Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Θανος68

Original poster
New member
Oct 3, 2018
97
1
8
Επιστρεφω παλι δυστυχως

Υστερα απο επισκεψη στη ford Σφακιανακης στις 17-12-18
Εκεί όπως μου είπαν έκαναν επαναπρογραμματισμό της μονάδας και μέχρι και χθες 19-1 λειτουργούσε κανονικά,
Σήμερα 20-1  πάλι απενεργοποιήθηκε μόνο του.
Μου είχαν πει βέβαια ότι αν το ξανακάνει θα πρέπει να επικοινωνήσω μαζί τους και να το αφήσω για κάποιες μέρες
Πραγματικα δν ξερω τι να  πω
 

Θανος68

Original poster
New member
Oct 3, 2018
97
1
8
andrnith,POWERFORD,merlin,nikosxm

Μίλησα σήμερα με τη ford hellas και τους είπα οτι στην ομάδα που έχουμε στο ιντερνετ  υπάρχουν κι άλλα άτομα με αυτοκίνητα που τους παρουσιάζουν αυτη την δυσλειτουργία χωρίς να αναφέρω τα ονόματά σας φυσικά
Μου απάντησαν οτι δεν έχουν ενοχληθεί από άλλον εκτός από εμένα κι καλό θα ήταν να στείλετε κι εσείς το πρόβλημα σας στη Ford έτσι ώστε να ξέρουν οτι μάλλον είναι κάποιο θέμα γενικό και όχι μεμονωμένο
Το mail που μπορείτε να στείλετε είναι αυτό 'info11@ford.com' και θα ήταν να το κανετε για να ψαχτουν περισσοτερο
Οσο για το θεμα μου μου εκλεισαν ραντεβου την αλλη Τριτη ετσι ωστε ν κρατηθει το αυτοκινητο μια δυο μερες και να ψαχτει γενικως
 

nikosxm

Rookie
Nov 18, 2018
36
0
6
36
εγινε Φιλε μολις αδειασω θα το παω και απο εκει, αλλα σιγουρα θα στειλω και ενα mail να ενημερωσω την εταιρια.
Καθε φορα λεω εν τω μεταξυ να τσεκαρω τι γινεται πριν απενεργοποιηθει κλπ. Τσεκαρω τις ρυθμισεις οταν μπω στο αυτοκινητο, και μετα ξεχναω να το κοιταξω οταν φταω οπου θελω, να δω αν ειναι on η off η ρυθμιση :) και απλα σε καποια ανηφορα καταλαβαινω οτι ειναι Off. Εχει συμβει 2 φορες μεχρι στιγμης απο τις 11/12 που εχω στην κατοχη μου το εργαλειο.
 

Θανος68

Original poster
New member
Oct 3, 2018
97
1
8
Είχα παραλάβει το αυτοκίνητο μου από τη Ford Σφακιανάκης την 1-2-2019 ύστερα από το ραντεβού που μου είχαν ορίσει στις 29-1-2019 κι ενω  είχα επισκεφτεί τόσο τη Ford Λιάπης (27-11-18) ,όσο και τη Ford Σφακιανάκης (17-12-2018)  ξανά για το ίδιο πρόβλημα
Μου είπαν ότι έκαναν επαναπρογραμματισμό  όλων των λειτουργιών του πινάκα ( αρ.εντολης Λ1900811)  κι ότι όλα ήταν καλά κι όντως έτσι ήταν όταν το παρέλαβα την 1-2-2019.
Σήμερα και ύστερα από 320 με 330 χλμ περίπου το  πρόβλημα εμφανίστηκε και το hill  assist απενεργοποιήθηκε μόνο του
Δυστυχώς σήμερα το αυτοκίνητο το οδηγούσε ο γιος μου και  με τη λογική ότι το hill assist λειτουργούσε  κανονικά   το αμάξι έφυγε πίσω και χτύπησε το πίσω αυτοκίνητο .
Γνωριζει κανεις πως μπορω να επικοινωνησω με τη Ford Εurope με mail  μηπως καταφερω κι βρω λυση
 

Θανος68

Original poster
New member
Oct 3, 2018
97
1
8
Εστειλα στη Ford Hellas( μου ειπαν οτι πρωτη φορα τους εχει τυχει, φυσικα και το αποκλειω γιατι κι εδω και σε ομαδα  με Fiesta Μκ8 του facebook υπαρχουν κι αλλο με αυτο το προβλημα) κι η απαντηση που πηρα ακουσαν ακουσον ειναι περιμενε μεχρι να βρεθει λυση ,η παρε σε αξια απο τον εμπορο την αξια του συστηματος αυτου μεσο διελευσεων (δλδ σερβις,αξεσουαρ) μεχρι να διευθετηθει η βλαβη και φτιαχτει
Η αξια του Hill assist ειναι ενα ευρω κι το πιο τρελο ειναι το τελευταιο που ακουσα ηταν να χρησιμοποιειτε το χειροφρενο σε ανηφορες μεχρι να φτιαχτει αν δεν μπορειτε να το ξεκινατε
Οταν τους ειπα θα κινηθω νομικα ,ψυχρά μου ειπαν καντε οτι νομιζετε.....
 

Θανος68

Original poster
New member
Oct 3, 2018
97
1
8
Πηγα σημερα στη Ford car center οπου απο  εκει εχω αγορασει το Fiesta
Μου ειπαν οτι  ειναι καθαρα θεμα λογισμικου το οποιο θα διορθωσει η Ford με update κι επειδη εχουν κι αλλοι το ιδο θεμα με μενα εστειλαν τους αριθμους πλαισιου στη Γερμανια κι οταν λυθει το θεμα θα ειδοποιηθουμε ειτε δια μεσο Ford Ηellas ή τηλεφωνικα απο την Car Center
Ισως μαλιστα αυτο γινει κι με τη μορφη ανακλησης (δεν ξερω αν θα γινει ανακληση για καποια αυτοκινητα απο καποια ημερομηνια παραγωγης κι μετα εχουν δεν εχουν θεμα ).
Γι αυτο οσοι εχετε το ιδιο θεμα  πηγαινετε σε καποιο εξουσιοδοτημενο συνεργειο κι δηλωστε το.
 

POWERFORD

Rookie
Mar 23, 2011
41
0
6
38
μακάρι να βγει γρήγορα το update γιατί έχει καταντήσει ενοχλητικό να ξέρεις οτι το έχεις ενεργό και να μην είναι και να φεύγει το αμάξι πίσω .. 
 

Θανος68

Original poster
New member
Oct 3, 2018
97
1
8
POWERFORD said:
μακάρι να βγει γρήγορα το update γιατί έχει καταντήσει ενοχλητικό να ξέρεις οτι το έχεις ενεργό και να μην είναι και να φεύγει το αμάξι πίσω .. 
Ελπιζω συντομα.
Εχεις  κι  εσυ το ιδιο θεμα απ'ότι θυμαμαι
 

Kostaspilitsis

Hero Member
Rookie
Mar 16, 2018
20
0
0
Καλημέρα στην ομάδα.
Τους τελευταίους μήνες το σύστημα ‘Hill Start Assist’ παρουσιάζει δυσλειτουργίες.
Πότε λειτουργεί κανονικά, πότε υπολειτουργεί και πότε δεν λειτουργεί καθόλου ασχέτως αν είναι ‘τικαρισμένη’ η λειτουργία του στο μενού. Επίσης απενεργοποιείται από μόνο του χωρίς να δείχνει κάποια σχετική ένδειξη στην οθόνη.
Με τα πολλά και αφού πήγα 3-4 φορές στην αντιπροσωπεία αποδείχθηκε ότι πολλά fiesta mk8 έχουν αυτό το πρόβλημα, η Ford (κατασκευάστρια εταιρία)το γνωρίζει και το ψάχνει. Πιθανολογούν πως είναι θέμα λογισμικού. Έχουν στείλει τον κωδικού του αυτοκινήτου στην εταιρία για να καταχωρηθεί και αυτό.
Οπότε όσοι έχετε διαπιστώσει κάποια δυσλειτουργία στο σύστημα αυτό πηγαίνετε σε έναν επίσημο αντιπρόσωπο για να σας κάνουν την καταχώρηση του κωδικού του αυτοκινήτου σας και πολύ μεγάλη προσοχή ώστε να μην επαναπαύεστε ότι αυτό το σύστημα λειτουργεί επειδή είναι ‘τικαρισμένη΄ η λειτουργία του στο μενού. Μου χει τύχει στην κατεχάκη σε μποτιλιάρισμα και ίσα ίσα το πρόλαβα. Περιττό να πω πως με έλουσε κρύος ιδρώτας.
υ.γ. δεν φαίνεται στο διαγνωστικό της ford η βλάβη γιατί πολύ απλά δεν καταγράφεται στον εγκέφαλο του αυτοκινήτου. Αυτό μου είπαν από την αντιπροσωπεία.
 

Θανος68

Original poster
New member
Oct 3, 2018
97
1
8
Kostaspilitsis said:
Καλημέρα στην ομάδα.
Τους τελευταίους μήνες το σύστημα ‘Hill Start Assist’ παρουσιάζει δυσλειτουργίες.
Πότε λειτουργεί κανονικά, πότε υπολειτουργεί και πότε δεν λειτουργεί καθόλου ασχέτως αν είναι ‘τικαρισμένη’ η λειτουργία του στο μενού. Επίσης απενεργοποιείται από μόνο του χωρίς να δείχνει κάποια σχετική ένδειξη στην οθόνη.
Με τα πολλά και αφού πήγα 3-4 φορές στην αντιπροσωπεία αποδείχθηκε ότι πολλά fiesta mk8 έχουν αυτό το πρόβλημα, η Ford (κατασκευάστρια εταιρία)το γνωρίζει και το ψάχνει. Πιθανολογούν πως είναι θέμα λογισμικού. Έχουν στείλει τον κωδικού του αυτοκινήτου στην εταιρία για να καταχωρηθεί και αυτό.
Οπότε όσοι έχετε διαπιστώσει κάποια δυσλειτουργία στο σύστημα αυτό πηγαίνετε σε έναν επίσημο αντιπρόσωπο για να σας κάνουν την καταχώρηση του κωδικού του αυτοκινήτου σας και πολύ μεγάλη προσοχή ώστε να μην επαναπαύεστε ότι αυτό το σύστημα λειτουργεί επειδή είναι ‘τικαρισμένη΄ η λειτουργία του στο μενού. Μου χει τύχει στην κατεχάκη σε μποτιλιάρισμα και ίσα ίσα το πρόλαβα. Περιττό να πω πως με έλουσε κρύος ιδρώτας.
υ.γ. δεν φαίνεται στο διαγνωστικό της ford η βλάβη γιατί πολύ απλά δεν καταγράφεται στον εγκέφαλο του αυτοκινήτου. Αυτό μου είπαν από την αντιπροσωπεία.
Ακριβως ετσι αυτο φωναζω εδω και τεσσερις μηνες που το εχω.
Πηγαινετε ολοι οσοι εχετε θεμα  κι δηλωστε  το σε καποια εξουσιοδοτημενο
Εμενα στην αρχη μου εκαναν το χαζο οτι ημουν ο μονος κι οτι  ηταν η πρωτη φορα  που το ακουγαν
Επειδη παραλληλα δεν φαινεται σαν βλαβη στο διαγνωστικο ελεγαν  οτι σε μας δουλευει κι δεν δειχνει κατι
Ακομη κι η Ford Ηellas  με δουλευε  οτι κι καλα αφου δεν ειναι βλαβη πρεπει να το ψαξουμε κι πρασινα αλογα.....
Μονο στη car center μου ειπαν τη τελευταια φορα οτι το ξερουν κι εχουν κανει διαδικασιες με αριθμους πλαισιου στη μαμα Ford στη Γερμανια (ειμαι σιγουρος οτι ολοι εχουν κανει αλλα δεν ηθελαν ν το παραδεχτουν)
Ηδη φιλε  Kostaspilitsis ολα αυτα που περιγραφεις τα εχω κι εγω περιγραψει ,απλα εγω ειμαι πιο τυχερος απο σενα κι οταν ειναι τσεκαρισμενο δουλευει παντα
 

Kostaspilitsis

Hero Member
Rookie
Mar 16, 2018
20
0
0
Θάνος68 σε άλλες αντιπροσωπίες δεν έχω πάει να σου πω την αλήθεια, ίσως κακός.
στην car center που πήγαινα από την αρχή οι άνθρωποι μου είπαν ότι βλάβη δεν φαίνεται γιατί δεν έχει καταγραφεί κάτι στον εγκέφαλο του αυτοκινήτου και πάντα μου έκαναν αναβάθμιση λογισμικού μήπως και έτσι σταματήσει η δυσλειτουργία αυτή. Σταματούσε για κανά δυό μήνες και μετά πάλι έκανε νερά. Ελπίζω να βρούνε σύντομα την λύση και μέχρι τότε κανένας να μην έχει καμιά δυσάρεστη εμπειρία λόγο της δυσλειτουργίας του συστήματος αυτού.
 

Θανος68

Original poster
New member
Oct 3, 2018
97
1
8
Οποιος εχει επισκεφθει αντιπροσωπεια και περιμενενει  ειδοποιηση για  αναβαθμιση κι καποια στιγμη ειδοποιηθει να γραψει για να ενημερωθουμε ολοι...
 

johnD

Member
Dec 15, 2017
150
4
18
Μολις πρόσεξα οτι απενεργοποιείται και το δικό μου Hill Assist.  Δεν το είχα προσέξει μέχρι τώρα γιατί δεν μου χρειάζεται στις ανηφόρες. Οπότε δεν έδινα σημασία.

Βέβαια απενεργοποιείται σχετικά αραιά. Πχ κάθε 5-10 μέρες.
 

Θανος68

Original poster
New member
Oct 3, 2018
97
1
8
Πηγαινε να το αναφερεις σε αντιπροσωπεια με αριθμο πλαισιου παντα
 

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
Μετά από σερβις τον Ιούνιο του 20 το ανέφερα το θέμα που έχω κι εγώ, φαίνεται δεν ασχολήθηκαν. Έχω γράψει αρκετές φορές για την ανικανότητα του αντιπροσώπου στη Λαμία, και θα το ξαναγράψω. Είναι ανίκανος. Το θέμα εξακολουθώ να το έχω.
Έχει λύσει κάποιος το θέμα αυτό; Αν ναι, πώς;
 

JimBala

Rookie
Feb 22, 2021
39
10
8
Μοντέλο
MK8
Κάνε εγγραφή σαν Εμπορικός επαναχρήστηςΕταιρεία που δεν αποτελεί συνεργείο με μία μοναδική τοποθεσία, αλλά χρησιμοποιεί τις πληροφορίες είτε άμεσα είτε έμμεσα για να διευκολύνει άλλες επιχειρήσεις στην επισκευή οχημάτων της Ford
Εκεί που ζητάει ονομα εταιρίας κτλ βαζεις οτι να ναι; Χρήσιμο εργαλειο για να βλέπεις πράγματα! Thanks nexus nexus
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread