Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

ChrisFrou

Pro Member
May 10, 2010
674
1
0
14
Αγ.Δημητριος (Αθηνα)
καλοριζικο στεφανε πολυ ομορφο !!! δινει κατι η mountune γιαυτο? τι να πω πραγματικα αξιοθαυμαστη η αποδοση απο ενα 1000αρι κινητηρα!!
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Στέφανε πόσο το πήρε το μκ6 ο Καρανικόλας αν επιτρέπεται και πόσα κιλά ροπής βγάζει αυτή η έκδοση?
 

gio

Member
Σεπτ. 26, 2010
230
0
0
Στεφανε καλοριζικο και καλοταξιδο!Ευστοχη επιλογη του black..κουκλι,μπραβο!
 

Riordian

Original poster
Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
ChrisFrou said:
καλοριζικο στεφανε πολυ ομορφο !!! δινει κατι η mountune γιαυτο? τι να πω πραγματικα αξιοθαυμαστη η αποδοση απο ενα 1000αρι κινητηρα!!
scorpion said:
Στέφανε πόσο το πήρε το μκ6 ο Καρανικόλας αν επιτρέπεται και πόσα κιλά ροπής βγάζει αυτή η έκδοση?

Προς το παρόν όχι, αλλά σε ενα mail που έστειλα είπαν πως μέσα στο Α' τετράμηνο του '15 κάτι θα βγάλουν. Καλό 2016 δηλαδή :D.

5000 μου το πήρε. 18,1 κιλά με 21 σε overboost

Ευχαριστώ για τις ευχές παιδιά να'στε καλά και να χαίρεστε και εσείς τα δικά όσο δεν πάει
 

Panic 26

Pro Member
Feb 2, 2014
412
0
0
32
Στέφανε και Περικλή: Δικό σας! tease

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=eYGd0LL56mk[/youtube]
 

panosd

Pro Member
Σεπτ. 4, 2011
657
0
16
35
Καλορίζικο και καλοτάξιδο Στεφ...Πολύ καλή και σοφή η επιλογή σας ! Αξιοθαυμαστο και αυτό το 1000αρι!
Μολις καταφέρω θα το θαυμασω και απο κοντά..  Μπράβο και πάλι!  ok234
 

ΘΟΔΩΡΗΣ MK7

Pro Member
Apr 18, 2012
424
0
0
41
Καλορίζικο Στέφανε. Καλοτάξιδο με πολλά και ασφαλή χλμ. Πολύ όμορφο το αμάξι σου.
Δεν του κάνεις κι ένα ξεμάτιασμα? χαχαχα
 

ilias86

Hero Member
Vip Team
MK7.5
May 28, 2011
1,194
22
38
37
Γλυφάδα
Μοντέλο
MK7.5
Καλοριζικο και καλοταξιδο να ειναι!! πολυ ομορφο! :)
 

cRis

Member
Jun 16, 2013
260
0
16
Φίλε Riordian είναι υπέροχο!!!

Καλορίζικο, καλοτάξιδο με πολλά ασφαλή χιλιόμετρα σε εσένα και επίσης εύχομαι να είναι και γουρλίδικο!

Πραγματικά ένα αυτοκίνητο one of a kind απο άποψη μοναδικότητας και ιδιαιτερότητας.. Διότι και sport και st, πάντα θα βγάζει η Ford, αυτές όμως οι limited εκδόσεις (red n black) είναι απλώς σπάνιες και εσύ πολύ τυχερός και σίγουρα πολύ μεγάλος "εραστής" της Ford και του Fiesta! Για εμένα, επίτιμος Fiestamaniac!!!!!!!!


Και φτου φτου, πάρε σκόρδα, ματάκια, ευχέλαια καθώς θα στο ματιάσουν τέτοιο αγρίμι που είναι!  :) :) :)
 

Staros

Pro Member
Apr 13, 2011
819
0
0
36
Αθηνα
Χαμος!!! Καλοριζικο ρε τρελε! Καλοταξιδο να ειναι και να σου χαρησει χαμογελα
 

lefteriskri

Member
Jun 12, 2013
222
0
0
32
Αιγαλεω
Καλοριζικο Στεφανε. Να το χερεσαι και πανω καλες βελτιωσεις γιατι οπως ξερουμε αυτο ειναι μικρωβιο. Δεν ξεκολλαει απο μεσα μας. Ανιπομονω να το δω και απο κοντα ομως μετα τις 20 γιατι λειπω ταξιδακι.
 

Riordian

Original poster
Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Ώρα ήτανε να φτιάξω και εγώ ένα μέρος για να λέω τις καγκουριές/βελτιώσεις που θα κάνω στο νέο μου απόκτημα...

Έχοντας διανύσει ως τώρα 5700χλμ έχω κάνει πολλές σκέψεις για το τι θα γαργαλίσω και μέχρι τώρα λίγα πράγματα έχουν υλοποιηθεί.

Το μόνο ουσιαστικό ήταν τα μπροστινά φρένα από ST (ευχαρίστω τον Nordvinden για την συναλλαγή :) )

Έτσι ήταν "μαμά":



Και έτσι είναι τώρα



Σόρρυ για την απλυσιά τους αλλά ήταν πρόχειρη η εκτέλεση  ;D

Μετά πήγα παρέα με τον τύπο που πόσταρε προηγουμένως στο dyno να δούμε τι λέει από άλογα...και βγάλαμε αυτά... Στον καφετζή δεν πήγα γιατί η τελευταία φορά ήταν κάπως επώδυνη για το αμάξι και τον παράτησα...



Οπότε και από άλογα κάτι λέει το καημένο... και βέβαια συνεχίζουμε... να βάλω xenon ή λευκές λάμπες; Λέω να αλλάξω και τον φωτισμό στα πόδια σε κόκκινο να ταιριάζει με την όλη φιλοσοφία... έχω παραγγείλει και ένα footrest σαν αυτό που αιωρούταν στο forum ένα φεγγάρι... να δω αν έρθει και ποτέ... 2 βδομάδες περιμένω  :mad:

Ε και μετά θα ΄θελα να δω και πως βελτιώνεται και η τουρμπίνα μωρέ  :D... Ντάξει δεν έχω απαιτήσεις εξωπραγματικές αλλά ένα αξιοπρεπές 1ο στάδιο θα ήταν μια καλή αρχή... Για φίλτρο - πρόγραμμα αναφερόμαι  :) ...Φυσικά προτάσεις πολλές δεν υπάρχουν... μόνο pumaspeed έχει πει κάτι για 155 και 175 αλλά φοβάμαι λίγο...
Άλλοι πως έχουν αλλάξει νοοτροπία εγώ νομίζω πως άλλαξε ο Μανωλιός και φόρεσε τα ρούχα του αλλιώς...
Και η ρουφιάνα η mountune δεν λέει να βγάλει κάτι να ησυχάσω  :D :D

Panic βάλτο ρε να δω τι λέει μπας και με ψήσεις να περιμένω!

Αυτά for now...
 

Riordian

Original poster
Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Βόλτα στην Νέα Μάκρη .. πολύ αέρας ρε παιδί μου  giggle







Κάναμε πάλι μια κόντρα κατανάλωσης... νίκησα κατά 0,3 λτρ/100. Εγώ 5,7 το ST 6.0  :D
 

Riordian

Original poster
Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Εδώ και 1000 χλμ έχω βάλει το πρόγραμμα της Rica μαζί με ένα ΚΝ πανελάκι. Μερικοί ήδη το ξέρετε από κοντά, αλλά ας το πω κι εδώ για να αναφέρω εντυπώσεις.

Για μένα το αμάξι έχει πάρει τα πάνω του κατά πολύ. Αρπάζει τέλεια από χαμηλά όπως πρώτα και στο τέρμα γκάζι έχει ένα μικρό lag μέχρι να σου δώσει την δύναμη του. Αρκετές φορές στην βελτίωση ψάχνεσαι να δεις αν έχεις πάρει κάτι και πόσο είναι αυτό... όταν το οδήγησα πρώτη φορά μου φάνηκε άλλο αμάξι. Κόφτης δεν έχει μετατοπιστεί

Πόσα άλογα έχει πάρει ακόμα δεν ξέρω... να πω ένα νούμερο με το ... μάτι... 155; Θα μετρηθεί και θα αναρτηθεί όταν το κανονίσω. Σίγουρα 3-4 κιλά ροπής τα έχει πάρει σίγουρα όμως.

Μια πρόχειρη μέτρηση 2ας που έκανα πριν και μετά είδα πως από 1500 στροφές μέχρι τις 6 χρειάζοταν περίπου 8,5 δευτερόλεπτα. Με το πρόγραμμα έπεσε περίπου στα 6.

Κατανάλωση μπορώ να πω πως κυμαίνεται στα ίδια σημεία. Αυτή την στιγμή γράφει 6,3/100 χλμ, απλά σε σχέση με πριν εύκολα μπορεί να πάει στο 7,5 και παραπάνω  ;D

Ένα αρνητικό που παρατήρησα είναι πως στο πολύ σκίσιμο (και εννοώ ΠΟΛΥΥΥ σκίσιμο) ζεστένεται λίγο παραπάνω. Έχει μπει δηλαδή μια φορά και το βεντιλατέρ στην δεύτερη σκάλα. Αυτό ήταν 2-3 μέρες αφού το έβαλα. Από τότε και πάτημα έχω κάνει με έναν συγκεκριμένο κουραμπιεδί φιέσταρο  giggle και βόλτες μόνος μου και δεν το έχω ξαναπαρατηρήσει

Για μένα το πρόγραμμα και συγκεκριμένα στα red/black αξίζει τα λεφτά του και με το παραπάνω.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread