Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
πριν απο λιγο πηγα και εβαλα τις κενουργιες δισκοπλακες και τακακια.
δισκοπλακες Delphi
τακακια TRW
και trw υγρο φρενων.

Το θεμα ειναι οτι 2 κυριοι που ηταν μαζι μου με εβαλαν στο τρυπακι να τις χαραξω επιτοπου αν και στην
αρχη δεν ηθελα μιας και θα καναμε 1 ωρα παραπανω....
Μετα απο 2 λεπτα ψησιματος  :D τις χαραξαμε!

Οριστε και 2 φωτο



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us

Tελικη τιμη με τοποθετηση 165Ε
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
Thanks πανο! ναι θελει στρωσιμο....
προς το παρον βεβαια δεν πιανει καθολου
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
το διαπιστωσα οταν κατεβηκε απο την ραμπα...καλα στο δρομο με 3η και 50χμ τερμα δεξια

ειναι και πολλα τα αλογα για 1.4αρι και δεν σταματαει κιολας :p
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
μεγειες πετρο,δεν στα ειπα και απο κοντα,στο λεω απο εδω
καλο στρωσιμο....
παιδια επρεπε να δειτε ενα χαμογελο που εσκασε οταν του ειπα να τα χαραξει....μας εκανε και το δυσκολο.... :D :D
 
southern said:
πριν απο λιγο πηγα και εβαλα τις κενουργιες δισκοπλακες και τακακια.
δισκοπλακες Delphi
τακακια TRW
και trw υγρο φρενων.

Το θεμα ειναι οτι 2 κυριοι που ηταν μαζι μου με εβαλαν στο τρυπακι να τις χαραξω επιτοπου αν και στην
αρχη δεν ηθελα μιας και θα καναμε 1 ωρα παραπανω....
Μετα απο 2 λεπτα ψησιματος  :D τις χαραξαμε!

Οριστε και 2 φωτο



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us

Tελικη τιμη με τοποθετηση 165Ε

.....καγκουρες δεν ειναι?? τι θα σου ελεγαν?? ...κανονικα δεν χαραζουν μαμα δισκοπλακες για να δουλεψει μαμα τακακι

μεγια Πετρο!
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
6 χαραξιες ισα ισα ειναι ρε....δεν υπαρχει προβλημα οπως ειπε ο μηχανικος ουτε
πιστευω το εκανε για τα 15ε παραπανω που θα του εδινα ;)
 
π@παριες Λενε Πετρο!! ..αμεσως αμεσως αδυνατιζει το υλικο κ στραβωνουν γρηγοροτερα ακομα κ μια χαραξια να ειχε!! ...για τον π...ειναι ολοι αυτοι! Η δισκοπλακα που εχει χαραξιες εχει διαφορετικο υλικο για να αντεξει !! ..εχε χαρη που δεν το ζοριζεις!! αν το ζοριζες θα καταλαβαινες τι θα πει κρακ σε δισκοπλακα κ τι θα πει  να φτηνει το τακακι!!

Καλο ειναι να υπαρχει καποιο επιπεδο σε καθε βελτιωση ή καθε αλλαγη για παραδειγματισμο κ ας μην γινονται πραγματα μονο για την εμφανιση που επιβαρρυνουν την οδικη ασφαλεια!!

..δεν θα μπορουσα κ εγω αν ηταν καλυτερο κ ασφαλεστερο να τις κανω στο αγωνιστικο μου? (αυτο μονο σκεψου)  ;)
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
Dεν με νοιαζει στελιο η εμφανιση και το ξερεις..αυτο που με νοιαζει ειναι η ασφαλεια μου και στην προκειμενη περιπτωση να σταματαει το αμαξι γι αυτο τους αλλαξα κιολας μιας και κραταγαν ακομα αρκετα χμ (το τακακι ειχε φαγωθει το μισο φαντασου).Το αμαξι ειναι καθαρα για να να πηγαινω στη δουλεια μου και τιποτα παραπανω.η αληθεια ειναι οτι δεν το ζοριζω (πχ πιστες κτλ κτλ μεγαλωσα πια δεν ειμαι για τετοια  :p).Οι αποψεις διισταντε και ολες ειναι σεβαστες και καλοδεχουμενες!Το οτι δεν το εκανες εσυ δεν σημαινει οτι ειναι και λαθος ή απαγορευτικο αν το κανει καποιος αλλος....Αναγνωριζουμε τα 2 πραγματα που κατεχεις παραπανω απλα αυτο που θελω να πω σε φιλικο επιπεδο παντα ειναι οτι κακος βαζεις τα παντα σαν μετρο συγκρισης με το
αγωνιστικο σου!Allo το αγωνιστικο αλλο το πολιτικο αμαξι
Τελος οσο αναφορα τα περι καγκουριστικων κτλ απλα δεν τα σχολιαζω μιας και ειναι offtopic...
 
...το οτι τονιζω το αγωνιστικο εχει να κανει καθαρα στο οτι θελω να δωσω εμφαση στην ασφαλεια! Δεν θα μπορουσα ποτε να ρισκαρω να σπασει δισκοπλακα επειδη εκανα μπακαλιστικα χαρακιες απο το να παρω εναν σωστο δισκο εξαρχης!! ..δεν εχω κρατησει δειγμα απο δισκο στο 1.1 το πολιτικο να δεις τι θα πει κρακ σε δισκοπλακα σε χρηση δρομου και ασ ηταν τρυπητη απο το εργοστασιο!!! ..ουτε εχω επισης κρατησει δειγμα απο την λυωμενη παστα σε χαρακτες τρυπητες δισκοπλακες παλι για πολιτικη χρηση!!
..εκανα κ εγω τις καγκουριες μου μικρος!! ολοι εχουν περασει απο αυτο το σταδιο!!

μονο απο την μηχανικη να το δεις αμεσως αμεσως μειωσες την αντοχη του μεταλλου!! ....και στην ουσια χαραζεις ενα μαλλακο μεταλλο (κατωτερο απο τον μαμα δισκο) που καποια στιγμη οταν μετα απο δυνατο φρεναρισμα πεσεις σε λουμπα με νερα τοτε θα καταλαβεις τι θα πει στραβωμα!!
 

vagma

Hero Member
mk1 Stelios said:
...το οτι τονιζω το αγωνιστικο εχει να κανει καθαρα στο οτι θελω να δωσω εμφαση στην ασφαλεια! Δεν θα μπορουσα ποτε να ρισκαρω να σπασει δισκοπλακα επειδη εκανα μπακαλιστικα χαρακιες απο το να παρω εναν σωστο δισκο εξαρχης!! ..δεν εχω κρατησει δειγμα απο δισκο στο 1.1 το πολιτικο να δεις τι θα πει κρακ σε δισκοπλακα σε χρηση δρομου και ασ ηταν τρυπητη απο το εργοστασιο!!! ..ουτε εχω επισης κρατησει δειγμα απο την λυωμενη παστα σε χαρακτες τρυπητες δισκοπλακες παλι για πολιτικη χρηση!!
..εκανα κ εγω τις καγκουριες μου μικρος!! ολοι εχουν περασει απο αυτο το σταδιο!!

μονο απο την μηχανικη να το δεις αμεσως αμεσως μειωσες την αντοχη του μεταλλου!! ....και στην ουσια χαραζεις ενα μαλλακο μεταλλο (κατωτερο απο τον μαμα δισκο) που καποια στιγμη οταν μετα απο δυνατο φρεναρισμα πεσεις σε λουμπα με νερα τοτε θα καταλαβεις τι θα πει στραβωμα!!

στελλαρα...δασκαλε μου στις απανταχου πιστες...σε αγαπω σε εκτιμω βαθυτατα...και το ξερεις πολυ καλα...ΑΛΛΑ εδω θα με βρεις απεναντι σου.....σεβομαι την αποψη σου....σεβασου ομως και την αποψη ενος μηχανολογου μηχανικου(εμου του ιδιου)...οσον αφορα αυτο το θεμα......χαραξιες βαθους 1,0 mm σε δισκοπλακα παχους 20 mm ειναι απειροελαχιστες........μιλαμε για καλυτερη απαγωγη θερμοτητας καλυτερο καθαρισμο της δισκοπλακας απο το λιωμενο υλικο του τακακιου....δεν ειναι καγκουρια και δεν ακουσαμε κανα μηχανικο της πλακας.....το οτι δεν εχεις κανει καποια πραγματα στο αγωνιστικο σου ειναι καθαρα θεμα φιλοσοφιας σου,την οποια και δεχομαι!!!κανενας ομως δεν εχει το αλαθητο.......μεγειες πετραν και καλα φρεναρισματα!!!!
 
καγκουρια ηταν ειναι κ θα ειναι !! καλα τα λες στην θεωρια αν ηταν το μεταλο το σωστο!! ..κ αν το τακακι ειναι το καταλληλο για να αντεξει χαρακια!!
Και η χαρακια καθαριζει το τακακι κ οχι την δισκοπλακα για αυτο δεν αντεχουν τα τακακια!!
 

vagma

Hero Member
mk1 Stelios said:
καγκουρια ηταν ειναι κ θα ειναι !! καλα τα λες στην θεωρια αν ηταν το μεταλο το σωστο!! ..κ αν το τακακι ειναι το καταλληλο για να αντεξει χαρακια!!

εγω του πα να βαλει τα ferodo ds 2500!!!!!!!!αλλα θεωρει οτι ειναι πολλα τα λεφτα!!!!!!!κουμαντο στην τσεπη του κανενας δεν θα κανει.......μονος του πηρε την αποφαση...... ::)
 

pyrgiotis

New member
May 26, 2010
86
0
0
39
Πυργος Ηλειας
Μια και μιλαμε για ''κρακ'', οριστε η δυσαρεστη εκπληξη της εβδομαδας:

DSC00012-1.jpg


Δεν ειναι Fiesta, ειναι Focus mk1.
Οι δισκοι ειναι OMP Road Sport με τακακι Ferodo DS Performance.
Στα 32.000 χλμ και στην αρχη του δευτερου σετ τακακιων παρεδωσαν πνευμα!

Απο τα τακακια ειμαι ευχαριστημενος και θα ξαναβαλω τα ιδια.
Τωρα σκεφτομαι αν θα βαλω δισκοπλακα αντικαταστασης ή καποια χαρακτη.
Αναμεσα σε Brembo MAX και ATE Powerdisk εχει δοκιμασει κανεις κατι?
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
pyrgiotis said:
Μια και μιλαμε για ''κρακ'', οριστε η δυσαρεστη εκπληξη της εβδομαδας:


Δεν ειναι Fiesta, ειναι Focus mk1.
Οι δισκοι ειναι OMP Road Sport με τακακι Ferodo DS Performance.
Στα 32.000 χλμ και στην αρχη του δευτερου σετ τακακιων παρεδωσαν πνευμα!

Απο τα τακακια ειμαι ευχαριστημενος και θα ξαναβαλω τα ιδια.
Τωρα σκεφτομαι αν θα βαλω δισκοπλακα αντικαταστασης ή καποια χαρακτη.
Αναμεσα σε Brembo MAX και ATE Powerdisk εχει δοκιμασει κανεις κατι?

εχω δοκιμάσει μπρεμπο τρυπητή (χρυσαφί όταν την αγοράζεις)..

Την έχω 60000 χιλόμετρα και δεν έχει κάνει καμία πατούρα (φιεστα 1.6 ΜΚ6)

Με τακακι φεροντο πρεμιερ, χωρίς καμία αλλη μετατροπή (μαμα σωληνάκια, πίσω ταμπούρο, μαμα δαγκάνες), μετρήσεις power mag τευχος Μαι 2005 με Vbox 2: Κρύο ζεστό 100-0 χ.α.ω σε 39,9 μέτρα...
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread