Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
ChrisFrou said:
ευχαριστω!! καλα ειμαι βλακας τωρα καταλαβα ποιο εννοεις! αυτο που ακριβως το τοποθετεις?

κατ' ευθειαν μεσα στα λάδια απο την ταπα. Θελει νομίζω 50 ml για κάθε λίτρο λαδιου, δηλαδη συνολο ένα μπουκαλάκι των 200 ml
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
ChrisFrou said:
χμμ γιατι οχι??ξερεις μηπως ποσο κανουν?

νομίζω 40 ευρω τα 200 ml. Το καλό είναι οτι βάζεις μια φορά και κρατά 50000 χιλιομετρα.
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Αλέξη και τι γίνετε όταν αλλάζεις τα λάδια πχ στης 10000? Αυτό το πρόσθετο πως καταφέρνει και μένει μέσα? Να υποθέσω ότι κολάι στα τοιχώματα του κινητήρα.  ???
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
StuparArt said:
Αλέξη και τι γίνετε όταν αλλάζεις τα λάδια πχ στης 10000? Αυτό το πρόσθετο πως καταφέρνει και μένει μέσα? Να υποθέσω ότι κολάι στα τοιχώματα του κινητήρα.  ???

Υποτιθεται οτι αυτο το πραγμα έχει θετικά ιόντα (κατιοντα), τα οποία προσκολούνται πάνω στα μέταλλα λόγω της υπαρξης του ηλεκτρονιακού νέφους και δημιουργούν απωστικές δυνάμεις στα μέταλλα μεταξύ τους. Στο μηχανάκι που έχω βάλει πάντως, την πρωτη φορά που άλλαξα λαδια δεν είδα πτώση στην απόδοση, αλλα την δευτερη νομίζω οτι χαθήκανε οι ιδιότητες απο το αντιτριβικό γιατι άρχισε να "βαραει" το σασμάν στις αλλαγες. Χθες που ξαναβαλα το υπολοιπο motorkote που μου χε μεινει, σταματησε να "βαραει" το σασμαν (Τα μηχανακια δεν εχουν βαλβολίνες αλλα λιπαινουν το κιβωτιο με το λάδι απο τον κινητηρα)

Το ρεζουμε μαλλον ειναι οτι κραταει μια-δυο αλλαγες αλλα όχι και 80000 χιλιομετρα που ισχυριζεται ο κατασκευαστης.
 

fiestavt

Member
May 10, 2010
117
0
0
40
Καλαματα
Chris μπραβο φιλε για την προσπαθεια σου,να ξερεις οτι η mountune ειναι ο κορυφαιος βελτιωτικος οικος για τα φορδ και οτι υποσχεται ,το κανει.+ εγγυηση + οτι βαλεις στο αμαξι σου θα δουλευει σαν να βγηκε απο το εργοστασιο.
Ο Καρανικολας ολα τα λ7 ετσι?Πες του θα ερθει ο Καλαματιανος με το κοκκινο Στ να το τουρμπισει,να δεις γελια που θα κανει.χαχαχαχαχα.
 

ChrisFrou

Original poster
Pro Member
May 10, 2010
674
1
0
13
Αγ.Δημητριος (Αθηνα)
fiestavt said:
Chris μπραβο φιλε για την προσπαθεια σου,να ξερεις οτι η mountune ειναι ο κορυφαιος βελτιωτικος οικος για τα φορδ και οτι υποσχεται ,το κανει.+ εγγυηση + οτι βαλεις στο αμαξι σου θα δουλευει σαν να βγηκε απο το εργοστασιο.
Ο Καρανικολας ολα τα λ7 ετσι?Πες του θα ερθει ο Καλαματιανος με το κοκκινο Στ να το τουρμπισει,να δεις γελια που θα κανει.χαχαχαχαχα.
ευχαριστω πολυ!!αυτο πιστευω και εγω !!:)οσο για τον Καρανικολα για μενα ειναι κορυφαιος!βεβαια οι αποψεις διιστανται!παντως απτους περισσοτερους αυτο ακουω !!θα του το πω χεχε :D
 

fiestavt

Member
May 10, 2010
117
0
0
40
Καλαματα
ChrisFrou said:
ευχαριστω πολυ!!αυτο πιστευω και εγω !!:)οσο για τον Καρανικολα για μενα ειναι κορυφαιος!βεβαια οι αποψεις διιστανται!παντως απτους περισσοτερους αυτο ακουω !!θα του το πω χεχε :D
Κοιτα τελειος δεν ειναι κανενας,αλλα εχει ενα μεγαλο καλο,δεν θα σου πει ποτε ψεματα για το αν το αμαξι σου παει η οχι,θα σου πει την αληθεια οσο πικρη και αν ειναι.....
 

vouts

Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
Επειδη τωρα μου εχουν μπει μπριζες στο μυαλο...Εχει ακουσει-ψαξει κανεις για προγραμματακι σε 1,25 mk7??Εριξα μια προχειρη ματια στην mountune και ειχε μονο για 1,6...Για εμας που θελουμε να βελτιοθουμε δεν προβλεπεται τιποτα????
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
Πληροφοριακα παρε ενα τηλ στην τατ 210 9237008 και ρωτησε τους.
απο οτι βλεπω στο site τους εχουν βγαλει και για 1.25
απο τα 82αλογα στα 90 και ενα κιλο ροπη πανω.κοστοσ 330

http://www.chiptronic.gr/Ford_tech.html

δεν ειναι mountune oμως...
 

vouts

Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
Δηλαδη να υπολογισω μαζι με φιλτρο και τελικο να παει καπου στα 92???Ευχαριστω για το τηλεφωνο και την γρηγορη ενημερωση!!!! :D
 

vouts

Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
Δηλαδη θα πιασω σχεδον το 1,4...Δεν με χαλαει καθολου ομως....
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
μακαρι να το πιασεις αν και λιγο δυσκολο..μετα παιζουν ρολο τα κυβικα..
για παραδειγμα και εγω παρα 2αλογα ειμαι ιδιο με 1.6αρι(100)...ελα ομως που δεν παμε
κοπια και μου ριχνει κανα 2 αμαξια.
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
παντου θα κερδισεις πιο πολυ ψηλα με το προγραμμα
 

vouts

Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
Και απο θεμα εγγυησης τι γινεται???χανεται η απλα στα σερβις υπαρχει καποιος τροπος να μην φανει???
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
δεν φαινεται το προγραμμα..θα σου το επιβεβεωσουνε και αυτοι .
αλλωστε και στραβη να γινει που δεν γινεται και να σου ξαναπερασουν το μαμα προγραμμα
σε καμια αντιπροσωπεια πας εκει και στο ξαναπερνανε δωρεαν
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread