Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

panosd

Pro Member
Σεπτ. 4, 2011
657
0
16
35
Δεν εννοούσα αυτό που εχω ανεβάσει! Αυτό θα παω να το δω σήμερα! Σίγουρα Κώστα γιατί αυτα που μου λες τα εχω ακούσει για τα 1.4tsi! Εχθες μιλαγα με φιλο που το έχει και λέει σταγονα δεν καίει!
 

Stelios....

Member
Feb 23, 2013
117
0
0
36
Παιανια
Καιει...αλλα ετσι ειναι φτιαγμενο...Το ο,τι καιει λαδι δεν το κανει προβληματικο...
Απλως θεωρω οτι δεν ειναι για την χρηση που το θες.......
20vt 1000 φορες....
Εγω θα κοιταγα και το rc...Τουλαχιστον θα χαιρεσαι να μπαινεις μεσα(σε αντιθεση με τα vw)...
 

grigoris mk7

Hero Member
Oct 12, 2010
1,214
0
0
34
Λαμία
Αν και ειμαι  offtopics θα το γραψω!! Ο 1.8 ΤSI προκειται ουσιαστικα για τον 2.0 ΤFSI υποκυβισμενο. Εγω εχω ακουσει πολυ καλα λογια για τον συγκεκριμενο κινητηρα..
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Ούτε στο punto μου;;;  :'( Αυτο που ακουσα για VW απο τον Στέλιο νομίζω, δεν ισχύει μια χαρά εσωτερικό έχουνε τα πολάκια και golfακια ειδίκα τα καινούρια. Το scirocco εγώ απλώς το απεχθάνομαι για δικούς μου λόγους  :D. Πήγαινε πάρε ενα τροπέτο sierra cosworth 2WD και τράβα βάλε το μοτέρ σε σένα και άγιος ο θεός!!
 

lefteris

Pro Member
Oct 15, 2011
406
0
0
41
Αθήνα
To Leon 20vt είχε γείτονας και έφτυνε τον κόρφο του όταν κατάφερε να το ξεφορτωθεί.Ναι μέν αξιόπιστος κινητήρας άλλα έπινε την βενζίνη σάν ice tea.
Επειδή δέν έχω καταλάβει ακριβώς ποιές προτεραιότητες έχει θέσει ο Πάνος για το νέο όχημα,αν μιλάμε για το κυνήγι των απόλυτων επιδόσεων τοτε κοιτάμε κάτι σε Cupra (το οποία απορρίπτεται λόγο κυβικών).
Οχι οτι το Leon 1.8tsi είναι κακό,τουναντίον!Αποτελει σαφή αναβάθμιση σε σχέση με το Fiesta,σχεδόν σε όλους τους τομείς.Ισως να μήν στρίβει σάν το μικρό super mini,άλλα τόσο απο άποψη ποιότητας κύλισης όσο και επιδόσεων ειναι αρκετά πιο μπροστά,πράγμα φυσικό αφου μιλάμε για άλλη κατηγορία.
Για τα twincharged και δή όσα έρχονται με το "μικρό" DSG,μακρυά...απλά.

Προσωπικά συμμερίζομαι και την άποψη του scorpion.Δέν θα αγόραζα ποτέ μτχ turbo οχημα,εκτός και αν γνώριζα το αμάξι και τον οδηγό του.
Εν έτη 2013, ο Έλληνας αδυνατεί ακόμα να μάθει 2-3 "how to" για τη σωστή χρήση turbo κινητήρων.
 

m@kro

Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
43
Βόλος
Πάνο βρήκες αυτοκίνητο? ελα να σε παω μια βολτα με το δικο μου ............ ;)
 

Stelios....

Member
Feb 23, 2013
117
0
0
36
Παιανια
Riordian said:
Ούτε στο punto μου;;;  :'( Αυτο που ακουσα για VW απο τον Στέλιο νομίζω, δεν ισχύει μια χαρά εσωτερικό έχουνε τα πολάκια και golfακια ειδίκα τα καινούρια. Το scirocco εγώ απλώς το απεχθάνομαι για δικούς μου λόγους  :D. Πήγαινε πάρε ενα τροπέτο sierra cosworth 2WD και τράβα βάλε το μοτέρ σε σένα και άγιος ο θεός!!
Eιναι και υποκειμενικο το θεμα του εσωτερικου,συμφωνω....Περαν του τιμονιου ομως το εσωτερικο των vw ειτε κοιταξω 4 χρονια πισω,ειτε σημερα δεν μου κανει διαφορα...Η κεντρικη τους κονσολα πχ παραμενει το ιδιο αδιαφορη...
Αν σε αυτο συνυπολογισεις οτι ωραια τιμονια εχουν πολλα σημερινα αυτοκινητα,τοτε θεωρω πως δεν ειναι καν κοντα στην κορυφη των ''ωραιων εσωτερικων...''

Την αισθηση που σου αφηνει ενα rc,ενα Opc ενδεχομενως δεν την ειχα οταν οδηγησα 3-4 φορες το scirocco...Αυτο που με κερδισε ηταν η θεση οδηγησης,τιποτα αλλο...

Αλλα ειπαμε...υποκειμενικα ειναι ολα αυτα...

Πχ...Εχει οδηγισει κανεις τα νεα volvo????Δεν μιλαμε για μοτερ τωρα...Για αισθηση λεω...Ε,μπειτε να οδηγισετε ενα και ξαναμιλαμε....


Πανο...με 8-9000 τσιμπας μια ΤΤδουμπα αλλο πραγμα με τον 20vt...
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Stelios.... said:
Πανο...με 8-9000 τσιμπας μια ΤΤδουμπα αλλο πραγμα με τον 20vt...
τι να το κάνει ρε Στέλιο το ΤΤ?για να ρίξει κανένα γκομενάκι? tease tease
1. θα φάει τεράστια παντόφλα.... giggle giggle και
2. γέρασε για τέτοια....να τον δω στο δρόμο και θα τον κοροϊδεύω τον γέρο που θα θέλει και ΤΤ :D :D :D :D
 

Stelios....

Member
Feb 23, 2013
117
0
0
36
Παιανια
Τι να κανουμε τωρα που ειναι ωραιο εργαλειο????
Αν δεν εχει αναγκη χωρους,μια χαρα ειναι η ΤΤδουμπα....

Η Mitsuko ειναι παραγοντας που δεν υπολογιζα...............Ηλικιακα,εχει 2 χρονακια ακομα χαλαρα για 2 θεσιο!χαχαχαχαχαχα
 

m@kro

Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
43
Βόλος
scorpion said:
τι να το κάνει ρε Στέλιο το ΤΤ?για να ρίξει κανένα γκομενάκι? tease tease
1. θα φάει τεράστια παντόφλα.... giggle giggle και
2. γέρασε για τέτοια....να τον δω στο δρόμο και θα τον κοροϊδεύω τον γέρο που θα θέλει και ΤΤ :D :D :D :D

:D :D :D :D :D :D :D

μακριά απο ΤΤ. βρωμάνε ολα.
 

lefteris

Pro Member
Oct 15, 2011
406
0
0
41
Αθήνα
Αν θέλαμε αμάξια που "πάνε", οι μισοί (και πλέον) θαμώνες αυτού του forum δέν θα οδηγούσαν Fiesta ;)
Εξ'αλλου το mx5 ποτέ δέν ήταν performance car.Eίναι σχολείο για άλλους λόγους.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread