Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Ενα απλό κινέζικο θα κάνει τη δουλειά που θέλεις. Έτσι κι αλλιώς τα xenon αν δεν είναι εργοστασιακά, απαγορεύονται.
 
Dec 3, 2015
4
0
0
Παιδιά σήμερα προχώρησα και εγώ σε εγκατάσταση kit xenon για τη μεσαία σκάλα.Το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό αλλά προέκυψε ένα προβληματάκι.Ο μετασχηματιστής των xenon δημιουργεί παράσιτα στην κεραία με αποτέλεσμα ορισμένους σταθμούς να μην τους ακούω καθόλου όταν δεν βρίσκομαι κοντά στο σημείο που εκπέμπουν.Σας έχει δημιουργηθεί το ίδιο πρόβλημα και αν ναι πώς το έχετε αντιμετωπίσει γιατί ή δεν υπάρχει λύση ή το παλικάρι που μου τα έβαλε δεν είναι αρκετά ενημερωμένο ως προς την αντιμετώπιση του προβλήματος...
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Τα ballasts των xenon δεν έχουν σωστή ηλεκτρομαγνητική μόνωση και εκπέμπουν υψίσυχνα σήματα τα οποία παρεμβάλλονται στο ραδιόφωνο (και όχι μόνο).
 

georgemps

Member
Apr 6, 2015
137
6
18
μήπως είναι τότε και θέμα ποιότητας του ολου κιτ?
για τιμη μιλάμε?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Ακριβώς. Θέμα ποιότητας είναι. Τα εργοστασιακά xenon των αυτοκινήτων π.χ. δε δημιουργούν παράσιτα.
 
Dec 3, 2015
4
0
0
'Οταν λες δεν παρεμβάλλονται μόνο στη συχνότητα του ραδιοφώνου τι εννοείς;....Πάντως αύριο θα δοκιμάσω να αλλάξω θέση στα ballast μιας και ένας φίλος μου με ίδιο αυτοκίνητο έχει καταφέρει να τα ελαχιστοποιήσει αρκετά τα παράσιτα χωρίς όμως να τα εξαλείψει....για να δούμε!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Ποιος σου εγγυάται ότι δε θα υπάρχει παρεμβολή π.χ. στις πλακέτες των αερόσακων. Ή στο ABS.
 

stathis M

Member
Dec 5, 2012
224
1
18
βγαλε τα ξενον εγω παραλιγο στο μηχαμακι να καψω τον εγκεφαλο του ιμμο μετα απο 3-4 μηνες
 

ANDREW

Rookie
Apr 29, 2015
30
0
6
απο καλης ποιοτητας κινεζικα xenon σε polo 2015 μοντελο εκαιγε κατι στον εγκεφαλο ανεσης και δεν δουλευαν τα πιτσιλιστηρια
 

jimsif

Rookie
Apr 6, 2016
11
0
0
30
Αθήνα
Παιδιά θέλω να ρωτήσω τι είδος είναι η λάμπα της μεγάλης σκάλας στο αυτοκίνητο;;

Ευχαριστώ.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
H μεγάλη σκάλα στο ST (προβολείς) έχει λάμπες Η1. Τα μεσαία Η7 και τα ομίχλης Η11.
 

Giorgos74

Member
Jan 15, 2017
128
3
18
49
Γερακας
Σκεφτομαι και εγω μολις παρω το st να του βαλω xenon. Ειχα βαλει στην alfa μου aftermarket φυσικα γυρω στα 60 ευρω( καπου στο νεο ηρακλειο) μεσαια και μικρη σκαλα και στα 6-7 χρονια εκανα αλλαγη μια φορα τις λαμπες που κάηκαν. Προβληματα ηλεκτρολογικα κανενα συν οτι πραγματικα η οδηγηση την νυχτα ηταν αλλη αισθηση ασφαλειας και χωρις να ενοχλω τον απεναντι.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Μπορείς να δεις το αντίστοιχο θέμα στον πίνακα του mk7 facelift. Συζητιούνται κι εκεί τα leds.
Έχουν θεματάκια απ' ότι καταλαβαίνω..

Με xenon που έχω βάλει στο δικό μου, δεν έχω πρόβλημα. Και ο φωτισμός στο δρόμο είνα ανώτερος από τις λάμπες αλογόνου.
 

Giorgos74

Member
Jan 15, 2017
128
3
18
49
Γερακας
Καλησπερα σε ολους Εβαλα σημερα Xenon στο st και δεν μπορω να πω οτι ειναι αυτο που περιμενα. Στο 147 που ειχα βαλει πραγματικα και με τα μισα λεφτα ειδα το ΦΩΣ!!!! χωρις να ενοχλω τον απναντι. Τελειος φωτισμος και ανετη οδηγηση.. σκεφτειτε οτι η μεσαια με την μεγαλη σκαλα σχεδον  δεν εχουν διαφορα. αρα δεν χρειαστηκε και ποτε να οδηγω με μεγαλα φωτα. Γιατι στο St δεν φωτιζουν ετσι? φταιει το προβολακι που εχει?  η μηπως ειναι θεμα εγκατασηασης? Αν θελει καποιος με pm που ειναι ευχαριστημενος με τα δικα του xenon μου στελνει το καταστημα που τα εβαλε. Επισης να πω οτι δεν κανουν την διασπορα που περιμενα και φαινονται να υπαρχει δεσμη απο  2 σκιες στον δρομο... τι να πω :(
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Δεν είναι φυσιολογικό αυτό που γράφεις. Πρέπει να έχει διαφορά από τις λάμπες αλογόνου και μάλιστα μεγάλη. Δύο ερωτήσεις, τι λάμπες έβαλες (watts και kelvin) και ο εγκαταστάτης το έχει; Πώς σου φάνηκε;

http://www.fiestamaniacs.gr/forum/http://fiestamaniacs.gr/phpbb5/viewtopic.php?t=93.msg160683#msg160683

http://www.fiestamaniacs.gr/forum/http://fiestamaniacs.gr/phpbb5/viewtopic.php?t=93.msg161118#msg161118
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread