Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Nordvinden

Original poster
Pro Member
Dec 15, 2013
362
0
0
59
Αθήνα
Αγοράστηκαν ξένα Φίλιψ.

Η11 και Η7 για προβόλια και μεσαία σκάλα φώτων. Και τα μεν και τα δε 6.000Κ.





Χρειάστηκε φυσικά να τοποθετηθούν 4 μπάλαστ. Γέμισε το αυτοκινητάκι φερόμενη και μη φερόμενη μάζα. Τι να γίνει όμως... Το κυνήγι θέλει να βλέπεις και την τύφλα σου ένα δράμι...

Εδώ το αριστερί μπάλαστ χωμένο ανάμεσα σε μπαταρία και ασφαλειοθήκη.


Εδώ το δεξί. Κάπου εδώ δηλαδή...


Εδώ του αριστερού προβολιού...


Κι εδώ του δεξιού...


Τα δύο μπάλαστ των προβολιών έχουν διαφορετική στήριξη, αλλά αυτό ήταν θέμα χωροταξικό. Δε γινόταν αλλιώς.

Αφού έγιναν οι απαραίτητες ρυθμίσεις ύψους...

Κάπως έτσι φωτίζουν τα προβόλια...


Κάπως έτσι η μεσαία σκάλα...


Και κάπως έτσι τα συνδυασμένα πυρά...


Φυσικά δεν υπήρχε περίπτωση να πάνε όλα καλά... Η λάμπα του αριστερού προβολιού δε δούλευε. Αλλάχτηκε. Αυτά τα πράγματα όμως, όταν χαλάνε, αλλάζουν ανά ζεύγη, ώστε να έχεις ακριβώς την ίδια χροιά φωτός κι από τις δύο πηγές. Πράγμα που δεν κάναμε σήμερα.

Το αποτέλεσμα:



Είναι εμφανές ότι το αλλαγμένο προβόλι φωτίζει λιγότερο άσπρα από το άλλο. Παρ'ότι είναι λάμπα ομοίων στοιχείων με τη διπλανή της.

Γι' αυτό λοιπόν, θ' αλλαχτούν πάλι ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ προβόλια με καινούργιο κουτί λαμπών. Αυτή τη φορά, για να ξορκίσω το κακό, θ' ανέβω στα 8.000Κ στα προβόλια. Θα μπλεδίζει λίγο το φως, όταν τ' ανάβω. Θα είναι πιο μπουρναζιώτικο το εργαλείο και θα προσελκύει πιο πολλά μπουρναζοπίπινα.

Τεσπά, μόλις ξεμπερδέψω κι από δαύτα, θα το πάω μια νυχτερινή αεροπορία, να δω πώς θα αποδώσει κι αυτή η μοντιφιά στην πράξη.

Και μάλλον θα ψάξουμε κι έναν τρόπο να στηρίξουμε και τα δύο προβολιότικα μπάλαστ όμοια, γιατί τα βλέπω τώρα και βουρλίζομαι.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Στα ραμφη Κωνσταντινε, δε νομιζω οτι μπορουν να μπουν αλλου. Και προσοχη στη μονωση των φαναριων (στις ταπες πισω), η υγρασια ειναι ατιμο πραγμα.
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • #3
Κωνσταντινε εγω ειχα 6.000κ για 3 χρονια ( μεχρι που σκασανε οι λαμπες) και τις αλλαξα με 8.000κ και στον δρομο με βολευανε πολυ περισσοτερο!! Οι ασπρες διαγραμμισεις ηταν πολυ πιο εντονες...σε βλεπω να κανεις και την μεσαια σκαλα 8.000κ...οπως και να εχει καλοριζικα να ειναι και καλες πτησεις να εχεις :) :)
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Συνηθως (ειναι σχεδον κανονας) οι λαμπες xenon εχουν λαστιχενιες ταπες, απλα ειναι θεμα εγκαταστατη να τις τοποθετησει σωστα στο φαναρι (καποιοι βαριουνται).
 

Nordvinden

Original poster
Pro Member
Dec 15, 2013
362
0
0
59
Αθήνα
Εμένα δεν είχαν. Τρυπήσαμε τις μαμίσιες τάπες με όσο μικρότερη τρύπα γινόταν, για να περάσουν τα καλώδια.
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • #7
Εγω θα προτηνα να βαλεις ΕΛΑΧΙΣΤΗ σιλικονι γυρω απο το καλωδιο και εξωτερικα τις ταπας για να 1) στεγανωποιησης 2) λεω ελαχιστη για να μην φαινεται ασχημα και 3) να βγει οποτε χρειαστει χωρις καμια προσπαθεια και ζημια ειτε στς καλωδια ειτε στην ταπα!!!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Δείτε μια σχετική φωτογραφία που φαίνονται οι τάπες των λαμπών (δεξιά κάτω):

par-lampadas-xenon-h1-h3-h4-h7-h8-h11-h16-hb3-hb4-h27-d2s-17831-MLB20144577801_082014-F.jpg


Ώστε οι "philips" δεν είχαν; Εύχομαι μόνο να μην τις πλήρωσες ακριβά λόγω "ηχηρού" ονόματος.

Υ.Γ. Τώρα παρατήρησα στις φωτογραφίες που ανέβασες, ότι έχουν (οι Η7). Εκτός κι αν οι συγκεκριμένες φωτογραφίες δεν είναι από το δικό σου κιτ (αλλά γενικές).
 

Nordvinden

Original poster
Pro Member
Dec 15, 2013
362
0
0
59
Αθήνα
Από το δικό μου κιτ ήταν. Δεν είχαν. Αυτό που βλέπεις μέσα στο σακουλάκι, είναι το μπάλαστ, αν εννοείς το σακουλάκι δηλαδή.

Ώπα, τώρα κατάλαβα ποιο πράγμα λες...

Για να ρωτήσω αύριο που θα ξαναπάω, και θα σου πω.
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Κατω απο το σακουλακι και κατω αριστερα απο την αριστερη λαμπα φαινεται οτι εχεις ταπα ;)

τωρα προσεξα και εγω την φωτο με το κιτ ανοιχτο!!
 

Nordvinden

Original poster
Pro Member
Dec 15, 2013
362
0
0
59
Αθήνα
Λοιπόν, ξαναλέμε και ξαναέχουμε:

Αυτά εκεί 'σα πέρα τάπες είναι όντως, αλλά έχουν χρησιμότητα μόνο σε κοκκάλινες μαμίσιες τάπες, όπου με ειδικό μηχάνημα τις κάνουν drill out, διευρύνουν δηλαδή μια τρύπα στη μαμίσια τάπα, ώστε να εφαρμόσουν εκεί οι αφτερμαρκετίσιες.

Οι δικές μου μαμίσιες τάπες όμως, είναι ελαστικές και μια τέτοια διαδικασία θα ήταν παρακεκινδυνευμένη. Τις αφήσαμε λοιπόν, στην ησυχία τους, απλά κάνοντας μια μικρότατη σχισμή, για να περάσουν τα καλώδια, και μη χρησιμοποιώντας τις αφτερμαρκετίσιες τάπες.

Τώρα περιμένω να καταφθάσουν οι 8.000άρες λάμπες, να τις φερμάρουμε στα προβόλια.
 

Nordvinden

Original poster
Pro Member
Dec 15, 2013
362
0
0
59
Αθήνα
Ήρθανε και μπήκανε οι καινούργιες λάμπες.



Το μπάλαστ κάτω δεξιά, που ήταν ψιλο-χυμαλέο, επανατοποθετήθηκε δεόντως.



Όλα καλά αυτή τη φορά.
 

Nordvinden

Original poster
Pro Member
Dec 15, 2013
362
0
0
59
Αθήνα
Ξέρει κανένας, αν κυνηγάνε για πλυστική σε αφτερμάρκετ ξένα;

Γιατί αγχώθηκα τώρα και θα πάω να τα σουτάρω, μου φαίνεται.
 

georgemps

Member
Apr 6, 2015
137
6
18
Nordvinden said:
Ξέρει κανένας, αν κυνηγάνε για πλυστική σε αφτερμάρκετ ξένα;

Γιατί αγχώθηκα τώρα και θα πάω να τα σουτάρω, μου φαίνεται.
αδικως αγχωνεσαι,
αστα ως εχουν,και κοιτα να τα ευχαριστηθεις!!
δεν τιθεται τετοιο θεμα ,
σε 3 οικογενειακα αυτοκινητα που εχω βαλει xenon ,( εδω και πολλα χρονια) , no problem!
και ελεγχοι που εγιναν , ολα οκ
 

FiestaLpg

Member
Feb 28, 2015
188
0
0
Γνωρίζετε νομίζω πως philips και osram δε βγάζουν aftermarket xenon και έχουν βγάλει και ανακοινώσεις πως xenon με την επωνυμία τους είναι μαϊμουδιάρικα.

http://www.xenonlights.gr/attention.html
 

Nordvinden

Original poster
Pro Member
Dec 15, 2013
362
0
0
59
Αθήνα
Ισχύει.
Γι' αυτό τα πήρα και φτηνά.
Για την ώρα δουλεύουν πάντως.
 
Nov 11, 2015
17
0
0
Καλημερα και απο μενα θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανεις για εγκατασταση xenon στην μαμα ford καμια τιμουλα ειμαι ακομα σε εγγυηση με το mk7.5 και δεν ξερω αν την επιρεαζει σε κατι οποτε θα ηθελα να γινει η εγκατασταση σε αυτους μην προκυψει τιποτα μετα.
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Εννοεις να σου τοποθετησουν εργοστασιακα xenon στο αμαξι σου; Δυστυχως, δεν βγαζει η ford για το fiesta xenon φωτα... οπότε θα αρκεστείς σε aftermarket. Τώρα για εγγύηση.. αναλόγως τα κέφια της αντιπροσωπείας που πας...
 
Dec 3, 2015
4
0
0
Φίλε αν μπορείς σε παρακαλώ πλροφόρησέ με σχετικά με το αν το kit της Phillips είναι made in China ή made in Germany.Όχι ότι παίζει μεγάλο ρόλο αλλά κουβέντα να γίνεται!Το σημαντικότερο που με νοιάζει είναι να μου πεις που τα βρήκες αν γίνεται!Ευχαριστώ!
 

dimwhoo

Member
Dec 7, 2013
234
0
16
Fiesta ST 245 R said:
Φίλε αν μπορείς σε παρακαλώ πλροφόρησέ με σχετικά με το αν το kit της Phillips είναι made in China ή made in Germany.Όχι ότι παίζει μεγάλο ρόλο αλλά κουβέντα να γίνεται!Το σημαντικότερο που με νοιάζει είναι να μου πεις που τα βρήκες αν γίνεται!Ευχαριστώ!


δεν υπάρχει γερμανικό / ιταλικό / ιαπωνικό philips, όλα κινεζικα είναι
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread