Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

kundun

Member
Jan 31, 2015
105
0
0
42
Αθήνα
Τελικά άγνωστο το τι έφταιξε . Ακόμα και πιθανοτήτων απο κακή βενζίνη απ'οτι μου είπε ο μηχανικός δύσκολο να έκαψε το λ χωρίς να μου κάνει κάτι άλλο το αμάξι. Τώρα κοντά θα πάω για αλλαγή ιμάντα και θα το ξανά βάλουμε στο διαγνωστικό να δούμε εάν έχει μαζέψει  errors. Αν μάθω κάτι νέο θα ενημερώσω.
 

dj lepe

Rookie
May 16, 2011
37
0
0
προβλημα στην αντισταση που δεν δινει σωστα τη εντολη οτι ειναι ζεστη η εξατμιση!!εκει τη ακουνε!!τα περι βενζινης για μενα ειναι φτηνη δικαιολογια για να αλλαξεις το λ2 αρα 250 ευρω περιπου ετσι το πανε το παραμυθι ελπιζω οχι ολοι .ρωτα τον στις ποσες r.p.m αναψε.τα παντα λεει το διαγνωστικο.σημερα το πρωι ειδα αλλο ενα φιεστακι 1.4 ομως με αναμενο λαμπακι.ρωτησα την οδηγο αλλα δεν ηξερε δεν το κοιταξε οταν παει για σερβις ειπε..  :mad:
 

kundun

Member
Jan 31, 2015
105
0
0
42
Αθήνα
Ελπίζω να μην έχω ξανά τα ίδια. Τι εννοείς r.p.m. Πόσο είναι το οκ και τι θα καταλάβω ?
 

dj lepe

Rookie
May 16, 2011
37
0
0
εαν σου πει στο διαγνωστικο οτι αναψε στις 950rpm π.χ = μολις εβαλες μπροστα  αρα η αντισταση δεν δινει σωστη εντολη οτι η εξατμιση εχει τη σωστη θερμοκρασια οποτε αναβει το check engine.2φορες μου εχει συμβει.ουτε λογο για επισκευη οι δηθεν επαγγελματιες.αμεσως νεο  :(  :( . αυτο το λαμπακι μπορει να αναψει για χιλιους λογους οποτε καλο θα ναι να το σβησεις διοτι ποτε δεν ξερεις τι κ πως κ απο που . μιλαω σαν απογοητευμενος διοτι το φιεστα βγηκε κατωτερο απ οτι το περιμενα  :mad:  :mad: .
 

Addicted

New member
Feb 12, 2011
74
0
6
Καλησπέρα σε όλους. Δυστηχώς άναψε το λαμπάκι check engine στο καντράν και στο εξουσιοδοτημένο που το πήγα και το έβαλαν στο διαγνωστικό, έδειξε αισθητήρα λ.
Μου είπαν ότι δεν σβήνει και ότι σίγουρα είναι αυτό το πρόβλημα. Το θέμα είναι ότι παρότι είναι 8ετίας το αμάξι, έχει 50 χιλιάδες χλμ μόνο και βάζω αυστηρά 100άρα, σταθερά στο ίδιο πρατήριο (SHELL) όλα αυτά τα χρόνια (άντε στις δικαοπές 1-2 φορές το χρόνο να αλλάζω πρατήριο, αλλά πάντα 100άρα SHELL). Επίσης να πω ότι δεν έκανε τπτ περίεργο στην οδήγηση, αν και έκανα καμιά 10αριά χιλιόμετρα χωρίς να το πολυανοίξω κλπ. Έχουμε καμιά ιδέα γτ να δώσω μια 300άρα τσάμπα και το κυριότερο να μην έχει ψαχτεί η αιτία που χάλασε (οπότε και θα το ξανακάνει), δεν λέει. Οι τύποι φαίνονται οκ από το συνεργείο, αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Ευχαριστώ!
 

Addicted

New member
Feb 12, 2011
74
0
6
Μηδένισαν το σφάλμα και το ξανάβγαλε, ήταν απόλυτοι ότι είναι λ.

Ευχαριστώ.
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Δοκίμασε αυτό που λέει ο Στέλιος παραπάνω. Σε περίπτωση που χρειαστεί τελικά να αλλάξεις αισθητήρα ψάξε λίγο τις τιμές , έχω την εντύπωση ότι το κόστος του είναι λίγο πάνω από 100 euro .
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Addicted said:
Καλησπέρα σε όλους. Δυστηχώς άναψε το λαμπάκι check engine στο καντράν και στο εξουσιοδοτημένο που το πήγα και το έβαλαν στο διαγνωστικό, έδειξε αισθητήρα λ.
Μου είπαν ότι δεν σβήνει και ότι σίγουρα είναι αυτό το πρόβλημα. Το θέμα είναι ότι παρότι είναι 8ετίας το αμάξι, έχει 50 χιλιάδες χλμ μόνο και βάζω αυστηρά 100άρα, σταθερά στο ίδιο πρατήριο (SHELL) όλα αυτά τα χρόνια (άντε στις δικαοπές 1-2 φορές το χρόνο να αλλάζω πρατήριο, αλλά πάντα 100άρα SHELL). Επίσης να πω ότι δεν έκανε τπτ περίεργο στην οδήγηση, αν και έκανα καμιά 10αριά χιλιόμετρα χωρίς να το πολυανοίξω κλπ. Έχουμε καμιά ιδέα γτ να δώσω μια 300άρα τσάμπα και το κυριότερο να μην έχει ψαχτεί η αιτία που χάλασε (οπότε και θα το ξανακάνει), δεν λέει. Οι τύποι φαίνονται οκ από το συνεργείο, αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Ευχαριστώ!

φιλε μου δεν ειναι αναγκη να φταιει η βενζινη ή τα χλμ ... εμενα με πετρα ειχε κοπει ενα απο τα 4 καλωδια που εχει ο Λ και ηταν αυτο τις προθερμανσης ... μην το ψαχνεις εαν λεει Λ ειναι Λ ... βαλε εναν BOSCH .. ειναι κοντα στα 120€ εαν θυμαμαι καλα ... βεβαια πριν 6 χρονια σου λεω τιμη !!

Οσο για την 100αρα που λες οτι βαζεις δεν λεει κατι... ξερεις ποσες 100αρες ειναι χειροτερες απο μια καλη 95αρα??? μπορει να εβαζες π.χ απο ψιλοαδεια δεξαμενη και να πηρες ολα τα σκουπιδια ... !!! πολλα μπορει ..
 

Addicted

New member
Feb 12, 2011
74
0
6
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Από Δευτέρα θα πάρω και μια δεύτερη γνώμη και θα προσπαθήσω να βάλω κάποιον αφτερμάρκετ να μη φύγω από το 150άρι, μαζί με εργατικά.
 

Addicted

New member
Feb 12, 2011
74
0
6
Τελικά βρήκα μεταχειρισμένο και το κούμπωσα με ένα κατοστάρικο. Θα δείξει η νεκροψία.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Μακάρι να ξεπεραστεί το πρόβλημα και να είναι σωστός ο μεταχειρισμένος "λ". Βέβαια δε συμφωνώ στο να τοποθετείς μεταχειρισμένα τέτοια ανταλλακτικά που θεωρούνται "αναλώσιμα", αλλά ΟΚ, ο καθένας πράττει σύμφωνα με τις δυνατότητες της τσέπης του.
 

Addicted

New member
Feb 12, 2011
74
0
6
Ούτε εγώ τρελαίνομαι, αλλά η διαφορά 100 με 300 είναι σοβαρή. Μου είπε άλλωστε ότι σπάνια εμφανίζει πρόβλημα ο λ, οπότε το ότι είναι μεταχειρισμένος ίσως να μην λέει και πολλά. Σάμπως και τον γνήσιο στα 45 χιλιάδες τον άλλαξα, υπερβολικά νωρίς. Θα δείξει.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread