Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
kostg said:
Δεν μπορειτε να συγκρινετε τα λαστιχα σωστα, γιατι ο Ανδρεας και ο Ιακωβος εχουν 195/45-16 με δεικτη V και ο Μιχαλης 205/40-17 με δεικτη W. Μπορει φαινομενικα να ειναι ιδια αλλα εχουν διαφορες στην κατασκευη τους, στα πλαϊνα τους, λιγο διαφορετικο, ενδεχομενως, πελμα (πιο φαρδυ) κλπ.
Ειναι λογικο πιστευω.
Έχεις δίκιο κ το σκέφτηκα μετά αυτό. Ότι ο Μιχάλης φοράει 17αρες. Κ αφού έχει άλλο δείκτη, κ καλά δν αργεί να ζεσταθεί από ότι το δικό μας;
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Οπως και το σασι πιστευω οτι παιζει ρολο...αλλη συμπεσηφορα το mk6 και αλλη το mk7...φυσικα θα ηθελα να μας πει την γνωμη του καποιο μελος που εχει οδηγησει και τα 2 μοντελα με λιγο "πιεση" στης στροφες...
Αντρικο και εγω θα ηθελα να το αναλυσουμε...
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Oπως και το οτι μου ειπες Μιχαλη καποια στιγμη οτι τα δουλευεις με πιο μεγαλη πιεση, αρα δεν παταει καλα το πελμα κλπ.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Ενω κανονικα θελουν 34 ή 34/32 αν δεν απατωμαι. Το 40 σημαινει πιο φουσκωμενο ελαστικο, λιγοτερη τριβη με την ασφαλτο, λιγοτερη καταναλωση και χειροτερο κρατημα...
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Το αμαξι τι γραφει στην πορτα; Δεν ειναι κανενα βαρυ σασι για να θελει 40 πιεση...
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Καλημερα :) επειδη εχτες το βραδυ μου διμιουρησατε ανησηχιες ( τοσο εκτος προδιαγραφων ειχα βγει;; ) ειμαι στην πορτα του οδηγου και λεει οτι οταν ειναι φορτομενο το αμαξι θελει 35 μπρωστα-41 πισω ( εδω ειχα και ενα psi κατω ) .... και το ιδιο ακριβως πρωτηνει και αυτος που μου τα εβαλε ;) ;)
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
nos7 said:
Καλημερα :) επειδη εχτες το βραδυ μου διμιουρησατε ανησηχιες ( τοσο εκτος προδιαγραφων ειχα βγει;; ) ειμαι στην πορτα του οδηγου και λεει οτι οταν ειναι φορτομενο το αμαξι θελει 35 μπρωστα-41 πισω ( εδω ειχα και ενα psi κατω ) .... και το ιδιο ακριβως πρωτηνει και αυτος που μου τα εβαλε ;) ;)
Καλημέρα φίλε... πολύ όμως μου φαίνεται. Κ στα προηγούμενα λάστιχα, τέτοιο αέρα είχες;
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Οταν λεει φορτωμενο, σου δειχνει στο σχεδιακι 5 ατομα και φουλ αποσκευες. Ετσι κυκλοφορεις εσυ καθημερινα;
Το νορμαλ θα μας πεις ποιο ειναι...
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
Ωχ ναι τώρα παρατήρησα(κεκτημένη ταχύτητα) ότι λες φορτωμένο Μιχάλη ??? Όντως σωστή η απορία του Κώστα,  έτσι κυκλοφορεις καθημερινά; Κ απορείς γτ πετάει κωλο το αμαξι?! :/
 

pumaspeed

Member
Σεπτ. 20, 2010
278
0
0
34
και εγω με μιχαλη 38 πιεση σε ολα ακατεβατο pilot sport 3 μαλακο λαστιχο με 30 και 32 πας για καινουργια  ζαντα αν φας λακουβα ....  αυτες οι πιεσεις  ειναι ενας μυθος  πας στο βουλκανιζατερ και τους βλεπεις βαζουν σε ολα τα προφιλ και σε ολες τισ διαστασεις 30 μπροσ πισω  ειναι δυνατον???  να βαζεις 30 στο 65 προφιλ και 30 στο 35?  το πιλοτ ειχε αυτοκολιτο απανο ελεγε για race καταστασεις 38 με 40 !!! τωρα μιχαλη καλοκαιρι με 40 βαθμους και ελληνικη ασφαλτο ολα γλιστρανε  αλλα αυτα που πονανε περισσοτερο ειναι τα σκληρα  εγω πριν ειχα σκληρα και το καλοκαιρι ηταν σαφως κατωτερα απο τα πιλοτ !! και να θυμασε παντα οτι καποια στιγμη θα αρχισεισ να γλιστρας ευκολα και δε θα φταινε τα λαστιχα αλλα η αναρτηση του μκ7 ... το εζησα και εγω νομιζα οτι φταιγαν τα λαστιχα που ο κωλος εφευγε με 50 σε κλειστες στροφες και αλλαζω αναρτηση και συμπερανα  οτι τα  προηγουμενα λαστιχα τα οποια εβριζα  καθε μερα ηταν  κατι παραπανω απο πολυ καλα  :D
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Τα michelin θελουν παραπανω πιεση γιατι ειναι πολυ μαλακά. Αλλα 38; Μηπως το παρακανετε ρε παιδια; Εκτος κι αν θελετε full οικονομια καυσιμου, οποτε εκει παω πασο. Βαλτε 14αρες ομως, εκει να δειτε οικονομια. Με 38 και 40 το λαστιχο κατα την ταπεινη μου γνωμη δε δουλευει, αλλα γινεται μπαλονι...
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
kostg said:
Τα michelin θελουν παραπανω πιεση γιατι ειναι πολυ μαλακά. Αλλα 38; Μηπως το παρακανετε ρε παιδια; Εκτος κι αν θελετε full οικονομια καυσιμου, οποτε εκει παω πασο. Βαλτε 14αρες ομως, εκει να δειτε οικονομια. Με 38 και 40 το λαστιχο κατα την ταπεινη μου γνωμη δε δουλευει, αλλα γινεται μπαλονι...
Συμφωνώ Κώστα. Κ πήρα κ φίλο μου λάστιχα τωρα (γνωστό στη "πιάτσα" ) κ μου είπε με 38 κ 40 αέρα στη πρώτη στροφή θα κάνει πατινάζ, αν το θέλουν για αυτό το λόγο λέει τότε κ λίγο έχουν.εγω μου λέει σε 225/45-17 λαστιχο έχω 32 αέρα.

Τώρα δική σας η πίτα δικό σας κ το μαχαίρι.

Υ.Γ. Εκτός αν θελετε να "πετάει" το fiesta για αυτό βάζετε τόσο αέρα  tease
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Παιδια για εμπρος δεν θυμαμαι αλλα για πισω λεει 26psi.. ειναι δυνατον να το παω 26 μεσα στην αθηνα;
ναι αντρεα ετσι δουλευα και τα παλια...και μαλιστα να σου πω την αληθεια ειχα παει μεγαρα με τον τρακ day που ειχαμε κανει και μου ειχε πει ο στελιος να τα παω τοσο,τα πηγα και απο τοτε τα βολευτικα και δεν τα ξανα αλλαξα!! 40 μπρως πισω....
Επισης μην ξεχναμε οτι η καταναλωση μ ειναι κοντα στα 9(λιγο πιο κατω) ετσι οπως ειμαι τωρα και με χαλαρη οδηγηση...μετα ποσο θα παω;
Οσο για αυτο που λεει ο πουμασπιντ εχει απολυτο δικιο κατα την γνωμη μ...

υ.γ γουσταρω την κουβεντουλα αυτη γιατι μαθαινω ;)
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
Τι να σας πω ρε παιδια εγώ αυτά που γνωρίζω αυτά λέω. Κι όντως 40 μου φαίνονται υπερβολικά πολλά, όπως κ το 26 υπερβολικά λίγα. Εγώ από περιέργεια πήρα το φίλο μου κ το ρώτησα κ μου είπε αυτό.

Μην ξεχνάς όμως μιχαλη άλλο η πίστα άλλο ο δρόμος. Κ επίσης άλλο το πελμα του πιρελι κ άλλο του ποτενζα.
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Θα δοκιμασω να τα παω απο αυριο στα 32 μπρως- 35 πισω να δω συμπεριφορα και καταναλωση ;) ευχαριστω παντως πολυ για τις συμβουλες :)
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread