Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

StuparArt

Original poster
Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Παιδιά ξέρει κανείς εάν αλλάξω ολόκληρη εξάτμιση από χταπόδι και πίσω …. τι γίνετε με τους λάμδα, θέλουν προέκταση τα καλώδια, θα ανάβουν λαμπάκια και πως το αντιμετωπίζουμε αυτό?
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
αν ειναι σαν του μκ6 ναι θες κοψιμο ραψιμο.Ο πρωτος κουμπωνε κανονικα εκει που τα 4 πλοκαμια γινοντουσαν 1 αλλα ο δευτερος που μπαινει μετα τον καταλυτη θελει προεκταση,ειδικα αν πας σε 4-2-1 που μακραινει ακομα πιο πολυ.


δεν εχω δει 7αρι απο κατω για να μπορω να σπυ πω με σιγουρια..ο πρωτος φαινεται και απο το καπο,βλεπεις ποσο καλωδιο εχει και εχεις μια ιδεα.
 

StuparArt

Original poster
Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Απ ότι έχω δει θέλουν προέκταση.. το θέμα είναι θα δουλεύει σωστά μετά η θα τραβιέμαι για να σβήνω λαμπάκια ::)

Ίσως ο Chrisfroy η κάποιο άλλο παιδί που έχει βάλει ολόσωμη σε Μκ7 να ξέρει ακριβός.
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
Δυο γενικα πραγματα απο την εμεπιρια μου περι του θεματος..
Αν βρεις ετοιμο δευτερο λαμδα προεκταμενο απο την μανα του παρτον με κλειστα ματια,μην τσιγκουνευτεις τα 100ε.Θα σου στειλω link με aftermarket lamda sensors να δεις αν υπαρχει ετοιμη λυση για το μκ7.Εμενα δουλεψε και ποτε δεν ειχα λαμπακι.

Αν δεν βρεις πηγαινε σε ενα καλο ηλεκτολογο και υπευθυνα να αναλαβει την προεκταση.Μερικα
πετυχαινουν μερικα οχι.Ειναι να σου κατσει απο την αρχη.Εχω διαβασει και εχω ακουσει πολλα περιεργα με προεκτασεις λαμδα και τα ρεστα..

Οσο αναφορα τον καταλυτη μαλλον θα πρεπει να δεις σιγουρα κατι σε μεταλλικο.
Οι hjs ειναι η πρωτη μαρκα που προτεινουν σχεδον ολοι οι εξατμισαδες,η τιμη του αρκετα τσουχτερη κανα 400αρι.Ακολουθουν americat κανα 250αρι και magnaflow.
To θεμα μετα ειναι να δεις ποσες κυψελες θα εχει.Ο 200αρης ειναι αρκετα ελευθερος δεν ξερεις αν θα συμβαδισει με τα 1.6 και τα 130-140 αλογα που θα το φτασεις.(εκτος και αν εχεις βλεψεις για παραπανω αλογα οποτε πασο) .Αν ειναι πολυ ελευθερος ισως δεν δουλεψει σωστα,αργει να ζεσταθει και δυστυχως θα εχεις λαμπακια.Αν παρεις 300αρι μπορει να ειναι πιο περιοροσμενος
αλλα θα δουλεψει με τα κυβικα και τα αλογα σου.Και αυτο ειναι ρισκο πιστευω

Θελει ψαξιμο νικολα πριν κανεις οτιδηποτε ;)
 

StuparArt

Original poster
Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Όλα θα είναι της Milltek εκτός από το τελικό και έτσι δεν με ανησυχεί το θέμα του καταλύτη. Η τοποθέτηση μάλλον θα γίνει στην Exoust Center μιας και έχω μιλήσει μαζί τους ήδη. θα πληρωθεί οι εργασία και δεν παίρνει καμία εύθηνη για τους λάμδα. Μου είπε μάλιστα ότι δεν μπορεί να εγγυηθεί για οποιοδήποτε αποτέλεσμα της milltek παρά μόνο για τα δικά του προϊόντα.

Παρόλο που έχει φτιάξει και άλλα Μκ7 δεν μου είπε κάτι συγκεκριμένο για τους λάμπα….. και αυτό είναι που με φοβίζει!
 

ChrisFrou

Pro Member
May 10, 2010
674
1
0
13
Αγ.Δημητριος (Αθηνα)
νικο μου φαινεται οτι οι λαμδα θελουν προεκταση ...εμενα δεν μου εχει παρουσιασει ποτε προβλημα με λαμπακια ...παντως εμενα η εξατμιση μου φτιαχτηκε εκει κατα παραγγελια καρανικολα!! οποτε σιγουρα ξερουν ..αυτοι το φτιαξανε !!ρωτα τους για το δικο μου...εν τω μεταξυ θα ρωτησω και εγω τον καρανικολα για οτι μπορω να μαθω και ενημερωνω ;)
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
StuparArt said:
Η τοποθέτηση μάλλον θα γίνει στην Exoust Center μιας και έχω μιλήσει μαζί τους ήδη. θα πληρωθεί οι εργασία και δεν παίρνει καμία εύθηνη για τους λάμδα. Μου είπε μάλιστα ότι δεν μπορεί να εγγυηθεί για οποιοδήποτε αποτέλεσμα της milltek παρά μόνο για τα δικά του προϊόντα.

Τα ιδια μου ειχαν πει και μενα για τους λαμδα στην exhaust center οταν ειδαν οτι το χταποδι ήταν aftermarket και οχι  δικο τους. (θυμαμαι μου ειχαν ζητησει 100ε απλα για να μου βγαλουν το παλιο) .Στην ουσια τους πληρωνεις για να σου κανουν μιση δουλεια.Το χταποδι μπορει να στο βγαλει-βαλει και ο μηχανικος σου δεν χρειαζεται εξατμισας. Ο εξατμισας χρειαζεται μονο για να κολλησει τιποτα αλλο.Παιδια μην σας πιανουν κοροιδο, που ο καθενας τους το παιζει επιστημονας με υφακι πυρινικου επιστημονα.

Τα ιδια πανω κατω μου ειχε πει και ο παπαδοπουλος.Στο βαζω αλλα απο λαμπακια και λαμδα κοψε το λαιμο σου.

Νικολα βρες καποιον σωστο επαγγελματια να σου κανει ολοκληρη την δουλεια και οχι την μιση.
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
Χαρακτηριστικα 1ου και 2ου αισθητηρα λαμδα σε μκ7

Front = 1ος λ και Rear = 2os λαμδα.Οπως θα δειτε και εσεις τα μηκη ειναι καπου στους 30ποντους
αρα στανταρ ο δευτερος να θελει προεκταση.

http://www.lambdapower.co.uk/partsearch/az2.asp?manu=Ford&model=Fiesta+2008-%3E&model_grouping=Fiesta&litre=&engine_code=&position=
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
η προεκταση γίνεται με απλό ψιλό καλώδιο (4αδα) σε μακαρόνι. θα χρειαστείτε 2 ασπρα, ένα γκρι και ένα μαυρο καλώδιο, απο ένα μετρο το καθένα. Το γκρί απ΄οτι θυμαμαι είναι το σήμα και το μαυρο η γείωση. Τα ασπρα και ανάποδα να τα βάλετε δεν πειράζει. Κόβετε τα καλώδια με βγαλμενο πόλο ένα ένα, ξεγυμνώντε την άκρη, τα "πλέκετε" μεταξύ τους και ασφαλίζετε καλά με μονωτική ταινία. κανετε το ίδιο για όλα τα καλώδια, ενα-ένα, μαυρο με μαυρο, γκρί με γκρί και τα ασπρα όπως να ναι.. Μετά τα βάζετε όλα σε 1 μετρο μακαρόνι μαυρο (προστατευτικό καλωδίων σαν αυτά που χει η εργοστασιακή πλεξούδα και τα βάζετε κάτω απο την αλουμινένια θερμοασπίδα (τσακίζει έυκολα)

Σιχαίνομαι τους εξατμισάδες....
 

StuparArt

Original poster
Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Η pumaspeed δεν αναφέρει τίποτα για προέκταση καλωδίων. Ο Κακλαμάνος μου είπε ότι μάλλον δεν θέλουν προέκταση αλλά δεν είναι σίγουρος.
Την εξάτμιση θα την έβαζα και μόνος μου αλλά το πρόβλημα είναι το τελικό καζανάκι και ένα μικρό κομμάτι σωλήνα. Δεν θέλω να μείνω χωρείς το αμάξι η να μπλέξω με μεταφορικές.

@ Αλέξη όντος αν χριστούν προέκταση πρέπει να γίνει με αυτόν τον τρόπο που προανέφερες και η ένωση… σε καμία περίπτωση με καλάι.
@ Χρίστο αν μπορείς ρώτα τον Καρανικόλα και ειδικά αν συνάντησαν κάποιο πρόβλημα με τα λαμπάκια.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Γιατί δεν πρέπει να βάλεις καλάι; Κατά τη γνώμη μου χρειάζεται, προκειμένου να σταθεροποιηθούν καλύτερα τα καλώδια μεταξύ τους.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
το καλαι έχει μεγαλύτερη αντίσταση και έτσι ο λαμδα ανεβαζει λίγο παραπάνω ταση, με κίνδυνο να ανάψει τσεκ..

Και μια και το έφερε η κουβεντα, βρηκα τι να κάνω με τον 2ο λαμδα που ανάβει... Απλα πρεπει να μετρήσω πόση είναι η αντίσταση στον μαμα λαμδα για να βαλω σε διάταξη διαιρέτη

Συνδεω την γείωση και το σήμα του λαμδα με το πολυμετρο. Ανοιγ το πολύμετρο στο Ohm.

Στο 200k διαβάζω 109, στο 2000k διαβάζω 76, Στα άλλα δεν διαβάζω τίποτα...

Πως μετράμε αντίσταση??? :'( :'(
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Aλεξη τα καλωδια που μετρας ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως δεν τα πιανεις εσυ....τα ακουμπας κατω(ή τυλιγεις την ακρη του γυμνου καλωδιου στο ενα ακρο του πολυμετρου και το ιδιο στο αλλο) αλλιως εαν ακουμπας με το χερι σου τους ακροδεκτες του πολυμετρου(΄ή του καλωδιου) μετραει και εσενα σαν αντισταση...!!!κατα τα αλλα λογικα δεν πρεπει να σου αλλαζει την ενδειξη οταν αλλαζεις κλημακα!μηπως την εχει ακουσει το πολυμετρο σου?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Έχει δίκιο ο Nos7 ή ακουμπάς τα καλώδια ή την έχει "ακούσει" το πολύμετρό σου. Δε θα έπρεπε να σου βγάζει τόσο μεγάλη απόκλιση στις κλίμακές του. Για δοκίμασε λίγο με μια απλή αντίσταση που ξέρεις την τιμή της για να δεις τι ενδείξεις βγάζει.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
αλλα τώρα που το σκεφτομαι, ο λαμδα πιθανόν να έχει μεταβλητή αντίσταση (γι αυτό και έχει μεταβλητή τάση ανάλογα με το μείγμα), οπώτε νομίζω οτι απλα θα μετρήσω την ενταση του ρευματος όταν το μίγμα είναι πλούσιο, εφόσον ξερω οτι η τάση στον δευτερο λαμδα φτανει τα 0.8 βολτ το πολύ. Και αρα σύμφωνα με τον νόμο του ομ η αντίσταση όταν έχω μέγιστη τάση θα είναι R=V/I. Μόλις υπολογίσω την τιμή της θα βρώ μία αντίσταση περίπου στα 4/3 της τιμής που θα βρώ και θα την συνδεσω μεταξύ του καλωδίου της γείωσης και του σήματος του 2ου Λάμδα. Έτσι θα προκύψει ένα είδος διαιρέτη τάσης με αποτέλεσμα την μείωση της τάσης που πάει στον εγκέφαλο. Άν βάλω αντίσταση ακριβώς ίση με την μεγιστη του 2ου λαμδα, τότε στον εγκέφαλο θα πηγαίνει ακριβώς η  μισή τάση. Θα πάρω διαφορες αντιστάσεις μέχρι να πετυχω να μην αναβει το λαμπάκι του τσεκ..(αν ο εγκέφαλος διαβάζει μεγαλύτερο απο 0.5 βολτ απο τον 2ο λαμδα ενεργοποιείται μια safe mode κατάσταση και αναβει το τσεκ).
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
1)ο λαμδα οντως ειναι μια μεταβλητη αντισταση 2)την ενταση του ρευματος πως θα την μετρησης με ΑΚΡΙΒΕΙΑ που ειναι (λογικα) κατι mA??δεν θα σου βγει οπως τα λες....
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
nos7 said:
1)ο λαμδα οντως ειναι μια μεταβλητη αντισταση 2)την ενταση του ρευματος πως θα την μετρησης με ΑΚΡΙΒΕΙΑ που ειναι (λογικα) κατι mA??δεν θα σου βγει οπως τα λες....

κατσε να παω να φτιαξω διακλάδωση για τον 2ο λαμδα στην καμπίνα και να δω τι τι μπορούμε  να μετρήσουμε.... Στείλε με πμ το τηλ, να σε πάρω να σε ρωτήσω, αν μπορείς σε παρακαλώ..
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
καπου διαβασα οτι για να μετρήσεις αντίσταση με ακρίβεια, πρεπει η αντίσταση να ναι αποκομένη απο το κύκλωμα...

Άρα θα μετρήσω σε λειτουργία μεγιστη ένταση και ταση, (έχει ένδειξη μέχρι και 200 μικρο A το πολύμετρό μου).

Μέτα θα αποσυνδεσω την φίσα του λαμδα και θα μετρήσω αντίσταση.

Τα αποτελέσματα που θα βρώ απο το V/I και την τιμή που θα διαβάσω στο πολύμετρο, πρέπει λογικά να συμπίπτουν...

θα σε παρω τηλ.

Να και το πολύμετρό μου

http://antoniou24.skroutzstore.gr/p.PSifiako-polymetro-me-BUZZER-M-832.23104.html
 

akridas07

Pro Member
Jul 21, 2010
343
0
0
40
turbomaniac said:
καπου διαβασα οτι για να μετρήσεις αντίσταση με ακρίβεια, πρεπει η αντίσταση να ναι αποκομένη απο το κύκλωμα...

Καλά διάβασες. Έτσι μετριέται η αντίσταση! :)
 

vouts

Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
Θα συμφωνησω με turbo και akrida.....Αυτα ακριβως κανω τωρα στην σχολη.... tease
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread