Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
43
Αθηνα


για την εξατμιση η αληθεια ειναι πως δεν εχει μεινει και καμια ιδιαιτερη δουλεια να γινει καθως χταποδι,καταλυτης, μεσαιο και τελικο υπαρχουν ηδη.!Η τοποθετηση ειναι και τα 2 κομματια ανοξειδωτο φ50 που θελει η κατασκευη. ειναι καθαρα θεμα ποιος θα κανει τη καλυτερη και τι θα ζητησουν κοστολογικα!
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
Κ κόστος καμπάνας;

Το λέω γτ κ αυτός κάνει καλή δουλειά κ επίσης όπως είπες δν είναι τπτ πλεον κ μν τρέχεις Γλυφάδα για εξάτμιση.
 

angel s

Pro Member
Apr 30, 2013
894
0
16
33
Athens
Βαγγέλη τους δισκους με τι τακακια θα τους συνδυασεις...?
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
43
Αθηνα
Είχα πάρει ήδη από πριν HP1000 γιατί υπολογίζα στους Brembo 096 που τελικά δεν κατάφερα να πάρω λόγο out of stock.

Πρακτικά εστιάζω στη απόδοση σε έντονη κοπωςη που εκεί βγαίνουν τα fade και ´μενεις´ από φρένα. Θεωρώ(και το έχω αποδείξει και με το Clio) οτι το stock φρένο με ένα πολύ καλό συνδυασμό aftermarket μπορεί να σταθεί καλύτερα από μια απλή μετατροπή με μεγαλύτερο πιστόνι και διάμετρο δίσκου.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Ximiki Veltiosi said:
Πρακτικά εστιάζω στη απόδοση σε έντονη κοπωςη που εκεί βγαίνουν τα fade και ´μενεις´ από φρένα. Θεωρώ(και το έχω αποδείξει και με το Clio) οτι το stock φρένο με ένα πολύ καλό συνδυασμό aftermarket μπορεί να σταθεί καλύτερα από μια απλή μετατροπή με μεγαλύτερο πιστόνι και διάμετρο δίσκου.

συμφωνω και επαυξανω, για stock υλικά μετα την μετατροπή.
 

Nickel

Newbie
Σεπτ. 10, 2015
2
0
0
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Παιδια αυριο θα παω να αλλαξω τακακια και δισκοπλακα αλλα δεν θελω να ξεφυγω πολυ στην τιμη. Εχω αγορασει το fiestaki μου εδω και ενα μηνα μεταχειρισμενο. Τι εχετε να προτεινεται με 100-150 max budjet για Τακακι και σετ δισκοπλακας?
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
43
Αθηνα
αν θες να κανεις τι δουλεια σου και να εχεις και ενα αρκετα καλο φρενο στα λεφτα που διαθετεις οπως εγραψε και ο Ιακωβος παιζεις σε παρα πολυ καλα επιπεδα. Παρακατω θα βρεις βαση των δικων μου προτιμησεων και compatibility τις 3 καλυτερες επιλογες με σειρα απο το καλυτερο προς το λιγοτερο καλο:

BREMBO MAX δισκους + BREMBO τακακια + motul 5.1 υγρα = 150

AP δισκους + Ferrodo τακακια + motul 5.1 υγρα = 130 ευρω

BREMBO απλους δισκους + BREMBO τακακια + motul 5.1 υγρα = 98 ευρω
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
αλλαγη και εγω στο 1.4s με 180.000χμ σε δισκοπλακες τακακια γτ στραβωσαν και υπαρχει δυνατο τρεμουλο στο φρεναρισμα.
πηγα σε brembo απλες δισκοπλακες και delphi τακακια με κοστος 80 ευρω.
 

Johnster

Member
Aug 17, 2015
140
2
18
Καλησπέρα.φοραω τακάκια vector στο fiesta και σκέφτομαι να πάω σε κάτι καλύτερο μαλακότερο γιατί τα vector είναι σκληρά και αισθάνομαι ότι δεν πιάνουν όσο θέλω παρόλο που το τακάκια δεν έχει φαγωθεί. Υπάρχει καμία πρόταση για χρήση νορμαλ πόλης και κανά ταξίδι και πρωτίστως κάτι αθόρυβο σε νορμαλ τιμές;
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Το vector για τα τακάκι είναι μαλακό πολύ για να ξέρεις
Για μένα,δοκιμασμένα κιόλας με  textar και trw το trw είναι πιο καλό ποιοτικά και μαλακό
 

Johnster

Member
Aug 17, 2015
140
2
18
Το vector καλό είναι απλά θέλει το πάτημα του για να πιάσει θεωρω.και το τακακι μου έχει ζωή ακόμα.απλα θέλω κάτι πιο ανταποκρισιμο στο πόδι μου.παταω λίγο πιάνει λίγο πχ
 
Σεπτ. 2, 2020
23
10
3
Καλησπέρα παιδια. Είμαι ετοιμος για αλλαγη δισκοπλακας και για τακακια . Εχω καταληξει σε bosch σετακι.
Δισκοπλακα https://www.autodoc.gr/bosch/1165836 και τακακια https://www.autodoc.gr/bosch/1161808
Εχει κανεις εμπειρια η γνωση περι bosch??
 
Σεπτ. 2, 2020
23
10
3
Περι bosch. Στα θετικα η αμεση ανταποκριση στο φρεναρισμα και στα αρνητικα το γεγονος οτι τα τακακια ηδη αρχιζουν και σφυριζουν...
 
Σεπτ. 2, 2020
23
10
3
Κι ομως ναι. Δεν εχουν φθαρει. Δεν ειναι οτι θελουν αλλαγη δηλαδη. Αλλα σφυριζουν για καποιο λογο σε εκνευριστικο βαθμο.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread