Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

VaggPore

Member
Aug 29, 2016
145
0
16
Την προσφορα απο τον Αγγελη μηπως ενοεις? Πηρα και εγω τηλ να κλεισω! ;)
 

soultakis

New member
May 10, 2016
63
1
0
Θα με ενδιέφεραν και εμένα κάποιες παραπάνω πληροφορίες γι' αυτό. Ποιός είναι ο Αγγελής?
 

VaggPore

Member
Aug 29, 2016
145
0
16
Σας παραθετω το site να διαβασουν και τα υπολοιπα μελη τις προσφορες κτλπ! http://www.autogaslines.gr/website/product_info.php?products_id=317
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
Παιδια απο σημερα εγινα ιδιοκτητης ενος ford fiesta mk7 του 2010 με 25,000 χιλιομετρα 1.4κυβ το αυτοκινητο ηταν σε γκαραζ απο το 2012 το ειχαν σαν 2 αυτοκινητο ειπα να παρω ενα μεταχειρησμενο τελικα γιατι δεν εβγαινα για καινουριο μαλλον αργοτερα θα παρω το νεο fiesta και επειδη θα αρχιζαν να ζηταν τα 2 που ειχα. το πρωτο βημα που εκανα ηταν να το παρω με οδικη και να παω να το αλλαξω λαδια και να του βαλω μπαταρια μετα πηγα και του εβαλα καινουρια λαστιχα bridgestone αλλαξα τα φιλτρα μονο που δεν ειχε βενζινης εδω να πω οτι απογοητευτικα τελως παντων συνεχιζω αλλαξα μπουζι,υαλοκαθαρηστηρες,καθαρισα την πεταλουδα, αλλαξα τις βαλβολινες σε συνεργειο δικο μου και επειδη εχω βγει εκτος θεματος να περασω στο παρασυνθημα πρεπει να αλλαξω και ιμαντα χρονισμου αλλα δεν ξερω να αλλαξω και την αντλια νερου η να την κρατησω?
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
scorpion said:
Καλό είναι να τα αλλάξεις...
Επειδή περνάνε τα χρόνια...Από χιλιόμετρα δεν σε πιάνει
λες ε? οκ απο να τα πληρωνω διπλα μετα αν θυμασαι στο παρελθον με το παλιο μου την ειχα παθει τη ζημια με την αντλια σε ευχαριστω για την απαντηση και κατι τελευταιο απο μαρκα τι να βαλω στο παλιο ειχα βαλει της hepu και βγηκε σκυλι αλλα ειναι λιγο ακριβη.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
pt1986 said:
λες ε? οκ απο να τα πληρωνω διπλα μετα αν θυμασαι στο παρελθον με το παλιο μου την ειχα παθει τη ζημια με την αντλια σε ευχαριστω για την απαντηση και κατι τελευταιο απο μαρκα τι να βαλω στο παλιο ειχα βαλει της hepu και βγηκε σκυλι αλλα ειναι λιγο ακριβη.
Είναι όντως ακριβή αλλά και πολύ καλή...
Ότι πληρώνεις παίρνεις.Βέβαια υπάρχουν και πιο οικονομικές και ποιοτικές...και μετά πας στις κινέζικες
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
scorpion said:
Είναι όντως ακριβή αλλά και πολύ καλή...
Ότι πληρώνεις παίρνεις.Βέβαια υπάρχουν και πιο οικονομικές και ποιοτικές...και μετά πας στις κινέζικες
Μαλλον καλυτερα να βαλω την hepu παλι αλλα θα θελει και αντιψυκτικο ποσα λιτρα θελει το mk7 αραγε? στο μαγαζι που ψωνιζω βρηκα ενα σετ της ina χρονισμου που εχει και αντλια μεσα στα 80 ευρω αξιζει να το χτυπησω?
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
pt1986 said:
Μαλλον καλυτερα να βαλω την hepu παλι αλλα θα θελει και αντιψυκτικο ποσα λιτρα θελει το mk7 αραγε? στο μαγαζι που ψωνιζω βρηκα ενα σετ της ina χρονισμου που εχει και αντλια μεσα στα 80 ευρω αξιζει να το χτυπησω?
Παιδια πηγα σημερα και πηρα το σετ ιμαντα της ford με αντλια γνησια στα 130 ευρω και εξωτερικα λουρια της dayco και το αντιψυκτικο της motul που ειναι χωρις αραιωση σε 2 ωρες εχω ραντεβου για τοποθετηση
edit:20:00.
Παιδια η αλλαγη εγινε μου φανηκε πιο περιπλοκο απο το mk6  οι εκκεντροφοροι κλειδωνουν με ενα εργαλειο σαν Χ το εκανα σε ενα δικο μου συνεργειο εξουσιοδοτημενο με εργασια στα 90 ευρω αυριο περνω τις πινακιδες και το περναω κτεο.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Πολύ ωραία. Μπραβο. Και καλή "αναβάθμιση" από mk6 σε mk7  :)

Kαλοτάξιδο να είναι!
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
kostg said:
Πολύ ωραία. Μπραβο. Και καλή "αναβάθμιση" από mk6 σε mk7  :)

Kαλοτάξιδο να είναι!
Σ' ευχαριστω κωστα σημερα που το οδηγησα πρωτη φορα πολυ ικανοποημενος ενταξει και στο mk6 ημουν :'(.
 

thodoris

Pro Member
Jun 18, 2010
616
0
0
36
ΚΑΒΑΛΑ
Σήμερα που πήγα για service μου είπαν επειδή έχω φτάσει τα 8 χρόνια πρέπει να αλλαχτεί ο ιμάντας χρονισμού...Βέβαια όταν τον ρώτησα την τιμή μου είπε ότι πάει σετ με κάτι άλλα ανταλλακτικά τα οποία δεν θυμάμαι τώρα και η τιμή του είναι στα 300 ευρώ...Καλά είναι?Μιλάω για της ford τον ιμάντα και όχι κάποιον άλλον του εμπορίου..
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
thodoris said:
Σήμερα που πήγα για service μου είπαν επειδή έχω φτάσει τα 8 χρόνια πρέπει να αλλαχτεί ο ιμάντας χρονισμού...Βέβαια όταν τον ρώτησα την τιμή μου είπε ότι πάει σετ με κάτι άλλα ανταλλακτικά τα οποία δεν θυμάμαι τώρα και η τιμή του είναι στα 300 ευρώ...Καλά είναι?Μιλάω για της ford τον ιμάντα και όχι κάποιον άλλον του εμπορίου..
Προσωπικη μου αποψη ειναι πολλα εκτος αν σου ειπε και την αντλια, εγω πηρα ιμαντα και αντλια γνησια στα 130 ευρω, τα εξωτερικα λουρια ειναι αναλογα το μοντελο σου αν εχεις κλιμα η ac η αν ειναι του 11 και μετα η πριν του 11 και η φλαντζα στροφαλου, η εργασια το πολυ 90 με 100 ευρω θα σου παει βαλε και το αντιψυκτικο εμενα νομιζω βγηκε 281€ μονο ο ιμαντας και η αντλια και η εργασια επειδη ειχα και την εργασια του απλου service βγκε παραπανω αλλα η τιμη ειναι αναλογα του μηχανικου.
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
Παιδια μηπως εκανα βλακεια που εβαλα γνησιο σετ με αντλια γιατι το ιδιο σετ το βρηκα σε contitech με 100 ευρω που ειχε μεσα και τις συνοδευομενες βιδες και το αντισχοιχο της ina με 80 ευρω που εχω αναφερει αρκετες φορες, το σετ που πηρα δεν ειχε την βιδα στροφαλου. μεχρι στιγμης εχω κανει 2000 χιλ απροβληματιστα. 
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Η ford την βίδα την χρεώνει extra
Καλό είναι να αλλάζετε
Γιατί δεν παίρνετε dayco ή skf ή gates? Για μένα είναι τα πιο δυνατά ονόματα και πιο οικονομικά.Επίσης το dayco είναι και το γνήσιο σετ
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
Το ξερω ειναι το μονο αρνητηκο στα γνησια κιτ δεν μπορει αφου βγαζει σετ να δινει και τα καταλληλα εξαρτηματα συνοδευτικα οπως οι αλλες φιρμες, ειχα δει για dayco και μου ειπε οτι το φερνει με παραγγελεια φευγουν την ιδια μερα αλλα αγορασα εξωτερικο ιμαντα dayco ο οποιος ηταν ολοιδιος με τον γνησιο, ειδα και gates και skf αλλα με χαλασαν και οι 2 γιατι δεν ειχε μεσα την βιδα του τεντοτηρα και ο τεντοτηρας του gates ηταν σαν παιχνιδι για μικρα παιδια κινεζια σκετη, χαλανε την ποιοτητα μου φαινετε στα αφτερμαρκετ ανταλλακτικα για να μειωσουν τα εξοδα παραγωγης, πριν 12 χρονια που αγοραζα ανταλλακτικα για το 106 μου η ποιοτητα ηταν ολα τα λεφτα.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Την ποιότητα δεν την χαλάνε τόσο πολύ.Απλά κοιτάνε να ρίξουν τα κόστη στο εργασιακό κομμάτι.Για αυτό όλα τα εργοστάσια είναι στην Κίνα
Αν κοπεί ο ιμάντας σε ένα αμάξι η ζημιά ξεκινάει από 600e και ανεβαίνει...φαντάσου να μην ήταν σωστά κατασκευασμένα τι καταστροφή θα πάθαιναν οι εταιρίες
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
scorpion said:
Την ποιότητα δεν την χαλάνε τόσο πολύ.Απλά κοιτάνε να ρίξουν τα κόστη στο εργασιακό κομμάτι.Για αυτό όλα τα εργοστάσια είναι στην Κίνα
Αν κοπεί ο ιμάντας σε ένα αμάξι η ζημιά ξεκινάει από 600e και ανεβαίνει...φαντάσου να μην ήταν σωστά κατασκευασμένα τι καταστροφή θα πάθαιναν οι εταιρίες
Το ξερω τι συνεπειες θα υπαρξουν αμα κοπει ο ιμαντας και εργοστασιακο να παρεις μπορει να την πατησεις ειναι και αναλογα τον μηχανικο αμα ειναι βιαστικος η κανει τσαπατσουλιες π.χ βαζει παλιες βιδες κτλ.
 
May 4, 2017
1
0
0
Καλησπέρα σε όλους και καλό μήνα.

Χρειάζομαι την βοήθεια σας για το συγκεκριμένο θέμα με τον Ιμάντα Χρονισμού.

Έχω ένα φιέστα σπορτ του 11/2009 μοντέλο και έκλεισα 7μιση χρόνια με 70000χλμ

Θα ήθελα να αλλάξω τον Ιμαντα χρονισμού με όλα τα παρελκόμενα του όπως αντλία νερού κτλ κτλ καθώς και τον εξωτερικό ιμάντα γεννήτριας πως λέγεται.

Δεν γνωρίζω τιμές, αλλά απ οτι διάβασα μέχρι τώρα στο φόρουμ με τις τιμές που αναφέρετε διαφέρουν κατά πολύ με αυτές που μου έχουν πει κάποια συνεργεία.

Θα ήθελα, αν μπορείτε, να μου στείλετε μέσω pm ένα αξιόπιστο εξουσιοδοτημένο συνεργείο της Φορντ που προσωπικά εμπιστεύεστε εσείς με φυσιολογικές για τις σημερινές μέρες τιμές. Μένω Περιστέρι/Αθήνα

Πέρα απο Ιμαντα χρονισμού θα κάνω και κανονικό σερβισ με λαδια φιλτρα κτλ

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread