Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

stef7

Original poster
New member
Nov 10, 2010
51
0
0
38
nikaia
Καλησπερα παιδια μου ειπαν για ενα εξουσιοδοτημενο συνεργειο στο ιλιον αν δεν κανω λαθος λεγετε ford ilion.το εχετε υποψιν σας? ειναι καλο?
 

stef7

Original poster
New member
Nov 10, 2010
51
0
0
38
nikaia
που πηγαινετε τους FIESTAROUS για service και ποσο ευχαριστημενοι ειστε?
 

dionpapad

Pro Member
Oct 1, 2010
373
0
0
ΠΑΤΡΑ
Την Μ. Πέμπτη θα πάω για το 1ο service σε επίσημο συνεργείο της Ford(Λαζανάς) στην Πάτρα, το οποίο έχει ειδική τιμή για τα μέλη του Club.  Θα γράψω εντυπώσεις από την άλλη εβδομάδα.
 

stef7

Original poster
New member
Nov 10, 2010
51
0
0
38
nikaia
Γiα τον κακλαμανο τι εντυπωση εχετε???
 
οπου κ να πας για σερβις ειναι το ιδιο... οταν αρχίσουν τα προβλήματα να αναζητήσεις αξιόπιστο συνεργείο!! Οτι είναι να αλλάξουν το αλλάζουν..καμία φορά νωρίτερα απο το φυσιολογικό! Σκοπός είναι να ξέρετε απο πρίν τι είναι για αλλαγη κ να΄στε από "πάνω" σε περίπτωση που πανε να κάνουν κάτι διαφορετικό!
 

stef7

Original poster
New member
Nov 10, 2010
51
0
0
38
nikaia
Δεν ειναι παντου τα ιδια πιστεψε με....παλιοτερα ειχα ενα προβλημα μου ελεγαν οτι προερχεται απο το συναγερμο μου ειπαν οτι θα μου φερουν αλλον απο την αντιπροσωπεια και εδω και 1,5 χρονο περιμενω και καλα τον καινουργιο και τελικα ηταν κατι ασχετο....μερικοι δεν εχουν ιδεα που παν τα τεσσερα.
 

dionpapad

Pro Member
Oct 1, 2010
373
0
0
ΠΑΤΡΑ
Δύσκολα το λες οτι παντού είναι το ίδιο, ακόμα και σε συνεργεία της ίδιας εταιρίας. Πολλές φορές εξαρτάται και από ποιον μηχανικό του συνεργείου θα εξυπηρετηθείς, τουλάχιστον εγώ αυτό έχω αποκομίσει από τη δική μου εμπειρία από διάφορα αυτοκίνητα που έχω αλλάξει.
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
Για ενα απλο service (λαδια,φιλτρα,μπουζι) το οποιο μπορεις να το κανεις και μονος σου
δεν παιζει τοσο μεγαλο ρολο το συνεργειο,οπου και να το πας το ιδιο ειναι.Για καποια
πιο σοβαρα προβληματακια που μπορουν να προκυψουν υπαρχουν παρα πολλα συνεργεια
γειτονιας που δεν τα πιανει το ματι σου κ μπορει να κανουν πολυ καλυτερη δουλεια απο
καποια αντιπροσωπεια
 

stef7

Original poster
New member
Nov 10, 2010
51
0
0
38
nikaia
Απο οτι εχω καταλαβει οι περισσοτεροι εδω μεσα περισσοτερο σε εκτιμηση εχουν τον καρανικολα κ πλεσσα.εγω μεχρι τωρα το πηγαινα στον κακλαμανο αλλα με εχουν βαλει στο τρυπακι για ενα συνεργειο στη παπανδρεου στο ιλιον...δεν ξερω αν γνωριζει καποιος κατι παραπανω
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Νομιζω σε αυτο το θεμα καποιος σου απαντησε για το συγκεκριμενο
http://www.fiestamaniacs.gr/forum/http://fiestamaniacs.gr/phpbb5/viewtopic.php?t=25.10
Τωρα για τα υπολοιπα, νομιζω οτι η απαντηση του Southern παραπανω λεει τα περισσοτερα συν οτι αμα δεν πας καπου οτι και να σου πουμε εμεις θα ειναι απλα αποψεις.Συνεργεια παντως και της ford και γενικα υπαρχουν πολλα.
 

panos.l

Pro Member
Aug 9, 2010
476
0
0
ΑΘΗΝΑ
www.fordliatiras.gr
Παιδιά, το service δεν είναι μόνο η αλλάγη λαδιού και 5 φίλτρων...Κατά τη γνώμη μου όποιος το πιστεύει αυτό κάνει μεγάλο λάθος!!
Το service, ειδικά στα καινούρια αυτοκίνητα που δεν πολυχαλάνε, είναι η μόνη επαφή του αυτοκινήτου με το συνεργείο και με κάποιον ειδικό άνθρωπο πάνω στο θέμα.Αυτή η 1 φορά το χρόνο που πάει το αμάξι στο συνεργείο μέσα στο χρόνο είναι σηματνική διότι μπορεί να προβλεφθούν και να αποφευχθούν πολλά πράγματα.Όταν κάποιος αλλάζει φίλτρα μόνος του η πάει το αμάξι του για service σε κάποιον που φτιάχνει γερανούς, ποιός θα ελένξει πχ τα ντιζάκια, φρένα, διαρροές, αμορτισέρ, φούσκες, ρουλεμάν τροχών και χίλια δυο άλλα πράγματα που βλέπει ένας έμπειρος μηχανικός όταν κοιτάει το αυτοκίνητο?
Με μια ματιά που ρίχνει ένας έμπηρος μηχανικός μπορεί να δει πολλά πράγματα και να γλιτώσει κάποιος χρήμα αλλά και να αποφύγει τα χειρότερα...Δεν κάνει βόλτα ούτε σκοτώνει τον χρόνο του ο μηχανικός όταν κοιτάει το αυτοκίνητο σε διάφορα σημεία.Η αλλάγη στα φίλτρα-λάδια μπορεί να πάρει και μισή ώρα σε κάποιον, αλλά δεν είναι μόνο αυτό.
Δεν μπορούμε να είμαστε ειδικοί στα πάντα και να τα ξέρουμε όλα, διότι μπορεί να μας βγεί σε κακό αυτό...
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
panos.l said:
Παιδιά, το service δεν είναι μόνο η αλλάγη λαδιού και 5 φίλτρων...Κατά τη γνώμη μου όποιος το πιστεύει αυτό κάνει μεγάλο λάθος!!

Προσωπικη αποψη,για καποιον που ξερει 5 πραγματα και γνωριζει το αμαξι του το service ειναι μονο η αλλαγη λαδιου κ των φιλτρων

Και μην αρχισεις να λες για διαρροες και περιεργους θορυβους γιατι καποιος που ασχολειται μπορει να καταλαβει
αν κατι δεν παει καλα....
 

panos.l

Pro Member
Aug 9, 2010
476
0
0
ΑΘΗΝΑ
www.fordliatiras.gr
όσο καλά και να το ξέρει δέν το έχει λύσει-δέσει εκατοντάδες φορές σε κάθε σημείο για να μπορεί να καταλάβει ακριβώς τι γίνεται, να δει πράγματα με μια ματιά και να ξέρει που πάσχει.Αυτό είναι η εμπειρία!Υπάρχουν εύκολα πράγματα αλλά και πράγματα που κάποιος δεν έχει ιδέα τι είναι!Έδωσα μεροικά απλά παραδείγματα.
Το κάτι δεν πάει καλά είναι αυτό που μπορείς να γλιτώσεις...
Δεν λέω ότι κάθε φορά κάτι θα συμβαίνει απλά λέω ότι δεν γίνεται να τα κάνουμε όλα μόνοι μας και όπως νομίζουμε εμείς πιο σωστά!
 
Ο έλεγχος που γίνεται στα σέρβις μπορεί να τον κάνει ο καθένας μας! Εμένα προσωπικά δεν μου λέει κάτι ότι ο πιτσιρικάς που θα κάνει το σέρβις (γιατί ο μάστορας θα κάθεται κ θα πίνει καφέ) ότι θα το κάνει σωστά!
Θα συμφωνήσω 100% με τον Πέτρο!
Μόνο όταν υπάρχει πρόβλημα στο αμάξι χρειάζεται να ξέρουμε που θα το πάμε!
Δεν νομίζω να υπάρχει οδηγός που δεν καταλαβαίνει αν κανει περίεργο θόρυβο το αμάξι του..αν δεν βλέπει διαρροές στο μοτέρ του κτλ κτλ...

Έχω προσωπικές εμπειρίες από αμάξι που πήγε να φτιαχτεί σε εξουσιοδοτημένο με όνομα μετά από τρακάρισμα μπροστά κ απλά όταν ξαναχτυπήθηκε  το αμάξι κ το έφτιαξα εγώ είδα ότι δεν είχαν βάλει ποτέ ξανά τον αισθητήρα του ΑΕΡΟΣΑΚΟΥ (!!!) ...κ ίσως εδώ χρειάζεται να απαντήσω στον Πάνο και να του πω ότι οδηγάω γερανό (ουτε καν τους φτιάχνω) κ ήμουν σε θέση να εντοπίσω την σημαντική έλλειψη!!  
panos.l said:
.....Όταν κάποιος αλλάζει φίλτρα μόνος του η πάει το αμάξι του για service σε κάποιον που φτιάχνει γερανούς, ποιός θα ελένξει πχ τα ντιζάκια, φρένα, διαρροές, αμορτισέρ, φούσκες, ρουλεμάν τροχών και χίλια δυο άλλα πράγματα που βλέπει ένας έμπειρος μηχανικός όταν κοιτάει το αυτοκίνητο?
.....
 

panos.l

Pro Member
Aug 9, 2010
476
0
0
ΑΘΗΝΑ
www.fordliatiras.gr
Αυτό είναι άλλο θέμα...Παντού υπάρχουν καλοί και κακοί επαγγελματίες!Καμία σχέση με αυτό που λέω εγώ!Ο καθένας διαλέγει αυτόν που εμπιστέυεται.Αν δεν τον εμπιστεύεσαι κάνει λάθος που πάς εκεί!Και ο πιτσιρικάς να κάνει την δουλειά κάποιος θα τον ελένξει πιστέυω.
Αυτό με το γερανό, παράδειγμα ήταν στέλιο.Παράδειγμα του στυλ αντί να πάω σε γιατρό να με κοιτάξει θα πάω σε κτηνίατρο :p
 

DarthFiesta

Pro Member
Nov 29, 2010
723
0
0
41
mk1 Stelios said:
Ο έλεγχος που γίνεται στα σέρβις μπορεί να τον κάνει ο καθένας μας! Εμένα προσωπικά δεν μου λέει κάτι ότι ο πιτσιρικάς που θα κάνει το σέρβις (γιατί ο μάστορας θα κάθεται κ θα πίνει καφέ) ότι θα το κάνει σωστά!
Θα συμφωνήσω 100% με τον Πέτρο!
Μόνο όταν υπάρχει πρόβλημα στο αμάξι χρειάζεται να ξέρουμε που θα το πάμε!
Δεν νομίζω να υπάρχει οδηγός που δεν καταλαβαίνει αν κανει περίεργο θόρυβο το αμάξι του..αν δεν βλέπει διαρροές στο μοτέρ του κτλ κτλ...

Έχω προσωπικές εμπειρίες από αμάξι που πήγε να φτιαχτεί σε εξουσιοδοτημένο με όνομα μετά από τρακάρισμα μπροστά κ απλά όταν ξαναχτυπήθηκε  το αμάξι κ το έφτιαξα εγώ είδα ότι δεν είχαν βάλει ποτέ ξανά τον αισθητήρα του ΑΕΡΟΣΑΚΟΥ (!!!) ...κ ίσως εδώ χρειάζεται να απαντήσω στον Πάνο και να του πω ότι οδηγάω γερανό (ουτε καν τους φτιάχνω) κ ήμουν σε θέση να εντοπίσω την σημαντική έλλειψη!!  

καλα κ δεν του αναβε το λαμπιονι??? ???

οι συγκεκριμενοι αισθητηρες μονο βρωμα να πιασουν σε ειδοποιει..που να λειπει κιολας..μου κανει τρομερη εντυπωση αυτο που λες...
 
..το ξέρω οτι ήταν παράδειγμα  ;) αλλά καμιά φορά οι "γιατροί" που πηγαίνουμε μας περνάνε για ζώα!
...μου έχει τύχει να πηγαίνω σε άλλο εξουσιοδοτημένο..να έχω εντοπίσει την βλάβη (επειδή έχει εγγύηση δεν λέω κάτι) ..έχουν λύσει σχεδόν όλο το μοτέρ..για να λύσουν αντλίες νερού κτλ μέχρι που τελικά κατάλαβαν ότι είναι η γλίστρα της καδένας!! ..τι να το κάνεις που κ αυτός ήταν ΌΝΟΜΑ στην αγορά..όλο το team το επεξεργάστηκε για να δει τι έχει...κ πέρασαν 6 ώρες για να καταλήξουν σε ένα πλαστικάκι ?? (σίγουρα αν δεν ήμουνα από πάνω για να τους βλέπω θα με είχαν χρεώσει ούτε εγώ ξέρω τι! )
... με αυτό θέλω να καταλήξω πως ειδικά για τα καινούργια μοντέλα όλοι οι μηχανικοί κάθε βλάβη που έχουν τα αυτοκίνητα θα αντιμετωπίζουν το αμάξι σαν πειραματόζωο!! ..στα μεταγενέστερα μοντέλα είναι καλύτερα τα πράγματα γιατί έχουν πλέον την πείρα!

DarthFiesta said:
καλα κ δεν του αναβε το λαμπιονι??? ???

οι συγκεκριμενοι αισθητηρες μονο βρωμα να πιασουν σε ειδοποιει..που να λειπει κιολας..μου κανει τρομερη εντυπωση αυτο που λες...
Βάλανε γέφυρα (!) για να γλυτώσουν τα 120€ που έχει!!
 

panos.l

Pro Member
Aug 9, 2010
476
0
0
ΑΘΗΝΑ
www.fordliatiras.gr
καλά οι εγγυήσεις και η αντιμετόπιση μόλις δουν κάτι τέτοιο σε αντιπροσωπία είναι και αυτό μεγααάλη κουβέντα!!
Πάντος πειραματισμός σίγουρα γίνεται...Αλλά ως ένα σημείο αφού αν ασχολεισε με μία εταιρία παρακολουθείς και σεμηνάρια φυσιολογικά!Άλλο τι κάνουν γενικοί μάστορες.Πληροφοριακά θα σου πω πως στα σεμηνάρια αυτοί που τα κάνουν απ την ford ρωτάνε για συνηθισμενα προβλήματα και την πρόταση πιθανώ λύσεων.Ούτε αυτοί που τα βγάζουν δεν τα ξέρουν όλα στην αρχή. :p
 

DarthFiesta

Pro Member
Nov 29, 2010
723
0
0
41
το να λειπει αισθητηρας αεροσακου ειναι ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟ!!!για μενα μια φωτοφραφια κ κλεισιμο της αντιπροσωπιας με συνοπτικες διαδικασιες..!!

οσο αφορα τους τεχνικους ελεγχους κλπ καλυτερα ειναι να γινονται απο εμπειρο ματι...απλα κ αυτο θελει το μερακι του για να το βρεις  ;)
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread