Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

cRis

Member
Jun 16, 2013
260
0
16
DarthFiesta said:
Παντως πολυ συντομα θα βγαλει κ η mountune για το 1.0 ecoboost .....για οσους θελουν να κρατησουν εγγυηση..ακους μπαμπη?? tease

Ναι είναι γεγονός, το διάβασα κ εγώ σήμερα στο φόρουμ της mountune, όπου ο admin της μιλάει ξεκάθαρα για ολοκληρωμένα πακέτα βελτίωσης!

Πρακτικά διάβασα κ άλλα παιδιά στο εκεί φόρουμ να έχουν σε πολύ υψηλή υπόλειψη την Mountune, σε σχέση με pumaspeed ή ακόμα κ superchips...

Στην ουσία... Όσοι Fordακιδες γνωρίζουν το παρελθόν των εν λόγω εταιρειών...
Ποια είναι η αλήθεια/άποψή σας;

stelios-x
Που το είδες αυτό; Τι intercooler έβαλαν στον 1.000αρη; Χειροποίητο;
 

ikskarda

New member
Oct 17, 2013
51
0
0
2reqn2g.jpg



ποσα χρηματα δηλαδη να βαλουμε στην ακρη  ::) ??
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
To πόσα λ7, άγνωστο. Δε θα μπορούσα να πω βέβαια ότι οι αναβαθμίσεις της mountune είναι πανάκριβες, συνήθως ζητούν λογικά ποσά γι' αυτό που σου δίνουν.
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Τα λεφτα που ζητα,δεν ειναι πολλα σε σχεση με τα πακετα που δινει.
Οσον αφορα ομως για τα αλογα που λεει οτι θα παρεις και δεν αναφερομαι μονο στην Mountune αλλα και στις υπολοιπες ειναι αλλη κουβεντα πολυ μεγαλη.
Αν καποιος θελει εγγυηση και λοιπα μια χαρα ειναι,αν καποιος κανει οτι κανει στο αμαξι του και δεν πολυ το ψαχνει ποσο ηταν ποσο πηγε παλι καλη ειναι.

Τωρα αν εισαι απαιτητικος πελατης και τα θες ολα....ποιος ξερει.Και οπως λενε αν δεν δοκιμασεις δεν θα μαθεις.
Εγω παντως την επομενη φορα θα παιξω μπαλα με τον μαστροΜητσο,που μιλαμε την ιδια γλωσσα και καταλαβαινει και τα Γαλλικα μου.


DarthFiesta said:
Παντως πολυ συντομα θα βγαλει κ η mountune για το 1.0 ecoboost .....για οσους θελουν να κρατησουν εγγυηση..ακους μπαμπη?? tease

Βρε και εγω μαζι σου....
 

Riordian

Original poster
Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Αυτό που λέει ο μπάμπης είναι σωστό. Ούτως ή άλλως, το μόνο που έχει "νόημα" από αυτό το κιτ θα είναι το πρόγραμμα το οποίο θα είναι δικο της. Γιατί όλα τα άλλα τα περιφερειακά θα είναι από διάφορες εταιρίες γνωστές σε όλους μας.

Εγώ γενικότερα είμαι πιο πολύ οπαδός της Pumaspeed, γιατί σου προσφέρει σε μερικές περιπτώσεις και εναλλακτικές προτάσεις και πρέπει να είναι και πιο φθηνή.
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Μακριά από πρόγραμμα της mountune (όσοι ενδιαφέρονται για πραγματική βελτίωση)… όλα τα αλλά έτσι και αλλιώς τα βρίσκουμε και εκτός από τη mountune πχ IC, τουρμπίνες , πολλαπλές, εξατμίσεις , ροικες και ότι άλλο γουστάρουμε να κάνουμε σε ένα αμάξι. 

Αποδεδειγμένα εδώ και πάρα πολλά χρόνια ότι η καλύτερη βελτίωση είναι αυτή όταν παντρεύονται προϊόντα διαφορετικών εταιριών!
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Oσον αφορα την Mountune δεν ειναι μονο το προγραμμα δικο της,μπορει τα υπολοιπα (εξατμισεις,εισαγωγες,εκκεντρα κ.λ.π) να τα φτιαχνουν πολυ γνωστες Αγγλικες εταιριες αλλα και αυτα φτιαχνονται με σχεδια και κριτηρια της ιδιας της Mountune.
Και επειδη εμπλεκεται και η Ford στην μεση ειναι λιγο πιο περιπλοκα τα πραγματα.Για εμενα πιστευω,οτι επειδη τα κιτ πρωτα παιρνουν εγκριση απο την Ford  και μετα βγαινουν στην αγορα,αυτος ειναι και ο λογος που κατα την γνωμη μου ειναι "lite" .Aν δεν υπηρχε στην μεση η Ford τα πακετα θα ηταν εκτος συναγωνισμου απο τους υπολοιπους.
Στην Αγγλια παντως ειναι νουμερο 1,βεβαια εκει η αγορα ειναι διαφορετικη και οι πελατες εχουν αλλα κριτηρια επιλογης.

Η pumaspeed απ'οσο ξερω δεν εχει τιποτα δικο της.
Πουλαει Milltek εξατμισεις,εκκεντρα piper αυτα που βγαζει ηδη η Piper και ουτο καθεξης.Απλα φτιαχνει καποια πακετα παντρευοντας τα μεταξυ τους.Στην Αγγλια δεν εχει και το καλυτερο ονομα οσον αφορα κατα ποσο
αποδιδουν,αλλα το κυριοτερο ειναι οτι λενε για προβληματικα αυτοκινητα.

Οπως και να εχει ειναι να σου κατσει η δουλεια η οπως ειπα και πριν το τι ψαχνεις και τι θες.



StuparArt said:
Αποδεδειγμένα εδώ και πάρα πολλά χρόνια ότι η καλύτερη βελτίωση είναι αυτή όταν παντρεύονται προϊόντα διαφορετικών εταιριών!

Αυτο ειναι ομως μονο για οσους ειναι διατεθειμενοι να ψαχτουν και να χαλασουν κανα φραγκο παραπανω.Οι περισσοτεροι ομως δεν ειναι ετσι :)
 

DarthFiesta

Pro Member
Nov 29, 2010
723
0
0
41
pitbull said:
Τα λεφτα που ζητα,δεν ειναι πολλα σε σχεση με τα πακετα που δινει.
Οσον αφορα ομως για τα αλογα που λεει οτι θα παρεις και δεν αναφερομαι μονο στην Mountune αλλα και στις υπολοιπες ειναι αλλη κουβεντα πολυ μεγαλη.
Αν καποιος θελει εγγυηση και λοιπα μια χαρα ειναι,αν καποιος κανει οτι κανει στο αμαξι του και δεν πολυ το ψαχνει ποσο ηταν ποσο πηγε παλι καλη ειναι

Τωρα αν εισαι απαιτητικος πελατης και τα θες ολα....ποιος ξερει.Και οπως λενε αν δεν δοκιμασεις δεν θα μαθεις.
Εγω παντως την επομενη φορα θα παιξω μπαλα με τον μαστροΜητσο,που μιλαμε την ιδια γλωσσα και καταλαβαινει και τα Γαλλικα μου.

Εδω θα διαφωνισω....δεν ειναι ετσι...υπαρχουν απειρα παραδειγματα με δυναμομετρησεις με αλογα στραγγαλια.θες να εχεις ενα χαρτι δηλ. Που να λεει πολλα αλογα?με ποιο κριτηριο κρινεις αν ενα δυναμομετρο λεει την αληθεια?στην δικια μ ποια ειναι αληθινη?τατ ´η maha?

Απο την αλλη την αποψη μ στην εχω πει τι θα εκανα στην περιπτωση σου...οτι σ προτειναν κ εκεινοι..δεν θεωρω οτι τα λυπαται τα αμαξια η mountune..απλα συνδιαζει την αξιοπιστια..σιγουρα μπορει να υπαρχουν καλυτερες λυσεις ως προς την γρηγοραδα αλλα μεχρις στιγμης πες μου 1?κ απο mk6 κ απο μκ7.....

Νικο απο που το κρινεις μακρια απο mountune?εχεις δει καποιο 1.0 ecoboost  κ το συγκρινες με του κυρ μητσου?

Ποιο παραδειγμα παιρνεις?του μπαμπη?κ γιατι οχι το δικο μου?

Υγ..κανονιστε μ@λ@κες να τσακωθουμε tease :D
 

Riordian

Original poster
Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Προβληματικό από ποιας άποψης, μιας και εδώ μιλάμε για remap θα πάρω την πρωτοβουλία να σκεφτώ ότι λες για το πρόγραμμα... κανένα πρόγραμμα κονσέρβα δεν είναι καλό για το κάθε αμάξι! ποτέ μα ποτέ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν θα έβαζα σε αμάξι μου πρόγραμμα σταλμένο απ'έξω με οποιαδήποτε εγγύηση ότι γ@μάει και δέρνει γιατί απλά ή το αμάξι δεν θα πηγαίνει τα μέγιστα ή θα ράβει και σε λίγο καιρό θα βγάλει θέμα. Είναι κρίμα που κανείς δεν κάνει πρόγραμμα στον δρόμο ή έστω σε dyno για ford. Πολύ κρίμα.

Ένα ακόμα που μ'αρέσει στην Puma είναι ότι αυτή έχει μαζέψει τις καλές λύσεις και στις προτείνει δικά της πράγματα κάνει κι αυτή, όχι πάρα πολλά αλλά έχει π.χ δίσκο πλατώ, έκκεντρα.
Επιπλέον η Puma σου λέει για το πρόγραμμα ότι σου στέλνει αυτό που αναγράφεται, αλλά αν έχεις την δυνατότητα να το πας στο συνεργείο τους, θα σου βάλουν άλλο πάνω σε δυναμόμετρο...
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Αχαχαχ το ήξερα ότι θα τσιμπαγες... :laugh: :laugh: 17xxx

Εντάξει πες ότι το είπα κάπως απότομα και τρόμαξα των κόσμο. Κατά την άποψη μου η mountyne είναι μια καλή εταιρία αλλά… την φρενάρει η Ford λόγο εγγυήσεων κλπ.
Αναφέρθηκα κυρίως στο πρόγραμμα της mountune επειδή τα δουλεύει αρκετά πλούσια (και το ST σου αλλά και το 7αρι του νονού είναι πλούσια) και δεν βλέπω τον λόγο γιατί να μη το κάνει και στα  ecoboost.

Θεωρώ ότι εάν κάποιος άλλος σωστός προγραμματιστής πιάσει και φτιάξει ένα πρόγραμμα πχ για το eco ότι θα είναι καλύτερο από θέμα επιδόσεων απ ότι της mountune.

Θα συμφωνήσω με τον Μπάμπη ότι είναι καλή για κάποιον που δεν έχει πολλές απαιτήσεις που θέλει μια εγγύηση για το αμάξι του και δεν είναι από αυτούς που ψάχνουν και το τελευταίο άλογο.




EDIT: Όσων αφορά την puma τουλάχιστον για το site της καλή ψεύτες είναι και αυτοί. Υπόσχονται σαν τους πολιτικούς!!! craz
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Εγω μιλαω οσον αφορα την δικια μου εμπειρια.
Λοιπον επειδη θα διαβασουν και αλλοι,που λενε μην κοιτατε τα αλογα στα χαρτια και για το καλυτερο δυναμομετρο που ειναι ο δρομος και λοιπα,εχω να πω οτι συμφωνω.

Αλλα
Εγω ξερω ποσο ειναι το αμαξι μου αλλα και πως παει και στον δρομο.Το αμαξι το ...... στις δοκιμες και δεν μιλαω μονο για κοντρες.Και αυτο που εχω μαθει ειναι οτι αυτο που ειδα στο χαρτι μου το εβγαλε το αμαξι και στον δρομο.Λοιπον αυτα που ειδα εγω δεν εχουν καμια σχεση με αυτα που υποσχονται αυτοι.Οποτε για εμενα δεν αξιζει.Τωρα μην παμε ποσο μετραει το ενα δυναμομετρο ποσο το αλλο και πιο ειναι το σωστο....

Οποιο Mk7 εντος Ελλαδας εχει το πρωτο σταδιο,εγω το προκαλω να μετρησει το αμαξι του σε δυναμομετρο αλλα και σε δοκιμη στον δρομο.Του πληρωνω και την δυναμομετρηση,εγω τα υπολογιζω στα 135 αλογα και πανε σαν φιλτρο-εξατμιση.
Και τα ιδια ισχυουν και για τα υπολοιπα του εξωτερικου,ψαχνουν να τα βρουν και τα βρισκουν σε συγκεκριμενα δυναμομετρα αλλα ειναι οκ με αυτο.

Τα εχουμε πει πολλες φορες απο κοντα(και οποιος θελει ειναι καλυτερο αυτο απο κοντα,γραφοντας ειναι πολυ δυσκολο να εξηγησεις) και σεβομαι την αποψη σου.Για εμενα εφοσον εμεινες ευχαριστημενος ξαναβαλε.

Ο Νικολας το εγραψε αυτο για το λογο οτι στο δικο μου αμαξι το προγραμμα ειναι πολυ πλουσιο και εχει δικιο.Και η Mountune το ειδε και της αρεσε.
Οσον αφορα την λυση που μου προτειναν μετα απο 7 μηνες ειναι για γελια.Αυτο επρεπε να το εχουν πει απο την αρχη,τωρα εγινε απλα να τελειωσουν με εμενα.Και ξερεις και γιατι δεν το εκανα,οπως και για την προταση την δικια μου που δεν τους συμφερε γιατι θα τους χαλαγε το ονομα.
Οσον αφορα για το να εχει προβλημα το αμαξι μου το αφηνω ασχολιαστο.Ενταξη ειπαμε αλλα και τα πραγματα εχουν και τα ορια τους.

Και το λοιπον ειναι,οποιος θελει δοκιμαζει και αναλογα με τα κριτηρια του βλεπει αν ειναι καλο η οχι.Εμεις κρινουμε απο αυτα που εχουμε δει και οχι με το πως θα επρεπε να ειναι η αν ηταν ετσι,αν αλλιως.Οποιος εχει λεφτα δοκιμαζει και ψαχνει,οποιος φοβαται περιμενει τους τολμηρους να φανε τα μουτρα τους και μετα αναλογως πρατει.

@Ξεφιγαμε και απο το θεμα
 

DarthFiesta

Pro Member
Nov 29, 2010
723
0
0
41
Ας μεινουμε στο θεμα... tease

Ποσες κολωνες πηρες απο οταν ησουν μαμα συνολικα?

Απορια..γιατι αμα ειναι τοσο απλο δεν τα φτωχαινουμε ολοι μας κ τελος?δεν μπορει ολο κ καποιος προγραμματιστης θα μπορει...

Το οτι εχω δοκιμασει με τερμα φτωχο προγραμμα κ ηταν πιο αργο απο μενα που ειμαι πλουσιος πως το εξηγεις?

Δηλαδη θεωρεις οτι το προγραμμα δινει 15 αλογα που ψαχνεις?´η εστω 10 ?

Μπαμπη ειναι φυσικοτατο να λεμε τις εμπειριες μας κ τα καλα κ τα ασχημα.. :)

Νικο δεν μπορεις αλλο με το dieesel ε?χαχαχα...νομιζες οτι θα ηρεμουσες ε...τουρμπιστε ρε να βρειτε την υγεια σας tease tease tease

Edit.για puma δεν το συζηταω..συμφωνουμε σε ολα......

Ιδεα..ανοιξτε thread mountune vs κυρ μητσος.... ;D
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Δεν είναι μόνο θέμα του AFR μάστορα μου σίγουρα ένα φτωχό είναι χειρότερο από ένα πιο πλούσιο αλλά και τα δυο δεν είναι σωστά ως προς το ιδανικό και το κάθε ένα μοτέρ έχει το δικό του ιδανικό χάρτη!!
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι μπορούν και καλύτερα αλλά δεν το κάνουν για λόγους ασφάλειας, λόγο της Ford και των κανονισμών όχι ότι δεν ξέρουν να το κάνουν! Πιστεύω ότι η mountune σε αυτά που φτιάχνει και υπόσχετε πέφτει  λίγο έξω, ας πούμε εσκεμμένα, όχι ότι δεν μπορεί να τα φτιάξει και καλύτερα.



@ Προδότη κοντράκια παράτησες την ατμόσφαιρα και το γύρισες στα σαλιγκάρια…. Άντε να πω ότι έκανες ένα λάθος να το καταλάβω, αλλά μη κάνεις και δεύτερο και πας και βάλεις κάνα κιτ βελτίωσης από την mountune στο ST2. Άμα το κάνεις προβλέπω να σε περάνανε και τα diesel  a1 a1
 

DarthFiesta

Pro Member
Nov 29, 2010
723
0
0
41
Χαχαχα..τοτε θα βριζουμε παρεα..δεν πηρα ford για να μαι γρηγορος στις ευθειες....το χαβαλε μας κανουμε με αυτο...

Δεν τα ξερω κ γω αυτα τα προγραμματα πως τα φτιαχνουμε..απλα λιγο πιεση θα σηκωσουμε κ ας δουλευει πλουσια..χαχαχα...

Κατσε μην μας περασει κανα 1000ρακι στο τελος... biggrin


Περα απο την πλακα τωρα το θεμα ειναι οτι δεν εχουν ασχοληθει πολλες εταιριες με την βελτιωση της ford κ γι αυτο συγκρινουμε μονο 2-3 εταιριες..τωρα με τον ecoboost υπαρχουν πιο πολλες λυσεις κ θα βγαινουν κ ολο κ πιο πολλα πραγματακια οποιος θελει να ασχοληθει..οποτε θα εχουμε κ πιο πολλα συμπερασματα..
 

stelios-x

Hero Member
Rookie
Dec 18, 2013
20
0
0
athens
DjFiesto τις foto τις είδα στο fb αλλα έχουν ανεβάσει dyno και στην σελίδα τις εταιρίας που έγινε το πρόγραμμα
εδώ το αναφέρει σαν stage2 http://chiptronic.gr/documents/ford_menu.html
και εδώ έχει και dyno http://chiptronic.gr/documents/Fiesta_mk7_10_ecoboost.pdf
 

cRis

Member
Jun 16, 2013
260
0
16
Ω... Αρκούντως ενδιαφέρον φίλε Στέλιο...!

Eν ολίγοις η εταιρεία Chiptronic, που φέρεται να αντιπροσωπεύει κ να διακινεί στην αγορά προγράμματα της Αυστριακής Allcartuning κάνει το Έκομπου 145 με πρόγραμμα μόνο..
Ενώ το αμάξι μετράει 159 ίππους με εισαγωγή και ιντερκούλερ σαν stage 2 βελτίωσης...!

Νούμερα πολύ.. Εντυπωσιακά..!

Όσον αφορά το διάγραμμα της δυναμομέτρησης που ανέβασαν..
http://www.mybluefin.co.uk/curves/10%20EcoBoost%20125PS.pdf
Εδώ έχω το διάγραμμα της superchips...

Κοιτώντας τη μαμά δυναμομέτρηση... Για τον Έκομπου με τα 125... Η superchips με την chiptuning... Σίγουρα δεν χρησιμοποίησαν το ίδιο δυναμόμετρο... Αλλά... Τόση απόκλιση πια;

Κάτι δεν μου αρέσει εδώ..
 

Riordian

Original poster
Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές...αφήστε παράμερα τον chiptronic... σαν νούμερα όλοι μπορούν να βγάλουν 200 άλογα. Χθες είχα την τύχη να μπω σε 1,0αρι ενός νέου μέλους και να δω πως πηγαίνει με πρόγραμμα + τελικό (έχω μπει και σ'άλλο). Το οποίο μπορώ να πω με σιγουριά πως... ράβει  AR15firing AR15firing. Ο προγραμματιστής του μου είπε είναι ο tuningonroad http://tuningonroad.com/web/el/ και μπορώ να πω πως έκανε καλή δουλειά. Αν θέλετε μιλήστε και με αυτόν να μάθετε παρακάτω τι λέει και αυτός  :)
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
stelios-x said:
DjFiesto τις foto τις είδα στο fb αλλα έχουν ανεβάσει dyno και στην σελίδα τις εταιρίας που έγινε το πρόγραμμα
εδώ το αναφέρει σαν stage2 http://chiptronic.gr/documents/ford_menu.html
και εδώ έχει και dyno http://chiptronic.gr/documents/Fiesta_mk7_10_ecoboost.pdf
Μακριά από την συγκεκριμένη εταιρία
Όλο τρελά νούμερα δείχνει αλλά στην πράξη τίποτα
 

cRis

Member
Jun 16, 2013
260
0
16
Να κ άλλη μια επιλογή...

Τα προγράμματα για τον έκομπου φαίνεται πως φυτρώνουν σαν τα μανιτάρια!

Κ όπως όλα δείχνουν είναι ένα μοτέρ.. Που δεν φοβούνται να βάλουν χέρι...

Τι να πω.. Όπως όλα δείχνουν... Θα είναι πολύ εύκολο για κάποιον με ένα 1000ράκι να έχει 140 άλογα.. Εν έτη 2014.. Χωρίς περιφερειακά...

Τώρα και με περιφερειακά... Άγνωστοι αι βουλαί του Έκομπου!
 

DarthFiesta

Pro Member
Nov 29, 2010
723
0
0
41
Εσυ το σκεφτεσαι να το πειραξεις?οσοι το εχουν προγραμματισει δεν γραφουν....τι εγινε...ολα τα καλα παιδια εχουμε μαζευτει? tease qq

Edit...μονο διαφημισεις βλεπω ή δυσφιμισεις...καποιος που το εχει κανει να μας πει εντυπωσεις?ειτε κακες ειτε καλες...
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread