Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

pyrgiotis

Original poster
New member
May 26, 2010
86
0
0
39
Πυργος Ηλειας
Η αλήθεια είναι ότι όταν ξεκίνησε η ανακατασκευή δεν είχα σκοπό να πάει τόσο μακριά η βαλίτσα.
Μετά μπήκε το μικρόβιο που εχω απο 10χρονο και λεγεται ''αγωνιστικό αυτοκίνητο'' και μετά ήρθε η λέξη ''ιστορικό'' αγωνιστικο αυτοκίνητο και έδεσε το γλυκό.

Αν το αμάξι δεν στηνόταν με βάση τα πρότυπα και την ομολογκασιον της εποχής, θα ήταν έτοιμο, και πολύ πιο δυνατό και στημένο απ'οτι θα ειναι όταν τελειώσει.

Δυστυχώς τα εξαρτήματα εποχής, ειδικά στον κινητήρα, καθώς και η εμμονή μου σε ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ και ΓΝΗΣΙΑ ανταλλακτικα με έχει ρίξει λίγο οικονομικά και με εχει καθυστερήσει.
Ελπίζω το συντομότερο δυνατό να πώ ''χαλάλι''!! biggrin
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
pyrgiotis said:
Η αλήθεια είναι ότι όταν ξεκίνησε η ανακατασκευή δεν είχα σκοπό να πάει τόσο μακριά η βαλίτσα.
Μετά μπήκε το μικρόβιο που εχω απο 10χρονο και λεγεται ''αγωνιστικό αυτοκίνητο'' και μετά ήρθε η λέξη ''ιστορικό'' αγωνιστικο αυτοκίνητο και έδεσε το γλυκό.

Αν το αμάξι δεν στηνόταν με βάση τα πρότυπα και την ομολογκασιον της εποχής, θα ήταν έτοιμο, και πολύ πιο δυνατό και στημένο απ'οτι θα ειναι όταν τελειώσει.

Δυστυχώς τα εξαρτήματα εποχής, ειδικά στον κινητήρα, καθώς και η εμμονή μου σε ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ και ΓΝΗΣΙΑ ανταλλακτικα με έχει ρίξει λίγο οικονομικά και με εχει καθυστερήσει.
Ελπίζω το συντομότερο δυνατό να πώ ''χαλάλι''!! biggrin

η σωστη δουλειά πάντα ανταμείβεται έστω και μακροπρόθεσμα.
 
pyrgiotis said:
....
Ελπίζω το συντομότερο δυνατό να πώ ''χαλάλι''!! biggrin

Το΄πα μια φορά... υπήρξε δεύτερη..κ πάω για την τρίτη(κατασκευή ιστορικού αγωνιστικού)
...με 2 ανακατασκευές σε πολιτικές εκδόσεις..κ πάει λέγοντας!! 
Για αυτό χαλάλι για τα φιέστα μας!!  ok234
 

pyrgiotis

Original poster
New member
May 26, 2010
86
0
0
39
Πυργος Ηλειας
Ο καινούριος χρόνος ξεκίνησε όμορφα.....με αλουμινένια Top mounts!!!

KGrHqRHJsE63Ksoyc9BO5IbwrNcQ60_12.jpg
 

pyrgiotis

Original poster
New member
May 26, 2010
86
0
0
39
Πυργος Ηλειας
turbomaniac said:
πολυ ωραιο! αν δεν σε πειραζει κανε μας μια εξηγηγη γιατι επέλεξες αλουμινένιο, κλπ

Αν υπάρχει μια εξήγηση από πλευράς λειτουργίας ειναι ότι δεν παραμορφώνεται η γεωμετρία της ανάρτησης εν σχεσει με τα μαμα λαστιχενια.Επίσης επειδή ειναι σαφώς πιο χοντρά από τα μαμά μπορείς να πεις οτι παιζουν και εναν μικρό ρόλο ενίσχυσης μοιραζοντας τη δυναμη που ασκείται στο θόλο.

Ειναι υπερβολή σε ενα τέτοιο αμάξι, ειδικα αφού δεν προορίζεται για πίστα.

Ο λόγος που τα βάζω ειναι ότι διαβάζοντας σε Αγγλικά forum διαπίστωσα ότι όσοι έχουν βαλει coilover με μαμα top mounts εχουν αντιμετωπίσει προβληματα εφαρμογης, τριγμους κλπ΄.
 

pyrgiotis

Original poster
New member
May 26, 2010
86
0
0
39
Πυργος Ηλειας
Καλημέρα και Χρόνια Πολλά κύριοι!

Εφτασε η άνοιξη, η θερμικρασία ξανά σε ανεκτά επίπεδα και....πιάνουμε πάλι δουλειά!!

Η καρότσα ετοιμάζεται για το φανοποιό, και έτσι σήμερα μάρκαρα τα σημεία που θα χρειαστούν ράψιμο:

24032012461.jpg

24032012462.jpg

24032012463.jpg

24032012464.jpg

24032012465.jpg

24032012466.jpg

24032012467.jpg
 

pyrgiotis

Original poster
New member
May 26, 2010
86
0
0
39
Πυργος Ηλειας
Μετά απο μήνες υπομονής, το Fiesta σήμερα πήγε φανοποιό!!!!
Ενα ευχαριστώ στο φίλο-συνοδηγό Ηρακλη και στον πατέρα μου που βοήθησαν ο καθένας με το τρόπο του στη μεταφορα!

Δυσκολα βλέπεις ένα mk1 να τραβάει ένα άλλο mk1 ε???

22052012518.jpg

22052012517.jpg
 
Να ήξερες τι μου θύμισες με το χρυσαφί φιέστα κ το μαύρο καπό!! Τελικά δεν είναι τυχαίο που όλα τα χρυσαφί φιέστα όπως κ το δικό σου γίνονται αγωνιστικά! Τα 2 δικά μου αγωνιστικά το πρωταρχικό τους χρώμα είναι το χρυσαφί! Μόνο το πρώτο μου ήταν γνήσιο μαύρο αλλά δεν πρόλαβε να δει ρολμπαρ! Σε υπολογίσω μέχρι τα τέλη του Αυγούστου να δουλεύει!! Σίγουρα θα σε επισκεφτώ γύρω στα μέσα του καλοκαιριού!!
 

pyrgiotis

Original poster
New member
May 26, 2010
86
0
0
39
Πυργος Ηλειας
mk1 Stelios said:
Σε υπολογίσω μέχρι τα τέλη του Αυγούστου να δουλεύει!! Σίγουρα θα σε επισκεφτώ γύρω στα μέσα του καλοκαιριού!!

Αυτό το στόχο έχω βάλει κι εγώ Στέλιο, μακάρι να υπάρχουν €€€ να πάνε όλα on schedule!!
Από το στόμα σου και στου Θεού τ'αυτί!!
 

pyrgiotis

Original poster
New member
May 26, 2010
86
0
0
39
Πυργος Ηλειας
Μετά από χρόοοονια έρευνας, οι πολυπόθητες RS Ronal ζάντες  AR15firing AR15firing

DSC00186.jpg

DSC00187.jpg


Καθρέπτες και πενταλ περάστηκαν ένα νέο χέρι αστάρι & χρώμα
DSC00189.jpg


Ο μηχανισμός του επιλογέα επανασυναρμολογήθκε
DSC00191.jpg


Η πενταλιέρα αφού καθαρίστηκε απο παλία γράσα, σκόνες κλπ και αφου ελέγχθηκε για μποσικα και λοιπες φθορές επανασυναρμολογήθηκε με φρεσκοβαμμένα πεντάλ και καινούρια λάστιχα!
DSC00193.jpg

DSC00194.jpg
 

zisis

Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
Σαν καινούργια.....τα πεταλια !!!
Επισεις πολυ ιδιαιτερες οι ζαντες
 

pyrgiotis

Original poster
New member
May 26, 2010
86
0
0
39
Πυργος Ηλειας
Αν και παρόμοιo υλικό έχετε δεί και απο τον Στέλιο, η καρότσα προχωρα σε γοργους ρυθμους!

DSC00201-1.jpg

DSC00200-2.jpg

DSC00199-1.jpg

DSC00200-1.jpg

DSC00203-1.jpg

DSC00202-1.jpg

DSC00201.jpg

DSC00200.jpg

DSC00199.jpg
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread