Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Για αρχή άλλαξε βενζινάδικο και βαλε κατοστάρα κάνε χιλιόμετρα και πήγαινε να σβήσεις την βλάβη. Εάν σου ξανά ανάψει τότε ρίξε ένα καθάρισμα στους λάμδα.
 

nikos drift

Original poster
Pro Member
Apr 24, 2011
348
0
0
νικολα δεν αναψε λαμπακι...
τυχαια σημερα πηγα στο μπουλεκο γιατι το booster μου εκανε κατι τανζανιες και το εβαλε στο διαγνωστικο και ειχε αυτο τον κωδικο κρατημενο...
 

nikos drift

Original poster
Pro Member
Apr 24, 2011
348
0
0
λες ε ?? μπορει...
δεν πιστευω να ειναι τιποτα σοβαρο ε??
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
βγαλε την φυσα απο τον πρωτο λαμδα να παρει σταθερη τιμη ο εγκεφαλος και δες αν συνεχιζει να στο κσνει.
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Γιαννη δεν μπορει να το κανει αυτο σε εμας...μολις βγαλεις την φυσα απο τον 1ο ή 2ο λαμδα θα σου βγαλει βλαβη οτι δεν βλεπει την αντισταση του λαμδα ;)
 

nikos drift

Original poster
Pro Member
Apr 24, 2011
348
0
0
παιδια επαναλαμβανω οτι δεν ειχα check απο τοτε που εφτιαξα το γνωστο θεμα με τους λ...απλα τυχαια χθες που το αυτοκινητο μπηκε σε διαγνωστικο ειχε κρατημενο τον κωδικο βλαβης που προανεφερα...

Υ.Γ.: σημερα το πρωι και κανοντας αυτο που μου ειπε ο μηχανικος σε γνωστο συνεργειο αντιπροσωπειας της ford δεν ειχα κανενα αδειασμα (τελειωσα χθες την βενζινη που ειχα και γεμισα 100αρα)...ειδωμεν!!!
 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
Παιδες να ρωτησω κατι. Ενδεχεται να εχει χαλασει ο αισθητηρας ''λ'', χωρις ομως να εχει αναψει καποια ενδειξη στο καντραν, με αποτελεσμα να δειχνει οτι να ναι αποτελεσματα σε μετρηση καυσαεριων; Δηλαδη πολυ υψηλες τιμες για HC και CO και χαμηλη στον λ (κατω απο 1,000); Ισχυει κατι τετοιο;
 

nikos drift

Original poster
Pro Member
Apr 24, 2011
348
0
0
μηπως ο καταλυτης εχει αρχισει να ελευθερωνεται πιο πολυ πλεον?  συνηθως το CO επηρεαζεται απο τον καταλυτη...
 

kundun

Member
Jan 31, 2015
105
0
0
42
Αθήνα
Αφού διάβασα όλο το θέμα να σας πω πως μου άναψε και έμενα το check engine . (μια ήμερα πριν το γάμο μου . Λέτε να είναι κακός οιωνος  ;D ;D ;D! )
Το αμάξι δεν μου κάνει τίποτα περίεργο. μίλησα με τον μηχανικό μου και μου είπε πως αφού δεν μου κάνει τπτ να κάνω μερικά χλμ. και αν δεν σβήσει μόνο του να του το πάω . μάλλον απο κακής ποιότητας βενζίνης έγινε . παίζει να έκαψε κάνα αισθητήρα λ ? πόσο πάει η αλλαγή ξέρει κανεις ?
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
αν είχε "καψει" λαμδα θα έκανε "κοψίματα".
Το αν πειράζει η όχι εξαρταται απο το είδος του κωδικού της βλάβης που έβγαλε. Βάλε καλή βενζίνη και αν δεν σβήσει σε δυο μέρες ξαναπήγαινε να σου διαβάσουν τη μνήμη βλαβών. Σημείωσε  προσεκτικά όλες τις βλάβες. Σβήστε τη μνημη βλαβών. ξαναβάλτε μπροστά καντε μια βόλτα μέχρι να ζεστάνει και ξαναδιάβαστε τη μνήμη βλαβων. Σημείωσε πάλι, αν βγάλει καμιά. Ανέβασε μας τα αποτελέσματα εδω και θα σου πουμε τι μπορεις να κάνεις μετα.


Γενικά όπως έχω ξαναπεί το οτι βγάζει χαμηλή η ύψηλή τάση στο λάμδα σχεδόν σπάνια είναι ένδειξη χαλαμένου λαμδα γιατι ο λαμδα διαβαζει αναλογία οξυγόνου στα καυσαέρια, η οποία με την παραμικρή βλάβη αλλού (πχ βουλεμένο μπεκ, ή βρώμικο μπουζί), φαίνεται σαν χαμηλή ή υψηλή τάση στον λάμδα. Απλά επειδή ο λάμδα είναι πολύ ευαίσθητος στις διακυμάνεις της αναλογίας καυσίμου, είναι το πρώτο που "φαινεται" να βγάζει βλάβη

για να είναι χαλασμένος ο λαμδα πρέπει να μην βγάζει καθόλου ταση λειτουργίας.
 

kundun

Member
Jan 31, 2015
105
0
0
42
Αθήνα
turbomaniac σε ευχαριστώ για την απάντηση.
όποτε από οτι κατάλαβα είναι δύσκολο να καεί ο λ από κακή βενζίνη μονo , και αν καεi θα κάνει κοψίματα. οταν το έπαθε είχα βάλει βενζίνη απο άγνωστο βενζινάδικο . το έφτασα ρεζέρβα και έβαλα 100 άλλα τπτ . δεν του έχω κάνει και πολλά χλμ . από όσο ξέρω απο άλλα αμάξι θέλει κάποιες ώρες λειτουργίας για να σβήσει μονο του . αυτό παίζει και στο fiesta ?
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
εξαρταται απο τη φυση της βλάβης και τι θεωρεί βάση μνήμης ο εγκέφαλος ως καλό να κρατησει στην μνήμη ή να το σβήσει. Ουσιαστικά παιζει ρόλο πόσο απόκλιση απο την ενδεικτική τάση έχει ο αισθητήρας. Αν είναι μικρή και μετα επιτρέψει γρήγορα στις σωστες τιμές, θα σβήσει απο το ταμπλό, αλλα στην μνήμη του εγκεφάλου θα μείνει μέχρι να γίνει διάγνωση. Αν ο αισθητήρας συνεχίσει να δίνει "λάθος" τιμή τοτε εκτος απο την αποθήκευση της βλάβης στη μνημη, συνεχίζει να αναβει και το ενδειτικό λαμπάκι και στο ταμπλό. Απ' οσο ξερω στα Ford σοβαρή βλάβη είναι όταν αναβοσβήνει το "check engine". Στην περίπτωση αυτή απαγορεύεται υποτίθεται να κινηθεί το αμαξι.
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
Αστο να αδειασει και βαλε 100αρα Shell 30E.. Οπως σωστα λες, μετα απο καποια χλμ θα πρεπει να σβησει εφοσον προκειται για error απο fuel trim (too lean η too rich) η απο cat efficiency..

Το επαθα προσφατα σε ενα 206cc με το οποιο κυκλοφορω αραια και που, μου αναψε check για καταλυτη και τελικα ηταν η κωλοβενζινη, αν ειναι δυνατον! Δεν το πιστευα πραγματικα.. Δουλευε μεχρι και 3κυλινδρο σε καποια φαναρια...
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Nitroking said:
Αστο να αδειασει και βαλε 100αρα Shell 30E.. Οπως σωστα λες, μετα απο καποια χλμ θα πρεπει να σβησει εφοσον προκειται για error απο fuel trim (too lean η too rich) η απο cat efficiency..

Το επαθα προσφατα σε ενα 206cc με το οποιο κυκλοφορω αραια και που, μου αναψε check για καταλυτη και τελικα ηταν η κωλοβενζινη, αν ειναι δυνατον! Δεν το πιστευα πραγματικα.. Δουλευε μεχρι και 3κυλινδρο σε καποια φαναρια...

απίστευτο αυτό που έπαθες! δεν μου πέρασε ποτέ ούτε μια στιγμή από το μυαλό ότι νοθεύουν τις βενζίνες στην Ελλάδα  :D :D
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
Δε μου ειχε ξανατυχει ποτε.. Αλλα βαζω απο συγκεκριμενα πρατηρια.. Το 206 το ειχε γεμισει αλλος..
 

kundun

Member
Jan 31, 2015
105
0
0
42
Αθήνα
Και
Nitroking said:
Δε μου ειχε ξανατυχει ποτε.. Αλλα βαζω απο συγκεκριμενα πρατηρια.. Το 206 το ειχε γεμισει αλλος..

Και εγώ κάπως έτσι την έπαθα .
 

kundun

Member
Jan 31, 2015
105
0
0
42
Αθήνα
Αργησα αλλά πήγα στον μηχανικό ( δεν το πολύ κυκλοφορώ το αμάξι ) για το check en. Και για κάτι αλλά θέματα . μου είπαν πως είναι ο αισθητήρας λ . Η τιμή του 287€  AR15firing AR15firing  αυτό που βάζει ή ford . πάει όντος τόσο ρε παιδιά ?
S.O.S.  wall wall
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread