Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Αναποδα Μιχάλη, 32 πίσω 35 εμπρός. Δοκίμασε και πες εντυπώσεις.

pumaspeed said:
και εγω με μιχαλη 38 πιεση σε ολα ακατεβατο pilot sport 3 μαλακο λαστιχο με 30 και 32 πας για καινουργια  ζαντα αν φας λακουβα ....

Δε συμφωνώ με αυτό που γράφεις στο 100%. Με 38 πίεση και στις ανωμαλίες του δρόμου το λάστιχο δεν απορροφά σχεδόν κανέναν κραδασμό. Άρα όλη αυτή η πίεση που πηγαίνει, στην ανάρτηση και εν συνεχεία στο σασί. Και κυρίως στο σασί γιατί έχεις σχετικά σφιχτή ανάρτηση (coilover). Όλα είναι σχετικά, κάπου κερδίζεις και κάπου χάνεις. Προσωπικά προτιμώ να ισιώσω μια ζάντα κάθε τόσο (ή να προσέχω περισσότερο τις λακούβες) παρά να ταλαιπωρώ το σασί του fiesta μου. Εκτός κι αν είχα σκοπό να το πουλήσω στην 5ετία (που δεν το έχω σκοπό γιατί δεν είναι εποχές για τέτοια οικονομικά ανοίγματα)...
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Ο Στέλιος σου είπε στην πίστα να ανεβάσεις την πίεση γιατί το ελαστικό δεν είναι μόνο για την πίστα αλλά το χρησιμοποιείς στην καθημερινότητά σου.Ανεβάζουμε την πίεση ώστε να μην μαγουλιάζουν εύκολα και χαλάνε στα μάγουλά τους
 

pumaspeed

Member
Σεπτ. 20, 2010
278
0
0
34
παιδια εγω το στριβω υπερβολικα το αμαξι  και εχω αφτερμαρκετ αναρτηση  εχω κανει χιλιαδες δοκιμες απο 27 εως 40 psi  για νορμαλ χρηση καποιος μπορει να βαλει 32 και δεν θα εχει θεμα  τα περισσοτερα λαστιχα πλεον ειναι μαλακα ακομα και good  year να βαλεις που καποτε θεωρουνταν πετρες τωρα ειναι πολυ μαλακα αν στο δικο μου προφιλ 45 βαλω 30 μαγουλιαζει  εμφανως και σε ψηλες ταχυτητες χανει κατευθυντικοτητα και ακαμψια  ... το θεμα ειναι οτι η πιεση ειναι κατι σχετικο αν βγω με κρυο καιρο και εχω  37-38 το αμαξι κανει παπαδες και αυτο ουσιαστικα γινετε γτ καθως κινειτε το αμαξι η πιεση λογω τριβης ανεβαινει , με κρυο καιρο και παγωμενη ασφαλτο και μια πιεση 37 το λαστιχο ερχετε πιο ευκολα σε θερμοκρασια ιδανικη ενω αν ειχα 32 ζητημα με 0 βαθμους αν θα εφτανε 34 psi  ... το καλοκαιρι και εσεις που βαζετε 32-33  αν κανετε μια βολτα και ξανα μετρησετε η πιεση εχει φτασει το 38 σχεδον ..40 psi για καλοκαιρι ειναι πολυ γτ με τη ζεστη θα φτασει 44 και θα γινει μπαλονι  εγω καλοκαιρι βαζω max 36 παντα αναφερομαι σε προφιλ 35 εως 45 ... αλλα αυτο που ανεφερε καποιος οτι αν βαλεις 38 στη πρωτη στροφη θα φυγεις δεν ισχυει και αν θελεις δοκιμασε το ! To μονο αρνητικο που εχω παρατηρησει σε υψηλη πιεση ειναι οτι μπορει να ειναι κατωτερη η συμπεριφορα σε βροχινες καταστασεις  ;) για μενα πρωσοπικα καντε ο καθενας δοκιμες και οπου αγαπαει ας το αφησει ενα γνωστος των αναβαεων μου ειπε καποτε οτι το λαστιχο ζεσταμενο πρπει να πλησιαζει το 40  :)  για μενα μια καλη πιεση  για ανεση πατημα προστασια ζαντας οικονομια ειναι το  36 all around !! κωστα αυτο που λεσ για καταπονηση στο σασι δεν ειναι λαθος αλλα νμζ εμεις που εχουμε αφτερ μαρκετ αναρτησεις το εχουμε δεχτει αυτο το μειων γτ  περισσοτερο καταπονειτε το σασι απο  σκληρες αναρτησεις παρα απο 5 πσι παραπανισιο αερα  ::)
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
Ξαναρωτάω, τι διάσταση ζάντας έχεις; όπως είπε κι ο Κώστας τα μισελεν θέλουν παραπάνω γτ είναι πολύ μαλακό λαστιχο. Εγώ πάντως πρώτη φορά ακούω 40 psi. Μάλλον πρέπει να αλλάξουν δουλειές οι λάστιχαδες.
 

dimitris!!!

New member
Mar 14, 2011
76
0
6
34
Λάρισα
Παιδες ποια η γνωμη σας για τα hankook ventus v12 evo2 k120?H διασταση θα ειναι 205/40/17

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1419625501[/time]
και για τα continental sport contact 5 τι λετε?
 

leftko

Member
Dec 23, 2012
193
0
16
32
μιας και λεγατε για τα p zero nero,
και εγω αυτα ειχα για 4 χρονια, (205-40-17). και δεν εχς τις καλυτερες εντυπωσεις,μια-δυο φορες μου ειχε πεταξει κωλο χωρις λογο,και αλλη μια σε μια στροφη βρεθηκα στο απεναντι ρευμα(εθνικη),ευτυχως δεν ερχοταν αλλος ουτε πισω μου ουτε απεναντι. βεβαια τοτε φταιω και εγω,γιατι εβρεχε, και πηγαινα σαν να ηταν νορμαλ συνθηκες.Την στροφη την ειχα,και την περναω ακομα αρκετα συχνα χωρις προβλημα,αλλα πλεον τη ψιλοφοβαμε και προσεχω.

γενικα δεν θα τα ξαναεβαζα στο fiesta.ειδικα τωρα που κανω κυριως κοντινες αποστασεις και ηρεμα.
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
Μήπως παίζει ρόλο ο δείκτης;  δλδ να αργούν να ζεστάθουν; γτ ρε παιδια, ούτε να τα "θεοποιησω" θέλω τα λάστιχα ούτε τπτ. Αλλά 7 χρόνια συνέχεια αυτά βάζω κ σε στροφή κ με πολλά χλμ κάνω τιμόνιες κι ο κωλος δν λέει να ξεκολλήσει. Ειλικρινά μου φαίνεται περίεργο σε στεγνο. Σε βρεγμενο έχω πει κ πιο πριν ότι τα ψιλό φοβάμαι κ εγώ.
 

pumaspeed

Member
Σεπτ. 20, 2010
278
0
0
34
Crazy said:
Μάλιστα, εγώ πάντως αν βάζω 38 psi κ 40 θα φαίνεται το fiesta λες κ είναι τετρακίνητο.  tease
195-45-16 εχω.....δοκιμασε ενα 36 μπορει και να σ αρεσει  redface ασχετο ενασ φιλοσ με corsa opc που τσεκαραμε την πορτα ελεγε πιεση ηρεμιας μπροστα 37 πισω 36 με continental sport contact 3 ελαστικα ,..
 

angel s

Pro Member
Apr 30, 2013
894
0
16
33
Athens
Προσωπικά θα συμφωνήσω με τον crazy με τα λεγόμενα του. Εγω εχω τα continental contact 3 195/45/16 και πανω απο 32 δεν βαζω ποτε για τον λογο οτι δν νιωθω το αυτοκίνητο να παταει και οτι ζορίζεται και πολύ απο τους κραδασμους επειδή ειναι πολύ φουσκωμένα. Με 32 που εχω δν εχω κανενα παραπάνω ουτε ποτε εχει φύγει το αμαξι και ειναι και ψιλομαλακο στο δρομο...
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Καλημερα σε ολους!!! Λοιπον το πηγα 35 μπρως και 32 πισω...μια πρωτη εντυπωση που εχω (ενα κιφησσο ανεβηκα απο πειραια γαλατσι ) το αμαξι ειναι λιγο πιο στρωτο σε λακουβες(λογικοτατο) σε δρομο με μπολικη υγρασια και ψιλοβροχο δεν εκανε κιχ..η καταναλωση δεν αλλαξε εαν και την ειχα μηδενησει πολυυυ προσφατα και φυσικα το ελαστικο στον κιφισσο με 100 χλμ δεν ειχα την πληροφοριση που ειχα πριν στο τιμονι μ....μαγουλιαζει λιγο πιο εντονα απο οτι με 40 psi(παλι λογικοτατο) !!! Το αφηνω ετσι και ξαναποσταρω σε καμια δεκαρια μερες :) :)
 

dimitris!!!

New member
Mar 14, 2011
76
0
6
34
Λάρισα
Παιδια καλημερα και πολλα.Οπως εγραψα κ πιο πανω θελω γνωμες για τα εξης ελαστικα:hankook ventus v12 evo2 k120 και continental sport contact 5.Eυχαριστω εκ των προτερων.
 

teoe

Rookie
Mar 20, 2011
30
0
6
37
Κομοτηνη
παιδιά καλησπέρα σκεφτόμουν να έβαζα τα toyo r1r 205/55r16 τη γνώμη έχετε εσείς το αμάξι είναι 1600 με εκεντροφορους φίλτρο πρόγραμμα και εξάτμιση 
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
::)

Φιλε δεν εχω ιδεα για τα λαστιχα και την διασταση που λες,γραφω απλα γιατι βλεπω που λες οτι φορας εκεκντροφορους.Αμα θες γραψε μας στα καταλληλα θεματα τι εχεις κανει στο αμαξι σου.

Εχω μεινει με ανοιχτο το στομα που κανενας δεν βρεθηκε να ρωτησει τον φιλο μας για τους εκκεντροφορους.
Καποτε ψυριζαμε την μαιμου για διαμετρο σε φιλτρακια και κολαρα σιλικονης.Φαινεται στις εποχες που περναμε εχουν πιο πολυ ενδιαφερον τα μπλιμπλικια η εχουμε γινει ντροπαλοι και μιλαμε με pm και οχι στο δημοσιο  :-[
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Άμα σου πω πως τώρα είδα το μνμ εγώ, γιατί το ξέθαψες ;  :D

Τα toyo r1r είναι αρκετά καλά... αλλά μόνο για συνθήκες "πολέμου"... και βέβαια τρώγονται πολύ γρήγορα... επιπλέον δεν θεωρώ σοφή την αλλαγή διάστασης σε 205/55... πολύ λάστιχο παραπάνω και θα δεις διαφορά στον δρόμο ... καλύτερα να βρεις ένα λάστιχο όχι semi, στην διάσταση σου και θα είσαι αρκετά κομπλέ... μιας και βλέπω πως πας για ακριβά λάστιχα (εκτός αν τα βρήκες μετέχειρο) μπορείς να πας για sport εκδόσεις ελαστικών... michelin ps3 continental sport contact 3... διαλέγεις και παίρνεις...

Βέβαια έχει περάσει και τόσος καιρός λογικά θα έχεις πάρει την απόφαση σου  :-X
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread