Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

panosd

Pro Member
Σεπτ. 4, 2011
657
0
16
35
Ευχαριστώ πολυ Νικολα....με την πρώτη ευκαιρία θα τις ανεβασω!
 

pumaspeed

Member
Σεπτ. 20, 2010
278
0
0
34
panosd said:
Μια εβδομαδα τωρα με τα κονι σπορ κιτρινα σε συνδυασμό με τα eibach και ειμαι απόλυτα ικανοποιημενος μεχρι τωρα! ok234
η ρυθμιση τους ειναι στο τερμα μαλακό(μεχρι να την στρωσω)και μετα θα σφιξω απο μισή στροφή μπρος-πισω...ισως και καθόλου γιατι ειναι αρκετα βιώσιμη για μεσα στην πολη και αρκετά σφιχτη για στροφοδιαδρομες....βέβαια εχω κανει λιγα χλμ ακομα και ισως μαλακωσει κι αλλο!

Υγ.Συντομα θα εχω πιο ολοκληρωμένη αποψη και θα ανεβασω και φωτογραφίες!!!

Υγ2.Ξεχασα να συμπλήρωση οτι για καποιο περίεργο λογο το αυτοκίνητο χαμηλωσε λιγο ακομα παρόλο που τα ελατήρια ειναι τα ιδια που φοραγα και πριν! :exclaim:
μεγειες  ok234 ok234 ... το αμαξι χαμηλωσε πιο πολυ σε σχεση με πριν γτ τα κονι εχουν πιο μικρη διαδρομη σε σχεση με τα μαμα αρα σε συνδυασμο με τα ιδια ελατηρια εισαι αυτοματα πιο χαμηλωμενος
 

panosd

Pro Member
Σεπτ. 4, 2011
657
0
16
35
Σας ευχαριστω πολυ και τους δυο!
Αυτό σκέφτηκα κι εγώ αλλα πιστευα οτι τα ελατήρια καθοριζαν το υψος!
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Η διαδρομη δεν εχει καμια απολυτως σχεση στο αν το αμαξι θα κοντυνει... αν ΟΛΟ το αμορτισερ ειναι πιο κοντο (απο το πιατελο και κατω) τοτε θα χαμηλωσει και το αμαξι
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Συμφωνώ με τον Στέφανο. Παναγιώτη, πόσο πιο χαμηλό σου φαίνεται; Γιατί αν μιλάμε για 1-2 χιλιοστά, τότε αυτό μπορεί να οφείλεται και στην τοποθέτηση μπροστά. Πώς μπήκε δηλαδή και κούμπωσε το αμορτισέρ στο άκρο στο ψαλίδι. Έχει ελάχιστα μπόσικα εκεί.
 

panosd

Pro Member
Σεπτ. 4, 2011
657
0
16
35
Δυστυχώς εκανα την βλακεια και δεν εβαλα ενα μετρο σύγκρισης πριν και μετα!τουλάχιστον 1 ποντο πισω πισω ειναι κατω σε σχεση με πριν!για μπροστα ισως να ειναι και κατι λιγότερο!
Κωστα μποσικα δεν ειχε πουθενά!εκτος αν εννοείς τις 2 βιδες που δενει πανω στο άκρο;;;οι 2 τρυπες που εχουν τα koni ειναι στρογγυλες, αρα πανε ακριβως οι βιδες του άκρου ενω στην ap(που βαλαμε στο clio) ειναι οβαλ!εκει εχει ενα μικρο περιθώριο!
 

panosd

Pro Member
Σεπτ. 4, 2011
657
0
16
35
Θα το δεις και απο κοντα!
Πάντως σε σχεση με πριν εγω που ξερω το αυτοκίνητο μου ειναι τουλάχιστον πισω λιγο πιο χαμηλό!μπροστά μπορει να ειναι και ιδέα μου!
 

panosd

Pro Member
Σεπτ. 4, 2011
657
0
16
35
Πριν ειχε  διαφορά μπροστά με πισω!Τωρα ειναι σχεδον το ίδιο!
 

panosd

Pro Member
Σεπτ. 4, 2011
657
0
16
35
Ευχαριστώ ρε τρελε...!
Ειδες που πηγαν τα λεφτα του διαρκείας;!! :D
 

aleks

Member
Apr 20, 2013
197
3
18
2020
αναρτηση ρυθμηζομενη ιδανικη για πολη ; αποψεις και εταιριες;
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
panosd
Καλοριζικες οι αναρτησεις σου και ευχομαι τα καλλιτερα στριψιματα.
Να σου λυσω την απορια λοιπον.
Επειδη λοιπον το ελατηριο με το αμορτισερ πισω ειναι ξεχωριστα και οχι το ενα μεσα στο αλλο ,οπως ειναι τα εμπρος,εχει συμβει το εξης.
Το αμορτισερ το καινουριο που αλλαξες εχει διαφορα στο υψος του καλαμιου η εμβολου οπως το θες.Ειναι απλα πιο κοντο κατα την αναλογια που σου κοντινε πισω το αυτοκινητο.
Προσεξε οτι επειδη ειναι χωρια τα ελατηρια δεν καθοριζουν το υψος πισω.
Αρα το αμαξι κοντυνε πισω απο το αμορτισερ.
Αυτο δεν ειναι καλο γιατι δειχνει οτι δουλευει στο τερμα του πανω bum-stop.
Τωρα επειδη το αμαξι ειναι ισιο οπως λες ,θα εχεις περισσοτερα μουτρα αλλα και περισσοτερο σπιναρισμα παντου,γιατι πολυ απλα οι εμπρος τροχοι φορτιζονται λιγοτερο.
Αρα λοιπον πρεπει να ψαξεις και την ευθυγραμμιση να ειναι μπροστα περισσοτερο κλειστη η αποκλιση για βγαλεις λιγο την διαφορα στις γωνιες που εχασες απο το λαθος του υψους.
Πισω απλα δεν μπορεις να κανεις τιποτα.
Οσο αφορα την σκληροτητα των ΚΟΝΙ μαλλον οσο τα σκληραινεις τοσο περισσοτερο θα σπιναρεις.
Τελος καλα θα κανεις να το συζητησεις με τον ευθυγραμμισα σου τι αποκλισεις στις γωνιες
βρηκε εμπρος πισω γιατι σιγουρα δεν ειναι μονο απο το λυσιμο δεσιμο.
ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread