Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
scorpion said:
Άρε Γιώργο...δεν μπορώ να έρθω εγώ που έχω δοκιμάσει με βελτίωση σε αυτό το μοτερ...
Ξέρεις τώρα τι υποχρεώσεις έχουμε εμείς οι μπαμπάδες
Να έρθω να το παρω να πάω εγω; χαχαχ
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
Νωρίτερα ένα μικρό "παιχνίδακι" ένα polo gti (το 1600cc με τα 125hp) κ ένα Swift sport(new). Άνοιγμα 3-4-5 το polo δν ξέρω αν άνοιξε εκείνη την στιγμή ή απλά δν μπορούσε να ακολουθήσει εγώ με το Swift είχαμε διάφορα κοντά στο 1 κενό υπέρ του Swift..

Υ. Γ. Τελικά η γριά "ξυπνησε" με τν αλλαγή των μπουζί κ των μπουζοκαλωδιων.
 

ikskarda

New member
Oct 17, 2013
51
0
0
Μολις τωρα πατημα με Scirocco (παμε ομως απο την αρχη γιατι εχει φαση)

Γυρναω απο δουλεια και βρισκομαι στην πλατεια Αγιων Αναργυρων με κατευθυνση προς Καματερο.

Απο πισω μου ξεπροβαλει ενα μπλε Scirocco το οποιο βλεπω οτι βγαζει αλαρμ για να κανει προσπεραση. Εδω ειμαστε λεω θα εχει χαβαλε γιατι προσπαθησε δυο τρεις φορες να με προσπερασει. Απο μεσα μου λεω παμε για πατημα, το πολυ πολυ αν ειναι κανενα φτιαγμενο θα φαω αξιοπρεπη ηττα.
Επειδη ομως ειχε κινηση και απο το αντιθετο ρευμα τον βλεπω ξαναχωνεται παλι μεσα ελπιζοντας οταν αδειασει ο δρομος να με προσπερασει.

Περναμε τα πρωτα φαναρια και για οσους ξερουν βρισκομαστε στο υψος της τοξοβολιας (στις παλιες γραμμες τραινου) και εχω μπροστα μου ενα μηχανακι το οποιο βριζω και λεω φυγε μαμω να το πατησουμε λιγο  :mad: , γιατι εχω ψιλιαστει την φαση. Και εκει ο καλος θεουλης με ακουει.  ok234

Βρισκομαι με 2α και γυρω στα 50 και αρχιζω το πρωτο ανοιγμα και τσιμπαει και ο VW ... Για κακη μου τυχη σκαω αμεσως σε κοκκινο φαναρι ενω του ειχα κανει ενα μικρο ανοιγμα. Στο φαναρι λοιπον εγω αριστερη λωριδα και το Scirocco στην δεξια, οχι διπλα διπλα ομως αλλα αυτος βρισκεται ενα αμαξι πιο πισω.

Αναβει πρασινο και επιτηδες απο αριστερη λωριδα βγαζω φλας για δεξια να αφησω να φυγει ενα αμαξι, να ξαναβγω αριστερα ωστε να ερθω στην ιδια ευθεια με τον "ανταγωνιστη" ...  AR15firing

Αρχιζω το ανοιγμα ... Παιδια ειχα 3η με 140 και το Scirocco πρεπει να το ειχα αφησει 20 μετρα πισω για πλακα.
Δεν με εφτανε για κανενα λογο. Περναμε δυο φαναρια και αρχιζω να κοβω γιατι μετα το Ιδρυμα Αναπηρων στενευει ο δρομος.

Στο φαναρι που σκαει Καματερο ερχεται ο τυπος διπλα μου και μου κανει νοημα να κατεβασω το τζαμι.
Χαμογελαει και μου λεει ρε φιλαρακι πολυ ωραιο αμαξι. Ευχαριστω πολυ του απανταω  redface .
Μου λεει τωρα το πηρα το δικο μου, ειναι καινουργιο, το 1.4 TSI 125 αλογα ...
Του λεω αδερφε αυτο ειναι το 1000αρι το τουρμπο. Ρε φιλαρακι γαμιοντας πηγαινε μου λεει ... Του λεω 125 αλογα ειναι και εμενα αλλα φοραει προγραμμα και ειναι σχεδον 140-145. Ααααα για αυτο ρε μαστορα μου απαντα  tease
Αναψε πρασινο φαναρι, πατησαμε την κορνα για χαιρετουρα και στριψαμε ο ενας αριστερα ο αλλος δεξια.

Παντως ρε μαγκες πιστευω και χωρις προγραμμα και με 125 αλογα να ημουν παλι θα τον αφηνα πισω, αλλα με ολο το συμπαθειο τον εξευτελισα  giggle


fiesta_2
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
Γυρίζοντας από δουλειά πριν λίγο και περίπου στο ύψος του Άγιου Ιωάννη στην Βουλιαγμένης, κολλάει από πίσω Hyumdai Getz ασημί με μπούκα!!Κάπου στην Δάφνη και λίγο πριν την πλατεία καλογύρων ανοίγουμε από 2ες(Τουλάχιστον εγώ 2α είχα) και φεύγω μισό αμάξι μπροστά,όμως μας πιάνει φανάρι!!Από φανάρι λοιπόν, μέχρι και μέτρο Mall 3-4 αυτοκίνητα μπροστά εγώ!!Κωλόχαρηκα όσο δεν πάει!!!Αυτά τα ολίγα, Fiestara FTW :)
 

FiestaMk3Xr2i

Rookie
Jun 6, 2016
47
0
0
Μάλλον ήταν το 1ης γενιάς γιατί αν ήταν το τελευταίο που έβγαλε (1.4 97ps) δε θα το έβλεπες ούτε με κιάλι.
Βέβαια παίζει να ήταν και κανα 1.1 (το πιθανότερο).  
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
FiestaMk3Xr2i said:
Μάλλον ήταν το 1ης γενιάς γιατί αν ήταν το τελευταίο που έβγαλε (1.4 97ps) δε θα το έβλεπες ούτε με κιάλι.

Έχει οδηγήσει ποτέ τέτοιο Hyundai (πρώτης ή δεύτερης γενιάς όπως γράφεις); Μάλλον όχι, γιατί θα ήξερες ότι δεν πάνε βήμα και ας "διαφημίζουν" άλογα...
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
kostg said:
Έχει οδηγήσει ποτέ τέτοιο Hyundai (πρώτης ή δεύτερης γενιάς όπως γράφεις); Μάλλον όχι, γιατί θα ήξερες ότι δεν πάνε βήμα και ας "διαφημίζουν" άλογα...

E καλά, δεν χρειάζεται να το έχει οδηγήσει κιόλας, βάσει specs το Fiesta 1.4 (80HP) και το Getz 1.4 (97HP) έχουν διαφορές 2-3 δευτερολέπτων σε όλες τις επιταχύνσεις και reprise, και μόνο οι τελικές τους είναι παραπλήσιες. Από την άλλη το Getz 1.1 είναι ΠΟΛΥ πιο αργό, και εκεί δεν θα υπήρχε επαφή, αλλά αυτή τη φορά υπέρ του Fiesta....
 

FiestaMk3Xr2i

Rookie
Jun 6, 2016
47
0
0
kostg said:
Έχει οδηγήσει ποτέ τέτοιο Hyundai (πρώτης ή δεύτερης γενιάς όπως γράφεις); Μάλλον όχι, γιατί θα ήξερες ότι δεν πάνε βήμα και ας "διαφημίζουν" άλογα...
Με κάλυψε ο συνάδελφος the ace.
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
Εγώ πάντως δεν αποκλείω και το ενδεχόμενο να ήταν 14αρι με σάπιο τελικό, το οποίο είχε ως αποτέλεσμα να του κρεμάει το αυτοκίνητο ψηλά!Το μόνο σίγουρο είναι ότι τον άδειασα στο ρελαντί, ούτε καν στροφές δεν έδωσα για εκκίνηση!!
 

FiestaMk3Xr2i

Rookie
Jun 6, 2016
47
0
0
Εσύ θα έπρεπε να ξέρεις αν ήταν το 14άρι γιατί έχει άλλη μούρη και ποπό από το παλιό 13άρι (facelift).
Μήπως ο άνθρωπος δεν πήρε καν χαμπάρι ότι βάζετε κόντρα; Όσο χρέπι και να ήταν το getz (1.4 97) μου φαίνεται πολύ χλωμό να του τα ρίξει φιεστα 1.4.
 

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
καθολου χλωμο εγω με fiesta 1.4 πηγαινω καλυτερα απο τα grandepunto με τα 95
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
mexico said:
καθολου χλωμο εγω με fiesta 1.4 πηγαινω καλυτερα απο τα grandepunto με τα 95

Όχι ότι έχω κάτσει να κάνω κόντρες μεταξύ όλων αυτών :D, αλλά για να δούμε το τυπικό 0-100

Getz 1.4 97HP 11.5"
Grande Punto 1.4 95HP 11,8"
Fiesta 1.4 80HP 12,6"

Βάσει specs υπάρχει καθαρή διαφορά. Σε φάση "κόντρας"....χμμμ, και πάλι το βλέπω δύσκολο, αλλά όχι απίθανο...
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
The Ace said:
E καλά, δεν χρειάζεται να το έχει οδηγήσει κιόλας, βάσει specs το Fiesta 1.4 (80HP) και το Getz 1.4 (97HP) έχουν διαφορές 2-3 δευτερολέπτων σε όλες τις επιταχύνσεις και reprise, και μόνο οι τελικές τους είναι παραπλήσιες. Από την άλλη το Getz 1.1 είναι ΠΟΛΥ πιο αργό, και εκεί δεν θα υπήρχε επαφή, αλλά αυτή τη φορά υπέρ του Fiesta....

Χωρίς να θέλω να δημιουργήσω εντυπώσεις ή να έρθω σε κόντρα με κάποιον από τους δύο σας, χθες ρώτησα κάτι πολύ απλό. Αν έχει οδηγήσει κάποιος αυτό το μοντέλο. Και απ' ότι κατάλαβα δεν... Επειδή εγώ όμως τυχαίνει να έχω στην οικογένειά μου τέτοιο μοντέλο, επαναλαμβάνω ότι στην πράξη δεν πάνε βήμα, παρ' όλα τα άλογα και τις τεχνικές προδιαγραφές. Οπότε δε μου φαίνεται περίεργο το αποτέλεσμα του πατήματος του Nikol@r@s.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Δεν χρειάζεται να έχουμε προσωπική εμπειρία και μάλιστα να έχουμε χρονομετρήσει οι ίδιοι κάθε αυτοκίνητο/κινητήρα για να εκτιμήσουμε αν και πόσο αργό/γρήγορο είναι, αφού υπάρχουν τα επίσημα specs, που βγαίνουν βάσει τυπικών διαδικασιών για να τα δούμε όλοι. Και βάσει αυτών των επίσημων specs το Getz 1.4 και το GrandePunto είναι παραπάνω από 1" πιο γρήγορα σε όλες τις επιταχύνσεις από το Fiesta με τα 80 άλογα. Και στο κάτω-κάτω, και τα οχήματα αυτά τα κοίταξα σε καμιά 20αρια sites, ούτε ένας δεν φάνηκε να συμμερίζεται αυτό το "δεν βγάζουν τα άλογα" ή "δεν πετυχαίνουν τους χρόνους που λένε" για το Getz....

Το ότι το "δικό μας" πάει καλύτερα/χειρότερα, είναι χρέπι ή αστέρι, είμαστε Kankounen ή Kankoulen, δεν έχει καμία σχέση με τα επίσημα στοιχεία που ανακοινώνουν οι κατασκευαστές. Το "δεν πάνε βήμα ασχέτως προδιαγραφών" δεν μπορεί να σταθεί ως επιχείρημα, άμα είναι έτσι θα πω και εγώ ότι ούτε οι Veyron πάνε βήμα, πέτυχα μια παρκαρισμένη και της έριξα 10 κολώνες :D

Άρα προφανώς δύο τινά: είτε το Getz που συνάντησε ο φίλος ήταν το 1.1 (που θα δικαιολογούσε και τα 3-4 αυτοκίνητα διαφορά), είτε πέτυχε χρέπι αυτοκίνητο ή/και kankoulen οδηγό....
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
The Ace said:
Δεν χρειάζεται να έχουμε προσωπική εμπειρία και μάλιστα να έχουμε χρονομετρήσει οι ίδιοι κάθε αυτοκίνητο/κινητήρα για να εκτιμήσουμε αν και πόσο αργό/γρήγορο είναι, αφού υπάρχουν τα επίσημα specs, που βγαίνουν βάσει τυπικών διαδικασιών για να τα δούμε όλοι. Και βάσει αυτών των επίσημων specs το Getz 1.4 και το GrandePunto είναι παραπάνω από 1" πιο γρήγορα σε όλες τις επιταχύνσεις από το Fiesta με τα 80 άλογα. Και στο κάτω-κάτω, και τα οχήματα αυτά τα κοίταξα σε καμιά 20αρια sites, ούτε ένας δεν φάνηκε να συμμερίζεται αυτό το "δεν βγάζουν τα άλογα" ή "δεν πετυχαίνουν τους χρόνους που λένε" για το Getz....

Το ότι το "δικό μας" πάει καλύτερα/χειρότερα, είναι χρέπι ή αστέρι, είμαστε Kankounen ή Kankoulen, δεν έχει καμία σχέση με τα επίσημα στοιχεία που ανακοινώνουν οι κατασκευαστές. Το "δεν πάνε βήμα ασχέτως προδιαγραφών" δεν μπορεί να σταθεί ως επιχείρημα, άμα είναι έτσι θα πω και εγώ ότι ούτε οι Veyron πάνε βήμα, πέτυχα μια παρκαρισμένη και της έριξα 10 κολώνες :D

Άρα προφανώς δύο τινά: είτε το Getz που συνάντησε ο φίλος ήταν το 1.1 (που θα δικαιολογούσε και τα 3-4 αυτοκίνητα διαφορά), είτε πέτυχε χρέπι αυτοκίνητο ή/και kankoulen οδηγό....

Συμφωνώ κι εγώ στα περισσότερα απ'οσα λες καθώς από τότε που οδηγάω το αμάξι είμαι ο πρώτος(που είναι και δικό μου) που το κράζω ότι δεν πάει μια!Έτρωγα μισό αμάξι από Citroen BX του 92'(1.4 75PS) φίλου μου!!Βέβαια είχα θέμα τότε στον αισθητήρα Λ και έκανε κοψίματα, έκτοτε δεν έχουμε ξαν'ανοίξει, αλλά και πάλι νομίζω ότι με έχει!

Σε ότι έχει να κάνει με το Getz μαζί σου για τα specs όμως επαναλαμβάνω ότι από στάση που ανοίξαμε η φάση πήγε έτσι:

1ες σχεδόν μαζί
2ες μισό αμάξι εγώ
3ες 2 αμάξια εγώ
4ες έξω από το Mall με έψαχνε με κυάλι

Συμπέρασμα είτε 1,1(Το βρίσκω βέβαια χλωμό γιατί πέρα από μπούκα είχε φιμέ, μια μεμβράνη με κάτι σαν το Σκριμ από Scary Movie στο πίσω τζάμι και μπρος πίσω δισκόφρενα), είτε 1,4 με πρόβλημα!!

Υ.Γ:Κουλός πάντως δεν είναι γιατί στις πρώτες αλλαγές που τον έβλεπα,τις έκανε σωστά!!
 

FiestaMk3Xr2i

Rookie
Jun 6, 2016
47
0
0
Nikol@r@s said:
Συμπέρασμα είτε 1,1(Το βρίσκω βέβαια χλωμό γιατί πέρα από μπούκα είχε φιμέ, μια μεμβράνη με κάτι σαν το Σκριμ από Scary Movie στο πίσω τζάμι και μπρος πίσω δισκόφρενα), είτε 1,4 με πρόβλημα!!

Υ.Γ:Κουλός πάντως δεν είναι γιατί στις πρώτες αλλαγές που τον έβλεπα,τις έκανε σωστά!!
Το αποκλείεις να ήταν κάγκουρας με 1.1;
Τις αλλαγές πως τις βλέπεις όταν βάζεις κόντρα;
Τεσπα αρκετά νομίζω ασχοληθήκαμε, συγχαρητήρια λοιπόν για την νίκη σου.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread