Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Giorgos74

Member
Jan 15, 2017
128
3
18
49
Γερακας
55watts 6000k ο εγκαταστατης νομιζω το εχει ειναι ψαγμενος γενικα τωρα με τα φωτα δεν ξερω. Απλα ειναι σχεδον plug anf play. Εβγαλε τις μαμα κουμπωσε αυτες . Δεν ειναι ομως εξειδικευμενο καταστημα για λαμπες. Απλα βαζει και λαμπες. Xenon και Led
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Φίλε μου στην 147 έχεις projectors? Γιατί αν δεν έχεις projectors, τότε είναι φυσιολογικό ως ένα βαθμό να σου φαίνεται κάπως πιο μαζεμένη η δέσμη στο fiesta γιατί με τους projectors έχεις καλύτερη εστίαση.
Επίσης οι λάμπες σου είναι H7 ή H7R? Γιατί αν έβαλες τις δεύτερες δεν κάνουν για projectors.
Μιας και έβαλες 55watt λάμπες, έχεις και τα ανάλογα ballast? Ξέρεις τι μάρκα ballast είναι?
Έγινε ρύθμιση της δέσμης στο κατάλληλο μηχάνημα?
Όσον αφορά τις μαύρες γραμμές, θα πρέπει να κάνεις άλλο ένα δοντάκι στην λάμπα, απέναντι από αυτό που έχει ήδη, και να τοποθετηθεί η λάμπα με οδηγό το νέο δοντάκι. Θα πρέπει να κάνεις δηλαδή κάτι τέτοιο: 
273619_Capturer_zps35f11ca2.jpg

Οι λάμπες xenon δουλεύουν πάρα πολύ καλά στους projectors του fiesta, εγώ έχω μείνει πάρα πολύ ευχαριστημένος.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
εχω δοκιμάσει άπειρα σετ led λαμπες ασίας απο το ebay και μπορω με σιγουριά να πω να μην αγοράζετε xenon.

Με 20 ευρω παίρνεις ένα ζευγαρι led που φωτίζουν 8000 lm (πιο πολυ απο xenon) με κατανάλωση στο 1/4 απο την standard αλογόνου.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Δεν είναι τόσο απλό Alex. Δεν αποδίδουν όπως πρέπει τα leds στα mk7 και mk7 facelift.
Το έχουμε συζητήσει αρκετά το θέμα. Καλύτερα xenon.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
δε ξερω μπορει να μη δοκιμάστηκαν τα κατάλληλα led φωτα με ανεμιστήρα ενσωματωμένο, στα 12-20Watt,  μπορει να μην αναβαν καθόλου λόγω διαγνωσης (σε κάποια αμάξια θελουν ένα είδος "μετασχηματιστή", ή μπορει και απλά να μη χώραγαν τα συγκεκριμένα.

τα xenon είναι σαφως καλυτερα φωτα απο τα αλογόνου αλλα είναι ακριβα στην αντικατάσταση, αντέχουν πολυ λιγότερο χρόνο απο τα led και καίνε πολύ. Άλλωστε δεν είναι τυχαίο που όλοι οι κατασκεαστες πλέον προσανατολίζονται προς led φωτισμό.  
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
Για αρχή έβαλα λευκά led στην πινακίδα και έβγαλα τα κίτρινα, μπροστά δεν είμαι σίγουρος αν θέλω να αλλάξω ακόμη καθώς τα βρίσκω πολύ καλά(καμία σχέση με το ΜΚ6)

rKsubWS.jpg
 

georgemps

Member
Apr 6, 2015
137
6
18
έβαλα σήμερα αυτα τα led H7 στο st μου
https://www.ixokinisi.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=knflypage.tpl&product_id=6052&category_id=77&option=com_virtuemart&Itemid=9
πρώτη εντύπωση, αν και μερα, καμμία σχεση με τις εργοστασιακές αλογόνου 
 

georgemps

Member
Apr 6, 2015
137
6
18
τελικά οι παραπάνω λάμπες αξίζουν τα χρηματα τους, σε συγκριση με ξενον είναι καλιτερες.
Απολυτα ευχαριστημενος
 

georgemps

Member
Apr 6, 2015
137
6
18
στο st ειχα τα εργοστασιακα φωτα, κανω την συγκριση με αλλο αυτοκινητο που εχω, και του  εχω βαλει xenon
 

Sonic

Pro Member
Nov 9, 2016
576
2
18
32
Αθήνα
www.facebook.com
γενικότερα τα ξενον είναι πιο δυνατά από σχεδόν οποιοδήποτε σετ led λαμπών. τώρα μπορεί να έπεσες σε μη καλή ποιότητα ξένον και στη σύγκριση να σου φάνηκαν πιο δυνατά. Όσον αφορά αλογόνου δε το συζητάμε, εκεί τα πάντα είναι πιο δυνατά. Ta led είναι μια εύκολη και γρήγορη λύση, αν είσαι εσύ ικανοποιημένος όλα οκ :)
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread