Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
mk1 Stelios said:
Όταν μένεις από πετάλι κ δεν μυρίζουν τα τακάκια είναι από υγρά φρένων.
Στην δικιά σου περίπτωση που έχεις σφάξει τους δίσκους κ το τακάκι δεν αντέχει το χάραγμα τότε μπορεί να θες κ πιο σωστό τακάκι.
δεν μύρισαν τα τακάκια,από πετάλι έμεινα

Pa_Nos_1400cc said:
Eγω χρησιμοποιώ της TRW σε DOT 5.1 με αντίστοιχα υψηλά νούμερα βρασμου και ίδιας βάσης υγρά γιατί απλά δεν έβρισκα τοτε που άλλαζα super DOT 4
το dot 5.1 δεν κάνει για το κύκλωμα του αυτοκινήτου μας
 

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
scorpion said:
το dot 5.1 δεν κάνει για το κύκλωμα του αυτοκινήτου μας

Εκείνο που δεν κάνει είναι το DOT 5 σκέτο που είναι σιλικόνης. Τα 5.1 είναι όπως και τα 4άρια με βάση πολυγλυκόλης:
" Τα υγρά DOT 5.1 είναι κατάλληλα για την αναβάθμιση τους συστήματος των φρένων από τα DOT3, DOT4, και αναμιγνύονται με όλα τα συμβατικά υγρά φρένων, είναι σχεδιασμένα κατάλληλα για τα συστήματα ABS επειδή έχουν χαμηλό ιξώδες 820 cp centipoises στους -40ο με αποτέλεσμα να κυκλοφορούν ευκολότερα στις μικροβαλβίδες του συστήματος ABS. "
πηγή:  http://www.4tforum.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=6&t=6926&start=345
 

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
mk1 Stelios said:
μην πολυπιστευεις οτι διαβαζεις. αν ηταν θα τα ειχε πρωτινει ο κατασκευαστης... δεν ξερεις αν ειναι δοκιμασμενα στο να αντεξουν σωληνακια, τσιμοχες εμβολων, κυλινδρακια, αντλια φρενου....
Θα συμφωνήσω εν μέρη με το δεύτερο μέρος, αλλά αμα δεν κάνεις μια δοκιμή ποτέ δεν ξέρεις.
 
...αα μην ξεχάσω πως εμπλέκεται και το τρομπάκι του συμπλέκτη στο κύκλωμα των φρένων κ έτσι ρισκάρεις για διαρροή στο σασμάν πράγμα που συνεπάγεται κατέβασμα κιβωτίου αφού όσο πιο χαμηλότερο είναι το ιξώδες "ανοίγει τον δρόμο για την διαρροή (!) .
Έχοντας λοιπόν 2 παράγοντες που δεν βοηθάνε την κατάσταση , δηλαδή πιο καυστικό υγρό και πιο λεπτό σίγουρα θα με απέτρεπε στον να κάνω πείραμα δοκιμής με φρένα σε ένα αμάξι που δεν αδειάζει κ τόσο εύκολα το κύκλωμα των φρένων! Άρα θα περίμενα να βρω ένα καλό dot4 από το να αρκεστώ με ένα μη αποδεκτό από τον κατασκευαστή dot5
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Ξέρουμε κάποιον που πουλάει τα Motul Rbf600 στον Πειραιά?
Εκτός βέβαια τον Λαμπριανίδη γιατί δεν έχει
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
kostg said:
Ξέμεινες; Τι έγινε; Έχω εγώ ένα μπουκαλάκι καινούριο...
εγώ έχω και τα άλλαξα...
άλλος ψάχνει και δεν έχει ο Λαμπριανίδης + ότι ζητάνε 14e το μπουκαλάκι και πάνω
ενώ εγώ το βρήκα 10
 

m@kro

Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
43
Βόλος
τελικά τι υγρά φρένων πρέπει να βάλουμε σε ένα αυτοκίνητο που η χρήση του είναι τα περισσότερα χιλιόμετρα στην εθνική οδό και λιγότερα στην πόλη?
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
τωρα που αλλαξα δισκο πλατω αλλαξα και τα υγρα απο το δοχειο και το κυκλωμα του συμπλεκτη και εβαλα mintex. θα κατσω να κανω και αλλαγη απο τα φρενα τωρα.
 

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
yannis_s said:
τωρα που αλλαξα δισκο πλατω αλλαξα και τα υγρα απο το δοχειο και το κυκλωμα του συμπλεκτη και εβαλα mintex. θα κατσω να κανω και αλλαγη απο τα φρενα τωρα.

Προχώρα άφοβα σε αυτά που λέει ο Στέλιος. τη διαφορά με τα μαμά θα τη χαρακτήριζα περίπου σα να περνάς σωληνάκια αεροπορικού τύπου αλλά όχι ακριβώς πάντως διαφορά υπάρχει μονο απο το υγρο (και μόνο και απο την εξαέρωση αφου κάτι πρέπει να έχει μαζεψει και απο αέρα σαν φυσσαλίδες βρασμου)
 

alex96

Rookie
Jun 23, 2015
11
0
0
καλημερα μαλλον πρεπει να αλλαξω υγρο επειδη στη πεδηση κανει ενα σφιριγμα  τα τακακια  ειναι παντως σε καλη κατασταση αντεχουν ακομα 20000 μου το ειπε ο μηχανικος μου μου αλλαξε τον ιμαντα ειναι motocraft τα τακακια τωρα για υγρο λεω να βαλω το motul rbf 600 τι λετε?
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
σκάρτα 1 λίτρο πρεπει να παιρνει σύνολο.

Να κανετε καλη εξαέρωση μετα την αλλαγη υγρων.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Και αφού θα βάλω τα φρένα είπα να βάλω και πολύ καλά υγρά φρένων.
Ότι πιο κορυφαίο υπάρχει αυτή την στιγμή



2 συσκευασίες των 500ml κόστος 35e
 
alex96 said:
καλημερα μαλλον πρεπει να αλλαξω υγρο επειδη στη πεδηση κανει ενα σφιριγμα  τα τακακια  ειναι παντως σε καλη κατασταση αντεχουν ακομα 20000 μου το ειπε ο μηχανικος μου μου αλλαξε τον ιμαντα ειναι motocraft τα τακακια τωρα για υγρο λεω να βαλω το motul rbf 600 τι λετε?
Το σφύριγμα δεν εχει να κανει με τα υγρα φρένων.
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
44
Αθηνα
Ιακωβε τα RBF δεν ειναι οτι πιο κορυφαιο!Αριστο για τη χρηση που θα του κανεις σιγουρα αλλα να ξερεις αυτα τα υγρα καθε χρονο θελουν πεταμα και αλλαγη.

απο τα ποιο κορυφαια αυτη τη στιγμη ειναι η σειρα radical της AP νομιζω τα R2 ειναι κοντα στα RBF σε χαρακτηριστικα , τα R3 & R4 ειναι αλλο επιπεδο..αγωνιστικης προσφυσης . Η τιμη του R4 ειναι κοντα στα 40ευρω τα 500ml(και νομιζω λιγα λεω) καθως και το Castrol React SRF πολυ καλο επισης κανα 60αρι ευρω το λιτρο.
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
θελω να αλλαξω υγρα φρενων γιατι σημερα εκλεισαν τα 2 χρονια  τι μου προτεινετε εκτος απο αυτα που βρηκα τα τακακια ειναι τα γνησια εξισου και οι δισκοπλακες με 25.000 χιλιομετρα ειδα καποια αυτα τα swag τα εχετε ακουστα? http://www.autotecparts.gr/ygra-frenon-swag-32923930.html
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread