Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
mk_7 said:
Να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου.

Πρόκειται για το 1,4 βενζίνη του 2010.

Δεν έχω αλλάξει κανέναν ιμάντα και βρίσκομαι στα 97000 km.

Πήρα τιμή από το συνεργείο που αλλάζω λάδια για τις εξής εργασίες:Αλλαγή ιμάντα χρονισμού- τεντωτήρα - αντλίας νερού- ιμάντα δυναμό(τον εξωτερικό, μοντέλο με air contition)- αλλαγή αντιψυκτικού- αλλαγή βαλβολίνες για τις ταχύτητες και αλλαγή υγρών φρένων στα 330 €.

Δεν μου φαίνονται λίγα αλλά ούτε και "ξύρισμα". Η ford ζητάει 480€.

Η παρέα τι λέει;
Βασικά έπρεπε ήδη να τα είχες αλλάξει γιατί έχεις περάσει τα χρόνια που λέει η ford
Έχεις τιμές ξεχωριστές από ανταλλακτικά και εργασία?
 

Kapsoulias

New member
MK7
Mar 10, 2018
72
0
6
33
Αθηνα
Μοντέλο
MK7
Λίγο άκυρη ερώτηση αλλά πόσα χρόνια λέει η ford για αλλαγη ιμάντα??
 

mk_7

Newbie
Aug 12, 2019
8
0
1
Η καθυστέρηση έγινε διότι η ford μου είχε πει ότι ιμάντα χρονισμού αλλάζεις στις 160.000 km για τον κινητήρα 1,4 ή στα 8 χρόνια.

Εγώ είχα 9 χρόνια και σκάρτα 90.000 km, οπότε μου πρότειναν να περιμένω λίγο ακόμα λόγω λίγων χιλιομέτρων.

Τέλος πάντων δεν έγινε κάτι ευτυχώς.

Η τιμή είναι όλα μαζί, μαζί με τα εργατικά, δεν έχω ξεχωριστά το κάθε ανταλακτικό-υγρό.

Ενδεικτικά πρίν μια εβδομάδα άλλαξα λάδια (γνήσια συνθετικά της ford 5w30), φίλτρο λαδιού bosh, μαζί με ένα μπουκαλάκι καθαριστικού παμπρίζ στα 60€.
 

Panos693

New member
MK7
Apr 30, 2020
84
17
8
Central Greece
Μοντέλο
MK7
Καλησπέρα σας, διαβάζω εδώ και καιρό πολλά από τα θέματα του σαιτ και πραγματικά μπορείς να μάθεις πολλά πράγματα με τόση πληροφορία καθώς και να γλυτώσεις αρκετά χρήματα ειδικά αν πιάνουν τα χέρια σου και μπορείς επίσης να αποφύγεις "πονηρούς" μηχανικούς. Να μην ξεφεύγω απ το θέμα μιας και γράφω σε θέμα για ιμάντες χρονισμού. Γενικά κάνω έρευνα αγοράς πάνω σε διάφορα αναλώσιμα του αυτοκινήτου, είτε όταν αυτά πρόκειται να χρειαστούν άμεσα είτε μετά την πάροδο κάποιου χρόνου. Έτσι κάνω έρευνα για τον ιμάντα χρονισμού, την αντλία νερού και για τον ιμάντα δυναμό καθώς αλλάχθηκαν οι ιμάντες πριν 6 χρόνια και δεν θέλω να ρισκάρω κάποιο ενδεχόμενο σπάσιμό τους, αν και δεν έχουν πολλά χιλιόμετρα πάνω τους. Θέλω να κάνω προληπτικά την αλλαγή (ασπούμε ο ιμάντας δυναμό έχει κάποιες μικρές ρογμές πάνω του απ την πάροδο των χρόνων) Προσπαθώ να τα βρω από κάποιο online κατάστημα έτσι ώστε να γλυτώσω αρκετά χρήματα απ' το να τα αγοράσω από αντιπροσωπεία. Βάζω λοιπόν τα στοιχεία του αυτοκινήτου μου αλλά τα αποτελέσματα είναι αρκετά πχ μου εμφανίζει 2 σετ της dayco μαζί με αντλία νερού με διαφορά τιμής 5 ευρώ και με διαφορετικό κωδικό. Εγώ πως θα ξέρω αν ο ιμάντας που θα επιλέξω θα είναι ο σωστός 100%; Για να σας βοηθήσω το αμάξι που έχω είναι fiesta με έκδοση πρώτης άδειας 07/2009, τύπος stja-1g, 1242cc, 82 hp. Υπάρχει κάποιος τρόπος να βρω με τον αριθμό πλαισίου ας πούμε κάποια αναλυτική λίστα με τους κωδικούς των ανταλλακτικών;
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
Panos693 said:
Καλησπέρα σας, διαβάζω εδώ και καιρό πολλά από τα θέματα του σαιτ και πραγματικά μπορείς να μάθεις πολλά πράγματα με τόση πληροφορία καθώς και να γλυτώσεις αρκετά χρήματα ειδικά αν πιάνουν τα χέρια σου και μπορείς επίσης να αποφύγεις "πονηρούς" μηχανικούς. Να μην ξεφεύγω απ το θέμα μιας και γράφω σε θέμα για ιμάντες χρονισμού. Γενικά κάνω έρευνα αγοράς πάνω σε διάφορα αναλώσιμα του αυτοκινήτου, είτε όταν αυτά πρόκειται να χρειαστούν άμεσα είτε μετά την πάροδο κάποιου χρόνου. Έτσι κάνω έρευνα για τον ιμάντα χρονισμού, την αντλία νερού και για τον ιμάντα δυναμό καθώς αλλάχθηκαν οι ιμάντες πριν 6 χρόνια και δεν θέλω να ρισκάρω κάποιο ενδεχόμενο σπάσιμό τους, αν και δεν έχουν πολλά χιλιόμετρα πάνω τους. Θέλω να κάνω προληπτικά την αλλαγή (ασπούμε ο ιμάντας δυναμό έχει κάποιες μικρές ρογμές πάνω του απ την πάροδο των χρόνων) Προσπαθώ να τα βρω από κάποιο online κατάστημα έτσι ώστε να γλυτώσω αρκετά χρήματα απ' το να τα αγοράσω από αντιπροσωπεία. Βάζω λοιπόν τα στοιχεία του αυτοκινήτου μου αλλά τα αποτελέσματα είναι αρκετά πχ μου εμφανίζει 2 σετ της dayco μαζί με αντλία νερού με διαφορά τιμής 5 ευρώ και με διαφορετικό κωδικό. Εγώ πως θα ξέρω αν ο ιμάντας που θα επιλέξω θα είναι ο σωστός 100%; Για να σας βοηθήσω το αμάξι που έχω είναι fiesta με έκδοση πρώτης άδειας 07/2009, τύπος stja-1g, 1242cc, 82 hp. Υπάρχει κάποιος τρόπος να βρω με τον αριθμό πλαισίου ας πούμε κάποια αναλυτική λίστα με τους κωδικούς των ανταλλακτικών;
Καλησπέρα ,η αλλαγή ιμάντα χρονισμού καλό είναι να γίνεται σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο λόγω ότι θέλει ειδικά εργαλεία για το κλείδωμα των εκκεντροφόρων και του στρόφαλου,επίσης η βίδα στρόφαλου θέλει δυναμοκλειδο και μοιρομετρο γιατί αν δεν την βιδωσεις σωστά θα πάρεις το μοτέρ στο χέρι,τώρα για τον ιμάντα άμα ρωτήσεις σε κατάστημα με ανταλλακτικά με τον αριθμό πλαισίου θα βρεις το σωστό Κιτ και τα υπόλοιπα παρελκόμενα, μια εργασία με αλλαγή ιμάντα κοστίσει 80€-100€ περίπου.
 

Panos693

New member
MK7
Apr 30, 2020
84
17
8
Central Greece
Μοντέλο
MK7
Ναι εννοείται για τέτοιες δουλειές σίγουρα προτιμώ η εργασία να γίνει σε αντιπροσωπεία ή σε συνεργείο μη εξουσιοδοτημένο το οποίο όμως να ασχολείται μόνο με την συγκεκριμένη μάρκα και όχι με κάθε ειδους αυτοκινητα. Απλά το σκεπτικό μου είναι να μαζέψω σιγά σιγά κάποια αναλώσιμα (αγορά online) που πλησιάζει η ώρα αλλαγής τους, ώστε να μην τα ακριβοπληρώνω στην αντιπροσωπεία. Το σετ ιμαντας χρονισμου μαζί με την αντλία νερού σε αντιπροσωπεία κάνει 290 ευρώ απ ότι βλέπω.
 

Nasos86

Newbie
Jul 25, 2020
1
0
1
Καλησπέρα ονομάζομαι νάσος και έχω ένα fiesta του 2009 1.25 με 50.000km, το εχω ως δεύτερο αυτοκίνητο για αυτό τα τόσο λίγα χιλιόμετρα, επειδή το αυτοκίνητο είναι χρονολογίας 2008 βάση κατασκευής ο ιμάντας έχει συμπληρώσει 12 χρόνια και για αυτό θέλω την αντικατάσταση του,σε αντιπροσωπεία δεν το έχω πάει ποτέ λόγω ότι κάνω το απλό σέρβις σε συνεργείο της γειτονιάς μου,αλλά επειδή διάβασα σε αρκετά forum του εξωτερικού ότι είναι περίπλοκη δουλειά(ειδικά εργαλεία) δεν θα ήθελα να το εμπιστευτώ στον μηχανικό μου τέτοια εργασία,και για αυτό απευθύνθηκα στην αντιπροσωπεία με κόστος 240€ που περιλαμβάνει ιμάντα χρονισμού, εξωτερικος Ιμάντας, βίδα στρόφαλου,η αντλία δεν περιλαμβάνεται στην τιμή,και ένα χρόνο εγγύηση ανταλλακτικών και εργασίας,μετά απευθύνθηκα σε μαγαζί με ανταλλακτικά ford για να συγκρίνω τιμές,η διαφορά είναι 30€ φθηνότερα άμα τα αγοράσω εγώ τα ανταλλακτικά,ενώ με aftermarket σε dayco ιμάντες είναι 80€ φθηνότερα , άμα επιλέξω aftermarket υπάρχει περίπτωση να χαλάσει το αυτοκίνητο μου?
 

george

Rookie
Jan 26, 2017
27
1
3
Dayco ειναι τα πρωτης τοποθετησης.δεν νομιζω να εχεις θεμα.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread