Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
Αυτό ήξερα ότι ήταν 180+ αλλά μάλλον είχε σπάσει  (το χει ο συγκεκριμένος  μ αυτά, ήταν παλιός μου γνωστός ) κ μάλλον το κανε πιο ήπιο από ότι ήταν.

Ναι θα ταν ωραίο πατηματακι,αν ξανακανονιστει ενημερώστε μήπως γίνει ο εμφύλιος :p

Υ.Γ. αααα παλιός ραλλακιας ο Περί; σωστοςςςς... ok234

Υ.Γ. 2 Καλές μόντες εύχομαι στο St2 κ πετυχημένες όπως το st1  :)
 

Staros

Pro Member
Apr 13, 2011
819
0
0
36
Αθηνα
Ατμόσφαιρα και ξανά ατμόσφαιρα ντροπή που δεν με πήρατε τηλέφωνο Περικλή δεν ξανά έρχομαι
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Ωραία χαιρόμασταν με τα Rica μας εμείς στην οικογένεια... μέχρι που αποφάσισε να μιλήσει η mountune  :-X

Fiesta Black (Πάνελ- Πρόγραμμα- Κούλερ) vs MR165 2ες 60


Fiesta 1.0 100 ( Πάνελ - Πρόγραμμα - Catback Εξάτμιση) vs MR165 2ες 3000 στροφές και 3ες 3000 στροφές


Πάλι καλά δηλαδή που μας πάτησε για να μην κλαίει μετά δηλαδή  tease

Απλώνει απλώνει και ξαναπλώνει το ρημάδι του... να'ναι καλά το αμάξι και να το χαίρεσαι!! Τούμπανη η επιλογή σου  ok234

Από μεριά μου θα υπάρξει ρεβανς καθώς θα κάνω ένα remap για να κάτσει το κούλερ πιο σωστα και θα δουμε αν αλλάξει κάτι
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Άλλο αμάξι πατάει στα 2 βίντεο... Το ίδιο είναι το mountune
 

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
Εμενα μου δημιουργηθηκε αλλο ερωτημα τωρα τελικα του panosd ποσα αλογα εχει γιατι αν του στεφανου βγαζει 150 και του cris 160 του panosd σίγουρα δεν ειναι 145 και παει και σε άλλο αυτοκίνητο το μυαλό μου . Το συμπερασμα μου η mountune κανει φοβερη δουλειά και σε ατμοσφαιρα και τούρμπο . Περικλη σου βγαζω το καπέλο τους άνοιξες τα ματια
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
mexico said:
Εμενα μου δημιουργηθηκε αλλο ερωτημα τωρα τελικα του panosd ποσα αλογα εχει γιατι αν του στεφανου βγαζει 150 και του cris 160 του panosd σίγουρα δεν ειναι 145 και παει και σε άλλο αυτοκίνητο το μυαλό μου . Το συμπερασμα μου η mountune κανει φοβερη δουλειά και σε ατμοσφαιρα και τούρμπο . Περικλη σου βγαζω το καπέλο τους άνοιξες τα ματια

Nα η τελευταία δυναμομέτρηση του panosd
Για να μην ψάχνεις
 

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
Δε λεω οτι ο panosd κρυβει κατι ισα ισα παει πολυ καλα για αυτα που βγαζει αλλο θελω να πω τα 1000 πανε πολυ καλα για 1000 αλλα και τα 1600 πανε πολυ καλα για 145 αλογα και το  mr 155 μπακαληστικα ειναι κοντα σε αυτα τα αυτοκίνητα ειναι ισοδυναμα με διαφορετικές ιπποδυνάμεις
 

DarthFiesta

Pro Member
Nov 29, 2010
723
0
0
41
ρε μην ειστε αριθμολαγνοι.. :D

τα χουμε πει τοσες φορες για τα δυναμομετρα...μην το παιρνεις κακοπροαιρετα...αλλο τι βγαζουν κ αλλο πως πανε στον δρομο...μπορει να παει σε maha κ να του βγαλει 150+.... ;)



Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1432382683[/time]
επισης μπορει να βγαζει κατω απο 145 κ να εχει πολυ καλο φασμα....παιζουν πολλα ρολο..μην κοιτατε μονο το peak....σε ολα αυτα αν υποθεσουμε οτι εχει γινει σωστη μετρηση...το απολυτο τεστ παντα ειναι ο δρομος... ;)
 

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
αυτο θελω να πω περικλη οπως τα λες . ιακώβε σε καμια περιπτωση χαιρόμαι παρα πολυ που ο panosd ειναι 1 σταδιο και παει ετσι ειτε βγαζει 145 ειτε παραπάνω.και μπραβο που πατε κοντρα σε οσους θελουν να πιστεύουν οτι δε ββελτιώνονται τα ατμοσφαιρικα και το δικο σου το αμαξι ιακωβε εχει ανεβασει 30 αλογα πανω απο μαμα που πολυ ειχαν πει οτι δε γινεται  μπραβο γιατι έχετε δώσει έτοιμες λύσεις σε πολλούς
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
ποιο πολυ ρολο παιζει το φασμα τις δυναμης παρα η τελικη ιπποδυναμη.τι να κανεις ενα αμαξι στις 7.000 150hp και στις 5.000 100hp οταν μπορεις να εχεις το ιδιο στις 7.000 145hp αλλα στις 5.000 να εχεις 130hp. εκει η διαφορα βγαζει ματια στο δρομο
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Μετά από πολύ καιρό ασχολήθηκα όπως παλιά biggrin biggrin
...κάμερες...γέλια...δοκιμές....συζητήσεις υψηλού επιπέδου σε κάτι γέφυρες σκοτεινές..... giggle AR15firing giggle AR15firing

turbo vs ατμόσφαιρας
έχουμε και λέμε.....

scorpion VS 1.4tsi (17ρες-φιλτροχοάνη-πρόγραμμα-catback εξάτμιση)

2ρες 50χιλ μέχρι 180χιλ



3τες 80χιλ μέχρι 180χιλ




panosd vs 18 tsi (στοκ + 17ρες)

2ρες 60χιλ



1τες 30χιλ




panosd vs riordian (panel φιλτρο+πρόγραμμα+cooler+17ρες)

2ρες 60χιλ



2ρες 50χιλ

 

panosd

Pro Member
Σεπτ. 4, 2011
657
0
16
35
scorpion said:
Πως δεν το λες?Γράφεις ότι σίγουρα το αμάξι δεν είναι 145hp...Σε ποιο αμάξι πάει το μυαλό σου?

1)θα συμφωνησω με τον κουμπαρο μου αλλα ισως δεν το διατύπωσες σωστα mexico!
Όλοι όσοι ασχολούνται εδώ μέσα με το vs ξερουν ακριβως ποσα αλογα εχω δυναμομετρησει(143 και 146 σε 2 διαφορετικα δυναμομετρα!) και ξερουν ακριβως τι βελτιωσεις εχει το αμαξι μου!!!εδω χωρις καθισματα εχω ανεβει και πριν κανω πατημα το αναφερω..(θα μπορουσα να μην το ειχα κανει και δεν θα επαιρναν χαμπαρι!)
Μπορει να παω maha και να με βγαλει και παραπανω.!Ολα αυτα ομως οπως λεει και ο Περικλη ειναι αριθμολαγνοιες.Ο δρομος μιλαει και μεχρι τωρα το φιεστακι μου με εχει βγαλει ασπροπρόσωπο!
Επισης αυτο με τα 150 του Στεφ και τα 160 του panic καλυτερα να μην κανουμε εικασιες και συγκρισεις αν δεν τα δουμε!

2)Τωρα οσο για το mr155 δεν πρεπει να αναφερονται καποια πραγματα με ανακριβεια και ουτε να τα αναφερουμε μπακαλιστικα!Όταν τελικως το πήρε ο Pitbull το mr στα χερια του (χωρις να προσθέσουν κατι ακομα τα παιδια)στις δομιμες που καναμε σαν 1σταδιο εγω,πηγαιναμε κοπιο...Μετα απο καποιο διαστημα που τοποθετησαμε και οι δυο κορωνοπυνιο και επισης κατι επιπλέον μικροαλλαγες του pitbull παλι πηγαιναμε κοπιο...Μετα εκανα setup στην εξατμιση και επειτα απο δοκιμες και δυναμομετρησεις το αυτοκινητο μου  ειχε παρει κι αλλο τα πανω του με πολυ θετικα αποτελεσματα!!!μην ξεχναμε παρεμεινε ενα 1σταδιο!Με την αλλαγη αυτη δεν εχουμε καταφερει να κανουμε δοκιμες με τον pit να δουμε ποση ειναι η διαφορα!
Για μενα ΟΧΙ δεν ειναι επιτυχημένη η συνταγη της mountune στο mk7!!!Μπορει η mountune να εφτιαξε ενα καλο mr200 και ενα καλο οπως φαινεται mr165 αλλα στο mr155 απετυχε!!!Αυτη ειναι η δικη μου αποψη σαν 1σταδιο και η αποψη του ιδιοκτητη του!!!
Επισης αφου εγω παω κοπιο με τον Στεφανο και σχεδον κοντα με τον panic δεν νομιζω οτι ενα mr155 μπορει να κοιταξει καταματα αυτα τα δυο!!!

3)του κουμπαρου μου με κατι αλλαγες που θα γινοντουσαν θα μπορουσε να ηταν ακομα πιο δυνατο απ οτι τωρα αλλα μπηκαν αλλες προτεραιότητες στη ζωη του!

4)Στα βιντεο τωρα ο Στεφ ειναι επειτα απο remap μετα απο το cooler(κατι με το οποιο με τον panic δεν το ειχε κανει) και εγω ειμαι δικαβαλος χωρις πισω καθισματα (κανω setup στο ηχοσυστημα)ενω ο Στεφ μονοκαβαλο.Οταν μπορεσουν ο Στεφ και ο panic θα κανουν παλι δοκιμη να δουμε και τα τρια τι διαφορες εχουν στον δρομο!

5)Το εχω πει και θα το γραψω και δω... Η τεχνολογια προχωράει και δεν μπορεί να μείνει στάσιμη!
Οπως τα mk6 ειναι πιο δυνατα απο τα mk5, αντίστοιχα τα mk7 με τα mk6,ετσι και τα mk7,5 σε σχεση με τα mk7!!! Ήδη φαίνεται  οτι τα mk7,5 παιρνουν πολυ ευκολα βελτιωση και με πολλες λυσεις..Οταν ολοκληρωθούν σαν 1σταδιο ο Στεφ και panic θα υπαρχει μια αξιοσέβαστη διαφορα υπερ τους!!!(μεχρι να το βαλω μεσα για μετατροπή  giggle)

6)Για το λεον δεν εχω να πω κατι....1,8 tsi 175hp τι πηγα να κανω εγω μαζι του;;;
Αλλη κατηγορια και παλι καλα που εφαγα και τοσο!!! Επιτέλους μου ράψανε και εμένα κουστουμακι!!! :D
 

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
γραφω πουθενα οτι κρύβεις κατι οχι ουτε το γραφει ουτε το πιστευει και κανεις .το  αμαξι σου οπως βλεπουμε στέκεται διπλα σε αμαξια με περισσότερα αλογα οπότε ειναι γεματο παντου αυτο καταλαβαινω εγω .και παλι μπραβο σας έχουν βγει αρκετα και καλα συμπερασματα
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Ρε σεις, chill, αλλιώς το εννοούσε και το πρόστυχο μυαλό μας (όπως κι εγώ) πήγε κατευθειαν στο πονηρό... ο άνθρωπος θέλει να πει πως το αμάξι σου όπως είναι δεν βγάζει 145 άλογα, γιατί μας πηγαίνει κοπίο, σωστά μέξικο;

Εγώ θα σου πω οτι τόσα θα'ναι το αμάξι. 1 σελίδα πριν ποστάραμε ST-2 MP215 μετρημένο 218 άλογα vs MR200 μετρημένο 196. Ποιο ήταν μπροστα;

Στις περιπτώσεις που κοιτάμε δεν είναι μονο turbo vs ατμο αλλά και διαφορετικά κυβικά! Γιατί αν επαίζα στα 1600 κυβικά εγώ τώρα, δεν θα έκανα κοπίο τον πάνο... μια κολώνα και, θα του έκανα... αλλά είμαι ένα ταπεινό 3κύλινδρο 1,0άρακι...  :D    και έτσι που στέκομαι, καλά είναι!
 

DarthFiesta

Pro Member
Nov 29, 2010
723
0
0
41
panosd said:
1)θα συμφωνησω με τον κουμπαρο μου αλλα ισως δεν το διατύπωσες σωστα mexico!
Όλοι όσοι ασχολούνται εδώ μέσα με το vs ξερουν ακριβως ποσα αλογα εχω δυναμομετρησει(143 και 146 σε 2 διαφορετικα δυναμομετρα!) και ξερουν ακριβως τι βελτιωσεις εχει το αμαξι μου!!!εδω χωρις καθισματα εχω ανεβει και πριν κανω πατημα το αναφερω..(θα μπορουσα να μην το ειχα κανει και δεν θα επαιρναν χαμπαρι!)
Μπορει να παω maha και να με βγαλει και παραπανω.!Ολα αυτα ομως οπως λεει και ο Περικλη ειναι αριθμολαγνοιες.Ο δρομος μιλαει και μεχρι τωρα το φιεστακι μου με εχει βγαλει ασπροπρόσωπο!
Επισης αυτο με τα 150 του Στεφ και τα 160 του panic καλυτερα να μην κανουμε εικασιες και συγκρισεις αν δεν τα δουμε!

2)Τωρα οσο για το mr155 δεν πρεπει να αναφερονται καποια πραγματα με ανακριβεια και ουτε να τα αναφερουμε μπακαλιστικα!Όταν τελικως το πήρε ο Pitbull το mr στα χερια του (χωρις να προσθέσουν κατι ακομα τα παιδια)στις δομιμες που καναμε σαν 1σταδιο εγω,πηγαιναμε κοπιο...Μετα απο καποιο διαστημα που τοποθετησαμε και οι δυο κορωνοπυνιο και επισης κατι επιπλέον μικροαλλαγες του pitbull παλι πηγαιναμε κοπιο...Μετα εκανα setup στην εξατμιση και επειτα απο δοκιμες και δυναμομετρησεις το αυτοκινητο μου  ειχε παρει κι αλλο τα πανω του με πολυ θετικα αποτελεσματα!!!μην ξεχναμε παρεμεινε ενα 1σταδιο!Με την αλλαγη αυτη δεν εχουμε καταφερει να κανουμε δοκιμες με τον pit να δουμε ποση ειναι η διαφορα!
Για μενα ΟΧΙ δεν ειναι επιτυχημένη η συνταγη της mountune στο mk7!!!Μπορει η mountune να εφτιαξε ενα καλο mr200 και ενα καλο οπως φαινεται mr165 αλλα στο mr155 απετυχε!!!Αυτη ειναι η δικη μου αποψη σαν 1σταδιο και η αποψη του ιδιοκτητη του!!!
Επισης αφου εγω παω κοπιο με τον Στεφανο και σχεδον κοντα με τον panic δεν νομιζω οτι ενα mr155 μπορει να κοιταξει καταματα αυτα τα δυο!!!

3)του κουμπαρου μου με κατι αλλαγες που θα γινοντουσαν θα μπορουσε να ηταν ακομα πιο δυνατο απ οτι τωρα αλλα μπηκαν αλλες προτεραιότητες στη ζωη του!

4)Στα βιντεο τωρα ο Στεφ ειναι επειτα απο remap μετα απο το cooler(κατι με το οποιο με τον panic δεν το ειχε κανει) και εγω ειμαι δικαβαλος χωρις πισω καθισματα (κανω setup στο ηχοσυστημα)ενω ο Στεφ μονοκαβαλο.Οταν μπορεσουν ο Στεφ και ο panic θα κανουν παλι δοκιμη να δουμε και τα τρια τι διαφορες εχουν στον δρομο!

5)Το εχω πει και θα το γραψω και δω... Η τεχνολογια προχωράει και δεν μπορεί να μείνει στάσιμη!
Οπως τα mk6 ειναι πιο δυνατα απο τα mk5, αντίστοιχα τα mk7 με τα mk6,ετσι και τα mk7,5 σε σχεση με τα mk7!!! Ήδη φαίνεται  οτι τα mk7,5 παιρνουν πολυ ευκολα βελτιωση και με πολλες λυσεις..Οταν ολοκληρωθούν σαν 1σταδιο ο Στεφ και panic θα υπαρχει μια αξιοσέβαστη διαφορα υπερ τους!!!(μεχρι να το βαλω μεσα για μετατροπή  giggle)

6)Για το λεον δεν εχω να πω κατι....1,8 tsi 175hp τι πηγα να κανω εγω μαζι του;;;
Αλλη κατηγορια και παλι καλα που εφαγα και τοσο!!! Επιτέλους μου ράψανε και εμένα κουστουμακι!!! :D

προς τι αυτο το παραλληρημα κ μας λες την ιστορια της ζωη σ?εχει καμμια σχεση το αμαξι του pit με τα πατηματα κ το αναφερεις?θες να σ πουμε σαλια παλαμακια κ μπραβο?

μιας που την πας ετσι την κουβεντα για δυναμομετρα κλπ ο panic δεν εχει δυναμομετρηθει...οποτε μην τον βαφτιζεις ποσα αλογα ειναι γιατι σε βαφτιζω κ εγω 155 κ εκκεντροφορατο.....εκτος αν θες να σ φερω dyno με panic στα 140 αλογα..τι προτιμας απ'ολα?γιατι μαλλον ψαχνεστε για μανουρα ενω εξηγησε ακριβως τι εννοουσε ο mexico...

οσον αφορα...
panosd said:
4)Στα βιντεο τωρα ο Στεφ ειναι επειτα απο remap μετα απο το cooler(κατι με το οποιο με τον panic δεν το ειχε κανει) και εγω ειμαι δικαβαλος χωρις πισω καθισματα (κανω setup στο ηχοσυστημα)ενω ο Στεφ μονοκαβαλο.Οταν μπορεσουν ο Στεφ και ο panic θα κανουν παλι δοκιμη να δουμε και τα τρια τι διαφορες εχουν στον δρομο!

ο στεφανος δεν πηρε τπτ με το cooler κ το remap καθως παλι κοπιο πηγατε κ εσυ πατησες δικαβαλος κ ο στεφανος μονοκαβαλος για να αντισταθμιστει το ξυλωμα...οταν περαστειτε μεταξυ σας πατηστε με panic γιατι σας ριχνει ηδη.... ;)
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread