Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Λοιπόν εμένα, με την διαλυμένη ανάρτηση ύστερα από σχεδόν 50κ ζόρικα χλμ, είναι μπρος 35cm και πίσω 36cm. Είχες μετρήσει εσύ πόσο ήταν με την Koni+τιτάνιουμ ελατήρια?
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Με ΚΟΝΙ και ελατηρια εργοστασιακά δεν είχα μετρήσει. Με ΚΟΝΙ και Eibach τώρα είναι 31.5 μπροστά και 32 πίσω. Τα μαμα ελατήρια είναι τόσο μαλακά που πιστεύω ότι θα υπάρχει διαφορά με γεμάτο-άδειο ρεζερβουάρ.
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Πολύ πιθανόν αυτό που λες. Η μέτρηση ήταν με φουλ ρεζερβουάρ πάντως.
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
fiesta77 said:
Εχω το μοντ 2014. Τα ΚΟΝΙ τα πήρα από τον Ρέλλα. Ταιριάζουν σε όλα τα φιέστα από το 2008 και μετά . Δεν γνωρίζω γιατί στους καταλόγους λένε μέχρι μοντ. 2012. Οι τιμές είναι όπως στις είπε, ψάξε μήπως βρείς κάποιον να στα τοποθετήσει και να κάνει και την ευθυγράμμιση μαζί.
NEXUS ,περιμένω την μέτρηση, για το ύψος των ελατηρίων του sport δεν γνωρίζω, αλλα ρώτησες πόσο τα δίνει η Ford ;

Ρώτησα τελικά για τα sport ελατήρια που φοράει το black edition 140ps. Το κόστος είναι 71x2+77x2 με μια έκπτωση βγαίνουν περίπου 255. Τελικά αποφάσισα σε πρώτη φάση να βάλω ανάρτηση/ελατήρια από το black edition. Τα παρήγγειλα ήδη στην αντιπροσωπεία. Το συνολικό κόστος είναι 650. Στην συνέχεια, όταν βγουν off τα συγκεκριμένα αμορτισέρ, έτσι και δεν έχω μείνει ικανοποιημένος θα βάλω τα koni.
 

Sonic

Pro Member
Nov 9, 2016
576
2
18
32
Αθήνα
www.facebook.com
αμα μπορείς ακυρωσέ την παραγγελία nexus. είχα μάμα αμορτισερ με ελατήρια χαμηλώματος(μάλλον της εταρείας mad γιατι το χω πάρει μεταχειρισμενο και τα χε ο προκατοχοσ). το αμαξι κοπάναγε γιατι δεν είχε και το αντίστοιχο αμορτισερ χαμιλωματος πιο σπορτ δηλαδη. την δευτερα προχωρησα σε αγορα απο τον ρελλα τςν κονι κιτρινα αμορτισερ στην τιμη των 525 ευρώ. ακριβως απέναντι έχει συνεργείο με έναν μάστορα αστερί που σου κάνει τοποθέτηση με 60 ευρω και ο οποίος στα βάζει το πολύ σε μιάμιση ώρα. δουλεύει γρήγορα και είναι σχολαστικός. αφού λοιπόν έβαλα τα κονι, ξανά έβαλα τα ελατήρια χαμηλώματος (για ένα διαστημα είχα βάλει τα μαμα ελατήρια επειδη κοπάναγε).
Λοιπόν οι εντυπώσεις μου είναι οι εξής. 1) σε θέμα άνεσησ δεν εχει σχεδόν καμία διαφορά τα αμορτισερ, 2) εχεισ πολύ καλύτερο κράτημα και δεν χάνεις σε άνεση, 3) πιστεύω όποιος πάει σε κόνι, αξίζει πολύ να τα συνδυασει με ελατήρια eibach, το κράτημα αυξάνεται πολύ περισσότερο, 4) το αμάξι σπινιάρει πολύ λίγοτερο. και γενικά μου αρέσει αυτή την άνεση που αισθάνομαι σε κάποιες στροφές όταν τις πήρα με 120-140. βέβαια χάνεις σαφώς σε άνεση αλλά όχι τρελά πράγματα. και πιστευώ ότι αξίζει άπειρα αυτό το πακέτο. κονι + eibach. οι τιμες είναι οι εξής γιάτι τα ρώτησα χτες. 525 όπως προανέφερα τα αμορτισερ. 145 η τετραδα τα eibach (-3cm χαμήλωμα) και 60 η τοποθέτηση. το συνεργείο φώτας (κάπως έτσι) και είναι ακριβώς απέναντι απο τον ρελλά όποτε τα παραγγέλνεις απο ρελλα και πας την επόμενη τα παίρνεις και πας απέναντι για τοποθέτηση (του ζητάς να σου κλείσει ενα ραντεβού για απέναντι και είσαι μπόμπα). εγω πλέον αυτο το συνεργείο θα εμπιστεύομαι. και πες στον ρελλά ή άμα θέλετε μπορώ να δώσω ένα κινητό να μιλήσετε με ένα παιδι που γνωρισα απο κει, να κάνετε και ευθυγράμμηση στον διονυσόπουλο με 20 ευρω χωρις απόδειξη. που απέχει 2 λέπτα απο το συνεργειο.
σε λίγο θα βάλω και λινκς να δείτε μερικες είκονες από την τοποθέτηση
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Ευχαριστώ για την ενημέρωση Tomas, εσύ τα Koni σε τι ρύθμιση τα έχεις?

Εμένα έχει γίνει ήδη η παραγγελία, και δεν νομίζω να μπορώ να την ακυρώσω τώρα. Έχω δώσει και τα μισά προκαταβολή. Μπορεί να προσθέσω και καμιά αντιστρεπτική μπρος/πίσω για να ελαττώσω τις κλίσεις αν δω ότι έχω θέμα. Στο συνεργείο μου είπαν να βάλω την μπροστινή από το ST. Εγώ έχω ήδη αλλάξει και όλον τον πίσω άξονα από το ST, που νομίζω πρέπει να είναι λίγο πιο παχύς από αυτόν που είχα.

Πάντως στο μέλλον, στα Κονι με βλέπω να πηγαίνω και εγώ, απλά σε συνδυασμό με τα ελατήρια του sport που θα έχω πάνω. Δεν θέλω να βάλω τα eibach, παρότι σίγουρα θα προσφέρουν καλύτερο κράτημα.
 

Sonic

Pro Member
Nov 9, 2016
576
2
18
32
Αθήνα
www.facebook.com
τα έχω στο πιο μαλακό μπρος πίσω. τα μπροστινά τα σκληραίνεις μόνος σου μέσα από το καπό. αλλά προς το παρόν τα στρώνω και μετά από 4 με 5.000 χιλιομετρα θα τα σκληρήνω τα μπροστά να δω διαφορές. ανεξαρτήτως ελατηρίων, μια αναβάθμιση αμορτισέρ, θεωρώ πως είναι μια πολύ καλή επένδυση στο αυτοκίνητο και δεν είναι πεταμένα λεφτά. πόσο κοστίζουν οι  αντιστρεπτικές;
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Θεωρώ ότι ο συνδυασμός ΚΟΝΙ-Eibach βελτιώνει σημαντικά το κράτημα. Και εγώ έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος.
Το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι το υπερβολικό χαμήλωμα , ιδιαίτερα μπροστά. Επειδή εμένα με ενοχλεί να βρίσκω συνέχεια, θα βάλω προσθήκες  ελατηρίων 2 εκ. μπροστά και πίσω. Να επισημάνω επίσης ότι τα ΚΟΝΙ τα μπροστά ρυθμίζονται εύκολα από το πάνω μέρος σε όλα τα φυσιολογικά αυτοκίνητα, αλλά στο δικό μας δεν χωράει το ειδικό κλειδάκι της ΚΟΝΙ. Εγώ εφτιαξα ένα αυτοσχέδιο.
Σχετικά με τις αντιστρεπτικές ρωτήστε πρώτα το κόστος τοποθέτησης. Νομίζω ότι χρειάζεται να λυθεί μπροστά όλη η ανάρτηση, ψαλίδια, γέφυρα κ.τ.λ.
 

Pakwel

New member
Dec 30, 2016
74
0
0
31
Αθήνα
το redblack φοραει τα ελατηρια και τα αμορτισερ που εχει και το stline? Ξερουμε;
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Τελικά σήμερα έβαλα τα αμορτισέρ/ελατήρια από το black edition. Μπορώ να πω, πως η ανάρτηση (ευτυχώς) δεν έχει καμία σχέση με αυτήν που έχει το titanium. Οι κλίσεις έχουν μειωθεί αισθητά, και γενικά είναι αρκετά πιο σφιχτή από πριν. Δεν θα την έλεγα σπορ όμως, τουλάχιστον αν την συγκρίνω με την coilover που φοράω στο άλλο αμάξι μου. Γενικά θα έλεγα ότι είναι πολύ άνετη, και ένας σχετικά καλός συμβιβασμός μεταξύ σπορ/άνεσης. Το καλό είναι ότι είναι ακριβώς ότι θα ήθελα στην παρούσα φάση για το φιέστα μου, αλλά αν κάποιος θέλει πιο καλό στήσιμο τότε θα πρέπει να κοιτάξει αλλού.
Το αμάξι χαμήλωσε και λίγο, όσο βασικά θα ήθελα :

Untitled_1.jpg


Με αφορμή την τοποθέτηση των αμορτισέρ, έβαλα και την προστατευτική ποδιά του κινητήρα, που έχει το diesel:

IMG_1276.jpg


Κάνει αρκετά καλή δουλειά στην μείωση του θορύβου, και ελπίζω και στην προστασία του κινητήρα. Δεν καλύπτει 100% όλον τον χώρο από κάτω, οπότε γενικά συνεχίζει να αερίζεται ο κινητήρας.
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Ωραια και εξυπνη- χρησιμη αλλαγη η κατω ποδια.
Αν γινεται και δεν ζηλευεις να την βαλουμε και εμεις.
Αφου φυσικα ,αν θες μας λες νουμερο ανταλλακτικου -βιδες και το κοστος.
Οτι πρεπει για την Ελλαδα.
Αληθεια πως βρηκες ακρη για τα αμορτισερ και ελατηρια ?
Οι φορταιοι στα ανταλλακτικα ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΙ-ΑΣΧΕΤΟΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ.
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Όντως χρήσιμη η προσθήκη της ποδιάς. Και εννοείται ότι δεν θα κρατήσω μυστικούς τους κωδικούς...  :)

Ο κωδικός για την ποδιά είναι ο :1794581, και θα χρειαστείς και 5 βίδες. Οι βίδες έχουν κωδικό 5 x 1382031 & 5 x 1019377.

Για τα αμορτισέρ, τους πήγα vin από ένα black edition και έκαναν την παραγγελία βάση αυτού του vin. Βέβαια, τσέκαρα μόλις πήρα τα αμορτισέρ/ελατήρια αν όντως είναι για την sport ανάρτηση. Αν θέλεις μπορώ να σου πω όλους τους κωδικούς που θα χρειαστούν για την αλλαγή της ανάρτησης. Άλλαξα ταυτόχρονα και τα top mounts, και τα bump stops, που στην sport έχουν άλλο κωδικό.
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
nexus.
θΑ ΗΜΟΥΝ ΠΟΛΥ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟς αν μου εκανες τετοια εξυπηρετηση.
Με ενδιαφερουν και οι αναρτησεις γιατι πιστευω ,σε αντιθεση με πολυ κοσμο,οτι το ποιο
ΣΟΦΟ ειναι το εργοστασιο.
Καλες οι koni αλλα μεχρι να βρεις τις σωστες ρυθμισεις και να παντρεψεις τις ιδανικες σχεσεις με τα ελατηρια και τις πιεσεις των ελαστικων ,εχεις πουλησει το αυτοκινητο απο το
ΑΙ-ΣΙΧΤΙΡ ασε που εχεις φαει μια περιουσια στις βενζινες και λαστιχα απο τις δοκιμες.
Οποτε μπορεσεις ,μπορεις να με ενημερωσεις.
Οσο για τον φιλο με τις προσθηκες στα ελατηρια!!!!!
Αυτα φιλε ειναι ασκησεις αυτοκτονιας ,ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.
ΤΕΛΕΙΩΣ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ.
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Ανάρτηση μπροστά:

k026935301.jpg


5310 Μπροστινά ελατήρια x2: 1787714
18124 Μπροστινό αμορτισέρ δεξί: 2038434
18124 Μπροστινό αμορτισέρ αριστερό  : 2037774
3A197 Top mount assembly x2 : 1811428
18198 Top mount μπροστινά x2 : 1902873
3K100 Bump Stop μπροστινά x2 : 1791353
5415 Insulator x2: 1770765

Αναρτηση Πίσω:

k026935503.jpg


5560 Πίσω ελατήρια x2: 1787715
18089 Πίσω αμορτισέρ x2: 2101622
5586 Pad Rubber x2 : 1721953
5793 Seat Spring x2: 1746658
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Ενα μεγαλο ευχαριστω για τον κοπο σου.
Αρχοντας.
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Να'σαι καλά. Εγώ πάντως προς το παρόν δηλώνω ευχαριστημένος από την σπορ ανάρτηση. Βασικά έτσι θα έπρεπε να έρχεται σαν standard το αμάξι.
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Nexus, ενημέρωσέ μας και πόσο κόστισε όλη η μετατροπή ελατηρια-αμορτισέρ γιά να έχουν τουλάχιστον υπόψη τους και άλλοι εδώ μέσα γιά σύγκριση.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
nexus said:
Ρώτησα τελικά για τα sport ελατήρια που φοράει το black edition 140ps. Το κόστος είναι 71x2+77x2 με μια έκπτωση βγαίνουν περίπου 255. Τελικά αποφάσισα σε πρώτη φάση να βάλω ανάρτηση/ελατήρια από το black edition. Τα παρήγγειλα ήδη στην αντιπροσωπεία. Το συνολικό κόστος είναι 650. Στην συνέχεια, όταν βγουν off τα συγκεκριμένα αμορτισέρ, έτσι και δεν έχω μείνει ικανοποιημένος θα βάλω τα koni.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread