Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

cRis

Member
Jun 16, 2013
260
0
16
Εγώ παιδιά που το οδήγησα το 140αρι του Καρανικόλα κ μετέπειτα πήρα το 100αράκι το δικό μου..
Δεν μπορώ να σας πω πως είδα κ τόόόόσο μεγάλη διαφορά..
Για 40 άλογα δηλαδή.. Επ ουδενί.

Το αμάξι πρέπει να γίνει φουλ πρώτο στάδιο για μια πιο ολοκληρωμένη βελτίωση.
Κ φυσικά να δυναμομετρηθεί.. Πριν κ μετά.. Γιατί κ αλλού έχω διαβάσει πως δεν έχει 100 άλογα ο ecoboost...
 

gaaragr

Member
Mar 27, 2013
121
0
16
Καλα μην περιμένεις καλοκαιρακι να αποδωσει 100% το μοτερ ειδικά με τις ζεστες που εχει αυτες τις μέρες! Τα τουρμπακια χάνουν καποια αλογακια το καλοκαιρι που δεν μπορουνε να ανασάνουνε καλα!
Για μένα όλα καλα με το προγραμματάκι του καρανικόλα αλλα καλυτερα θα ητανε να βαλεις και το intercooler του ST για καλυτερη ''αναπνοή''
 

Riordian

Original poster
Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Δεν ξέρω τί διαφορά είδες γιατί εγώ το 100άρι δεν το έχω πάει βόλτα. Πάντως για κάποιον που έχει πάρει το 100άρι και θα θελε το 125άρι σου λεει αντι να έδινες 1.5 χιλιάρικο για το 125 δώσε τα μισά και παραπάνω και καντο 140. Είναι λογικό κατά την γνώμη μου. Τώρα όσο για τα "πνευμόνια" του εννοείται πως θέλει τα πειράγματά του για να είναι κομπλε σε όλες τις φάσεις
 

Riordian

Original poster
Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Ανάλογο πρόγραμμα έβγαλε και η chiptronic για το focus 1.0 ecoboost. Oπότε θα ισχύει και για το fiestιδιο. http://chiptronic.gr/documents/ford_menu.html
 

graf

Member
Mar 24, 2012
115
0
0
τα 125 αντι 100 τα βγαζει με overboost δηλαδη το μοτερ δεχεται μισο η ενα bar παραπανω πιεση σε ορισμενες στροφες.τιποτα αλλο.
 

ChrisFrou

Pro Member
May 10, 2010
674
1
0
13
Αγ.Δημητριος (Αθηνα)
Το 1 bar παραπανω μου φαινεται υπερβολικο και το σε ορισμενες στροφες δεν ισχυει  νομιζω ... Παραδειγμα αν το 100 εχει οβερ 1 μπαρ και σταθερη 0,8 το 125 θα χει λογικα 1,3 οβερ και σταθερη 1 - 1,1 οι τιμες ειναι τυχαιες δεν εχω ιδεα τι πιεση δουλευει
Επισης το 140 του καρανικολα μετρηθηκε στο dynoworx ( vamag) 157,8
 

giannis_suzuki

Pro Member
Oct 17, 2010
384
0
0
graf said:
τα 125 αντι 100 τα βγαζει με overboost δηλαδη το μοτερ δεχεται μισο η ενα bar παραπανω πιεση σε ορισμενες στροφες.τιποτα αλλο.

φιλε δεν ειναι απλα σηκωσες πιεση και ποιρες αλογα....

αναλογα την πιεση που θα σηκωσεις πρεπει να ρυθμισεις και αλλοςυ χαρτες..του καυσιμου της αναφλεξης κανενος μεταβλητου αν τυχον εχει κτλ...

αν ηταν ετσι ολοι θα βαζαν μια μπαρβολαβδιδα και αντε δωσε στροφες....δεν ειναι ετσι απλα τα πραγματα...
 

gaaragr

Member
Mar 27, 2013
121
0
16
ChrisFrou said:
Επισης το 140 του καρανικολα μετρηθηκε στο dynoworx ( vamag) 157,8

Τετοια λεγε μας να μην παμε διακοπες φέτος για να βαλουμε προγραμμα το Σεπτεμβρη :p
 

graf

Member
Mar 24, 2012
115
0
0
παιδια εγω μιλησα για τις διαφορες στις 2 εργοστασιακες εκδοσεις 100-125 που προερχονται απο τη διαφορετικη χαρτογραφηση.
 

lefteris

Pro Member
Oct 15, 2011
406
0
0
41
Αθήνα
Ε,ειναι λιγο...
Εκτός και αν έφτιαξε ένα demo car για x* δυναμομετρησεις,το οποιο μόνο αξιόπιστο δεν θα το έλεγα για καθημερινή χρήση.

* όπου x,ο αριθμούς δυναμομετρησεων μέχρι να πάρεις κατι στο χέρι.
 

ChrisFrou

Pro Member
May 10, 2010
674
1
0
13
Αγ.Δημητριος (Αθηνα)
Το αμαξι που δυναμομετρηθηκε ηταν πελατη του και δεν το πηγε ο ιδιος ο καρανικολας στο dyno ! Το προγραμμα ειναι το ιδιο που βαζει σε ολους

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1375453967[/time]
Επισης για να εχουν ενα πριν και μετα προγραμματος πηραν και ενα στοκ 125 το οποιο εβγαλε 127 κατι τετοιο
 

AN7

Member
Oct 2, 2010
241
1
0
36
Βάρκιζα
ChrisFrou said:
Το αμαξι που δυναμομετρηθηκε ηταν πελατη του και δεν το πηγε ο ιδιος ο καρανικολας στο dyno ! Το προγραμμα ειναι το ιδιο που βαζει σε ολους
Σε λίγο καιρό, θα κυκλοφορήσουν υβρίδια που θα με ράβουν και μετά από λίγο, bt που θα σου ζητάνε πάτημα :p
 

tasos18_gr

New member
Apr 27, 2013
53
0
6
34
Ptolemaida
Εγώ βρήκα αυτό πάντως! http://www.racechip.com/chiptuning/ford/fiesta/7-ja8/1.0-ecoboost-92kw/index.php Αλλά δεν θα βάλω κάτι άλλο παρά μόνο pumaspeed! :)
 

Riordian

Original poster
Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Καλά μην εμπιστευεσαι και τοοοοσο την πουμα για προγράμματα γιατί πρώτον δεν είναι δικά της απλα προωθεί αλλων εταιρειων και δεύτερον δεν εισαι στην Αγγλία να το τοποθετήσει η ίδια η πουμα και να το ρυθμισει.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread