Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Λίγο πιο κάτω από τις Εκκρεμείς ενέργειες σέρβις θα πρέπει να δεις κάπου θα λέει:

"Λογισμικό οχήματος
Οι πληροφορίες λογισμικού του οχήματος είναι διαθέσιμες για το όχημα που έχετε επιλέξει. Κάντε κλικ εδώ για να προβάλετε περαιτέρω πληροφορίες."

Θα πρέπει η λέξη "εδώ" να είναι με μπλε χρώμα, και αν πατήσεις εκεί θα σε πάει μετά στην σελίδα που έβαλα φώτο.

Δεν ξέρω αν στα mk8 είναι διαφορετική η σελίδα στο Etis, γιαυτό δεν βλέπεις αυτά που βλέπω εγώ.
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Αν θέλεις μπορείς να μου στείλεις το Vin σου, να δω ακριβώς τι σου φέρνει στο Etis.
 

Θανος68

Original poster
New member
Oct 3, 2018
97
1
8
nexus said:
Αν θέλεις μπορείς να μου στείλεις το Vin σου, να δω ακριβώς τι σου φέρνει στο Etis.
 

Θανος68

Original poster
New member
Oct 3, 2018
97
1
8
εμενα δεν μου βγαζει κατι παντως μετα τις εκρεμμεις ενεργεις σερβις
δες το κι εσυ με το Vin ου σου ετειλα με μηνυμα
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Ok, από ότι βλέπω έχεις αναβάθμιση στην Ηλεκτρονική μονάδα ελέγχου του κινητήρα (PCM) και στην Ηλεκτρονική μονάδα ελέγχου αμαξώματος (BCM). Δυστυχώς δεν λέει το Etis κάποιες λεπτομέρειες για τις αναβαθμίσεις. Μπορείς όμως να πας σε μια αντιπροσωπεία που θα έχει πρόσβαση στο Etis και να σου τις κάνει:

1.jpg


Δεν έχεις όντως κάποιες εκκρεμείς ενέργειες σερβις, αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με τις αναβαθμίσεις σε κάποιον εγκέφαλο.
 

Θανος68

Original poster
New member
Oct 3, 2018
97
1
8
nexus said:
Ok, από ότι βλέπω έχεις αναβάθμιση στην Ηλεκτρονική μονάδα ελέγχου του κινητήρα (PCM) και στην Ηλεκτρονική μονάδα ελέγχου αμαξώματος (BCM). Δυστυχώς δεν λέει το Etis κάποιες λεπτομέρειες για τις αναβαθμίσεις. Μπορείς όμως να πας σε μια αντιπροσωπεία που θα έχει πρόσβαση στο Etis και να σου τις κάνει:

1.jpg


Δεν έχεις όντως κάποιες εκκρεμείς ενέργειες σερβις, αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με τις αναβαθμίσεις σε κάποιον εγκέφαλο.
εσυ πως μπηκες σ αυτο που μου στελνεις φωτο εμενα δεν μου βγαζει κατι παντως μετα τις εκρεμμεις ενεργεις σερβις και συγκεκριμενα
"Λογισμικό οχήματος
Οι πληροφορίες λογισμικού του οχήματος είναι διαθέσιμες για το όχημα που έχετε επιλέξει. Κάντε κλικ εδώ για να προβάλετε περαιτέρω πληροφορίες."
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Όπως σου εξήγησα προηγουμένως. Στην περίληψη του οχήματος υπάρχει μια επιλογή για το Λογισμικό του οχήματος. Αν δεν το βλέπεις αυτό, κάτι ίσως να μην πάει καλά με τον internet browser σου? ίσως κάποια πράγματα να μην παίζουν? Παρεμπιπτόντως εγώ χρησιμοποιώ Chrome.
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο, έχεις κάνει εγγραφή στο Etis, η απλά το χρησιμοποιείς σαν guest? Μπορεί αυτός να είναι ο λόγος που δεν σου φέρνει τις άλλες επιλογές. Εγγραφή μπορείς να κάνεις δωρεάν σαν ιδιώτης.
 

Θανος68

Original poster
New member
Oct 3, 2018
97
1
8
nexus said:
Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο, έχεις κάνει εγγραφή στο Etis, η απλά το χρησιμοποιείς σαν guest? Μπορεί αυτός να είναι ο λόγος που δεν σου φέρνει τις άλλες επιλογές. Εγγραφή μπορείς να κάνεις δωρεάν σαν ιδιώτης.
Κι εγω chrome χρησιμοποιω
Εγγραφη δεν εχω κανει γιατι μου ζηταει στοιχεια σαν ανεξαρτητος φορεας  οταν παταω πανω δεξια εγγραφη,και οταν ξεκιναω να την κανω μου βγαζει αυτες τις επιλογες
Εγγραφή
Ποιος είναι ο τύπος της εταιρείας σας;

Ακαδημαϊκά / ερευνητικά ιδρύματα
Διαχειριστές στόλου
Εμπορικός επαναχρήστηςΕταιρεία που δεν αποτελεί συνεργείο με μία μοναδική τοποθεσία, αλλά χρησιμοποιεί τις πληροφορίες είτε άμεσα είτε έμμεσα για να διευκολύνει άλλες επιχειρήσεις στην επισκευή οχημάτων της Ford
Συνεργεία μίας τοποθεσίαςΕάν το συνεργείο σας είναι μέλος ομίλου, κάθε επιμέρους τοποθεσία πρέπει να εγγραφεί ξεχωριστά και σύμφωνα με τους Όρους και τις Προϋποθέσεις του FordEtis
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Κάνε εγγραφή σαν Εμπορικός επαναχρήστηςΕταιρεία που δεν αποτελεί συνεργείο με μία μοναδική τοποθεσία, αλλά χρησιμοποιεί τις πληροφορίες είτε άμεσα είτε έμμεσα για να διευκολύνει άλλες επιχειρήσεις στην επισκευή οχημάτων της Ford
 

Θανος68

Original poster
New member
Oct 3, 2018
97
1
8
nexus said:
Κάνε εγγραφή σαν Εμπορικός επαναχρήστηςΕταιρεία που δεν αποτελεί συνεργείο με μία μοναδική τοποθεσία, αλλά χρησιμοποιεί τις πληροφορίες είτε άμεσα είτε έμμεσα για να διευκολύνει άλλες επιχειρήσεις στην επισκευή οχημάτων της Ford
Οπως με καθοδηγησες και με εγγραφη εφτασα στο σημειο που μου λες
ευχαριστω πολυ για ακομη μια φορα
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Ωραία, μπορείς να το τυπώσεις αν θέλεις αυτό και να πας σε μια αντιπροσωπεία να τους πεις να σου κάνουν τις αναβαθμίσεις. Απαραίτητη προϋπόθεση η αντιπροσωπεία να έχει ενεργή συνδρομή στο IDS.
 

aft3rgl0w

New member
Apr 22, 2018
82
4
8
43
Cholargos
Μοντέλο
MK8
να ρωτήσω και εγώ τώρα,
όλα αυτά με το etis είναι δωρεάν και πας στην αντιπροσωπεία και στα κάνουν ?
επίσης αν δεν ασχοληθεί κάποιος υποθέτω πως όταν ερθει το 1ο 2ο service κτλ στα περνάνε εκει απο default.. ?
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Αν δεν τους πεις να κάνουν την αναβάθμιση, οι περισσότεροι απλά δεν θα κάνουν τίποτε. Η δικαιολογία είναι ότι οι αναβαθμίσεις πρέπει να γίνονται μόνο όταν υπάρχει συγκεκριμένο πρόβλημα και έχουν πάρει εντολή από την Ford. Αλλιώς υπάρχει περίπτωση μια αναβάθμιση να σου δημιουργήσει πρόβλημα εκεί που δεν είχες, η με άλλα λόγια "αν δουλεύει κάτι δεν το πειράζεις.." :D
Μπορεί επίσης να τους πεις να την κάνουν και πάλι να μην κάνουν τίποτε, ενώ σου λένε ότι την έκαναν (μου έτυχε εμένα). Θα πρέπει να είσαι παρόν στην διαδικασία για να δεις ότι όντως θα το κάνουν, συνήθως δύσκολο ανάλογα με την αντιπροσωπεία.
Κόστος κανονικά δεν θα έπρεπε να υπάρχει όσο το αμάξι είναι τουλάχιστον μέσα στην εγγύηση, από την στιγμή που τα updates είναι για να λύνουν προβλήματα, και δεν κοστίζουν κάτι στην Ford. Αυτό τώρα εξαρτάται από την αντιπροσωπεία. Εμένα για την αναβάθμιση (που τελικά δεν έκαναν), δεν με χρέωσαν κάτι  :D
Μια ερώτηση στην αντιπροσωπεία όταν πάτε θα σας λύσει τις απορίες.
 

aft3rgl0w

New member
Apr 22, 2018
82
4
8
43
Cholargos
Μοντέλο
MK8
Μάλιστα,
κατάλαβα..πέφτει κοροιδία και εδω αναλόγως σε ποιον θα πέσεις.
τώρα ναι οσο το να σου προκαλέσει προβληματα κ αυτό είναι πιθανό..όπως ειπες..αν δουλευει δε το πειραζεις.
 

Θανος68

Original poster
New member
Oct 3, 2018
97
1
8
Απλα αν δεις οτι σε δουλευουν αναφορα στη Ford Motor Hellas  και μετα στη Ford  Europe και θα δεις πως συμμορφωνονται
Εγω οπως εγραψα και  πιο πανω θα παω σε αλλο συνεργειο για το θεμα που  εχω
Ηδη το εχω αναφερει  τοσο γραπτως οσο και τηλεφωνικα στη Ford motor Hellas
Πιστευω να τελειωσω γιατι θα εχει και συνεχεια

Απλα  για την ιστορια πριν  καποια  χρονια  ειχα ενα punto gt
Σε οποιο συνεργειο πηγαινα  για μια διαρροη λαδιου κανενας δεν το εφτιαχνε σωστα
Ενα πρωι πηρα το αυτοκινητο πηγα στη FIat Ηellas (τοτε ηταν στη Λ.Συγγρου).
Βρηκα τον υπευθυνο του παρεδωσα κλειδια κι αυτοκινητο κι του ειπα την περιπτωση κι οτι ειχα τραβηξει
Μ' εστειλε σε συνεργειο που επελεξε αυτος κι σε δυο μερες ειχε φτιαχτει το προβλημα
ΔΕΝ μιλαω υπεροπτικα αλλα τα λεφτα μας δινουμε δεν μας εχουν χαρισει κατι
 

aft3rgl0w

New member
Apr 22, 2018
82
4
8
43
Cholargos
Μοντέλο
MK8
..και πολυ καλα θα κάνεις. φυσικα σιγα μην τους τα χαρίζουμε κιολας. Στα βιβλιαράκια όλα εύκολα τα γράφουν....δε δουλεύουν όμως πάντα δυστηχώς...
πρεπει να το αποδεχτούμε κιολας....μια ζωή bugs θα κυνηγάμε.. AR15firing
 

andrnith

Member
May 17, 2018
106
1
18
32
Αθήνα
Και εμένα πάντως βγάζει αυτές τις δύο ενημερώσεις και μερικές ακόμα επιπλέον αλλά πρόβλημα με το hill assist δεν έχω. Καλό θα ήταν να γίνουν θεωρώ αλλά δε νομίζω να φταίει αυτό.  Γνώμη μου πάντα. Πήγαινε σε έναν αντιπρόσωπο να δούμε τι θα σου πει.
 

Θανος68

Original poster
New member
Oct 3, 2018
97
1
8
andrnith said:
Και εμένα πάντως βγάζει αυτές τις δύο ενημερώσεις και μερικές ακόμα επιπλέον αλλά πρόβλημα με το hill assist δεν έχω. Καλό θα ήταν να γίνουν θεωρώ αλλά δε νομίζω να φταίει αυτό.  Γνώμη μου πάντα. Πήγαινε σε έναν αντιπρόσωπο να δούμε τι θα σου πει.

Την αλλη εβδομαδα και συγκεκριμενξα τη Δευτερα εχω κλεισει ραντεβου στη Ford  Σφακιανακης
Θα ενημερωσω μολις ξεμπερδεψω...
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread