Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
turbomaniac said:
Βρεθηκε ως δια μαγειας αλλο εγκεφαλακι, σε λιγο θα μαθω ποτε θα το ρυθμισω. Πηγα και καρανικόλα έχω καποια νεα, επικοινωνησα με dreamscience, σιγα-σιγα θα την βρουμε την ακρη..

Μην το φτιαξεις μεχρι την παραλλη βδομαδα να ρθω να παρακολουθησω! :p :p
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Nitroking said:
Μην το φτιαξεις μεχρι την παραλλη βδομαδα να ρθω να παρακολουθησω! :p :p

Ουτως η άλλως δεν ξερω πότε θα με βάλει ξανά... Βεβαια να έρθεις εισαι ευπροσδεκτος αν αντεχεις να ερθεις μεχρι το κορωπι :D :D
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
turbomaniac said:
Ουτως η άλλως δεν ξερω πότε θα με βάλει ξανά... Βεβαια να έρθεις εισαι ευπροσδεκτος αν αντεχεις να ερθεις μεχρι το κορωπι :D :D

Εδω θα ερθω απο το εξωτερικο, το Κορωπι με πειραξε? :p

Thanks, θα το κανονισουμε!
 

ΤΕΟ

Rookie
May 20, 2010
17
0
0
Σημερα, τελειωσαμε με δυναμομετρο. Μετρηση με 0.5 Μπαρ σταθερό, με 95αρα βενζίνη τα αποτελέσματα είναι στον τροχο.

fiesta-alekandros-1.png



170 τροχο και 21.4 κιλα τροχο
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
στις 5000 με 5500 εχει και αυτος κατσαρωμα....μαλλον θεμα ζετεκ ή η πολλαπλη που εφτιαξε
δεν παιζει?
 

ΤΕΟ

Rookie
May 20, 2010
17
0
0
τα μπουζι είπε ο ανδριανακης, ήταν αθλια.. Μαλλον γι αυτο το κατσαρωμα
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Ναι φοραω πιπερ 270 διαρκεια, 8.5 βυθισμα..

Σημερα έβαλα τα μαμα μπουζί απο το focus RS 1. 34 ευρω η τετράδα, Αλλα τα χρειαζότανε..

παντως, παρόλο που έχω μεγαλύτερο μπεκ (550cc απο 500 που φόραγα στην προηγούμενη μετατροπή), στο 0.8 τερματίζει... Αυτο σημαινει οτι στο 0.8 βγάζει πάνω απο 200 ρόδα....

ΠΡΕΠΕΙ να δειτε τι κάνει το αμάξι μετα τις 5500, τώρα που έβαλα τα μπουζι....  :eek:
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
εγω θελω να δω βιντεακι για αρχη,αλλωστε μας ειχες πει οταν ρυθμισεις θα ανεβασεις
ενα να δουμε.... αντε λοιπον
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Αλέξη ωραίο το νούμερο και σίγουρα θα σκάβει το πράμα!! Το μόνο που μου φαίνετε λίγο περίεργο είναι ότι έχεις έκκεντρα.. και παρόλα αυτά έχει κόμπιασμα μετά της 5700.
Έχεις σκεφτεί να βάλεις ρυθμιζόμενα γρανάζια για να παίξεις με τα έκκεντρα μήπως και γλιτώσεις ( μυώσεις) το κόμπιασμα που σου κάνει?
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
StuparArt said:
Αλέξη ωραίο το νούμερο και σίγουρα θα σκάβει το πράμα!! Το μόνο που μου φαίνετε λίγο περίεργο είναι ότι έχεις έκκεντρα.. και παρόλα αυτά έχει κόμπιασμα μετά της 5700.
Έχεις σκεφτεί να βάλεις ρυθμιζόμενα γρανάζια για να παίξεις με τα έκκεντρα μήπως και γλιτώσεις ( μυώσεις) το κόμπιασμα που σου κάνει?


και μενα με παραξένεψε το κομπιασμα παρά τα εκκεντρα, αλλα ο ανδριανάκης είπε οτι μάλλον ήτανε απο τα μπουζί γιατι στο ρύθμισμα έκανε και άλλα κομπιάσματα σε χαμηλότερες στροφές που δεν βγήκανε στην τελική μέτρηση. Ήτανε τόσο χάλια τα μπουζί που με δυσκολία έπαιρνε μπροστά. Νομίζω οτι μετα την αλλαγή των μπουζί, ανοίγει καλύτερα απο τις 5500 και μετά....

Ένα άλλο παράξενο είναι οτι στο 0.8 πίεση που προσπάθησα να μετρήσω, δεν υπήρχε κομπιασμα στις 5800 (αλλα κομπιάσματα σε άλλες στροφες) και η δύναμη ήτανε "καρφί" μέχρι τις 6200 όπου και έβγαζε 198 ρόδα...

Μάλλον δηλαδή όσο μεγαλύτερη η πίεση τόσο καλύτερα δουλευουν τα έκκεντρα και η πολλαπλή, πράγμα που το περίμενα, γιατι η πολλαπλή έχει πολλή μεγάλη ροή, επαρκή για 9500 στροφες.

Μακάρι να μπορούσα να ανεβάσω λίγο κόφτη (μεχρι τις 7500 που ισχυρίζεται η πιπερ οτι δουλευουν τα έκκεντρα) και να δώ πως συμπεριφέρεται..

Σε καποιο άλλο dynoday θα το δούμε καλύτερα, με ενδιαφέρει πολύ και εμένα.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread