Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
moican said:
γι αυτο το ρωταω... για να μην παιδευομαι με τραμπες!

εχεις αλλο μπαλαστ καβατζα?? αν εχεις βαλτο να δεις τι ειναι!! δεν υπαρχει αλλος τροπος ρε Ζαφειρη!!
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
δεν αναβει το δεξι φως!πρεπει να καηκε καπου στη διαδρομη.... σκεψου, το μπαλαστ το εχω πιασει στη βαση της κορνας.... εβρεχε κιολας... ξερω γω ποτε καηκε!και δεν το καταλαβα γιατι ουτως ή αλλως με τα ξενον,σε βρεγμενο ποτε δεν εβλεπα!
Θα παρω αυριο στο κρις καρρας,να δω τι παιζει με αλλαγη και αν συμφερει αλλιως παραγγελια απο εβαυ 15 ευρω 2λαμπες+ενα μπαλαστ!
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
Μερικες φορες μονο οι λαμπες σου δειχνουν σημαδια οτι πανε για καψιμο!! ετσι ειναι αυτα τα ηλεκρτικα ρε φιλε!! ετσι ξαφνικα την κανουν!!  δεν εχεις εγγυηση?? ποτε τα εβαλες??
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
για τις λαμπες το χω ακουσει και γω... οτι και καλα χανουν λιγο τον φωτισμο τους και μετα καιγονται!
Εγγυηση εχω!τα ειχα παρει απο κρις καρρας, απλα το θεμα ποιο ειναι;αν μου πει οτι τα μεταφορικα 8α τα πληρωσω εγω,δεν με συμφερει... εκτος και πληρωσω μονο το πηγαινε που με αυτο τον τροπο ερχομαι στα ιδια με το να το αγοραζα απο εβαυ!
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
απο ebay με ενα 30αρι εχεις καθαρισει!! αλλα αν ξανα παθεις κατι... τοτε παλι απο την αρχη!! παρε το μαγαζι να ρωτησεις τι παιζει!! οπως ειπε και ο Γρηγορης το μπαλλαστ ειναι κατα 90%. οι λαμπες πολλες φορες τρεμοπαιζουν οταν αρχιζουν να τα φτηνουν!!
 

grigoris mk7

Hero Member
Oct 12, 2010
1,214
0
0
34
Λαμία
Με ενα 30αρι πηρα ολοκληρο σετ απο ebay για τα προβολακια... δεν εχουν κανει κιχ μεχρι στιγμης... Παρε απο εκει και θα σου περισσεψουν γ αργοτερα κ λαμπες κ ballast.... ;)
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
Γρηγορη ολα τα κιτ ειναι και λιγο θεμα τυχης!! μπορει να μην σου κανει κιχ αλλα μπορει να σου αλλαξει και την πιστη το καψημο!! το καλο θα ειναι να παρεις 2 σετακια για να εχεις και ενα καβατζα αν τυχει τιποτα περιεργο!! γνωμη μου παντα!! απλα εγω διαλεγω πλεον να ψωνιζω απο Ελλαδα γιατι οτι και να παθει καποιο κιτακι,παω και μου το αλλαζουν επιτοπου!! ασε που εχω και 2 χρονια εγγυηση πλεον!!
 

grigoris mk7

Hero Member
Oct 12, 2010
1,214
0
0
34
Λαμία
Πολυ σωστος... Με τα προβολακια εχω παιξει πολυ κ δν με πολυνοιαζει αν καουν.... Με την μεσαια ομως που ειναι πιο σοβαρα τα πραγματα (ετσι και καουν) τα χρυσοπληρωσα και τα πηρα απο μαγαζι...
Σιγουρα την εγγυηση του μαγαζιου δν την βρισκεις στο internet..
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
εντελει παραγγειλα το μπαλαστ απο το ιντερνετ!Δυστυχως στο κρις καρρας τα μεταφορικα δεν αποτελουν μερος της εγγυησης οποτε θα αναγκαζομουνα να δωσω καμια 15ρια ευρω για το ιδιο κινεζικο μπαλαστ που στο εβαυ κοστιζει 6ευρω!Οποτε αναμονη!
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
εκανα και την δοκιμη,τελικα το μπαλαστ εχει καει,
ΑΛΛΑ
μου εκανε εντυπωση οτι ενω στη μια λαμπα,μολις ανοιξω τα φωτα,φορτωνει κανονικα ο φωτισμος,
στην αλλη
(σε κεινη που εχω το προβλημα) ο φωτισμος αναβε μπαμ!Υπαρχει περιπτωση να χει καποιο θεμα και η λαμπα και να μου καψε το μπαλαστ?
παραγγειλα καλου καλου και 2 λαμπες απο το εβαυ με 8δολλαρια για να μαι καλλυμενος!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Αν το ballast έχει λειτουργήσει, θέλει 2-3 λεπτά να κρυώσει και να σου κάνει το "παφ" όταν ξανανάψει. Αν είναι ζεστό, ανάβει στο "μπαμ" όπως έγραψες κι εσύ.
8 δολάρια για δύο λάμπες; Πολύ ξεφτίλα. Εύχομαι να ταιριάζει το χρώμα τους και να ανάβουν και να μη σου βγουν ότι να 'ναι (την έχω πατήσει έτσι στο παρελθόν με φθηνές λάμπες των 12 δολλαρίων)...
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
kostg said:
8 δολάρια για δύο λάμπες; Πολύ ξεφτίλα. Εύχομαι να ταιριάζει το χρώμα τους και να ανάβουν και να μη σου βγουν ότι να 'ναι (την έχω πατήσει έτσι στο παρελθόν με φθηνές λάμπες των 12 δολλαρίων)...
Τα αυτοκολλητα ιδια ειναι πάντως με τις αλλες που ειχα και με αυτα που εχουν οι περισσοτερες!
Αλλα όπως και να χει,απλα τα πηρα και οσο αντεξουν!Θα βαλω το μπαλαστ και τη λαμπα την καινουργια και αν ξανακαει κατι....  τον μπούλο :-X :-X ! θα τα βγαλω και θα βάλω τις philips diamond vision ή crystal vision!Θα ξεγνοιασει και το κεφαλι μου!

P.S ίσως να έκανα και μ@λ...ια που δεν τα πέταξα απο τώρα και να βάλω λάμπες!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Θέμα τύχης είναι Ζαφείρη. Καθαρά. Έχω μπει κι εγώ στον πειρασμό αρκετές φορές να ξαναβάλω τις απλές λάμπες στο αυτοκίνητο, αλλά αφού δουλεύουν τα xenon, τα κρατάω ακόμη... Άλλωστε οι απλές λάμπες δεν καίγονται; ???
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
kostg said:
Άλλωστε οι απλές λάμπες δεν καίγονται; ???
Απλα δεν χρειάζεται να βγαζεις φαναρι για να τις βάλεις!
Και ίσως να μην ειναι τοσο ευαλωτες οσο το μπαλαστ!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Σου ξαναγράφω ότι είναι θέμα τύχης (και κατασκευαστή φυσικά). Τα ballast μου στα μεσαία φώτα τα έχω κοντά 3 χρόνια και δεν έχουν κάνει κιχ. Το ίδιο και στα προβολάκια, μόνο που αυτά δεν τα ανάβω συνέχεια...
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Οh yes! Από το 2009 Μάρτιο ή Απρίλιο... Βέβαια και πριν είχα xenon (από Ελλάδα) τα οποία κάηκαν στο χρόνο (πάνω που έληξε η εγγύηση δηλαδή), το ένα ballast των μεσαίων και το άλλο ballast από τα προβολάκια. Όπως ήταν τα πέταξα, έβαλα σετ σχετικά ακριβά από το ebay (των 100 ευρώ τότε και όχι των 30) και έχουν αντέξει μια χαρά  ;) 

Υ.Γ. Α, μου έχει καεί και μία λάμπα στα 3 χρόνια, την οποία και άλλαξα με νέο ζευγάρι (Η4, πάλι από το ebay) με 25 ευρώ.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread