Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Ανοιγω αυτο το τόπικ κατα αντιστοιχία με τις δυναμομετρήσεις στα 1.4, εν αναμονή της κρισιμης για μενα μετρησης της τριτης  :p.

Μολις τελειωσω (αν όλα πάνε καλα) θα έρθω σπίτι και θα την σκανάρω για να βγει στο τόπικ...

(Ουφ... τι αγωνια και αυτη... :p)
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
ειπα και εγω να ξεκινησω τις βελτιωσεις ωστε να το κανω πρωτο σταδιο
ξεκιναω με δυναμομετρηση να δω τι βγαζει το αμαξι μαμα και αμεσως μετα το δυναμομετρω να δω τι βγαζει με χοανη bmc 70 (μεγαλη για το συγκεκριμενο αμαξι)


μετα βαζω ενα τελικο ελευθερο της brospeed,το δυναμομετρω


μετα απο το αποτελεσμα με το τελικο που ειδα δεν με ενθουσιασε και προχωρησα στο προγραμμα


το αμαξι εχει παρει τα πανω του,με πολυ ομορφη εικονα απο τις 3.500χιλ στροφες
εχει μεινει το χταποδακι να μπει τωρα.....
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Δεν ξερω αν το παρατηρησες αλλα το πηρε σχεδόν 2 κιλά ροπής. Πολυ καλά για 16αρι να χει ροπή 18αριου μοτερ.

και το διαγραμμα είναι πολύ καλό. Το χταπόδι απο το φοκους 1 και ένας μαμα φοκους 1 καταλύτης θα "φουσκώσει" την ροπή απο τις 4500 μεχρι τις 6000. Όταν βρεις ένα μεταχείρω χταπόδι απο φοκους 1 1600, η πουμα 1700, θα μου το φερεις να στο φτιαξω λιγο ροικά και να του βαλω ενα συνδεσμο για να μπορεσει να το βάλει ευκολα ο εξατμισας. Αντε να σου βάλω και την πολλαπλή απο το πουμα 1.7 που έχω και να σου δωσω και τον εκκεντροφόρο απο το φοκους 1600 που και αυτον τον έχω.

να ρυθμίσεις μετα το προγραμμα και να μετρησεις να δουμε τι θα εχουμε κάνει...  
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
αλεξη για εξατμιση θα παω στον παπαδοπουλο...
τωρα για τα εκκεντρα δεν ξερω τι θα κανω...
μαλλον τιποτα,ευχαριστω παντως,αν αλλαξει κατι,θα στο πω
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
scorpion said:
αλεξη για εξατμιση θα παω στον παπαδοπουλο...
τωρα για τα εκκεντρα δεν ξερω τι θα κανω...
μαλλον τιποτα,ευχαριστω παντως,αν αλλαξει κατι,θα στο πω

βρε σεις μην πληρωνετε τσαμπα λεφτα, παρε ο χταποδι απο το φοκους 1 και πηγαινε στον παπαδποπουλο να σου το βάλει. Και γω εκει πηγα για το κομματι απο τον καταλύτη και πίσω. Πες του να μην σου βαλει καταλυτη και να βαλει την "μουφα" που εβαλα και γω στον 2ο λαμδα για να μην διαβαζει λαθος ο εγκεφαλος. Ετσι να δουμε για λιγο τι κανει χωρις καταλύτη και μετα βάζεις...
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
turbomaniac said:
βρε σεις μην πληρωνετε τσαμπα λεφτα, παρε ο χταποδι απο το φοκους 1 και πηγαινε στον παπαδποπουλο να σου το βάλει. Και γω εκει πηγα για το κομματι απο τον καταλύτη και πίσω. Πες του να μην σου βαλει καταλυτη και να βαλει την "μουφα" που εβαλα και γω στον 2ο λαμδα για να μην διαβαζει λαθος ο εγκεφαλος. Ετσι να δουμε για λιγο τι κανει χωρις καταλύτη και μετα βάζεις...

δεν ξερω ακομα,δεν ειμαι ετοιμος ακομα,παντως τα εκκεντρα που ειπες,αν τα βαλω θα δω διαφορα?
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
scorpion said:
δεν ξερω ακομα,δεν ειμαι ετοιμος ακομα,παντως τα εκκεντρα που ειπες,αν τα βαλω θα δω διαφορα?

Εγω δεν ηξερα τίποτα ο SouthernSun μου είπε οτι οι εκκεντροφοροι απο το φοκους 1 1600 είναι πιο αγριοι απο τους δικούς μας και μαλιστα έχει ανεβάσει και σχετική δυναμομέτρηση.

Μονο ο εισαγωγής μου πε οτι ειναι πιο αγριος. Ο αλλος, λεει είναι ίδιος. Η αλήθεια είναι οτι τα φοκους 1 μαμα βγάζανε γύρω στα 109 άλογα ενώ τα δικά μας το πολύ 103, αν θυμαμαι καλα.

καλα το λες μην βιαστεις για την εξάτμιση ψαξτο λίγο η αποψη μου είναι οτι το καλύτερο χταπόδι που κυκλοφορεί στην αγορά για το αμάξι μας το φορά το μαμα puma racing, μετα το πουμα 1.7 και υστερα το φοκους 1 1600. Το τελευταιο μεταχείρο, μπορεις να το βρεις και με 50 ευρώ και αλλα 50 εργασία να στο βάλουνε. Συν 50 ευρω ενας μεταχειρο καταλύτης απο κατι με μεγαλύτερο κυβισμό, μια προεκταση στον 2ο λαμδα και καθάρισες. 
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
turbomaniac said:
Μονο ο εισαγωγής μου πε οτι ειναι πιο αγριος. Ο αλλος, λεει είναι ίδιος. Η αλήθεια είναι οτι τα φοκους 1 μαμα βγάζανε γύρω στα 109 άλογα ενώ τα δικά μας το πολύ 103, αν θυμαμαι καλα.

την δυναμομετρηση του 1.4αριου την ειδατε...ο εκκεντροφορος με ενα καλο προγραμμα κανει δουλεια
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
southern_sun said:
την δυναμομετρηση του 1.4αριου την ειδατε...ο εκκεντροφορος με ενα καλο προγραμμα κανει δουλεια

εγω το ξερω.. επισις το ξερω και για το χταπόδι αλλα και για την εισαγωγή απο το πουμα 1.7.
Αλλα απο την άλλη μετά θα παραγίνει γρηγορος... ;D ;D
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
διστυχως εδω οι αποψεις διιστανται
εχω γνωρισει 2 ατομα οπου ο ενας με puma πολλαπλη και εκκεντρα 2 σταδιου εραβε
και αλλος με 1.6αρι (χωρις να ξερω τι ειχε ακριβως) ελεγε οτι δεν δουλεψε
δυναμομετρησεις δεν εχουμε δυστυχως
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
southern_sun said:
διστυχως εδω οι αποψεις διιστανται
εχω γνωρισει 2 ατομα οπου ο ενας με puma πολλαπλη και εκκεντρα 2 σταδιου εραβε
και αλλος με 1.6αρι (χωρις να ξερω τι ειχε ακριβως) ελεγε οτι δεν δουλεψε
δυναμομετρησεις δεν εχουμε δυστυχως

Ξερω οτι σίγουρα δουλευει γιατι έχω προσωπική πειρα. Ισως αυτός που δεν του δουλεψε να μην έβαλε πρόγραμμα γιατι με την πολλαπλη απο το πουμα μετά στεγνώνει παρα πολύ ψηλά... Χωρίς προγραμμα μαλλον δεν δουλευει.

Σκεψου οτι πριν την πολλαπλη δούλευα περιπου 11.5 (αναλογια αερα/βενζ) στις 6000 και μετά που έβαλα την πολλαπλή τινάχτηκε στο 15!!!! Πως δεν τιναχτηκε και το μοτερ μεχρι να ανεβάσω τα ποσοστά που ψεκαζε το 5ο Μπεκ!
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
λοιοπον, μολις περασα ένα φτηνο μπαρόμετρο autogauge επάνω, η πίεση δεν θελει ρυθμισμα, το όργανο γράφει με τετάρτη σε ανηφόρα 0.5 Μπαρ, δεν ξερω τι κραταει ψηλά (ειναι αρυθμιστο και πολύ πλουσιο και μπουκώνει μετά τις 4000, αλλα υπολογίζω γύρω στο 0.4).

Αρχίζει και τουρμπίζει περιπου απο τις 2500 σταδιακά, αλλα μέγιστη πίεση σηκώνει γύρω στις 3500.

Πηγα κόνσολα, έσβησα όλα τα λάθη (ουσιαστικά το μόνο λάθος ήταν υψηλή τάση του αισθητήρα απόλυτης πίεσης της εισαγωγής ή ΜΑΡ sensor, επειδή το χα βαλει μπροστά με αποσυνδεδεμένο το καλώδιο που στέλνει σήμα απο τον αισθητήρα στον εγκεφαλο).

Μεχρι τωρα δεν έχει ξανανάψει κάτι και φαινομενικά είμαι έτοιμος για αυριο.

Παρολο που το χω ξαναφτιαξει στο παρελθον τουρμπο, τωρα έχω πιο πολύ αγωνία για το αν η εισαγωγή και η εξαγωγή θα δουλέψουν και πόσο καλά...


Αν όλα πάνε καλά σε αυτήν την πίεση περιμένω γύρω στα 180 άλογα στρόφαλο στις 6000 και, καθώς και γύρω στα 24 κιλά στις 5000 - 5500 στροφές. Για να δουμε...

Προσευχομαι να πάνε όλα καλα αυριο..
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
καλα αποτελεσματα για αυριο
που το μετρας ειπαμε?
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
southern_sun said:
καλα αποτελεσματα για αυριο
που το μετρας ειπαμε?

Στον ανδριανακη. Ρυθμισμα-μετρημα.
Δυστυχώς παρόλο που έχω το software δεν έχω ούτε το καλώδιο σύνδεσης εγκεφαλακι-PC, ουτε και wide band lambda για να μπορέσω να το ρυθμίσω μόνος μου. :'(
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Δυστυχως το εγκεφαλακι μου είχε πρόβλημα και δεν καταφεραμε να το ρυθμίσουμε...  :'(. Αυριο θα ξερω αν θα έχω μονιμο προβλημα ή προσωρινό....
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Βρεθηκε ως δια μαγειας αλλο εγκεφαλακι, σε λιγο θα μαθω ποτε θα το ρυθμισω. Πηγα και καρανικόλα έχω καποια νεα, επικοινωνησα με dreamscience, σιγα-σιγα θα την βρουμε την ακρη..

 
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread