Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

kundun

Member
Jan 31, 2015
105
0
0
42
Αθήνα
Απ' όσο ξέρω δεν έχουμε canbus. Τα xenon που πήρα δεν έχουν και παιζουν μια χαρά . και μερικές φωτο

Μονο led


Len & ομίχλης
Όλα
 

FiestaLpg

Member
Feb 28, 2015
188
0
0
Οκ ευχαριστώ παιδιά.
Τα χτύπησα τελικά σε δημοπρασία στο ebay 11,5 ευρώ (Η11 3000κ). Μάλλον μου έκατσε λόγω ημέρας.  ;)
Καλή Ανάσταση.
 

PanosWhite

Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
Ωραίος φιλε kundun :)

Εγώ προσωπικά έβαλα xenon στην μεσαία και στα "προβολακια" όπως επίσης και στα "ψιρακια" leds  όλα μαζί με την εργασία έκαναν 90 euro !
Και τα έχω μέχρι τώρα 3 χρονια και 10 μήνες χωρίς το παραμικρό πρόβλημα . Δεν μου έχουν σβήσει ποτε και δεν έχει ελαττωθεί και το φως .

Σίγουρα μπορεί να έτυχε αλλα είναι αυτό που λέμε πως θα σου κάτσει....ηλεκτρονικά είναι.
 

FiestaLpg

Member
Feb 28, 2015
188
0
0
Όπως έγραψα παραπάνω χτες χτύπησα στο ebay  σε δημοπρασία ένα σετ xenon 55w H11 για τα προβολάκια ομίχλης μόνο 11,5€. Επειδή δεν έχω κάνει ακόμα την παραγγελία, έχω περιθώριο να διαλέξω το χρώμα. Απορρίπτω τα πάνω από 5.000k γιατί παρά το ότι δείχνουν ωραία πιστεύω πως δεν κάνουν για δύσκολες συνθήκες (βροχές, ομίχλες κλπ).
Είμαι μεταξύ των 3.000k (κίτρινο) και των 4.300k (εργοστασιακό). Καμιά πρόταση; Ψήνομαι για τα 3.000 αλλά δε ξέρω πως θα δείχνουν. 
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Για μενα 4300Κ. Τα 3000Κ θα ειναι too much.
Aν παρεις τα 4300Κ παντως, μη σε ξενερωσουν, μολις αναβουν ειναι καταλευκα, αλλα σε 20-30 δευτερολεπτα κιτρινιζουν.
 

fazeRmk7

New member
Σεπτ. 29, 2013
64
0
6
Ksanthi
Μοντέλο
MK8
καλησπερα παιδια κ χρονια πολλα !!ενδιαφερομαι για xenon αλλα επειδη εχω το τρεντ με τα απλα φαναρια θελω να βαλω τους προτζεκτορες του σπορ μεταχειρισμενους κατα προτιμηση..ξερετε σε τιμη παιζουν τα φαναρια αυτα και αν ξερετε να μου προτεινετε καποιο μαγαζι που να βαζει αξιοπιστα xenon
 

Ηλίας

MK7
Member
Mar 28, 2014
167
0
16
Μοντέλο
MK7
https://www.youtube.com/watch?v=tvCx9HCZrTk

Eπειδή έχεις ήδη αναβαθμίσει τα φώτα σου και μπορείς σε κάθε περίπτωση να κάνεις τη νύχτα μέρα, θα σου πρότεινα να κάνεις τα προβολάκια ομίχλης πραγματικά "προβολάκια ομίχλης" και να επιλέξεις το 3000k.
 

FiestaLpg

Member
Feb 28, 2015
188
0
0
Μάλλον στα 3.000 θα πάω τελικά. Μου θυμίζουν και το 19άρι ΖΧ που οδηγούσα όταν πρωτοπήρα δίπλωμα. Είχε κίτρινα ομίχλης, γαλλάκι γαρ. Ούτως ή άλλως μόνο σε κατακλυσμιαίες βροχές θα τα ανάβω...
 

kundun

Member
Jan 31, 2015
105
0
0
42
Αθήνα
Ευχαριστώ πολύ παιδιά θα το δείτε και απο κοντά .

FiestaLpg said:
Μάλλον στα 3.000 θα πάω τελικά. Μου θυμίζουν και το 19άρι ΖΧ που οδηγούσα όταν πρωτοπήρα δίπλωμα. Είχε κίτρινα ομίχλης, γαλλάκι γαρ. Ούτως ή άλλως μόνο σε κατακλυσμιαίες βροχές θα τα ανάβω...

Φιλέ fiestaLpg όμορφα τα κίτρινα προβολακια αλλά νομιζω πως με τόσο λευκό φως που εχεις και σε λευκό αμάξι δεν θα είναι και πολύ ωραίο . Ειχα και εγω το zx , τα κίτρινα προβολακια φαίνονται πιο ωραία σε πιο παλιά αμάξια . Εγώ θα σου έλεγα να βάλεις 5000κ ή 6000κ.
 

FiestaLpg

Member
Feb 28, 2015
188
0
0
Τελικά παράγγειλα τα 4.300. Είναι πιστεύω η χρυσή τομή από λειτουργικότητα και εμφάνιση. Θενξ πάντως.
 

fazeRmk7

New member
Σεπτ. 29, 2013
64
0
6
Ksanthi
Μοντέλο
MK8
παιδια ξερετε ποσο κοστιζουν τα μαμα φαναρια με τους προτζεκτορες γιατι θελω να τα βαλω στο τρεντ μαζι με ξενον.
 

leftko

Member
Dec 23, 2012
193
0
16
32
Καλημέρα.
Φοραω  xenon εδώ και 5 χρόνια. Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος αλλά μου κάηκε η μια λάμπα. (Ξέρω οτι είναι η λάμπα γτ πήγα σε ενα μαγαζί και το ελεξαμε.)
Γίνεται να αλλάξω μονο τις λάμπες? Παίρνω οτι λάμπα θέλω?(οκ xenon 6000 θα βάλω παλι,εννοώ θα κουμπωνει όπως μια απλή λάμπα?)

Η προτείνεται να αλλάξω όλο το σετ?
 

JimClark

Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
Γίνεται, αλλά συνήθως σε παίρνουν από λόγια, σου λένε οτι αν πάρεις το σετ θα κοστίσει 20 - 30 ευρώ παραπάνω, και θα έχεις εγγύηση 1 έτους. οπότε πιθανόν να υποκύψεις

Παθών .  :D
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Συνήθως κουμπώνουν. Και ναι, μπορείς να αλλάξεις μόνο 2 λάμπες (γιατί και αυτή που δουλεύει ακόμα, σίγουρα έχει χάσει φωτεινότητα από τα χρόνια και τη χρήση) με κανένα 20άρικο από το ebay. Προτίμησε από Αγγλία μεριά.
 

Focusman

Pro Member
May 26, 2010
577
0
16
32
Περιστερι
Οταν ειχα βαλει τις Crystal Vision καποιος συμφορουμιτης μου χε πει "γιατι δε βαζεις απευθειας καποιο κιτ ξενον?" Πραγματι ειχε δικιο.
Θελοντας να κανω πιο λευκο το φως επαιξα με τις Diamond Vision τις οποιες εν τελει θα τις χαρακτηριζα μετριες.
Μετα τις εβγαλα και ξαναβαλα τις Crystal και... ξενερωσα με το οτι επεσα σε χρωμα...
Ε δεν πηγαινε αλλο,θα δοκιμασω την ιδεα των xenon.
Κι ετσι χθες το απογευμα εβαλα κι εγω ενα κιτ στα H7. Στα πορειας εχω Crystal Vision κι αν και υπαρχει διαφορα χρωματος λεω να μην βαλω εκει Diamond Vision..
Και φωτοζ!!
zks70j.jpg

o87vwg.jpg

Εντυπωσεις... Οκ ξεκαθαρα δεν φτανει το χρωμα και την ποιοτητα των εργοστασιακων xenon. Εχω μια αισθηση οτι βλεπω καλυτερα και το φως ειναι μεστο. Τις λωριδες τις βλεπω ακομα καλυτερα κι απο τις Crystal Vision. Μια σκια υφισταται στο αριστερο φαναρι αλλα γενικα δεν υφισταται ζητημα.
60 ευρω εδωσα. Ελπιζω να κρατησουν!  :) ;)
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread