Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Riordian

Original poster
Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Πες ναι.. αν και πια εχει αποδειχθει πως το μηχανακι που φοραει αντεχει στοκ χωρις σφυρια 400 ροδα... εγω προσωπικα θα πηγαινα σε κατι πιο επιθετικο (peron, maxd, revo) και φυσικα οχι σκετο προγραμμα, κατευθειαν 1ο σταδιο για να μην χαλαω 2 φορες λεφτα στο ιδιο πραμα...
 

Manos7

Rookie
Σεπτ. 11, 2015
16
0
1
Αναμεσα στα 2 προγραμματα mountune, rica ξέρουμε ποιο ειναι το πιο επιθετικό αρα και το πιο γρηγορο; Αναφέρομαι σε αυτα τα 2 αφου δεν χάνεται η εγγύηση..
 

Riordian

Original poster
Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Πραγματικα αυτο το ερωτημα δεν εχει απαντηθει ακομα, γιατι μονο ενα st πατάει απο το κλαμπ και φοραει MP215. Ο καρανικολας λεει πως το ρικα ειναι πιο επιθετικο, αλλα αμα δεν το δουμε με τα ματια μας δεν μπορω να σου απαντησω με σιγουρια τιποτα. Ελπιζω να απαντηθει λειαν συντόμως  giggle

Το ρικα δεν εχει περιοριστες ροπης στην 2α, καταργει το overboost και λεει πως βγαζει 220+ αλογα. Το mountune δηλωνει 215 αλογα, εχουμε δει και 218 σε Maha, και διατηρει το overboost και εχει περιοριστες ροπης και 1η και 2α.

Αυτα ειναι τα δεδομενα στα χαρτιά... τώρα ποιο ειναι καλυτερο μονο ο δρομος θα δείξει
 

Manos7

Rookie
Σεπτ. 11, 2015
16
0
1
St με rica υπάρχει μονο ενα; Στα 1000αρια ξερουμε ποιο ειναι μπροστα; Εχει φτιαχτει καποιο st φουλ 1ο σταδιο;
Υγ: Αν και δεν εχω παραλάβει ακομα το st μου κοιταζω τα μελλοντικά σχέδια..
 

Riordian

Original poster
Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
ST με Rica γνωριζω 4... Στα 1,0αρια αναλογως... το ρικα κανει φοβερη δουλεια... το mp135 ειναι πιο αργο απο της ρικα, αλλά το mr165 (φιλτρο-προγραμμα-κουλερ-σωληνωσεις) που το χει βαλει ενα παιδι ειναι πιο γρηγορο απο το ρικα
 

ikskarda

New member
Oct 17, 2013
51
0
0
Ναι αλλα το MP135 και το Rica (των περιπου 145 αλογων) στον Καρανικολα οπως ηδη γνωριζεις εχουν σχεδον 600 ευρω ενω το MR165 (φιλτρο-προγραμμα-κουλερ-σωληνωσεις) εχει κοντα στα 2000.
Το θεμα ειναι αν αξιζη η διαφορα 1500 ευρω για τα 20-30 αλογα παραπανω.

Οπως και να χει ολοι ονειρευομαστε εναν ST full Mountuned απο το εσωτερικο του καπου ως τα πατακια :p
 

Panic 26

Pro Member
Feb 2, 2014
412
0
0
32
ikskarda said:
Ναι αλλα το MP135 και το Rica (των περιπου 145 αλογων) στον Καρανικολα οπως ηδη γνωριζεις εχουν σχεδον 600 ευρω ενω το MR165 (φιλτρο-προγραμμα-κουλερ-σωληνωσεις) εχει κοντα στα 2000.
Το θεμα ειναι αν αξιζη η διαφορα 1500 ευρω για τα 20-30 αλογα παραπανω.

Οπως και να χει ολοι ονειρευομαστε εναν ST full Mountuned απο το εσωτερικο του καπου ως τα πατακια :p
Αν θέλετε την άποψή μου, θεωρώ ότι τα αξίζει τα λεφτά το MR!!!
 

butters

New member
Apr 16, 2015
57
0
6
Εγώ έχω το Mountune στο Fiesta ST μου. Το έβαλα σχεδόν ένα μήνα μετά την αγορά του αυτοκινήτου. Είδα μια διαφορά στην απόδοση, ειδικά μετά τις 4.000 στροφές. Αλλά δεν έχω άποψη για το Rica.
 

georgemps

Member
Apr 6, 2015
137
6
18
butters said:
Εγώ έχω το Mountune στο Fiesta ST μου. Το έβαλα σχεδόν ένα μήνα μετά την αγορά του αυτοκινήτου. Είδα μια διαφορά στην απόδοση, ειδικά μετά τις 4.000 στροφές. Αλλά δεν έχω άποψη για το Rica.
Καλοριζικο το προγραμμα!
Αν θελεις δωσε μας περισσοτερες εντυπωσεις σου, ( διαφορες με πριν)
μπας και ψηθουμε και εμεις!
 

Manos7

Rookie
Σεπτ. 11, 2015
16
0
1
Η καλύτερη λυση για μενα ειναι αλλη. Βαζεις ολα τα περιφεριακά και πας για προγραμμα σε καποιον γνωστο προγραμματιστή εδω στην Αθήνα! Δεν νομιζω να αξιζει να πας δωσεις λεφτα για προγραμμα χωρις ολα τα αλλα.. Θεωρώ ανωτερους πλέον τους Ελληνες προγραμματιστές πλεον απ οτι τους ξενους. Οκ σπασανε πολλα αλλα πλεον εχουν εμπειρία. Εδω η mountune παει να βγάλει κιτ 230 αλογα, πραγμα που σημαινει πως το μοτερ αντέχει. Οκ με το μικρο turbo θα εχουμε back pressure αλλα χωρις τελικες για πολύ ωρα θα εισαι οκ(που και χωρις ολα αυτα σπανε και μαμα).
 

Riordian

Original poster
Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Manos7 said:
Θεωρώ ανωτερους πλέον τους Ελληνες προγραμματιστές πλεον απ οτι τους ξενους. Οκ σπασανε πολλα αλλα πλεον εχουν εμπειρία.

Ουτε για πλακα μην το ξαναπεις αυτο... στην ελλαδα δεν εχουμε κατ'αρχας προγραμματιστες, αλλα παραμετροποιητες... ολοι απ'εξω αγοραζουν προγραμματα και στα πουλανε για δικα τους... και σπασανε πολλα; τι πολλα; ποσα st εχεις δει βελτιωμενα απο ελληνα προγραμματιστη; ποσα st δηλαδη σπασανε και μαθανε; μην λεμε ο,τι να'ναι... το st εχει ενα πολυ αντοχικο μοτερ και μια τιμια τουρμπινα που φτανει τα 240... Θα συμφωνησω οτι ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ και μονο συμφερει να βαλεις ολα τα περιφερειακα που εχεις σκοπο να βαλεις και μετα προγραμματισμος, αλλα οχι εδω...
 

Manos7

Rookie
Σεπτ. 11, 2015
16
0
1
Το ξαναλεω λοιπον και δεν θέλω να πω ονοματα για διαφήμιση. Εχουμε καλους προγραμματιστές. Fiesta St οχι δεν εχω δει ακομα(το δικο μου ισως να ναι το πρωτο). Εχω δει focus st αρκετα, σε συγκεκριμένο προγραμματιστή. Δεν λεω οτι να ναι λοιπον. Μπορώ να πω πάντως πολλα αυτοκίνητα με απιστευτους χρόνους από Ελληνες προγραμματιστες....  Έχουμε ξεφύγει ομως απο το ζητούμενο μας.
 

georgemps

Member
Apr 6, 2015
137
6
18
και εγω δυσκολα θα εμπιστευομουνα για τι st μου, ελληνα προγραμματιστη!
δυστυχως για αυτους εχουν ακουστει πολλα ασχημα...
 

Manos7

Rookie
Σεπτ. 11, 2015
16
0
1
Αν και βγαίνουνε εκτός τοπικ θα ηθελα έστω και με pm μερικα ονόματα απο τέτοιους προγραμματιστες.
 

Riordian

Original poster
Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Δεν ειναι κρατικο μυστικο φιλε ουτε θα σου την πει κανεις για διαφημιση, μιλα ανοιχτα και πες που θες να πας και τι θες να κανεις... να ξερουμε και τι επιλογες υπαρχουν... chiptronic, overload, tuning on road... ρωτησα overload ποσο πανε με προγραμμα το st και μου λεγανε 200... και το αμαξι ειναι 200 απο μανα του...

Να φτιαξεις ενα αμαξι για 0-400 και κοντρες μονο γενικοτερα δεν ειναι τοοοοοσο δυσκολο για αυτους οσο φανταζεσαι. Να φτιαξεις ομως ενα αμαξι το οποιο πρεπει να ειναι και βιωσιμο στην πολη και να εχει μια καλη και σεβαστη επιδοση στον δρομο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο. ΒΕΒΑΙΩΣ και θα υπαρξουν εξαιρεσεις ετσι; Αλλα κρατα στο μυαλο σου οτι δεν εχουμε vag οπου ασχολειται κι η κουτση μαρια.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
για τους προγραμματιστες τα χω ξαναπει.

Η κουτση μαρία έχει πάρει slave εξοπλισμό και το παίζει πογραμματιστής. Ξερω άτομα που δεν ξέρουν ούτε AFR τι είναι και δηλώνουν προγραμματιστες. Όλοι αυτοί έχουν κάνει ζημιά στον κλάδο.

Αυτοι που έχουν χρόνια εμπειρία είναι λίγοι. etunners, power logic, σαλιας και πιθανόν να ξεχνώ και κανέναν που έχει 15-20 χρόνια εμπερίας στο χώρο. Εγω αυτούς προτεινω. Tωρα για κονσέρβες, η RIKA, η montune και η superchips έχουν ή χρονια στο χώρο ή καλές κριτικές απο μελη του forum
 

Manos7

Rookie
Σεπτ. 11, 2015
16
0
1
Δημητριαδης, ef 9tuned(υπαρχει χοντα που να μην ρυθμιζει αυτος?) , καφεντζης,κακκος,revlimit(Φωτης),Πανόπουλος (εχει το δυνατότερο αμαξι στην Ελλάδα προσωπικά δεν θα το πηγαινα ποτε). Ισως να ξεχνώ μερικούς. Με το st δεν έχουν ασχοληθεί γτ με τέτοια κρίση ειναι δύσκολο και δεν κυκλοφορουν πολλα. Μια 7ετια πριν στο αμαξι θα κανανε παπαδες.Δεν εμπιστευομαι το προιον που πανε να μου πουλησουν απο την ford γτ το πουλανε απαγορευτικά χωρις να υπαρχει λογος. Το μοτερ αντεχει βαζεις τα περιφεριακά σου πας στον προγραμματιστή που εχεις δει την δουλειά του και το ρυθμιζεις οπως θες! Για κοντρες για στροφες κλπ.. Αυτο που σκεφτομαι στο αμαξι μ οταν το βαρεθω ειναι μια gtx2867 με ολα τα περιφεριακά. Καθημερινα να το κυκλοφορω στην μηχανικη του πίεση και οταν θελω να κανω πατήματα να το σηκωνω τερμα. Ισως και ενα κονσερβοπρογραμμα με εγγυηση δεν με χαλαει αλλα είναι πολλά τα λεφτα για ενα προγραμμα.... Αν μπορέσω να ερθω στην συναντηση θα τα πουμε απο κοντα.
Υγ. Θα συμφωνησω με τον turbomaniac οτι τον κλάδο τον εχουν χαλασει άτομα που δεν επρεπε να ειναι στον χωρο.
 

panosd

Pro Member
Σεπτ. 4, 2011
657
0
16
35
Crazy said:
Κακκος πληροφοριακά,δεν ασχολείται πια.
Ασχολείται αλλα μονο Κρητη!!!

Εγω θα συμφωνήσω με τον Μανο οτι υπαρχουν αξιόλογοι Ελληνες προγραμματιστές που δεν ξερουμε αν ειναι παραμετροποιητες!!! Κατά καιρούς ακούω αυτοκίνητα που έρχονται από το εξωτερικό για να προγραμματιστουν απο Ελληνες!
Προσωπική μου άποψη ενα st που εχει προγραμματιστεί
απο εναν Ελληνα θα βγάλει τα μέγιστα σε σχεση με ενα πρόγραμμα κονσερβα τυπου (mountune,rica,superchips)
Εγω ομως αν ειχα ενα st ΕΝΤΟΣ εγγυησης στην κατοχη μου θα προτιμούσα το κιτ mountune 215( που ξέρουμε σιγουρα οτι αποδίδει) και να παραμεινω εντος αυτης παρα να χασω την εγγύηση μου!!!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread