Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

panosd

Pro Member
Σεπτ. 4, 2011
657
0
16
35
Οχι ρε παιδια...δεν ρωταω για μενα whistling whistling :laugh:
Θα συμφωνησω ομως με τον Στεφ!
 

Addicted

New member
Feb 12, 2011
74
0
6
Καλησπέρα.Μετά από 3,5 χρόνια με τα μαμίσια hankook και 21k χλμ,πέρασα σήμερα τα dunlop sport bluresponse,195/45-16,στα 330 κομπλέ,ενώ μου ίσιωσαν και τις μπροστινες ζάντες.Μόλις στρώσουν λίγο θα γράψω εντυπώσεις.
 

lefteris

Pro Member
Oct 15, 2011
406
0
0
41
Αθήνα
Και εγώ εχω μπεί στην τελική ευθεία για ελαστικά σε διάσταση 205/40/17.
Έψαχνα κάτι που:
να είναι μαλακό
να μήν μαγουλιάζει
να ζεσταίνεται εύκολα
να είναι το ίδιο αποδοτικό τόσο σε στεγνό όσο και σε βρεγμένο οδόστρωμα
να αντέχει,κατα το δυνατό,σε κακουχίες
να έχει καλή ποιότητα/χαμηλό θόρυβο κύλισης

Με τα πολλά κατέληξα σε Vredestein Ultrac Cento@420 ευρώ,fitted.
Ήμουν ένα κλίκ πρίν επιλέξω τα Goodyear F1 Assymetric2,άλλα όταν δίπλωσα το πλαϊνό λές και είναι βούτυρο,οι όποιες αμφιβολίες εξανεμίστηκαν.

Απο Δευτέρα οι πρώτες εντυπώσεις...
 

manager

Member
Σεπτ. 8, 2011
209
0
16
37
Addicted said:
Καλησπέρα.Μετά από 3,5 χρόνια με τα μαμίσια hankook και 21k χλμ,πέρασα σήμερα τα dunlop sport bluresponse,195/45-16,στα 330 κομπλέ,ενώ μου ίσιωσαν και τις μπροστινες ζάντες.Μόλις στρώσουν λίγο θα γράψω εντυπώσεις.

πολυ καλη η τιμη φιλε..απο που τα εβαλες αν επιτρεπεται?


angel s said:
Εαν έχεις κόψει λάστιχο μν κάνεις τν κόπο εαν δν φαίνεται τπτ πήγαινε να δεις τι θα σου πουν...


μου το αντικατεστησαν σημερα το λαστιχο..αψογη εξυπηρετηση η Dunlop. μολις την επομενη ημερα που το ανεφερα στο καταστημα..
 

Addicted

New member
Feb 12, 2011
74
0
6
manager said:
πολυ καλη η τιμη φιλε..απο που τα εβαλες αν επιτρεπεται?

Στον Γκούσκο στα Πατήσια (Στρατηγού Καλλάρη 24).Έχει πολύ καλές τιμές και από εξυπηρέτηση μια χαρά.
Να διευκρινήσω ότι τα 330 που ανέφερα,δεν περιλαμβάνουν το ίσιωμα των ζαντών.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
βγηκε το νεο michelin climatecontrol το πρώτο θερινό λάστιχο που καταφερε να περάσει όλα τα τεστ που κανουν στα χειμερινά ελαστικα. Ισως είναι το πρώτο πραγματικά all season λαστιχο, συμφωνα με τις μετρήσεις που έκανε το TUV πάντα.

επισις έχει κατηγορία C στην κατανάλωση καυσίμου, που πολύ λίγα ελαστικά καταφέρνουν κατι τετοιο

Φυσικά δεν είναι σπορ λαστιχο, αλλα καθημερινής οδήγησης.

Το μόνο που μενει είναι να δουμε αν τρωγεται γληγορα ή όχι μιας και τα michelin έχουν την φήμη οτι τρώγονται γρήγορα (σε αντιθεση μ τα bridgestone)

Εγω πάντως θα το δοκιμάσω σιγουρα απο σεπτεμβρη μιας και τα hancook βγηκαν φυτίλια στα 2 χρονια με νορμαλ οδηγηση, πραγμα που θεωρω απαράδεκτο ...
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
BillMk7 said:
Ποιά η γνώμη σας για τα Pirelli Cinturato P1 Verde? (14άρες ζάντες)

γενικα τα πιρελι είναι πολύ καλά, αλλα τρωγονται έυκολα με εξαίρεση κάποια μοντέλα.

Τα συγκεκριμένα παίρνουν Β στην βροχή και C στην κατανάλωση, που είναι πολύ καλές επιδόσεις.
Μπορείς να διαβάσεις στο link αυτό κριτικές, που μεσες άκρες δεν έχει μούφα κριτικές:

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Pirelli/CINTURATO-P1.htm

http://www.mytyres.co.uk/cgi-bin/rshop.pl?s_p=Pirelli-Cinturato-P1-Verde-195_50-R15-82V-ECOIMPACT&details=Ordern&typ=R-228621&cart_id=3356011.110.11884&ranzahl=4&Breite=195&Quer=50&Felge=15&Speed=V&weiter=0&Ang_pro_Seite=10&sort_by=Lable_3sound&Transport=P&dsco=110&sowigan=So&m_s=3&rsmFahrzeugart=ALL
 

BillMk7

Pro Member
Feb 2, 2011
600
4
18
36
Πειραιάς (Καλλίπολη)
Ευχαριστώ για τα links. Ρώτησα και ένα συνεργείο με λάστιχα ωστοσο και μου είπε πως είναι όντως πολύ καλά για τους αθάνατους ελληνικούς δρόμους όμως με παρότρυνε να βάλω Bridgestone λέγοντας πως θα κρατήσουν παραπάνω καιρό.
 

Tsikitsak

Rookie
Jun 19, 2015
28
0
0
Απο τον ιανουαριο του 2011 φοραω michelin pilot sport 3,πολυ καλα ελαστικα ειδικα σε βρεγμενο,σε στεγνο το αμαξι μου θελει ωρα και αποσταση να τα ζεστανει,τα συνιστω σε αυτοκινητα 150 ιππως και πανω,τελικα τα μαμισια continental premium contact 2 ισως ταιριαζαν καλυτερα σε αυτο το αυτοκινητο.Μετα το καλοκαιρι που θα τα αλλαξω ισως παω , λογω εποχης οικονομικης ,σε καμια φθηνοτερη λυση τυπου θυγατρικης continental ή michelin.
 

thodoris

Pro Member
Jun 18, 2010
616
0
0
36
ΚΑΒΑΛΑ
Έχει κανένας απο την παρέα καμία γνώμη και εμπειρία γι  αυτό το ελαστικό?
http://www.elastika-online.gr/product/Viking/50/15/R-251520
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Τα λάστιχα αυτά δεν τα γνωρίζω, πρώτη φορά τα ακούω, μήπως είναι κινέζικα; Αν η τιμή τους είναι αυτή που αναφέρεται στο link που μας έδωσες , στα ίδια χρήματα παίρνεις continental, bridgestone κτλ. .Θα σου πρότεινα να μην ασχοληθείς.
 

thodoris

Pro Member
Jun 18, 2010
616
0
0
36
ΚΑΒΑΛΑ
Είναι θυγατρική της continental και από τιμή είναι από τυχαίο site...Εγώ τα βρήκα στην πόλη μου πιο φτηνά..Και τα continental  μου βγαίνουν γυρω στα 80 ευρώ πιο ακριβά..
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Απ' ότι είδα στο site είναι Νορβηγική φίρμα και όντως ανήκουν πλέον στην Continental. Τι να πω, δεν τα ήξερα. Δοκίμασέ τα  ;)
160 ευρώ θα δώσεις δηλαδή;
 

thodoris

Pro Member
Jun 18, 2010
616
0
0
36
ΚΑΒΑΛΑ
kostg said:
Απ' ότι είδα στο site είναι Νορβηγική φίρμα και όντως ανήκουν πλέον στην Continental. Τι να πω, δεν τα ήξερα. Δοκίμασέ τα  ;)
160 ευρώ θα δώσεις δηλαδή;
200 ευρώ Κώστα σε αντίθεση με τα continental τα οποία εδω πάνω παίζουν γύρω στα 280-300 ευρώ..οι εντυπώσεις θα φανούν αφού τοποθετήθηκαν σήμερα..
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread