Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Καλα το τι υποσχονται με το τι θα βγαλει στην πραγματικοτητα παντα απεχουν.Εξαλλου παιζει πολυ μεγαλο ρολο και πως τα βγαζει αυτα τα αλογα οπως και πολλοι αλλοι παραγοντες.
Αμα δεν θες να κρυβεσαι τουρμπισε το,πιστευω οτι ακομα προλαβαινεις giggle.Το μελλον ηταν προδιαγεγραμμενο απο την αρχη
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
εγώ πάντως δεν το πιστεύω.
με καλό προγραμματιστή τα αμάξια με κυβικά παίρνουν 30-50hp
εδώ δίνουν 55Hp από 1000cc 3 κύλινδρο?
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
39
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Ιακωβε μην σε μπερδευει αυτο γιατι μιλας για ατμοσφαιρα(αφου λες για περισσοτερα κυβικα και 30-50 αλογα παρα πανω)
Μην ξεχνας οτι ο 1000αρακις ειναι τουρμπο και με προγραμμα η εκδοση με τα 100 αλογα παει 140(40 αλογα ευκολα παραπανω!!!) γιατι να κολλησουν στα 18 αλογα πιο πανω ;)
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Επειδη μιλαμε για τουρμπο,σιγουρα στο να παρει αλογα ειναι πολυ πιο ευκολο απο ενα ατμοσφαιρικο.
Επειδη ομως δεν το ξερουμε αυτο το μοτερ ουτε και τι δυνατοτητες εχει κρατα μικρο καλαθι.Για εμενα τα +58 αλογα μονο απο προγραμμα σε ενα μοτερ 1000κυβικων ακουγονται καπως....
Και φαντασου οτι η mountune για το 1.6 με φιλτρο+προγραμα λεει οτι βγαζει +35 αλογα με overboost.Nα μου πεις αλλοι με μαμα μκ7 st εχουν δει 205 αλογα  ::)
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Μιχάλη για τουρμπο μιλάω
Απλά θα συμφωνήσω με τον Μπάμπη ότι πρέπει να κρατάμε μικρό καλάθι.
Αν όντως δίνουν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ τόσα άλογα,μπράβο τους αλλά με αυτά που έχουμε οι περισσότεροι για τα συγκεκριμένα αμάξια έχουμε γίνει πολύ 'δύσκολοι΄στο να πιστεύψουμε διαγράμματα και διαφημίσεις
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
39
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
scorpion said:
Αν όντως δίνουν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ τόσα άλογα,μπράβο τους αλλά με αυτά που έχουμε οι περισσότεροι για τα συγκεκριμένα αμάξια έχουμε γίνει πολύ 'δύσκολοι΄στο να πιστεύψουμε διαγράμματα και διαφημίσεις

σε αυτο θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου Ιακωβε γιατι εδω και 4 χρονια που το εχω το φιεστα εχω ακουσει και εχω ακουσει και δεν εχω δει ακομα κατι που να καλυπτει εμενα τουλαχιστον...αλλα δεν ΘΕΛΩ να ειμαι δυσπιστος στο κομματι του τουρμπο γιατι ειναι αλλη τεχνολογια και φυλοσοφια!!!εαν λενε και εκει παπατζες(οι προγραμματιστες) τοτε κριμα και ντροπη που χαλανε χρονο για να φτιαξουν αυτη την διαφημηση και την ψευτια για να κονομισουν και οχι να χαλασουν τον ιδιο χρονο και να κανουν εαν σωστο προγραμματισμο στο φιεστακι ...
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Στην Ελλάδα πήγαινε να μετρήσεις σε 10 διαφορετικά δυναμόμετρα χωρίς να πεις τι φοράει το αμάξι και θα σου πουν όλοι τους ότι τα μείγματα είναι λάθος
Από έξω τώρα δεν έχω μείνει και ευχαριστημένος με αυτά που ακούω
 

Riordian

Original poster
Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Λογικό δεν ειναι να μην στεριωνει προγραμμα που μας στέλνουν απέξω. Αρχικα θα είναι κονσέρβα και δεύτερο δεν θα έχει γίνει καμια ρυθμισουλα στο πρόγραμμα για το δικο μας αμάξι. Και επειδή στις περισσότερες περιπτωσεις το πρόγραμμα ποτε δεν το ρυθμίζει κανεις με την πρωτη θα είναι δύσκολο έως αδύνατο να σε βοήθησει η εταιρία να το ρυθμίσεις... Μιλάμε παντα για 100% πρόγραμμα  απο εξω.
 

ChrisFrou

Pro Member
May 10, 2010
674
1
0
13
Αγ.Δημητριος (Αθηνα)
νταξει υπαρχει και το real time mapping που εισαι στο dyno σε απευθειας συνδεση με τον προγραμματιστη πατας του στελνεις διαγραμματα και afr και σου στελνει χαρτη οσες φορες χρειαστει ! εγω παντως δεν νομιζω να το κανα ποτε αυτο δεν το θεωρω οτι καλυτερο
 

gaaragr

Member
Mar 27, 2013
121
0
16
http://www.pumaspeed.co.uk/product-Fiesta-10-EcoBoost-Remap-Stage-1-12-15bhp_16150.jsp

Απο οτι φαινεται εβγαλε και stage 2
We have a stage 2 remap that has been developed specifically for use with the air filter kit plus  Pumaspeed Downpipe and Exhaust modifications.
 

ikskarda

New member
Oct 17, 2013
51
0
0
Μιας και τελειως απειρος σε θεματα car tuning να κανω μια ερωτηση ?

Εχω μπει και εγω στο τρυπακι για βελτιωση του δικου μου Ecoboost διαβαζωντας το παρον thread αλλα και αλλα αντιστοιχα forums εξωτερικου αλλα δε βρηκα απαντηση σε μια απορια που εχω.

Κανοντας remap στο αυτοκινητο για περισσοτερη ισχυ, οι εκπομπες CO2 δε θα αυξηθουν? Ενας απο τους λογους που αγορασα το συγκεκριμενο αμαξι ειναι τα μηδενικα τελη κυκλοφοριας και οτι κυκλοφορει ελευθερο σε δακτυλιο λογω χαμηλων ρυπων. Θα εχουμε θεμα αν υποστει μετατροπη?

Και δευτερον, στο εξωτερικο λενε οτι πρεπει να ενημερωνεις την ασφαλιστικη σου εταιρια αν προβεις σε οποιαδηποτε μετατροπη του αυτοκινητου σου. Ισχυει κατι τετοιο και στην Ελλαδα ?
 

Riordian

Original poster
Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Θα αυξηθούν αν προβείς σε αλλαγή εξάτμισης και ειδικότερα καταλύτη. Ο καταλύτης έσοντας πιο ελεύθερος θα αφήνει πιο πολλούς ρύπους. Αλλά μπορείς να βάλεις έναν πιο "μπουκωμένο" καταλύτη αν σε νοιάζει αυτό το θέμα. Συνήθως μπαίνουν των 200 κυψελών αλλά υπάρχουν των 300 και των 400 αν δεν απατώμαι.
 

ikskarda

New member
Oct 17, 2013
51
0
0
Επειδη δε γνωριζω (μιας και τωρα ξεκιναω το sport), η εκπομπη καυσαεριων εχει να κανει δηλαδη με τον καταλυτη και την εξατμιση κατα κυριο λογο και οχι με ποσα αλογα και κυβικα ειναι το αμαξι σου ?
 

Riordian

Original poster
Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Έχει βάση αλλά στις μέρες τα έχουμε ανατρέψει όλα  :) Το 1,6 fiesta mk6 έχει περίπου 170 ρύπους και έχει 100 άλογα ενώ το fiesta st mk7.5 (το δικό σου μοντέλο) είναι 139 ρύποι και έχει 185-200 άλογα. Εσύ δεν πρόκειται να το υπερκυβίσεις το 1000άρι σωστά;  :D Μην ασχολείσαι με αυτά δεν έχει νόημα. Η αλήθεια είναι δεν έχω ασχοληθεί να δω αν υπάρχει κάποια νομική κύρωση για την αύξηση ρύπων ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ γιατί αν π.χ βγάλεις τελείως τον καταλύτη έχεις φάει πρόστιμο αν σε ελέγξουν. Και από ένα παιδί που ξέρω που υπόκειται σε αυτό το σύστημα και έχει κάνει σοβαρή βελτίωση στο αμάξι του και τρέχει σε drag days δεν μου έχει πει κάτι περί αυτού. Και ούτως ή άλλως οι βελτιώσεις που θα κάνεις εσύ και οποιοσδήποτε άλλος που αφορούν εξάτμιση πρόγραμμα δεν τρέχει τίποτα. Εδώ τα διαφημίζουνε εταιρίες όπως η mountune και δεν λένε κάτι περί φορολογίας...
Sorry για το μακρυνάρι και ό,τι άλλο θες εδώ είμαστε
 

panosd

Pro Member
Σεπτ. 4, 2011
657
0
16
35
Αρκετές αντιπροσωπιες ισχυρίζονται ότι αν ανεβάσεις την ιπποδύναμη αυξάνονται και οι ρύποι! Μου φαίνεται και λογικό!Μην στέκεσαι ομως σε αυτά!Οταν θα το περάσεις κτεο δεν θα αντιμετωπισεις κανένα πρόβλημα!
 

panos.l

Pro Member
Aug 9, 2010
476
0
0
ΑΘΗΝΑ
www.fordliatiras.gr
Παιδιά απ ότι ξέρω η φορολόγηση με βάση τους ρύπους γίνεται από τις τιμές του κατασκευαστή. Όσο και να το βελτιώσεις και όσους ρύπους και αν βγάλει μετά πάλι με βάση τις τιμές του κατασκευαστή θα φορολογείται!
 

stelios-x

Hero Member
Rookie
Dec 18, 2013
20
0
0
athens
Ακριβώς ότι είπε ο πάνος,
Σήμερα είδα κάτι foto από ένα μπλέ fiesta 1.0 να περνάει πρόγραμμα φίλτρο και intercooler και να βγάζει 159 αλογάκια.είναι κανενός από εδώ μέσα;
να μας πεί εντυπώσεις;
 

DarthFiesta

Pro Member
Nov 29, 2010
723
0
0
41
Παντως πολυ συντομα θα βγαλει κ η mountune για το 1.0 ecoboost .....για οσους θελουν να κρατησουν εγγυηση..ακους μπαμπη?? tease
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread