Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

dimitris mk7

Member
Mar 5, 2011
104
0
0
141
αθηνα
θα παω το βραδυ να την παρω απο τον αδερφο μου οποτε το πολυ αυριο θα σας πω.αν καταφερω να ερθω την παρασκευη θα γινει και live δοκιμη!
 

m@kro

Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
43
Βόλος
φίλε δεν ισχύει η προσφορά.....  αλλά μπορώ να πάρω προσφορά από κάποιον άλλο φίλο και να ενημερώσω το club και τους υπεύθυνους...
 

aft3rgl0w

New member
Apr 22, 2018
82
4
8
43
Cholargos
Μοντέλο
MK8
m@kro said:
φίλε δεν ισχύει η προσφορά.....  αλλά μπορώ να πάρω προσφορά από κάποιον άλλο φίλο και να ενημερώσω το club και τους υπεύθυνους...

Καλησπέρα, επαναφέρω το topic γιατι ειμαι στη φάση παραγγελίας του MK8 ST-Line και το williams ceramic coating το εχω χρόνια στο νου μου για οταν θα έφτανε η στιγμή που θα επερνα νέο αμάξι.
οπότε λοιπον..και μετα απο τόσα χρόνια, μπορεις να μας κανεις ενα update για το προιον μιας και το τα 5 χρονια περασαν και γενικα τι προβληματα αντιμετώπισες και αν τελικα το συστήνεις? πιστευεις αξιζε τα λευτα του και οντως "γλύτωσες" το χρώμα απο φθορές κτλ?

Επίσης στο forum του cardetailing κάμποσοι το κραζουν διοτι με τις κουτσουλιες πουλιών υπάρχει πρόβλημα. Λένε πως οταν σου την κάνει το πουλί τοτε πρεπει να αφαιρεθει με νερο ΤΟ ΠΟΛΥ την ιδια μερα να μην πω σε κατι ώρες, αναλογα κ αν χτυπαει ηλιος το αμαξι, διοτι μετα αφήνει μια μεγαλη κιτρινη σταμπα. Αυτό παντα σε συνδιασμο με το ceramic coat, οποτε δλδ σαν να λενε οτι στο κοματι με τις κουτσουλιες δεν σε προστατευει καθολου ισα ισα κανει κ τη σταμπα αυτη που σε λαμαρινα χωρις το ceramic coat δεν θα την εκανε κιολας.

anyway,,,αν μπορεις να μας κανεις ενα update!
 

spoumi

Member
Σεπτ. 15, 2018
116
15
18
Μοντέλο
MK8 ST
Μπορώ να σου πω εγώ τη γνώμη μου και τι έκανα τελικά στο δικό μου.

Ήθελα λόγω καινούριου να κάνω κάποιου είδους κεραμική αλλά το κόστος από επαγγελματίες είναι υψηλό και το κακό είναι ότι θέλει κάθε 2 ή παραπάνω χρόνια το ίδιο σχεδόν κόστος για συντήρηση/πέρασμα.
Για να το κάνω μόνος μου δεν έχω την εμπειρία και δεν ήθελα να μπλέξω με κεραμική (έχω ασχοληθεί λίγο με γυάλισμα και κέρωμα).

Οπότε τελικά κατέληξα στο να καθαρίσω και να κερώσω το αμάξι με καλά υλικά που είχα από το προηγούμενο αμάξι και πρόσφατα μετά από έρευνα αγόρασα το moonlight της TAC systems που είναι πιο ήπια κεραμική πολύ πιο φιλική στον χρήστη. Με αυτό περιμένω να θέλει μία φορά τον χρόνο πέρασμα με την κατάλληλη φροντίδα.
 

spoumi

Member
Σεπτ. 15, 2018
116
15
18
Μοντέλο
MK8 ST
Να σαι καλά. Προσωπικά δεν έχω μπει βαθιά στον κόσμο του detailing αλλά είναι κάτι που θέλω να διορθώσω τώρα με το καινούριο αμάξι.

Το κόστος πάει γύρω στις 35 λίρες +μτφ από Αγγλία αλλά η ποσότητα πρέπει να είναι αρκετή για πολλά περάσματα.

Όποιος έχει όρεξη μπορεί να χαζέψει και αυτό το βιντεάκι που το αναλύει αρκετά.

Σε κανά δίμηνο το πολύ σκοπεύω να το δοκιμάσω στο αμάξι οπότε θα μπορώ να έχω προσωπική άποψη τότε.
 

aft3rgl0w

New member
Apr 22, 2018
82
4
8
43
Cholargos
Μοντέλο
MK8
thanks spoumi ειδα και το video, καλο το γυαλισμα/κέρωμα το κανω σε αλλα αυτοκίνητα της οικογένειας καθε χρόνο απο μονος μου...απλα τώρα που περιμένω το mk8 σε κανα μήνα > ειχα ψηθεί για να τα σκάσω ceramic coating (πχ williams) και να ξεμπερδεύω έστω για κάμποσο, (3-4 χρόνια....αντε 5..? ) και μετά θα το αρχιζα στο κλασσικό γυάλισμα/κέρωμα πάλι...
αλλα προσπαθώ να καταλάβω αν αξίζει το williams τελικά η όχι.
καλα αποτελέσματα βλέπω στο youtube και κάποιο ceramic της CarPro...αλλα δεν εχω αποφασίσει τι να κάνω και εννοείται μην την πατήσω και το κλαίω το νέο αμάξι μετά.. wall
 

spoumi

Member
Σεπτ. 15, 2018
116
15
18
Μοντέλο
MK8 ST
Κι εγώ ψημένος ξεκίνησα αλλά κοιτώντας τα κόστη θεώρησα ότι δεν αξίζει για μένα.
Συγκεκριμένα οι τιμές ήταν γύρω στα 400ευρώ για 2 χρόνια διάρκεια και μετά θα ήθελε άλλα 400ευρώ για να το διατηρήσω.
Θεώρησα ότι τα 200ευρώ το χρόνο χωρίς γυάλισμα που πιθανόν να χρειαστεί είναι πολλά και προτίμησα τη λύση που έγραψα παραπάνω.

Πάντως και με το κέρωμα που του έκανα, 3 μήνες μετά είναι σε άψογη κατάσταση το χρώμα.
Η κεραμική σίγουρα προστατεύει περισσότερο αλλά μέχρι ένα βαθμό.
 

aft3rgl0w

New member
Apr 22, 2018
82
4
8
43
Cholargos
Μοντέλο
MK8
χμμ το ceramic της williams που έχει κανα 450αρι..? ειναι για 5 χρονια γραπτη εγγύηση, ετσι δεν ειναι. on top του ceramic θέλουμε κ γυαλισμα μετα?
 

spoumi

Member
Σεπτ. 15, 2018
116
15
18
Μοντέλο
MK8 ST
Η κεραμική είναι ουσιαστικά μία επιπλέον σχετικά χοντρή επίστρωση (σε σχέση με το κερί) όπως είναι και το βερνίκι και αποσκοπεί στο να δεχτεί αυτή οποιαδήποτε γρατζουνιά που θα έτρωγε το βερνίκι.
Λογικά είναι και πιο σκληρή από το βερνίκι αλλά δεν είναι ότι αν πέσει πετραδάκι δεν θα πάθει ζημιά το χρώμα. Είναι μία επιπλέον στρώση.
Μετά το χρονικό διάστημα λοιπόν κανονικά θέλει γυάλισμα για να φύγει η κεραμική ή όσο χρειάζεται ώστε να φύγουν όλες οι ατέλειες που θα έχουν δημιουργηθεί και μετά ξανά πέρασμα για προστασία.

Ξαναλέω ότι σε καμία περίπτωση δεν είμαι ειδικός και ό,τι γράφω είναι ό,τι έχω καταλάβει εγώ.
 

aft3rgl0w

New member
Apr 22, 2018
82
4
8
43
Cholargos
Μοντέλο
MK8
καπως ετσι ειναι τα πραγματα, θα το ψαξω λιγο παραπανω κ εγω μιας και σε κανα μηνα θα εχω το fiesta και γενικα εχω ψηθει για κάτι να κανω σε κεραμικό. παίζει το "willians ceramic coat" & το "ceramic pro 9h" το οποιο 2ο ισως ειναι κ πιο ανθεκτικο ακομα και μαλιστα δινουν και αυτοι γραπτη εγγυση 7 ετών. θελω να παω απο κοντα σε κανεναν που τα περναει αυτα να δούμε κ κόστος αλλα και να ακουσω/δω τα υπερ κ κατά της ολης ιστοριας.

αυτο που αναρωτιεμαι ειναι οτι οκ εγω θελω να κανω ενα απλο γυαλισμα οπως κανω πχ 1 φορα το χρονο σε αλλο αυτοκίνητο, τώρα που θα το πανω πανω layer ειναι το κεραμικό τι γίνεται? προφανως δεν μπορω να γυαλισω και κατα ποσο ίσως να θαμπωνει αυτο το κεραμικο coat απο πανω? πχ σε 10-15 χρονια πως θα ειναι ενα αυτοκινητο? κτλ κτλ...
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
aft3rgl0w said:
καπως ετσι ειναι τα πραγματα, θα το ψαξω λιγο παραπανω κ εγω μιας και σε κανα μηνα θα εχω το fiesta και γενικα εχω ψηθει για κάτι να κανω σε κεραμικό. παίζει το "willians ceramic coat" & το "ceramic pro 9h" το οποιο 2ο ισως ειναι κ πιο ανθεκτικο ακομα και μαλιστα δινουν και αυτοι γραπτη εγγυση 7 ετών. θελω να παω απο κοντα σε κανεναν που τα περναει αυτα να δούμε κ κόστος αλλα και να ακουσω/δω τα υπερ κ κατά της ολης ιστοριας.

αυτο που αναρωτιεμαι ειναι οτι οκ εγω θελω να κανω ενα απλο γυαλισμα οπως κανω πχ 1 φορα το χρονο σε αλλο αυτοκίνητο, τώρα που θα το πανω πανω layer ειναι το κεραμικό τι γίνεται? προφανως δεν μπορω να γυαλισω και κατα ποσο ίσως να θαμπωνει αυτο το κεραμικο coat απο πανω? πχ σε 10-15 χρονια πως θα ειναι ενα αυτοκινητο? κτλ κτλ...

Μήπως εννοείς κέρωμα ? Γιατί το γυάλισμα τρώει το στρώμα από βερνίκι, το κάνουμε μόνο όταν υπάρχει πρόβλημα. Aν θέλουμε να προστατεύσουμε το χρώμα κάνουμε κέρωμα, και όσο πιο σκληρό είναι το κερί, τόσο πιο πολύ αντέχει.

Κεραμικό ή νανοσυνθετικό κάνουμε για να μην κάνουμε κέρωμα κάθε τόσο, άρα αντικαθιστούμε τα 3-4 κερώματα (επί 50-60 ευρώ έκαστο) με ένα κεραμικό (κόστους ~500€ και άνω), για μια περίοδο περίπου 3-4 ετών max.
 

aft3rgl0w

New member
Apr 22, 2018
82
4
8
43
Cholargos
Μοντέλο
MK8
ναι γυαλισμα εννοω το σπιτικό γυαλισμα.. (Autoglym Super Resin Polish βάζω εγω) και μετα ενα κέρωμα με αντίστοιχο προιόν (Autoglym extra gloss protection) και είμαι κομπλέ για κανα 6μηνο+
Δεν εννοώ γυαλισμα στο φανοποιείο.

πάντως απο τα λεγόμενα και τα διάφορα review/video youtube κ λοιπά site αντιλαμβάνομαι πως τα κεραμικά επιπέδου williams & ceramic pro 9H είναι αρκετά πιο ανθεκτικά και καλύτερα απο το απλο κέρωμα που κάνω κ εγω ή στο φανοποιείο της γειτονιάς και για αυτό έχουν και τοσο πιο ακριβά + δίνουν και την εγγύηση..οτι κ να περιλαμβάνει αυτή.
άρα ναι, αν κάνεις το κεραμικό σε καινούργιο αμάξι μετα μάλλον δεν θα χρειαστεί καθόλου γυαλισμα (εστω και το σπιτικο) που κάνω εγω για την περίοδο που θα σε κρατήσει το κεραμικό.
truth is οτι εχω ψηθεί να τα σκάσω για κεραμικό μολις ερθει το fiesta :D
 

m@kro

Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
43
Βόλος
καλησπέρα
συγνώμη για την καθυστέρηση τις απαντήσεις άλλα έχω πάρα πολύ καιρό να μπω.

η γνώμη μου για το κεραμικό.
το αυτοκίνητο το έχω 8 χρόνια και τι έχω περάσει το κεραμικό εδώ και 7 χρόνια και μπορώ να σου πω ότι είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος.
στα τέσσερα χρόνια το έχω περάσει μια φορά πηλό και μια γυάλισμα και να φανταστειτε οτι το αυτοκίνητο είναι σε κλειστό γκαράζ.

κουτσουλιές...

τι σκατ@ τρώνε και πίνουν αυτά τα πουλιά ρε φίλε... διαβρωτικό?
και ναι... και κεραμικό να κάνεις θα σου κάνει ζημιά.
το έχω πάθει κάνα 2 φορές αλλά βέβαια στο διορθώνουν λόγο εγγύησης.
 

aft3rgl0w

New member
Apr 22, 2018
82
4
8
43
Cholargos
Μοντέλο
MK8
Συμφωνείς λοιπόν πως γενικά προστατεύθηκε το χρώμα βασικά, και αν συγκρίνουμε το αμάξι σου με ένα άλλο χωρίς ceramic, τότε αξίζαν τα χρήματα?
Θεωρείς πως χρειάστηκες λιγότερα πλυσίματα από ότι αν δεν το είχες?
Επίσης εχω και άλλες ερωτήσεις….:  :D

γενικότερα προστάτεψε το χρώμα από σκόνες ίσως και μικρογρατζουνιες που κάνει ακόμα και η ιδια η σκόνη ή και αράχνες πλένοντας το και μόνο? Από water beading πως τα πήγε? Θεωρείς πως κράτησε όλα αυτά τα χρόνια ή γρήγορα ξεθύμανε το κεραμικό…..δηλαδή πόσα είναι τα χρονιά διατήρησης ?

Έκανες κάποια συντήρηση του κεραμικού σε επαγγελματία μετά την εφαρμογή ή  π.χ σου είπανε να το πλένεις μετά με ειδικά σαμπουάν κ άλλα τέτοια? Ή απλά το πέρασες και μετά έκανες κλασσικό πλύσιμο συν το πηλό και γυάλισμα που έκανες μόνος σου 1 φορά???


Όσο για τα πουλιά ναι… AR15firing δεν είναι ότι με το κεραμικό ή με το οτιδίποτε το αφήνεις και ξεραίνεται και είσαι κυριλέ. Νομίζω είναι κανόνας πως αν πέσει κουτσουλιά ή κάτι τέτοιο περίεργο απλά το αφαιρείς με το που το εντοπίσεις ώστε να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο..είτε έχεις επιστρώσεις είτε όχι δεν υπάρχει λόγος να το αφήνεις.
Λίγο κολόχαρτο και ένα μπουκάλι νερό στο πορτμπαγκάζ μόνιμα για τίποτα περίεργες ώρες που είσαι στο πουθενά και το χρειαστείς…όχι μόνο για τα πουλιά αλλά γενικότερα.
 

m@kro

Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
43
Βόλος
ναι σαφώς και προσταστευθηκε το χρώμα από ήλιο , πετραδάκια από εθνική οδό , αράχνη από πλυσίματα (πάντα με σφουγγάρι και όχι με αφρούς από βενζινάδικα).
το πλυσίματα γίνονται ποιο εύκολα χωρίς να πιάνει δύσκολα βρωμιά και το πιο βασικό τα μυγάκια από προφυλακτήρα και λαμαρίνα.
νομίζω το μέγιστο δράσης του υλικού είναι στα 4,5 χρόνια.
1 φορά έχω κάνει συντήρηση. πηλό και μετά γυάλισμα.
πάντως επειδή έχω σκοπό να το κρατήσω το αυτοκίνητο θα το ξαναπεράσω κεραμικό. αλλά όχι
willians ceramic coat αλλά το ceramic pro 9h.
αθήνα φυσικά γιατί εδώ βόλο δεν έχει.

πόσα λεφτά σου είπαν?
 

aft3rgl0w

New member
Apr 22, 2018
82
4
8
43
Cholargos
Μοντέλο
MK8
μάλιστα, και εγω για ceramic pro 9h λεω να βάλω. ακόμα δεν μου ειπαν γιατι δεν ρώτησα αλλα ειναι κατι που σκοπευω να κάνω. ακομα το αμαξι δεν το εχω καν.....τέλος μάρτη αρχές απριλη θα το χω  :D

για το ceramic pro 9h εχω δει που δειχνουν στο youtube 4-5 ή και 10 layers εφαρμογή....το θέμα ειναι οκ πας στο μαγαζι λες θέλω 9h οπότε άραγε ποσα layers  ειναι το "Default" πέρασμα, ή το recommended....και πως παει η τιμή...ειναι άραγε με το κάθε layer? και αν στα 10 ξέρω γω σου πουν ναι 1500 (υποθετικό ποσό) ε τρέχω γύρευε τότε...δεν υπαρχει περίπτωση να δώσω τέτοια ποσά.

κατι αλλο που επισης εχω ακουσει ειναι οτι καλο θα ητανε μιας και θα ειναι καινουργιο και φρεσκοβαμμένο, να περιμένω λιγους μήνες...να βγάλει το χρώμα ότι ειναι να βγάλει...να παρει λιγο αερα δηλαδη, και μετα πχ σε κανα 4-6 μήνες να πάω για το κεραμικό. Φυσικα φαντάζομαι οτι αν πας στο μαγαζι με τα κεραμικά κανεις δεν θα σου πει αστο και ελα σε 6 μήνες γιατι σου λεει οκ μπορει κ να τον χάσω το πελάτη σε 6 μηνες ποιος ξέρει τι γίνεται, οπότε δεν νομζω οτι καποιος επαγγελματίας πρόκεται να πει κάτι τέτοιο.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread