Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

alpapahr

New member
May 23, 2015
66
0
6
34
www.zygos-artas.gr
Χαιρετώ την παρέα των Fiesta Maniacs!
Έφτασε η στιγμή ο Fiestaros να αλλάξει λάστιχα! Και θέλω τα φώτα σας!
Είμαι ανάμεσα στα Michelin Pilot Sport 3 και στα Continental Sport Contact 5 για διάσταση 205/40 R17 ! Τα σετ τα βρίσκω ίδια τιμή οπότε θέλω την άποψή σας σχετικά με τα συγκεκριμένα ελαστικά!
Ο Fiestaros τώρα φοράει τα Toyo T1R, από τα οποία είμαι ευχαριστημένος απλά νομίζω ήρθε η ώρα να δοκιμάσω και κάτι διαφορετικό ή λέτε να μείνω πιστός στα Toyo;
 

fiestass7

MK7
Member
Jun 16, 2011
254
0
16
36
Πύργος
Μοντέλο
MK7
από τα τρία που αναφέρεις σου προτείνω τα pilot sport 3... είναι καλύτερο σε όλους τους τομείς από το Continental Sport
Contact 5, εκτός από τον τομέα καταναλωση που υπερτερεί το το λάστιχο της continental...
 

Nikos_By_Tntt

Member
Dec 29, 2014
108
0
16
32
Athens
Φιλε μου εγω φοραω pilot sport 3 οχι βεβαια σε 17αρα αλλα σε 15αρα!
πραγματικα ειναι πολυ καλα ασχετα απο το σχολιο που ειχα κανει με τα "μαλακα" πλαινα τους απλα για καποιον λογο ειχαν χασει λιγο αερα και σε πολυ αποτομες στροφες τα ενιωθα καπως!
για εμενα οπως λεει και ο fiestass7 ειναι πολυ καλη επιλογη!
 

alpapahr

New member
May 23, 2015
66
0
6
34
www.zygos-artas.gr
Σας ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις σας! Και εγώ στα Michelin κατέληξα τελικά! Και χαίρομαι φίλε Nikos-By_Tntt γιατί μπορώ να πω πως το σχόλιό σου περί "μαλακών πλαϊνών" με είχε βάλει σε σκέψεις! Είπαμε μαλακά αλλά τόσο... :)
Πρώτα ο θεός Πέμπτη - Παρασκευή θα μπούνε! Οπότε σε εύλογο χρονικό διάστημα θα επανέλθω με τις πρώτες εντυπώσεις μου!
 

dj lepe

Rookie
May 16, 2011
37
0
0
τα κοντινενταλ με τα μισελιν ειναι σχεδον τα ιδια αφου η πρωτη προσπαθει απεγνωσμενα να γινει τοπ εταιρεια..θα σου προτεινα dunlop sport max  ok234  αντι για τα δυο που αναφερεις αφου θελεις κατι προς το μαλακο, αλλιως για κατι ποιο σκληρο οχι ομως τοσο οσο τα nero gt,τα goodyear eagle f1 asymetric 2 ( στα ξενα site υπαρχει το 205/40/17 διασταση,εδω δυσκολα το βρισκεις στους επωνυμους λαστιχαδες). αυτα απο εμενα.
 

Nikos_By_Tntt

Member
Dec 29, 2014
108
0
16
32
Athens
εγω πηγαινα καθαρα για κοντινεταλ η αληθεια ειναι ειχαν ακριβος την ιδια τιμη με τα μισελιν αλλα εριξα μια ματια σε ενα σιτε που εδωσε ενα παλικαρι απο εδω και ειδα οτι τα μισελιν υπερτερουν απο τα υπολοιπα τοσο σε στεγνο αλλα και σε βρεγμενο δρομο!
Τωρα το ποσο αξιοπιστο ειναι το σιτε δεν γνωριζω αλλα γιατι να μην ειναι κιολας!
εγω θα σου στειλω μερικα λινκ να τα δεις και μονος σου και μετα εσυ αποφασιζεις alpapahr!

Michelin Pilot Sport 3 PS3 : http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Michelin/Pilot-Sport-3-PS3.htm


Continental Sport Contact 5 : http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Continental/Sport-Contact-5.htm


Dunlop SP Sport Maxx : http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Dunlop/SP-Sport-Maxx.htm
 

dj lepe

Rookie
May 16, 2011
37
0
0
οκ για τα νουμερα αλλα η πραξη μετραει ομως κ επειδη εχω βαλει τα μισελιν  κ εχοντας κανει τεστ με το 140αρι που φοραει τα κοντι απο μαμα,φορωντας τωρα dunlop για το δικο μου οδηγικο προφιλ η αυτο που ζηταω , το καλυπτει καλυτερα .δεν εχω κολλημα με μαρκες κλπ στην επομενη αλλαγη παω για eagle f1 asym 2 αν τα βρω .  ssorry
 

Nikos_By_Tntt

Member
Dec 29, 2014
108
0
16
32
Athens
δεν διαφωνω αυτο εννοειτε!
εγω απλα τα εστειλα για να δει και το σιτε και οτι αλλο λαστιχο θελει! :)
 

alpapahr

New member
May 23, 2015
66
0
6
34
www.zygos-artas.gr
Τελικά την προηγούμενη Πέμπτη μπήκαν τα Michelin PS3 (480€). Μέχρι στιγμής τα έχω δει μόνο σε βρεγμένο αφού άρχισε και ξέχασε να σταματήσει να βρέχει όλο το πσκ.
Ασφαλή συμπεράσματα ακόμα δεν μπορώ να βγάλω, πάντως έχω σίγουρα καλύτερο πάτημα από τα σχεδόν slick toyo που φόραγα...   ;D 
Παρόλα αυτά σας ευχαριστώ όλους για τις γνώμες-συμβουλές σας. Θα επιστρέψω σύντομα με τις εντυπώσεις μου!
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
Συνεχιζω...
Φοραω κανα μηνα τα aeolos presicionace 195-45-16. Τα εβαλα 250ε.
Τιμιο λαστιχο και στο στεγνο και στο βρεγμενο. Μαλακουτσικο πελμα,σκληρουτσικο πλαινο... Δεν μπορω να τα συγκρινω με τα pzero που ειχα, αλλα για τα λεφτα τους αποδιδουν πολυ παραπανω. Για νορμαλ οδηγηση αλλα και για καμια ψιλογρηγορη στριφτερη διαδρομη, ειναι κομπλε! Αν αποδειχθει οτι εχουν βγαζουν και δυο χρονια με την ιδια (σχετικα) αποδοση, θα τα ξαναβαλω.
 

Swordman

MK7
Member
Nov 7, 2011
234
0
16
43
ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΚΡΗΤΗΣ
Μοντέλο
MK7
Άλλαξα κι εγώ σήμερα (μετά από 41.480km) και τα 4 μαμίσια ContιPremium2 195/45R/16 84V (εξαιρετικά!) στον Πάνθηρα με τα ContiSport3 195/45R/16 80V με ημερομηνία DOT 4415 στα 100€ το καθένα οπότε το 400άρι δε το γλίτωσα, αλλά χαλάλι του. Ευελπιστώ αυτά τουλάχιστο να μου βγάλουν τουλάχιστο 3 χρόνια (28.000-30.000km) τουλάχιστο αφού τα μαμίσια με την περυσινή αντιμετάθεση μπρος-πίσω (και μετά από μπαλωματάκι στο πίσω δεξιά από πέρυσι το καλοκαίρι) κατάφερα ακόμα άλλο ένα χρόνο και 1000km περίπου.
Έπεται πέρασμα από ΚΤΕΟ τον άλλο μήνα και προηγουμένως φυσικά το ετήσιο (4o) service.
 

JimClark

Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
35000 έβγαλαν σε μενα με στροφιλίκι αρκετό και μια κακιστη κατανομή βαρους βλέπε 62 38 χωρις οδηγο...

δουλεωε τα με λιγο παραπανω πιεση κ θα τα ευχαριστηθείς
 

Swordman

MK7
Member
Nov 7, 2011
234
0
16
43
ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΚΡΗΤΗΣ
Μοντέλο
MK7
JimClark said:
35000 έβγαλαν σε μενα με στροφιλίκι αρκετό και μια κακιστη κατανομή βαρους βλέπε 62 38 χωρις οδηγο...

δουλεωε τα με λιγο παραπανω πιεση κ θα τα ευχαριστηθείς

Αν είναι έτσι, πολύ καλά σου βγάλανε λοιπόν. Extreme στροφιλίκια δεν κάνω, απλά το πατάω λίγο καμιά φορά 130-140χαω. Πίεση 35 psi μπρος-πίσω έβαλα, για το λόγο ότι έχουμε εδώ στη Κρήτη και κάθε 5 μέτρα και μια λακκούβα. Μου το πρότεινε και ο λαστιχάς για να τα προσέχω. Το κακό είναι ότι με την παραπάνω πίεση δε πατάει τόσο καλά στο δρόμο και νιώθω το αμάξι ότι "πετάει" σαν να οδηγώ με φουσκωμένα μπαλόνια από κάτω... :p
Επειδή είναι καινούργια θα το αφήσω έτσι να δω πως θα συμπεριφερθεί και στο βρεγμένο, τώρα που θα πιάσουνε οι βροχές κι εδώ, γιατί ο καιρός μας ξέχασε στο καλοκαίρι και έχουμε ακόμα φαινόμενα ..."Σεπτέμβρη" για να μη πω "Ιουνίου"...

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι, χρειάζεται οπωσδήποτε μετά από κάθε αλλαγή ελαστικών, (μιας που είναι το αμάξι ακόμα καινούργιο 4 ετών-41.000χλμ) εκτός τη ζυγοστάθμιση που την κάνει ο λαστιχάς, να κάνω ΚΑΙ ευθυγράμμιση, ή αν δεν έχω πρόβλημα, που δεν έχω (π.χ. τρέμουλα στο τιμόνι στις μεγάλες ταχύτητες ή να φεύγει αριστερά - δεξιά ενώ το τιμόνι είναι ευθεία, κλπ..) να το αφήσω, να γλιτώσω και το 30άρι ευρώ;
 

walkman7

New member
Jul 22, 2011
84
0
0
Εδώ κ 20 ημέρες περίπου αλλαγή απο τα εργοστασιακά Brigdestone potenza σε Uniroyal RainSport 3 σε διάσταση 205/40 R 17 με 420 ευρώ στα 52.000χλμ.  .Δοκιμή σε μεικτές συνθήκες οδοστρώματος,απο στεγνό με ηλιοφάνεια μέχρι έντονη βροχόπτωση,τόσο σε αυτοκινητόδρομο αλλα κ σε παλιά εθνική οδό σε πρόσφατο ταξίδι στην Αθήνα, ακολουθόντας την διαδρομή Ηγουμενίτσα - Αντίρριο - Ιτέα - Λειβαδιά - Κάστρο - Αθήνα σε σχετικά γρήγορο ρυθμό. Πραγματικά πολύ καλές εντυπώσεις στο στεγνό και εξαιρετικές στο βρεγμένο.
 

fiestasports1

New member
Oct 4, 2015
57
0
0
καλημέρα και χρονια πολλά! μετά από 5 μιση χρονια σκέφτομαι να αλλάξω τα λάστιχα μου ! το λάστιχο που έχω είναι το continental sport contact 3  είμαι αρκετά ευχαριστημένος από τα λάστιχα! είδα ότι τα Uniroyal RainSport 3 είναι καλύτερα από τα continentalsport contact 3 είδα ότι έχουν καλύτερη βαθμολογία στο καύσιμο και στην βροχή ! τι εταιρία είναι οι uniroyal για να ξέρουμε και μεις!

επίσης το αυτοκίνητο πιο πολλή μένει σε ακινησία δεν το κουνάω συνεχεια!  αλλα τα λάστιχα πρέπει να αλλαχτούν! τα λάστιχα όταν το πήρα το αυτοκίνητο τα άλλαξα στα 25000 χιλιόμετρα τώρα έχει 43000 χιλιόμετρα από την ακινησία έχουν φθαρεί τα λάστιχα ! έχετε να μου προτείνεται κανένα λάστιχο καλο !
αν και σκέφτομαι τα uniroyal μαρεσαν!
 

alpapahr

New member
May 23, 2015
66
0
6
34
www.zygos-artas.gr
Καλημέρα και χρόνια πολλά και σε εσένα φίλε fiestasport1.

Πρώτα από όλα θα σου πω την άποψή μου για τα Michelin Pilot Sport 3 τα οποία φοράω 2 μήνες περίπου και με τα οποία έχω κάνει περίπου 3000km σε όλες τις συνθήκες -πόλη, ταξίδι, βροχή, στεγνό, ακόμα και στους -3 στα Γιάννενα την προηγούμενη εβδομάδα- από τα οποία έχω μείνει απολύτως ευχαριστημένος!
Πάμε τώρα στα υπόλοιπα, θα σου πρότεινα και εγώ τα dunlop sport max τα οποία τα έχω δοκιμάσει σε ένα cooper s φίλου και ήταν πολύ καλά! Τέλος (μιας και φοράς ήδη) μπορείς να ρίξεις μια ματιά και για τα continental sport contact 5 για τα οποία ακούω καλές κριτικές αλλά δεν έχω ο ίδιος άποψη!
 

fiestasports1

New member
Oct 4, 2015
57
0
0
καλησπέρα ευχαριστώ για την απάντηση σου!  τα michelin που μου προτείνεις έχουν καλύτερη βαθμολογία στην βροχή  από ότι βλέπω όλα τα λάστιχα περίπου ίδια είναι πήγα ρώτησα για το αυτοκίνητο μου και μου είπαν αυτές τις 3 μάρκες πιρέλι νερό gt
goodyear effisien
continendal sport contact 3
αυτά τα λάστιχα τα φοράω τα condinendal τα sport contact 3
είμαι ανάμεσα στα goodyear να παω
στα michelin pilot sport 3
και continendal sport contact 3

το sport contact 5 ξεκινα από ζάντες 17 αρες εγώ έχω 16 αρες και δεν βγαίνει για το τύπο ζαντών μου

επίσης θα ήθελα να ρωτήσω γιατί το ψάχνω γενικός για τα λάστιχα  από ότι βλέπω όλα τα λάστιχα το ίδιο είναι  διαφέρουν μονο στην βροχή και στο καύσιμο
στο καύσιμο είναι σημαντικό να έχει καλεί βαθμολογία ! αφού τα καύσιμα πάνε βάση το ποσο τρέχεις σου καίει και το ανάλογο και ποσα χιλιόμετρα κανεις πάει το καύσιμο

στο λάστιχο τι ρολο παίζει το καύσιμο !

επίσης ρώτησα και για το uniroyal που έβαλε και ο προηγούμενος φίλος αλλα μου είπαν είναι μονο για βροχή το συγκεκριμένο λάστιχο και δεν μου το προτείνει ο "λαστιχας"!
 

walkman7

New member
Jul 22, 2011
84
0
0
Αν θυμάμαι καλά στη σελίδα της Uniroyal το συγκεκριμμένο ελαστικό ( RainSport 3 ), το κατατάσσει ώς θερινό ελαστικό.Απλά απο ότι κάταλαβα έχει κάποια χαρακτηριστικά που το κάνουν,σύμφωνα με την εταιρία πάντα, πολύ καλύτερο στο βρεγμένο.Όπως κ να έχει όλοι κάποια στιγμή έχουμε κάνει αυτήν την ερώτηση κ έχουμε πάρει δεκάδες διαφορετικές απαντήσεις,λογικό,αφού ο καθένας απαντά με βάση τις εμπειρίες κ τις προσωπικές του προτιμήσεις.Πιστεύω πως αν προτιμήσεις μία απο τις γνωστές εταιρίες δν μπορείς να κάνεις λάθος  ;) 
 

fiestasports1

New member
Oct 4, 2015
57
0
0
καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση σου !

βασικά στα λάστιχα με μπερδεύει το καύσιμο που λέει
τι σχέση έχει το καύσιμο με τα λάστιχα! εκεί δεν μπορώ να καταλάβω ! αφού οι κατανάλωση καυσιμων πάει βάσει τα χιλιόμετρα που κανεις και βάση με το στροφόμετρο για παράδειγμα !
είναι μικροί διαφορα  τα uniroyal μου είπε σε 16 αρες ζάντες διάσταση 195/45/16 βγαίνουν 320
τα good year 340
τα p zero gt 350
και τα continental sport contact 3 360
βασικά με τα continendal ευχαριστημένος είμαι!
τα είχα περάσει όταν άλλαξα λάστιχα για πρώτη φορα στο αυτοκίνητο μου

βασικά ήθελα να βαλλω  άλλη εταιρεία να δω τι διαφορες έχει!
οι βλακεία είναι το sport contact 5 δεν βγαίνει για 16 αρες ζάντες παρα μονο σε 17αρες ζάντες
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread