχω πατησει κατι
Οτι αλλο εχω τσεκαρισμενο δεν αλλαζει ποτε
Πρεπει κατι να κανω
 

andrnith

Member
May 17, 2018
106
1
18
32
Αθήνα
Παιδιά εγώ δεν έχω παρατηρήσει κάτι, ενώ σχετικά καθημερινά μπαίνει σε χρήση το hill assist στους δρόμους που οδηγώ πότε δεν έχει απενεργοποιηθεί από μόνο του.
 

Θανος68

Original poster
New member
Oct 3, 2018
97
1
8
την τελευταια
πηγα να κανω αναβαθμιση και  δεν εκανε και μπηκα στο site της ford και με τον αριθμο πλαισιου μου δειχνει οτι εχω την τελευταια εκδοση
 

POWERFORD

Rookie
Mar 23, 2011
41
0
6
38
και εμένα τα ίδια παιδιά χάνει την ρύθμιση του hill assistant κάποιες φορές, στο service που το ανέφερα κάνανε επαναπρογραμματισμό ολες τις μονάδες αλλα πάλι τα ίδια..
 

scofield12345

Newbie
Oct 7, 2018
6
0
0
κι εγώ το ίδιο παθαίνω πολυ random προβλημα απενεργοποιείται χωρίς να κάνω κάποιο συνδοιασμό ενεργειών!
 

Θανος68

Original poster
New member
Oct 3, 2018
97
1
8
Πηγα σε service της ford (Λιαπης) πριν 10 μερες 
Το ελεγξαν με καποιο προγραμμα που εχουν και δεν εμφανισε κατι
Απλα μου ειπαν οτι ισως σε καποια αναβαθμιση του λογισμικου του αυτοκινητου να μην το ξανακανει
Απο την ημερα εκεινη δεν το εχει ξανακανει παντως .
 

Θανος68

Original poster
New member
Oct 3, 2018
97
1
8
ξανα  ξερυθμιστηκε το hill assist
Τη Δευτερα θα παω σε αλλη ford μηπως βρω ακρη
Αν καποιος ξερει ας βοηθησει
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Έχεις μήπως το Forscan να δεις αν σου έχει κρατήσει κάποια βλάβη το ABS η κάπου αλλού?
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Σου απάντησα στο άλλο thread, δεν κατάλαβα από το ΠΜ σου σε ποιο thread αναφερόσουν.
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Υποψιάζομαι πάντως ότι είναι software το πρόβλημα, μιας και βλέπεις την επιλογή στο μενού ξαφνικά απενεργοποιημένη. Πάντως υπάρχουν και άλλες αναφορές σε Mk8 με το ίδιο ακριβώς πρόβλημα, άρα είναι κάτι που επηρεάζει πολλά οχήματα και σίγουρα η Ford θα το αντιμετωπίσει σύντομα.

Όταν το ενεργοποιήσεις ξανά στο μενού και το οδηγήσεις το αμάξι, σου δουλεύει το σύστημα σε ανηφόρα η όχι?
 

Θανος68

Original poster
New member
Oct 3, 2018
97
1
8
nexus said:
Έχεις μήπως το Forscan να δεις αν σου έχει κρατήσει κάποια βλάβη το ABS η κάπου αλλού?
Αν ειχε καποια βλαβη δεν θα την εβλεπε και το διαγνωστικο της Ford;
Oσο για το Forscan δεν εχω ιδεα τι ειναι και πως δουλευει
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Δεν γνωρίζω ποιο διαγνωστικό χρησιμοποιεί ο Λιάπης. Λογικά θα φαινόταν και εκεί ναι. Απλά θα μπορούσες να το διαπιστώσεις και μόνος σου ότι δεν έχει κρατήσει κάποιο σφάλμα ο εγκέφαλος αν χρησιμοποιούσες κάποιο διαγνωστικό σαν το Forscan.
Μιας και δεν γνωρίζεις το Forscan, δυστυχώς δεν έχεις άλλη εναλλακτική παρά μόνο ότι σου πουν στην αντιπροσωπεία.
Τελικά στην περίπτωση που το ενεργοποιήσεις στο μενού το Hill Assist, σου δουλεύει σε ανηφόρα, η γενικά δεν το έχεις δει ποτέ να λειτουργεί ακόμα και όταν το ενεργοποιείς απο το μενού?
 

Θανος68

Original poster
New member
Oct 3, 2018
97
1
8
nexus said:
Δεν γνωρίζω ποιο διαγνωστικό χρησιμοποιεί ο Λιάπης. Λογικά θα φαινόταν και εκεί ναι. Απλά θα μπορούσες να το διαπιστώσεις και μόνος σου ότι δεν έχει κρατήσει κάποιο σφάλμα ο εγκέφαλος αν χρησιμοποιούσες κάποιο διαγνωστικό σαν το Forscan.
Μιας και δεν γνωρίζεις το Forscan, δυστυχώς δεν έχεις άλλη εναλλακτική παρά μόνο ότι σου πουν στην αντιπροσωπεία.
Τελικά στην περίπτωση που το ενεργοποιήσεις στο μενού το Hill Assist, σου δουλεύει σε ανηφόρα, η γενικά δεν το έχεις δει ποτέ να λειτουργεί ακόμα και όταν το ενεργοποιείς απο το μενού?
Όταν είναι ενεργοποιημενο λειτουργεί κανονικά. Απλά κάποια στιγμή απενεργοποιειται μόνο του
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Νομίζω ότι είναι καθαρά κάποιο bug στο software. Έχεις μήπως κοιτάξει εδώ https://www.etis.ford.com αν έχει κάποιο update το αμάξι σου?
 

nikosxm

Rookie
Nov 18, 2018
36
0
6
36
Χωρις να θελω να το παιξω ειδημων, μιας και ειμαι νεος στην παρεα, θεωρω και εγω οτι ειναι θεμα software καθως και εμενα μου το εκανε να απενεργοποιηθει, και το αμαξι εχει 150 χλμ μιας και το πηρα χτες  11/12 !! :)  Οποτε δεν ειναι λογικα καποια βλαβη. Ενεργοποιηθηκε μπροστα μου απο τον τυπο που μου εκανε την παραδοση του οχηματος, και σημερα το απογευμα ηταν ανενεργο... Μολις ενεργοποιηθηκε εκ νεου, δουλεψε κανονικα.
 

Θανος68

Original poster
New member
Oct 3, 2018
97
1
8
nexus said:
Νομίζω ότι είναι καθαρά κάποιο bug στο software. Έχεις μήπως κοιτάξει εδώ https://www.etis.ford.com αν έχει κάποιο update το αμάξι σου?
μπηκα σ ε αυτο to site .
πως βρισκω κατι σχετικα με το update
Eβαλα αριθμο πλαισοιυ ,βρισκει το αυτοκινητο
μετα τι κανω
Στην περιληψη οχηματος βγαζει αυτο το μηνυμα

Εκκρεμείς ενέργειες σέρβις
Δεν βρέθηκε(αν) μήνυμα(τα) έκτακτης κινητοποίησης
Πρόκειται να ελέγξουμε εάν υπάρχουν εκκρεμείς Ενέργειες Σέρβις για το όχημα που επιλέξατε. Για το σκοπό αυτό, θα χρησιμοποιήσουμε τη χώρα που ανιχνεύτηκε. Εάν αυτή δεν είναι σωστή, μπορεί να μην δείτε τις σωστές πληροφορίες.Ανιχνεύτηκε ότι η χώρα στην οποία βρίσκεστε είναι η: GreeceΕάν αυτή η πληροφορία δεν είναι σωστή, κάντε κλικ εδώ για να αλλάξετε τη χώρα σας.
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Θα πρέπει να επιλέξεις στο Vehicle Software , εκεί που σου λέει να πατήσεις για περισσότερες λεπτομέρειες. Μετά θα σε πάει σε μια σελίδα σαν αυτή:

Changes-Upgrades.jpg


Αν δεις σε κάποιο Module να λεει Software Updates, τότε έχεις αναβάθμιση. Μπορείς να πατήσεις πάνω στο update να δεις λεπτομέρειες για την αναβάθμιση.
 

Θανος68

Original poster
New member
Oct 3, 2018
97
1
8
nexus said:
Θα πρέπει να επιλέξεις στο Vehicle Software , εκεί που σου λέει να πατήσεις για περισσότερες λεπτομέρειες. Μετά θα σε πάει σε μια σελίδα σαν αυτή:

Changes-Upgrades.jpg


Αν δεις σε κάποιο Module να λεει Software Updates, τότε έχεις αναβάθμιση. Μπορείς να πατήσεις πάνω στο update να δεις λεπτομέρειες για την αναβάθμιση.
Καταρχας ευχαριστω πολυ
Πες με οτι θες χαζο ,βλακα αλλα
το κομματι που μου δειχνεις στη φωτο δν μπορω να το βρω
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread