Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
μπραβο κώστα πολύ όμορφο ποστ.

αυτο το τρομπακι είναι που σε καποια μοντελα έβγαινε ελατωματικό και σε αφηνε στα κρυα του λουτρου ξαφνικά...
 

arkas

Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
turbomaniac said:
μπραβο κώστα πολύ όμορφο ποστ.

αυτο το τρομπακι είναι που σε καποια μοντελα έβγαινε ελατωματικό και σε αφηνε στα κρυα του λουτρου ξαφνικά...
εμενα με ειχε αφησει σε πολυ λιγοτερα χιλιομετρα απο του κωστα το τρομπακι
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Eυχαριστώ παιδιά! Γιάννη, έβαλα δίσκο με τις ίδιες διαστάσεις, δεν πιστεύω ότι χρειάζεται κάτι περισσότερο το 14άρι μας  ;)
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Αν δεν πατινάρει, αντέχει κι άλλο. Εμένα το ρουλεμάν μου σφύριζε εδώ και 20000 χιλιόμετρα. Και δε με άφησε. Το καλό με σένα είναι ότι κάνεις πολλά χιλιόμετρα στην Εθνική. Γι' αυτό και σου έχει αντέξει τόσο!
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
dj-sofos said:
για δισκο πλατο ρουλεμαν της εταιριας valeo ποια ειναι η γνωμη σου? στο ιντερνετ απ οτι διαβασα εχει θετικα σχολια κατι γκαπ γκουπ απο τις ταχυτητες ορισμενες φορες με ανυσηχει και με την πρωτη ευκαιρια (οταν μινει τελειως  :D ) θα τα αλλαξω. βρηκα ενα σετ vale και ενα της luk.
είναι για κορεάτικα αμάξια αυτό
θα βάλεις sachs (με αυτό συνεργάζεται η ford) ή luk.Η επιλογή έχει να κάνει με το πιο συμφέρει οικονομικά
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Η valeo δηλαδή δεν βγάζει για τα γερμανικά ,γιαπωνέζικα, ιταλικά …η απλά δεν βγάζει για τα Ford?

Άμα δεν έχεις τρελές απαιτήσεις από το αμάξι σου βαλε ότι σε συμφέρει καλύτερα από θέμα οικονομικών. Όλα αυτά σχεδόν τα ίδια είναι. Το να μπεις στην διαδικασία να βρεις κάτι πιο ενισχυμένο από κάποιο άλλο μοντέλο η έστω και after market ώστε να καταφέρεις να το κρατήσεις περισσότερα χιλιόμετρα να το καταλάβω. Τώρα δεν έχει και πολύ σημασία στο τι θα βάλεις!

Τι πάει να πει το ότι προτείνει η Ford την sachs?? Με αυτήν την εταιρία έκανε συμβόλαιο από αυτήν έχει μεγαλύτερο όφελος μέχρι εκεί όμως πιστεύω.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
StuparArt said:
1 - Η valeo δηλαδή δεν βγάζει για τα γερμανικά ,γιαπωνέζικα, ιταλικά …η απλά δεν βγάζει για τα Ford?
2 - Τι πάει να πει το ότι προτείνει η Ford την sachs?? Με αυτήν την εταιρία έκανε συμβόλαιο από αυτήν έχει μεγαλύτερο όφελος μέχρι εκεί όμως πιστεύω.
1 - Η Valeo βγάζει για όλα τα αμάξια και έχει καλές τιμές στα ιταλικά-γαλλικά-κορεάτικα.Στα υπόλοιπα αμάξια είναι πιο ακριβή από sachs-luk
2 - Όχι Νίκο,ενημερώνω γιατί είναι κρίμα να πας να πάρεις σε συσκευασία Ford και να δώσεις 300e ενώ άμα πάρεις καθαρά sachs πέφτει η τιμή πάνω από 150e (οι τιμές είναι άσχετες,απλά θέτω ένα παράδειγμα)
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
το γνησιο σετ μου εβγαλε 210.000χμ. το ρουλεμαν αντλια ηταν national και δισκο πλατω sachs. εβαλα national ολο το σετ με 135 ευρω. σε κουβεντα που εκανα σε συνεργειο εμπιστο μου ειπε να μεινω μακρια απο valeo
 

Takaros7

New member
Aug 13, 2011
68
0
6
32
Neo Hrakleio
Καλησπερα...Σημερα το πήγα μια βόλτα απτο συνεργειο για να μου ακουσει ενα σφυριγματάκι που κάνει στην σύμπλεξη και  την αποσύμπλεξη....για να μην πολυλογω μου ειπε οτι ειναι το ρουλεμαν συμπλέκτη και οτι θέλει αλλαγή δισκοπλατό κτλπ....Μου έδωσε μια ενδεικτικη τιμη στα 350 καλα ειναι?? και δεν ξερω εαν πρεπει να το αλλαξω ακομα η να περιμενω να με αφησει γιατι το κανει πολυ ελαφρα....θα ηθελα την γνωμη σασ! Ευχαριστω... :)
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
αν μόνο σφυρίζει το ρουλεμαν,μην το αλλάξεις ακόμα.
Το σφύριγμα το κάνει σχεδόν σε όλα
Πόσα χιλιόμτρα έχεις και τα λεφτά που είπε τι σετ συμπλέκτη δίνει?
 

Takaros7

New member
Aug 13, 2011
68
0
6
32
Neo Hrakleio
scorpion said:
αν μόνο σφυρίζει το ρουλεμαν,μην το αλλάξεις ακόμα.
Το σφύριγμα το κάνει σχεδόν σε όλα
Πόσα χιλιόμτρα έχεις και τα λεφτά που είπε τι σετ συμπλέκτη δίνει?
Το αμάξι έχει 94.500 χλμ και του είπα εγώ οτι θέλω τον Sachs...και τηλεφώνησε για αυτον και του είπαν απο την ford 220 το σετ το sachs και 290 το αυθεντικο της ford!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
220+130 εργασία καλά μου φαίνονται. Κάπου τόσα είχα δώσει κι εγώ, αλλά στις 115000 χιλιόμετρα.
 

Takaros7

New member
Aug 13, 2011
68
0
6
32
Neo Hrakleio
Επανέρχομε με το θέμα του συμπλέκτη γιατί λέω να τον αλλάξω διότι δυνάμωσε το σφύριγμα στο πάτημα του συμπλέκτη αρκετά οπότε είναι στα τελευταία του...Όπως διαπίστωσα το καλύτερο δισκοπλατό για το φιέστα είναι το sachs και τρομπακι national και βαλβολίνες Motul gear 75W 90....Οπότε θα κινηθώ για την αγορά αυτών...Τώρα απο τιμές δεν ξέρω τι παίζει...Έχει κανεις να προτίνει καποιο μαγαζι η οτιδήποτε?? και πάνω κάτω ποσο θα πάει??  :'(
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread