Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

vagma

Hero Member
mk1 Stelios said:
Το έχω αναφέρει σε πρώτα ποστ....
Απλα το ολο συστημα δεν εχει μελετηθει καλα με αποτελεσμα να χαλαει το ρουλεμαν λογο του οτι ρινισματα μεταλλου απο τα καταλοιπα του φρεναρισματος περνανε την τσιμουχα κ μπαινουν
μέσα στο ρουλεμαν μαζι με την βοηθεια νερου οταν περναει το αμαξι απο "λιμνες" ..για αυτο κ χαλαει παντα το εσωτερικο ρουλεμαν, που κανονικα θα επρεπε να χαλαει το εξωτερικο (παντα για τους πισω τροχους μιλαω)

Αν έχεις περάσει από νερά τώρα τελευταία σίγουρα δεν άργησε να γίνει το "κακό"
SKF έχει από την μάνα του , απλά σε μαγαζί SKF τα βρίσκεις φθηνότερα παρά σε φορντ που βγάζει και το μαγαζί!
Αν βλέπετε πολύ βροχή και νερό , ειδικά πολλά λιμνάζοντα νερά καλύτερα να μην μετακινήστε... ή αν το κάνετε σηκώστε μερικές σκάλες ο χειρόφρενο για να στεγνώσει γρηγορότερα το ταμπούρο και να εξατμιστούν όλα τα νερά που έχει πάρει μέσα!  


επειδη τα εχω αλλαξει προσφατα στελιο δεν ειναι skf τα ρουλεμαν που βαζει η φορντ.............κατι αγνωστους πατρος πολωνεζικα ειναι................και τα ζηταγε 90 ευρω..................αθλιοι..........
 

mk1 Stelios

Original poster
Hero Member
vagma said:
επειδη τα εχω αλλαξει προσφατα στελιο δεν ειναι skf τα ρουλεμαν που βαζει η φορντ.............κατι αγνωστους πατρος πολωνεζικα ειναι................και τα ζηταγε 90 ευρω..................αθλιοι..........
τα δικά σου μπορεί , σε 2 που έχω λύσει εγώ είναι skf (mk6 1.4)
 

leon

New member
Aug 4, 2012
50
0
0
46
ΠΥΡΓΟΣ
                Μου χάλασε κι εμένα το ρουλεμάν στον πίσω δεξιά τροχό στα 147.000 χμ. έβαλα το γνήσιο της Φόρντ
αλλά ακριβό πιστεύω στα 57 ευρώ.
 

vagma

Hero Member
mk1 Stelios said:
τα δικά σου μπορεί , σε 2 που έχω λύσει εγώ είναι skf (mk6 1.4)


γενικα η φορντ εχει θεμα με τους προμηθευτες της.............σε τακακια πχμπορεινα βρεις noname  motorcraft textar και οτι αλλο συμφωνει και φερνει εκεινη την ωρα................παντως skf που εβαλα τα πληρωσα 50 ευρα.............
 

georgee

Hero Member
Rookie
Feb 12, 2012
20
0
0
Αλλαξα και εγω πίσω δεξιό ρουλεμαν στα 165.000
Εμένα δεν έκανε τον παραμικρό θόρυβο απλά πήγε να μου φύγει η ρόδα στο δρόμο!
Προσοχή στα ρουλεμάν!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Ήρθε η ώρα αλλαγής ρουλεμάν τροχού και για μένα. Εμπρός αριστερά, έκανε θόρυβο (λίγο στην αρχή, πολύ μετά από 2.000 χιλιόμετρα). SKF βγήκε, SKF μπήκε. Στα 151.000 χιλιόμετρα. Περιμένω και το δεξί όπου να 'ναι (ακούω ένα ελάχιστο βουητό, όχι κάτι ανησυχητικό προς το παρόν).
Έχει αρχίσει και ζητάει το fiesta και με ξενερώνει, δυστυχώς  :(  Τουλάχιστον το ευχαριστιέμαι κάθε μέρα  :)
 

leon

New member
Aug 4, 2012
50
0
0
46
ΠΥΡΓΟΣ
Πόσο σου στοίχισε το ρουλεμάν και πόσο βγήκε συνολικά με την εργασία του μάστορα;
 

mk1 Stelios

Original poster
Hero Member
Οι μεγαλες διαστασεις ζαντας και ελαστικών τα "στελνουν"πιο γρηγορα αδιαβαστα (τα μπροστινα).
Μπρος στα κάλλη τι είναι ο πόνος που λένε....
Τα πίσω έχουν ελαττωματική σχεδίαση όπως έχω προαναφέρει σε παλιότερα ποστ και χαλάν έχεις δεν έχεις μεγαλύτερους τροχούς
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Δε μπορώ να σου πω ακριβώς τιμή γιατί έκανα και service παράλληλα. Νομίζω γύρω στα 50 ευρώ το ανταλλακτικό (γνήσιο) και 30 ευρώ η εργασία (τα 10 από τα 30 ευρώ πήγαν στο μηχανουργείο, γιατί είχε κολλήσει το ρουλεμάν στο άκρο και χρειάστηκε πιο δυνατό έμβολο για να το ξεπρεσσάρει).
 

leon

New member
Aug 4, 2012
50
0
0
46
ΠΥΡΓΟΣ
Είναι και οι χάλια δρόμοι με τις λακούβες που έχουμε.  Έχω αλλάξει το πίσω δεξιά. 70 ε το γνήσιο και 30 η τοποθέτηση σε δικό μου συνεργείο .
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
ηρθε και η δικια μου η ωρα για ρουλεμαν τροχου στον εμπρος δεξιο. πηρα μαρκας moog γτ το μαγαζι με τα ανταλακτικα που ψωνιζω δεν ειχε αλλο εκεινη τη στιγμη στην τρομερη τιμη τον 15 ευρω με την εργασια δικια μου.
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
ενταξει η τιμη συνεργειου απο τιμη λιανικης ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο το κακο ειναι οτι θελει πρεσα για να βγει μουαγιε και ρουλεμαν και θα το φτιαξω αυριο
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
ειχα φτιαξει παλιοτερα για να βγαλω τα πισω πρεσσα με γρυλο αυτοκινητου με υδραυλικο αλλα δεν μπορω να βρω που ειναι  
με τετοιο γρυλλο τον ειχα φτιαξει http://www.sin-plin.gr/ALL-RIDE-04226/
 

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
Σήμερα σε βόλτα που έκανα από ταχύτητες 70km/h μέχρι και τα 80km/h ακούγονταν ένα βουητό στον πίσω από το συνοδηγό τροχό.
τώρα το βράδυ σήκωσα τον προβληματικό τροχό με το γρύλο απλά δε μπορώ να αποφασίσω αν είναι ρουλεμάν ή τα ταμπουρόφρενα αυτό που ακούγεται. Θα έλεγα ρουλεμάν αλλά δεν κόβει καθόλου ο τροχός ταχύτητα στη περιστροφή.
τι γνώμη έχετε;
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=GjfvK0ahC4E[/youtube]

edit: επίσης ξέχασα να γράψω οτι ο τροχός δεν μπορεί να κουνηθεί από το θόλο μέσα έξω με το χέρι αλλά είναι σταθερός δηλαδή δεν έχει κενά.
 

angel s

Pro Member
Apr 30, 2013
894
0
16
33
Athens
Μηπως ειναι τα ελατήρια απο το ταμπουροφρενο που κρατάνε τα τακάκια...ακουσα τον ηχο που κάνει...μηπως τα πέταξε...αποψη..ή μήπως ψηλο χαλαρωσαν και παίζουν τα τακακια...
 

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
κάπου εκεί την εντοπίζω και εγώ τη βλάβη, βέβαια όταν το σήκωσα και είχα χειρόφρενο δεν έκανε κιχ ο τροχός. Ότι και να λέμε θα το πάω αύριο μια στο συνεργείο αλλά καλό είναι να ξέρεις από αυτά.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread