Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Αν είχες διακοπές λόγω κακής βενζίνης , στο διαγνωστικό θα σου δείξει βλάβη στον αισθητήρα λ. Δεν είναι επομένως σίγουρο ότι ο αισθητήρας λ θέλει αντικατάσταση, εκτός αν έχεις κάνει πολλά χλμ (200.000 και άνω). Παντως αν αποφασίσεις να αλλάξεις αισθητήρα έχε υπόψη σου ότι όλα τα ευρωπαικά έχουν αισθητήρες BOSCH  που πωλούνται στο εμπόριο 80-100 euro η μπορεί να υπάρχουν και DENSO όπως αναφέρει και ο scorpion παραπάνω . Το μόνο που χρειάζονται προσαρμογή στην φίσα.
 

kundun

Member
Jan 31, 2015
105
0
0
42
Αθήνα
Παιδιά το αμάξι δεν κάνει τπτ περίεργο . ίσως έχω λίγο μεγαλύτερη κατανάλωση βενζίνης . έχει αλλάξει κάποιος λ . έχω ακούσει διάφορα θέματα μετά την αλλαγή του λ και θέλω να βάλω κάποια δοκιμασμένη μάρκα σε fiesta .
 

pirat

New member
Jun 13, 2015
70
1
8
Κοίτα μήπως καθαρίζετε πρώτα, και αν όχι και όντος δεν δουλεύει σωστά των αλλάζεις
 

johnmar

New member
Jun 10, 2011
77
0
6
Εγω στο  St που τον ειχα αλλαξει 80 ευρω ειχα δωσει και 10 για την εργασια.Απο οτι θυμαμαι ηταν της bosch.Το ποσο που σου ειπαν ειναι εξωφρενικο Βαλε ενα της bosch να τελειωνεις.
 

kundun

Member
Jan 31, 2015
105
0
0
42
Αθήνα
Από 'σο ξέρω όλα τα ford έχουν Bosch από την μάνα τους οπότε η τιμή που μου είπαν μάλλον για Bosch ειναι. Από που μπορώ να πάω να τον πάρω εγώ και να το πάω να τον τοποθετήσουν ξέρει κανείς ?
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
kundun said:
Αργησα αλλά πήγα στον μηχανικό ( δεν το πολύ κυκλοφορώ το αμάξι ) για το check en. Και για κάτι αλλά θέματα . μου είπαν πως είναι ο αισθητήρας λ . Η τιμή του 287€  AR15firing AR15firing  αυτό που βάζει ή ford . πάει όντος τόσο ρε παιδιά ?
S.O.S.  wall wall

Αδερφέ μην μασάς, κι εμένα ο Λ στο ΜΚ6 τα έφτυσε στα 20000χλμ και μου ζητούσαν 245ΕΥΡΩ στην Ford!!!Έβαλα Bosch με 65ευρώ, τώρα φτάνω τα 60.000χλμ και είναι άψογος(Έχει αντέξει ήδη τα διπλά από τον σάπιο εργοστασιακό και συνεχίζει....)
 

kundun

Member
Jan 31, 2015
105
0
0
42
Αθήνα
Τελικά σε άλλο συνεργείο μου είπαν για bosch λ σαν και αυτόν που έχει από μαμά 150 + 35 εργασία . Λέω να πάω αύριο να τον αλλάξω δεν έχω βρει κάποιον πιο φτηνό.
 

johnmar

New member
Jun 10, 2011
77
0
6
Πολλα λεφτα σου ζηταν και για το ανταλλακτικο και για την εργασια.Ψαξου καλυτερα.
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
ενα 80ρι εχει ο λαμδα χωρις φυσα (κοβεις την παλια και με τις ειδικες κλεμες που εχει μεσα στην συκευασια την ενωνεις στο καινουργιο λαμδα)και το μονο που θελει ειναι το ειδικο εργαλειο για βιδωμα ξεβιδωμα του αισθητηρα και καποιος να σου σβησει με το διαγνωστικο το σφαλμα
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Ψαξε το ανταλλακτικό στο internet η σε άλλο συνεργείο.Το κόστος και η εργασία τοποθέτησης είναι όπως τα λέει ο φίλος παραπάνω.
 

johnmar

New member
Jun 10, 2011
77
0
6
Σε καταστηματα που πουλανε Ford  ανταλλακτικα θα βρεις αισθητηρες μονο βεβαιωσου ποιον απο τους δυο χρειαζεσαι,τον μπροστα ή τον πισω.
 

kundun

Member
Jan 31, 2015
105
0
0
42
Αθήνα
Ο πίσω λ είναι τον βρήκα σε μαγαζί με ανταλλακτικά από 98 έως 115 και όπως λέει ο pt1986 θέλει αυτή την πατέντα. Αλλά ποιος θα το φτιάξει σωστά ? Οπότε η ford χρεώνει 170€ περίπου πάρα πάνω για μια φυσα.
 

johnmar

New member
Jun 10, 2011
77
0
6
Εγω τον μπροστινο τον ειχα παρει  ετοιμο με φυσα και με ενα γερμανικο κλειδι τον ξεβιδωσα.Για τον πισω δεν ξερω τι ειναι το ειδικο κλειδι που λετε.Πας σε μια ραμπα ή σηκώνεις με ενα γρυλο το αμαξι μπαινεις απο κατω ξεσυνδεεις την φυσα ξεβιδωνεις τον λαμδα βαζεις τον καινουριο συνδεις την φυσα και ετοιμος.Μονο που για να σβησει το λαμπακι θα πρεπει να συνδεθει με το διαγνωστικο γι'αυτο και εγω εδωσα ενα 10 ευρω για να μου τον αλλάξουν γιατι δεν ειχα (διαγνωστικο).
 

johnmar

New member
Jun 10, 2011
77
0
6
Α και λιγο γρασσο στο σπειρωμα του λ πριν το βιδωμα ειναι καλο.
 

dj lepe

Rookie
May 16, 2011
37
0
0
240 ευρωπουλα χρεωνουν στη φορντ για τον λ2 !!  :mad: . για πειτε ομως ρε παιδια, τι εδειξε το διαγνωστικο ?? για ποιο λογο αναψε το λαμπακι ? τι σας ειπαν ? ελπιζω οχι την φτηνη δικαιολογια απο καυσιμο ειναι. .  :eek:  ::)
 

kundun

Member
Jan 31, 2015
105
0
0
42
Αθήνα
Σε εμένα δεν είπαν κάτι συγκεκριμένο, αλλά όταν έπαθα την ζημιά είχα βάλει βενζίνη την προηγούμενη ημέρα από άσχετο βενζινάδικο. Σε όσα συνεργεία- αντιπροσωπειες ρώτησα μου είπα 287 ο μαμά. Ευτυχώς με την βοήθεια του club υπάρχουν και άλλες λύσεις. Μόλις το φτιάξω θα ανεβάσω όλες τις λεπτομέρειες.
 

kundun

Member
Jan 31, 2015
105
0
0
42
Αθήνα
Τελικά μετά από αρκετό καιρό και πολύ ψάξιμο το έφτιαξα. Με Denson λ και ξανά παει μια χαρά. Να είναι καλά το club και ο scorpion που με φτιάξανε.  ok234  Ευχαριστώ!!!!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Βρέθηκε ο λόγος για τον οποίο χάλασε ο "λ"; Τι έφταιξε, να πω ότι είχες και μετατροπές...
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread